BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2005 rok / lipiec

Pytanie
Po aktualizacji programu Buchalter wersja 4,87 mam problem ze sporządzeniem listy płac we właściwych terminach, tzn, sporządzam listę za czerwiec wypłacam w lipcu i niestety takiej opcji niema. Sporządzając listę w czerwcu składniki są za maj deklaracja zus za czerwiec z datami majowymi, itd. Proszę o informację czy mogę wrócić do wersji 4,86 i w jaki sposób lub poprawnie wpisywać daty w nowej wersji. nr programu [...] Bardzo proszę o pilną odpowiedź
Odpowiedz
Może Pani wystawić taką listę płac na nowej wersji. Nowa wersja nie różni się pod tym względem od starej (mechanizmy zostały takie same), doszła tylko nowa opcja. Cały czas można wystawiać listę płac "czerwcową ze składnikami czerwcowymi" (F3) lub "lipcową ze składnikami czerwcowymi" (F4). Drugi wariant został dodany dla użytowników, którzy wypłącają pensję za czerwiec w lipcu. Lista płąc powinna być wystawiona wtedy, gdy następuje wypłata, czyli wybiermay miesiąc listy = 7, ale umieszczamy na niej składniki czerwcowe.Datę wypełnienia i datę zapłaty dla deklaracji ZUS można zmienić po generacji ZUSu (po wejściu w Płace-ZUS), ale jeszcze przed eksportem.

Zachęcam do zapoznania się z opisem zmian w nowej wersji programu. Zmiany znajdują się w pliku .doc w katalogu głownym Buchaltera na dysku.
 
Pytanie
Jestem użytkownikiem państwa programu "Buchalter II", a moje pytanie brzmi: -Czy przy formatowaniu dysku i zmianie systemu operacyjnego, dokładnie z Windows 98 na Windows XP, wystarczy przenieść wszystkie katalogi Buchaltera o nazwie "Buch" znajdujące się w "C:\Buch\" w systemie 98 na system XP z tą samą ścieżką, czy są jeszcze jakieś inne pliki, np. w katalogu "C:\Windows\..." lub rejestrze, które trzeba by również skopiować. A może nie ma takiej możliwości, aby bezpośrednio przenosić dane, tylko trzeba zainstalować program od początku? Dodam, że Buchaltera i jego aktualizacje na dysku ma od 2000 roku, czyli posiadam dosyć sporą bazę danych. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
Program nie instaluje się w systemie, więc wystarczy przekopiować główny katalog Buchaltera i podkatalogi, które są w środku (lub gdzie indziej na dysku - to zależy gdzie znajduja się dane). Jeśli będa Państwo robli kopię na płytę CD to przez wypaleniem trzeba katalog spakować np. zipem.
 
Pytanie
Jakis czas temu zakupilismy panstwa program wersja 4.6, interesujemy sie aktualizacja tego programu [...] co jest w nowej wersji poprawione ?
Odpowiedz
[...] Informacje o tym co zostało zmienione w poszczególnych wersjach programu można znaleść na stronie internetowej naszej firmy pod adresem http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/5 . Zapraszam. [...]
 
Pytanie
Witam !!! wczesniej piałem w sprawie drukowania po usb i dostałem od was info jak to zrobić tylko ze jest małe ale. Posiabam 2 kompy połączone w sieć master na którym jest zainstalowany buchalter z załozonym katalogiem i końcówka która jest zamapowana do tego katalogu i na tej końcówce mam podłaczona drukarke po USB która jest ustawiona w systemnie / win 2000/ jako domyslna .Po wykonaniu całej procedurki zgodnie z waszymi zaleceniami wydruk nie wykonuje się. Ale jak ta procedurke wykomam na Masterze i puszcze wydruk z końcówki to wydruk sie wykonuje/ nie wpełni czytelny/ ale na drukarce połaczonej do Mastera. prosze o pomoc jak zrobić aby wydruk wyszedł na drukarce USB podłączonej do końcówki na której pracuje urzytkownik. Drukarka to Canon I530
Odpowiedz
Jeśli dobrze rozumiem to mamy do czynienia z dwoma drukarkami (Canon i530 podłączoną do końcówki i jakąś drukarką podłączoną do serwera), a Pan chciałby drukować z obu Buchalterów na drukarkę i530 podłączoną fizycznie do końcówki i udostępnioną sieciowo serwerowi.

Ustawienie na końcówce:

Zakładamy, że Buchalter jest zainstalowany na dysku C: w katalogu BUCH. Z tego katalogu uruchamiany program BvUSB. BVUSB drukuje tylko na tą drukarkę, która jest ustawiona w danym momencie jako domyślna (przy każdej zmianie ustawień drukarki w systemie trzeba wyłączyć i właczyć BvUSB ponownie). To, na jaką drukarkę będzie skierowany wydruk może Pan sprawdzić po wejściu w BvUSB w polu "Wydruki na..." (trzeba kilknąć dwa razy na ikonę "B" w prawym dolnym rogu pulpitu, potem ją zminimalizować). W Buchalterze trzeba ustawić w opcjach głównym "Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głownego ?" na TAK, poza tym w parametrach wydruku typ drukarki jako HP LASER oraz wyjście "DYSK".Plik zostanie zapisany na dysku w katalogu głównym Buchaltera, program BvUSB od razu go rpzechwyci i skieruje na drukarkę.

Ustawienia na serwerze:

Analogicznie jak wyżej. Jeśli w systemie ustawiona była jako domyslna nie drukarka Canon i530 tylko ta podpięta do serwera to wydruk poszedł na nią, a był nieprawidłowy prawpodobnie dlatego, że parametry wdyruku zostały źle ustawione. Tutaj równiez uruchamia Pan program z katalogu głównego Buchaltera, sprawdza ustawienie opcji "Wydruki na...", zmiania ustawienia w Buchalterze w opcjach głównych i parametrach wydruku.

Buchalter zapisze plik w katalogu głownym Buchaltera, BvUSB go przechwyci i skieruje na domyślną drukarkę, czyli Windowsy prześlą go na końcówkę i tam zostanie wydrukowany.

Prosze pamiętać o tym, że przy każdej zmianie domyślnej drukarki BvUSB musi być ponownie uruchomiony.
 
Pytanie
[...] Gdy chcę zarchiwizować pojedyńczą firmę program wyrzuca komunikat "Brak katalogu dla zbioru archiwum".
Odpowiedz

[...] Proszę wejść w opcje głowne programu i sprawdzić co została wpisane w polu "katalog do archiwum". Jeśli robi Pan zapis na dyskietkę to powinno być wpisane:

 A:

[litera "a" i dwukropek]

 
Pytanie
NIE MOGĘ OTWORZYĆ PLIKU D1 JUŻ PO ZAPISANIU W NOWYM FOLDERZE.W JAKIM PROGRAMIE TRZEBA TO ZROBIĆ?
Odpowiedz
Pliki z aktualizacją to samorozpakowujące się pliki .exe. Wystarczy kliknąć na plik dwukrotnie lewym klawiszem myszy lub zaznaczyć go i wcisnąć klawisz Enter. Przesyłane pliki mają zmienione rozszerzeniena .ex_ więc wcześniej trzeba to rozszerzenie zmienić na .exe. Sposób zmiany rozszerzenia podejmy w opisie dołączonym do aktualizacji (również poniżej).
Pliki mozna również rozpakować niektórymi programami do kompresji np. WinRARem.
Jeśli plik ma zmienione rozszerzenie i mimo to nie można go rozpakować to proszę napisać jaki pojawia się komunikat, jaki jest system operacyjny oraz jak wygląda ikona pliku.
 
Pytanie
numer_programu: [...] wersja_programu.: BUCHALTER II v.4.87 system_operacyjny: Windows 98 opis problemu: W nowej wersji PŁATNIKA ostatni człon ścieżki dostępu [ ...\\płatnik 6\\ ] jest problematyczny dla dla BUCHALTERA z powodu litery \"Ł\"... Dawniej nie było problemu bo ostatni człon ścieżki [ ...\\program płatnika\\ ] był w BUCHALTERZE zmieniany na DOS-ową wersję [...\\progra~1\\] i wtedy nie występowała litera \"Ł\". Zmiana ustawień BUCHALTERA [TAK dla LATIN-2] powoduje możliwość wpisywania polskich znaków ale nie eliminuje błędu ścieżki dostępu... REM dla keyboard4 w autoexec\'u również nie skutkuje (oczywiście efekty sprawdzam po restarcie WINDOWS...). BUCHALTER nie chce utworzyć katalogu zawierającego \"Ł\"... W czym tkwi problem ?
Odpowiedz
Program nie utworzy katalogu z literą Ł, ponieważ jest to program DOSowy. Nazwa katalogów musi być ograniczona do 8 liter, bez polskich znaków.
Nie muszą Państwo "na siłę" wpisywać ścieżki do Płatnika. W tej chwili jest to nawet niewskazane. Od momentu, gdy zmienił się sposób otwierania dokumentów w Płatniku (od około 1,5 roku) ścieżka do Płatnika w zasadzie powinna być pusta. Pliki .kdu będą się zapisywały w podkatalogu danej firmy w obrębie Buchaltera. Import dokumentów odbywa się przy pomocy funkcji Importu w Płatniku (uzytkownik Płatnika recznie wskazuje konkretny plik .kdu), dlatego nie ma tak na prawdę znaczenia, gdzie na dysku Buchalter będzie te pliki tworzył.
 
Pytanie
numer_programu: demo wersja_programu.: 4.86 system_operacyjny: windows xp opis problemu: zainstalowałem program demo aby się z nim zapoznać przed zakupem. wszystko działa OK - tylko problem mam z wydrukami. Wiem jak rozwiązać ten problem ale potrzebuję programu BvUSB. Z kąd moge go pobrać, czy Państwo mogą mi go przesłać?
Odpowiedz

Przesyłamy w osobnej wiadomości wraz z opisem.

 
Pytanie
O to mi chodziło! Wszystko działa. Dziękuję serdecznie za pomoc.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Zwracam się z pytaniem czy istnieje możliwość przekazania jednej z posiadanych licencji innemu podmiotowi, który byłby zainteresowany używaniem programu Buchalter II? Proszę o informację czy i w jakiej formie jest to możliwe.
Odpowiedz
Oczywiście jest taka możliwość. Wystarczy przesłać do naszej firmy faxem lub listownie informację o przekazaniu programu. Pismo powinno być skierowane od Państwa, czyli poprzedniego właściciela i zawierać informację który z programów został przekazany (numer seryjny programu) oraz jakiej firmie/osobie fizycznej.Na tej podstawie zostanie wysłany do nowego właściciela duplikat karty rejestracyjnej, który nowy właściciel powinien wypełniony i podpisany odesłać na adres naszej firmy.
 
Pytanie
Mam problem z archiwizajca danych, ponieważ w laptopie nie mam wejscia na dyskietki a po zmienie domyślnej ścieżki "A" na inna występuja błedy. Proszę Państwa o pomoc i szybką odpowiedz.
Odpowiedz

Oprócz dyskietek archiwum można sporzadzać na dysk, na płytę CD lub pamięć USB.

Dysk

Na dysku np. C zakładamy jakiś katalog, w którym następnie będą się tworzyły podkatalogi z danymi. Może to być np. katalog ARCHIWUM. W opcjach głównych Buchaltera wpisujemy:

C:\ARCHIWUM

Po wejściu w Archiwizację i Zapis program spyta o nazwę podkatalogu. Wpisujemy dowolną nazwę, ale nie dłuższą niż 8 znaków (np. DANE, FIRMA, PAULINA). Program zapisze dane w C:\ARCHIWUM\PAULINA. Z tamtąd będzie je też odczytywał.

Płyta CD-RW

Postępujemy analogicznie jak w przypadku zapisu na dysk (katalog tworzymy na płycie) z tymże płyta musi być wielokrotnego zapisu (CD-RW) oraz musi być odpowiednio sformatowana, tak, aby można było na nią kopiować pliki przy użyciu Exploratora Windows (Kopiuj/Wklej).

Pamięć USB

Postępujemy analogicznie jak w przypadku zapisu na dysk.

 
Pytanie
Przy generacji składek ZUS pracowników nie mogę uastalić opcji, ażeby dołączana była składka za właściciela i razem eksportować do płatnika, proszę o pomoc,robię to dla 30, a samemu sobie właśnie nie mogę, bo przyjąłem za czerwiec pracownika, coś mnie "zaćmiło"?
Odpowiedz
Jeśli już generował Pan jakiś ZUS i eksportował to proszę usunąć go z Podatków i Kartotekach (oczywiście chodzi tylko o ten miesiąc, który Pan teraz robi) oraz plik .kdu z dysku. Potem proszę wejść do danych wspólnika, na 2 stronę i zobaczyć jak jest ustawione pytanie "Czy rozliczać z pracownikami ?". Jeśli jest ustawione na NIE lub będzie tam pusto, to proszę ustawić na TAK. Potem proszę wejść do Parametrów Płacowych w Płacach, na 2 stronę i sprawdzić opcję "Czy dołączać składki właścicieli do deklaracji ZUS pracowników?". Ta opcja też musi być ustawiona na TAK. Potem proszę wejść do Podatków, wygenerować ZUS za siebie, nie eksportować. Potem wygenerować ZUS w Kartotekach i eksportować. Buchalter powinien pokazać komunikat, że dołączono składki ZUS właściciela do deklaracji pracowników.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa