BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2008 rok / listopad

Pytanie
Jak działa w programie czytnik kodów kreskowych ?
Odpowiedz
Czytnik "udaje" klawiaturę. Zamiast wpisywać kod towaru z klawiatury podczas dopisywania nowej pozycji do poragonu (lub spisu towarów w magazynie) można odczytać kod za pomocą czytnika. Czytnik podłączony jest rónowlegle z klawiaturą. W samym programie nie ma opcji ustawiania czytnika, czytnik powinien być natomiast odpowiednio skonfigurowany (sposóbu konfiguracji czytnika należy szukać w jego instrukcji).

Buchalter współpracuje np. z czytnikiem MS-951 firmy Compart. Do programu można podłączyć ponadto każdy inny czytnik emulujący klawiaturę, ale warunkiem poprawnej współpracy jest zaprogramowanie takiego czytnika tak, aby kod kreskowy był poprzedzony znacznikiem STX - kod 2 i zakończony ETX - kod 3.

 
Pytanie
Przy instalacji standartowa obcja instalacji z płytki CD wyskakuje z komunikatem brak miejsca na dysku , pomimo posiadania około 10 GB wolnego miejsca na twadym dysku. Po rozpakowaniu plików LZH ręcznie, wyskakuje komunikat brak klucza identyfikacyjnego. Nie wiem jak mam sobie z tym poradzić. Posiadam komputer laptop ACER z processorem Celeron M , wolnego miejsca na twardym dysku 10 GB , system Windows XP Home Edition SP 2 , pamięć RAM 512 MB , porty wejściowe tylko USB bez LPT. Proszę o pomoc i załatwienie tego problemu. Bardzo proszę o przesłanie w jednym pliku cały działający program Buchalter II najlepiej na pliku RAR.
Odpowiedz

Pliki, które Pani otrzymała na płycie CD to instalki programu, ale w wersji w jakiej program został kupiony, sprzed prawie 10 lat. Takie pliki Pani zamówiła. Ta wersja nie jest przystosowana ani do instalacji na komputerach z dużą pojemnością dyskową (stąd komunikat - program instalacyjny nie wie jaki jest dysk i wyrzuca "dziwne" komunikaty) ani do do pracy w systemie Windows XP. Instalacja to tylko rozpakowanie plików, więc dobrze Pani zrobiła rozpakowując je "ręcznie", ale kolejny objaw, czyli komunikat o braku klucza też jest w tej sytuacji normalny, ponieważ to za stara wersja na ten system/komputer jako taki.
To co mogę Pani poradzić:
- proszę zrobić skrót na pulpicie do pliku bv9.exe i spróbować wejść przez skrót- spróbować wejść na dysk przez plik bv9.exe (jeśli przy wchodzeniu przez skrót także pojawi sie komunikat o braku klucza)
- sprawdzić, czy na pewno ma Pani podpięty dobrze klucz i że na kluczu jest oznaczenie... Wersja się prawpodobnie nie uruchomi ale proszę spróbować.
Ostatnia mozliwość to uruchomienie programu przez plik pośredniczący LPT2NT.EXE. Przesyłam go w osobnej wiadomości wraz z opisem. Ale to również jest tylko próba i może się nie powieść.
Jeśli chciałaby Pani pracować na Buchalterze na tym komputerze to niestety już nie da się tego zrobić na takiej wersji, konieczna jest - o ile nie znajdziemy innej przyczyny - aktualizacja programu.

 
Pytanie
Czy mogę prosić o doractwo w sprawie zakupu Buchaltera! Chodzi mi o Buchaltera dla małej firmy i która pracuje w Windowsie!
Odpowiedz
Mogę zaproponować Państwu program Buchalter WIN.
Program jest przeznaczony dla firm prowadzących dokumentację księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, płatników podatku od towarów i usług VAT, VAT-7K, podatników podatku dochodowego PIT-5 i PIT-5L, podatników podatku dochodowego w formie ryczałtu. Mogą z niego również korzystać biura rachunkowe. Program oferuje kompleksową obsługę - posiada moduł magazynowy, kartoteki pracowników, oczywiście podatki, również moduł detalu (współpraca z drukarką fiskalną). Moduły znajdują się w obrębie programu, nie trzeba ich osobno dokupywać. Program posiada w bardzo dużym skrócie możliwosć wystawianie dokumentów VAT, dowodów wewnętrznych, prowadzenia spisu towarow, aktualizację spisu wg wprowadzanych dokumentów, możliwość wystawiania list płac, wydruk różnego rodzaju przelewów, generowanie deklaracji ZUS, tworzenie umów - zleceń i o dzieło, drukowanie różnego rodzaju deklaracji podatkowych i formularzy, prowadzenie wykazu kontrahentów i wiele innych funkcji.Program jest szczegółowo opisany na naszej stronie pod adresem http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/46/  oraz  http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/47/ .Jeśli nie znajdą Państwo na stronie informacji o funkcji, która Państwa wyjątkowo interesuje to proszę zapytać - napiszę, czy program ją posiada czy nie, a jeśli nie to jest przeiwdywana.Program pracuje w systemie windows 95, 98, 2000, NT, Xp, również Vista. Wymany jest port USB, szeregowy lub równoległy - Buchalter WIN posiada klucz elektroniczny podpinany z tyłu komputera. Drukuje na drukarki systemowe, czyli dowolną drukarke, która jest zainstalowana w systemie, z tymże z preferencją na drukarki laserowe i atramentowe. W przypadku programu windowsowego nie zalecamy drukarek igłowych.
Zachęcam do zapoznania się z wersją demonstracyjną programu. Jest dostępna na naszej stronie pod adresem http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/8 . Na życzenie wyslemy płytkę demo, oczywiście bezpłatnie, z tymże w takim przypadku prosimy o podanie danych adresowych.
Program kosztuje 480 zł netto. Jeśli zostanie zarejestrowany w naszej firmie w ciągu miesiąca od daty zakupu otrzymają Państwo roczny bezpłatny abonament na to stanowisko. Rejestracja polega na odesłaniu wypełnionej i podpisanej karty rejestracyjnej do naszej firmy. Karta znajduje sie w pudełku z programem.
Jeśli będą Państwo zdecydowani zamówienie można przesłać mailem np. na adres zamawiam@grafsoft.com.pl, faxem na numer 22 / 622 52 02, pisemnie na adres Graf-Soft , Al. Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa lub za pomocą formularza zamówienia : http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/9 . Program wysyłamy za zaliczeniem pocztowym (cena programu + koszt wysyłki).
 
Pytanie
Witam serdecznie. Po imporcie danych w ewidencji zakupów i sprzedży z innego programu (system zakupów i sprzedaży) na ekranie programu Buchalter widzę wszystkie informacje, dane kontrahenta, daty, kwotę netto, Vat, kwotę brutto, natomiast na wydruku rejestru VAT zakupów nie drukują się żadne kwoty pomimo, że inne dane takie jak nr faktury, dane kontrhenta są uwidocznione. Na rejestrach VAT sprzedaży, kwoty drukują się w kolumnie: sprzedaż zwolniona bez VAT, pomimo, że na ekranie widać kwoty VAT. Uprzejmie proszę o pomoc.
Odpowiedz
Proszę sprawdzić, czy przenoszą się prawidłowo informacje w polach:

TYP NABYCIA

oraz

CZY ODLICZAĆ VAT ?

 
Pytanie
mam pytanie , chciałabym się dowiedzieć jak zaksięgować do Buchaltera środki trwałe , Czekam na szybką odpowiedz , dziękuję
Odpowiedz
Do wprowadzenia środków trwałych służy część KARTOTEKI / AMORTZACJE. Jest to kartoteka środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Dostepne funkcje: dopisanie, modyfikacja, usunięcie, księgowanie i wydruk zestawienia środków trwałych np. za dany miesiąc.
Dane o amortyzacji są przydzielone do roku rozrachunkowego. Program umożliwia, na żadanie, comiesięczne dopisanie do księgi pozycji stanowiącej sumę odpisów amortyzacyjnych od posiadanych środków trwałych wg liniowej metody obliczania odpisów.Odpis amortyzacyjny może być zapisany do ksiegi tylko raz w danym miesiącu (odpisy amortyzacyjne powinny byc księgowane na końcu miesiąca, jako ostatni zapis).Przy wprowadzaniu środka trwałego należy zwrócić uwagę na datę przekazania do użytkowania oraz zaktualizowane kwoty wartości początkowej i umorzenia. Środek trwały będzie amortyzowany przez program na podstawie właśnie tych danych. Dlatego bezwględnie należy wypełnić te pola. Amortyzacja jest liczona od meisiąca następującego po miesiącu przekazania do użytkowania.Pole "aktualna wartość odpisów" dotyczy tylko bieżącego roku. Na początku roku lub przy wprowadzeniu nowego środka do ewidencji, jak u Pana, pole to powinno mieć wartość zero. Każdorazowe księgowanie odpisów powoduje zwiększenie wartości pola o miesięczną rate odpisów. Obliczenie i przypisanie kwoty odpisów do księgi nastąpi po wybraniu opcji KSIĘGUJ.
Środek trwały jest amortyzowany do momentu, w którym wartość umorzenia zaktualizowana" + "aktualna wartość odpisów" będzie równa lub większa od pola "wartość początkowa zaktualizowana".
Gdy wartość środka trwałego jest niższa niż 3500 zł (kwote podaję z pamięci, proszę się upewnić co do aktualnych przepisów) środek taki może być od razu wpisany w koszty. Jeśli zdecydujemy się się wpisać go do ewidencji i jednorazowo zamortyzować to w miesiącu przekazania do użytkowania wpisujemy dane do ewidencji podając "wartość umorzenia zaktualizowaną" równą "wartości początkowej zaktualizowanej" a do księgi, funkcja DOPISZ wprowadzamy w koszty wartość tego środka (tylko wtedy nie ksiegujemy już faktury z pozycji ewidencji (na fakturze, jesli używa Pan opcji księgowanaia zbiorczego, można zaznaczyć "czy księgować?" na NIE). W pole "uwagi" przy dopisywaniu pozycji w skiędze może Pan wpisać np. "amortyzacja jednorazowa".W przypadku dalszych pytań uprzejmie proszę o kontakt.
 
Pytanie
Mam pytanie o nazwę pliku z dostwcami i odbiorcami
Odpowiedz
To plik b4firm.dbf .
 
Pytanie
Gdzie mogę ustawić filtr antyspamowy dla konta ?
Odpowiedz
Filtr można ustawić w Niezbędniku, pod adresem: https://niezb.graf-soft.com.pl/index.php
Jesli po wejsciu w link pojawi się informacja o braku certfyfikacji strony proszę wybrać opcję "Kontynuuj przeglądanie tej witryny sieci Web".
W nazwie użytkownika należy podać tylko login, a w haśle hasło.
 
Pytanie
Proszę o sprawdzenie czu dobrze został wyliczony pit 5 za wrzesień 2008 czyli obliczenie zaliczki na podatek dochodowy za wrzesień 2008
Odpowiedz
Z zaliczkami na podatek dochodowy jest wszystko wporządku, wszystko się zgadza. Należy tylko przeliczyć PIT od początku roku. Przypominam, że PIT musi się zgadzać ze statystyką w księdze. U mnie, po wykonaniu tych czynności jest wszystko zgodne.
 
Pytanie
Jestem użytkownikiem 2 programów Buchalter Chciałabym bardzo wiedzieć jak mam wypisać dane pracownika w tym programie na podstawie kwestionariusza osobowego, który jest zamieszczony w programie. Moim zdaniem w kwestionariuszu powinny być pytania odzwierciedleniem potrzebnych danych pracownika.
Odpowiedz
Wzór kwestionariusza osobowego został stworzony na podstawie wytycznych Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Domyslam się, że interesuje Panią uzupełnianie danych pracownika na podstawie kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Niestety, ale w takim kwestionariuszu nie mogą być uwzględniane dane takie jak pesel, NIP, czy stan rodzinny (art.22'1 § 1 ustawy z dn.26 czerwca 1974 r.
Kodeks Pracy wskazuje dane osobowe, jakiich ma prawo żądać pracodawca). Proszę wobec tego o sprecyzowanie swojej prośby co do zmian związanych z kwestionariuszem.
 
Pytanie
ART.22'1 nie kończy się na pierwszym paragrafie ma ich jeszcze cztery i prosiłabym, aby można je było zastosować
Odpowiedz
Do kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie stosuje się przepisy art.22'1 § 1. Do kwestionariusza dla pracownika stosuje się odpowiednio art.22'1 § 2. Art.22'1 § 3 mówi o formie udostępniania danych, oraz o prawie do żądania dokumentacji potwierdzającej dane. Paragraf 4 natomiast mówi o możności żądania przez pracodawcę innych danych osobowych "...jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów". Pafagraf 5 - o stosowaniu przepisów o ochronie danych osobowych w zakresie nieuregulowanym w §1-4.
W programie Buchalter są to podstawowe wzory kwestionariuszy osobowych dla osób ubiegających się o zatrudnienie, oraz dla pracowników. opierające się na w/w podstawie prawnej.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa