BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2009 rok / styczeń

Pytanie
Proszę o instrukcję obsługi programu Buchalter II, głównie chodzi o zmianę wersji programu i przenoszeniem danych.
Odpowiedz
Instrukcja obsługi programu jest dostępna w formie książkowej i jest odpłatna, ale to co w niej Pani znajdzie to sposób obsugi programu pod kątem merytorycznym (głównie). Natomiast informacje odnośnie np. zainstalowania aktualizacji i ew. przeniesienia danych znajdują się w pklikach tekstowych dołączanych do kazdej wersji. Jest to np. plik czytaj.bat, info_upd.doc. Proszę napisać jaką wersje programu ma Pani teraz, jaką chciałaby zainstalować - podam jak trzeba to zrobić i czy jest potrzebna konwersja baz danych. Zwykle wystarczy wgrać wersję w to samo miejsce, w którym jest wersja bieżąca i dane są widoczne automatycznie.
 
Pytanie
Posiadam Buchaltera pod DOS nr.15808 , zmieniłem płytę główną i procesor (...) czy muszę od nowa wgrywać program po kolei od wersji 4.63 i wszystkie aktualizacje czy mozna w jakiś sposób zainstalować wersję którą ostatnio Państwo do nas przysłali - system XP postawiony na nowo ?
Odpowiedz
Można zainstalować tylko ostatnią wersję i dokopiować do katalogu głównego Buchaltera wszystkie pliki z rozszerzeniem .DBF ze starego katalogu głównego. Po wkopiowaniu plików trzeba usunąć z tego nowego katalogu wszystkie pliki z rozszerzeniem .MDX.Jeśli nie ma Pan żadnych starych plików na dysku/na innym komputerze to mogę Panu wysłać najnwoszą wersję instalacyjna. To będzie tak jakby instalował Pan nowy program.
Jeśli będzie Pan chciał otrzymac pliki to proszę o potwierdzenie, wyślę je spakowane zipem.
 
Pytanie
Po przeprowadzonej aktualizacji Buchaltera v4.91 do wersji 5.0 oraz przeprowadzeniu konwersji danych za pomocą programu b3-b4, po wejściu w ewidencje występuje błąd nr 70 - Odczyt ze zbioru B4PAEV.DBF. Pozostałe dane w zakładkach ewidencje, sprzedaż, zakupy itd... również są niedostępne. Bardzo prosimy o szybką pomoc w rozwiązaniu problemu.
Odpowiedz
Proszę zamknąć program, wejść na dysk do katalogu głównego tam, gdzie Buchalter jest zainstalowany (jeśli nie będzie Pani wiedziała jak to zrobić to proszę napisać, opiszę bardziej szczegółowo) i usunąć wszystkie pliki z rozszerzeniem .mdx. Potem proszę wejść ponownie do Buchaltera i włączyć serwis baz danych w Administratorze.Jeśli to nie pomoże uprzejmie proszę o wiadomość.
 
Pytanie
Witam, mam problem z przekopiowaniem szablonów wydruków w poprzedniego roku. Robię wg instrukcji na Waszej stronie (...) Mam zdefiniowana swoją liste i jej nie ma( skan). Katalog do wydruków mam ustawiony taki jak w poprzednim roku w KBV06 ( skan) nie wiem gdzie jest problem?
Odpowiedz
Proszę upewnić się, że plik b4tabw09.exe został wkopiowany i uruchomiony z katalogu C:\KBV06 a nie z katalogu głównego Buchaltera (jeśli te katalogi nie są te same). Jeśli plik z ustawieniami znajduje się w KBV06 na dysku C to z tego katalogu musi być uruchomiony program. Schemat działania podany na stronie dotyczy najbardziej standradowej sytuacji, gdy plik z ustawieniami znajduje sie w katalogu głównym.Proszę też zwrócić uwagę, czy uruchamiany jest na pewno program do rpogramu windowsowego oeaz czy usuwany jest plik .MDX.
 
Pytanie
Prosze o przesłanie zwrotne sposobu wypełnienia tabeli podatkowej np. na rok 2008. Pobrałem z Waszej strony plik, wgrałem jak napisano i nic. Mogę wpisać ręcznie lecz nie wiem w jakim układzie.
Odpowiedz
Tabele podatkowe dostępne na stronie są plikami przeznaczonymi dla wersji 5.xx Buchaltera II i 2008.xx Buchaltera WIN. Po wkopiowaniu pliku do katalogu głównego nalezy usunąć plik o takiej samej nazwie jak ten, który został wkopiowany, ale z rozszerzeniem .MDX. Dodatkowo można zrobić w Buchalterze serwis ( w Administratorze). Żeby zobaczyć tabelę trzeba miec oczywiście ustawiony odpowiedni rok rozrachunkowy w opcjach głównych. Jeśli wersja jest odpowiednia i wszystko zostało zrobione zgodnie z zaleceniami to nie ma możliwości, żeby tabela była pusta.

Podaję strukturę tabeli za 2008 rok:

1.

dolna granica zakresu = 0
wartość stała podatku = 586.85
stopa = 19 %

2.

44490.00
7866.25
30 %

3.

85528.00
20177.65
40 %

Sprawdzałam kwoty, ale proszę sprawdzić po mnie zgodnie z oficjalną tabelą.
 
Pytanie
Proszę (...) o podanie sposobu zaznaczenia w opcjach odliczania kwoty stałej z podatku.
Odpowiedz
Dla pracowników odliczenie zależy od opcji "Czy uwzględniać odliczenie ?" na 2 stronie danych pracownika (KARTOTEKI / PŁACE / PRACOWNICY / 2 strona), dla właściciela / wspólnika na 1 stronie danych wspólnika/właściciela (PODATKI / WSPÓLNIK / 1 strona).
 
Pytanie
Witam, czy byłaby możliwość zrobienia i wysyłania listy płac w PDF, tak aby można było wysłać do klienta mailem.
Odpowiedz
Może Pani generować wydruki z programu windowsowego na dysk i przekształcać je na PDF za pomocą uniwersalnego kreatora PDF. Podaję przykłądowy program tego typu:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=569&PDFCreator+0.9.6

Program trzeba ściągnąć, zainstalować, po instalacji na liście wyboru drukarek w Buchalterze WIN pojawi się Pani dodatkowa "drukarka" o nazwie "PDFCreator". Proszę ją wybrać, w innych ustawieniach nie musi Pani nic zmieniać. Po wybraniu F2 pojawi się Pani na ekranie małe okno kreatora, gdzie może Pani zmienić nazwę pliku i miejsce na dysku, w którym ma się plik zapisać. Wydruk zapisze się do formatu .PDF.
Proszę przetestować, na początek na prostym wydruku np. fakturze albo właśnie liście płac.Nie mogę zagwarantować, że w każdej sytuacji wszystko działa bez zarzutu, ale dotychczasowe testy i informacje od klientów są pozytywne i nie powinno być problemów, ale gdyby się pojawiły lub miałaby Pani jakieś pytania uprzejmie proszę o wiadomość.
 
Pytanie
Bardzo prosze o podanie informacji w jaki sposób przeniesc ustawienia wydruków z roku 2008 na 2009
Odpowiedz
Proszę wejść w ten link http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/8  , ściągnąć program do przeniesienia ustawień i postąpić wg podanej na stronie krótkiej instrukcji. Jeśli wszystko zostanie zrobione prawidłowo to ustawienia przeniosą się bez problemu.
 
Pytanie
Dzisiaj zainstalowaliśmy wersję 5,03 programu Buchalter. (...) Mam jutro wyliczać wynagrodzenia a parametry dotyczące płac są nieaktualne/wysokość ulgi,kwota najniższego wynagrodzenia,stawka proc.ubezp.zdrowotnego itp/Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Odpowiedz
Wskaźniki nie są wbudowane w program na stałe, można je zmienić samodzielnie. Ustawienia znajdują się w parametrach płacowych (Kartoteki / Płace / Pomocnicze/ Parametry) i w danych wspólnika (Podatki / Wspólnik / Modyfikuj).
Parametry płacowe mogą Państwo również ściągnąć ze strony http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/8 w postaci pliku. na stronie znajduje się krótka instrukcja jak nalezy umieścić plik w programie. Proszę tylko pamiętać, ze to ustawienia domyślne a przekopiowanie pliku zastąpi te parametry, które maja Państwo w tej chwili za dany rok.
 
Pytanie
Mam zainstalowany BUCHALTER WIN Młode pracownice ,weszły na 2009 rok i w podatniku zamiast wcisnąć „T” wcisnęły ”Esc” Nie zostały przeniesione / zaimportowane dane z 2008 na 2009r/ Wiem ,że można w danym katalogu podatnika usunąć pliczek i ponownie zaimportować Ale nie znam nazwy poroszę o pomoc .
Odpowiedz
Prawpodobnie ma Pan na myśli dane wspólników ?
Proszę wejść na dysk do podkatalogu tej firmy i usunąć dwa pliki:

B4WSPL09.DBF
B4WSPOL09.MDX

Po usunięciu plików proszę wejść jeszcze raz do Podatków i odpowiedzieć "TAK" lub włączyć Serwis w Administratorze. W czasie serwisu program też zapyta czy przenieść wspólników.
 
Pytanie
Podstawowe dane nie przechodza na kolejny rok!!! Co zrobić, by stałe dane - wspólników, itd. przechodziły na nowy rok?
Odpowiedz
Tak sie nie dzieje z winy programu. Ktoś z Państwa musiał już otworzyć nowy rok, powchodzić do modułów i zignorować pytania, które program zadawał (np. czy przenieść dane wspólników?). Ktoś mógł również robić serwis w 2009 roku i też zignorować pytania. To jest jedyny powód, dla którego bazy mogł sie nie przenieść. Chyba, że po prostu mają Państwo utworzony rok 2009 w zupełnie nowym katalogu.A
le jeśli nie i po zmianie roku rozrachunkowego na 2008 dane są, a w 2009 nie ma to proszę zamknąć program, wejść do podkatalogu tej firmy na dysku i usunąć pliki:

B4WSPL09.DBF
B4WSPL09.MDX

Jeśli nie ma amortyzacji to proszę też usunąć pliki:

B4AMOR09.DBF
B4AMOR04.MDX

Potem wejść do programu do Kartotek i Podatków lub włączyć serwis w 2009 roku i odpowiedzieć twierdząco na pytania.
 
Pytanie
Dzień dobry.Proszę o pomoc w następujacej sprawie. W jednej z firm,które obsługujemy,nie mogę wydrukować deklaracji PIT-11.Pojawia się komunikat:błąd nr -910 nierozpoznana informacja !404!.W innych firmach drukuję bez problemów.Co mam zrobić żeby wydrukowanie było możliwe?
Odpowiedz
Proszę zamknąć program, wejść do podkatalogu tej firmy na dysku i usunąć z niej wszystkie pliki z rozszerzeniem .MDX. Tak sobie zrobić w katalogu głównym. Potem proszę wejść ponownie do programu i sprawdzic, czy jest dobrze. Jeśli to rozwiąże problemu to uprzejmie proszę o kontakt.
 
Pytanie
Mamy problem z ustawieniem funkcji w ewidencji sprzedazy, mianowicie automatycznej numeracji faktur. w tej chwili numerujemy kazda fakture wpisujac kolejny numer, co jest dosc uciazliwe. Prosze o pomoc w tej sprawie.
Odpowiedz
Powinna pomóc zmiana ustawień w opcjach ewidencji. Jest tam pytanie "Czy automatycznie numerować dokumenty ?" (na 2 stronie, po wejściu w Ewidencje / Opcje). Jeśli to pole ustawione jest na TAK, to program sam numeruje dokumenty i nadaje numer dopiero po zapisaniu dokumentu (jest to przydatne zwłaszcza w pracy sieciowej, kiedy kilka opsób naraz wystawia faktury, nie ma wtedy ryzyka, że numeracja nie będzie się zgadzać, jeśli ktoś się nagle wycofa z wystawiania dokumentu). Numer też można zmodyfikować w razie potrzeby dopiero po zapisaniu faktury.
Natomiast jesli pole ustawione na NIE wtedy program również numeruje dokumenty, tylko pierwszy numer / ew. prefix i suffix trzeba podać samemu. Czyli jeśli wystawiają Państwo fakturę po raz pierwszy z prefixem np. ABC to po wpisaniu ABC/1/FV, zapisaniu faktury i wystawianiu kolejnego dokumentu z profixem ABC program sam, automatycznie zaoferuje kolejny numer jako "2", potem "3" itd.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa