BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2008 rok / czerwiec

Pytanie
Mam mały problem dotyczący składników płacowych w programie BuchWin, nr. klucza to [...]. Już kiedyś otrzymałem te składniki ale nie zapisałem ich na osobnym nośniku a niestety musiałem reinstalować system. Po wykonaniu odczytu z dyskietki wszystko ładnie się wczytało oprócz parametrów płacowych (składników). Czy jest możliwość przesłania mi tychże składników.
Odpowiedz
Składniki nie zapisują się w archiwum, plik b4peli.dbf z ich wykazem jest plikiem programowym, wspólnym dla wszystkich podkatalogów. Nie znajduje sie też w aktualizacji, a jedynie w instalkach, a prawpodobnie z samej aktualizacji program był wgrywany. Wyślę za chwile plik w osobnej wiadomości. Trzeba go zapisać w katalogu głównym Buchaltera, a po zapisaniu usunąć plik o takiej samej nazwie, ale z rozszerzeniem .MDX, czyli b4peli.mdx. Potem można jeszcze włączyć serwis w jednej z firm (Administrator / Serwis)
 
Pytanie
W poniedziałek otrzymałam od Was program BUCHALTER WIN dziękuje za szybkie załatwienie.Mam jednak problem z jego uaktywnieniem Wgrałam go do komputera bez problemu (komputer nie jest podłączony do sieci internetowej i nie chcę żeby był podłączony) i mam na ekranie tabelke z prośbą o podanie hasła. Ja hasła nie znam ,w podręczniku znalazłam adnotację że powyzsze uruchomienie dokouje administrator. Co to oznacza i jak najprędzej rozwiązać ten problem,zależy mi na czasie.
Odpowiedz
Nie musi Pani teraz podawać hasła. Jeszcze go nie ma. Proszę wcisnąć "ENTER" i przejdzie Pani dalej do programu. Będzie je Pani musiała wpisać dopiero po wprowadzenia swojego profilu wraz z hasłem do programu (wymyśla je Pani i wprowadza do programu samodzielnie).Informacja, że pierwszego uruchomienia powinien dokonać administrator oznacza, że na poczatku powinna usiąść przy programie osoba, która będzie sprawowała opiekę nad programem i jego użytkownikami, w tym sensie, że założy wszystkich hasła, ustanowi dostęp do poszczególnych katalogów itd. Pierwsza osoba np. pani uruchamia program, przechodzi do części Administrator / Hasła i jako tzw. Szef zakłada profile użytkowników, którzy będą pracowali na programie. Po haśle, które Pani dla danej osoby założy program będzie wiedzial kto z niego aktualnie korzysta. W Administartorze może Pani również ustawić, czy dana osoba ma mieć pełny dostęp do danych czy ograniczony. "Szef" ma zawsze nieograniczony dostęp, dlatego tą osobą (Szefem / administratorem) powinna być osoba uprawniona do pełnego wglądu do danych.
Dokładny opis ustawienia profili, ustawiania haseł, dostepu oraz katalogów znajduje się w instrukcji, którą Pani posiada, począwszy od strony 5-5.
 
Pytanie
Posiadam Program "Buchalter" w wersji z początku 2000 r. Zakup nowego programu w 1996r. Nie jest mi potrzebna nowsza wersja, ponieważ posiadam firmę, której dochód roczny nie przekracza 10 000 ( dochód dodatkowy). Pytanie: Kupiłem smochód i wprowadziłem wszystkie potrzebne dane, aby amortyzować komputerowo w Waszym programie. Niestety program podaje mi komunikat "nie wprowadzono danych do amortyzowania". Chciałbym nadmienić że przed rokiem 2000 r mogłem amortyzować zakypy należące do środków trwałych. Czy mogę problem rozwiązać bez wprowadzania nowej wersji?
Odpowiedz
Myślę, że problem nie ma związku z wersją. Prosze sprawdzić, czy komunikat nie brzmi przypadkiem "Brak środków trwałych do armotyzacji ?".Jeśli dopiero zaczyna Pan amortyzować samochód to domyślam się, że środek nie uległ jeszcze amortyzacji. Więc nie to jest przyczyna komunikatu. Proszę więc sprawdzić jaka jest data przekazania do użytkowania i data aktualizacji środka trwałego. Środek trwały amortyzujemy od nastepnego miesiąca od daty przekazania i księgujemy go jako ostatni zapis w księdze w danym miesiącu. Czyli jeśli data to np. 01.06.2008 to samochód powinien Pan amortyzować dopiero od lipca i też dopiero wtedy, gdy w Księdze będzie się znajdowała chociaż jedna pozycja z tego miesiąca. Jeśli data przekazania jest majowa i chce Pan zaksięgować amortyzacje teraz w czerwcu to proszę się upewnić, czy jest jakaś pozycja za czerwiec w Księdze.
Jeśli dysponuje Pan instrukcję to porady związane z amortyzacja można znaleźć w dziale KARTOTEKI / AMORTYZACJE.
Jeśli sprawdzi Pan daty i wpisy i okaże sie, że wszystko jest prawidłowo to uprzejmie proszę o kontakt, będziemy szukać dalej.
 
Pytanie
Czy w systemie Windows XP Home Edition Buchalter będzie funkcjował poprawnie i jaka wersja byłaby najlepsza(DOS czy WIN)?
Odpowiedz
Pod XP zdecydowanie zalecamy program windowsowy.(...)
 
Pytanie
numer_programu: BUCHALTER II wersja_programu.: 5.0 system_operacyjny: WINDOWS 98 opis problemu: PRZY DOPISANIU LISTY PŁAC WYSTĄPIŁ KOMUNIKAT BŁĄD NR -70 ODCZYT ZE ZBIORU B4PRAC.DBF
Odpowiedz
Proszę wejść do podkatalogu firmy, w której wystepuje błąd i usunąć z niej wszystkie pliki z rozszerzeniem .mdx. To samo proszę zrobić w katalogu głównym programu. Potem proszę wejść do Buchaltera i włączyć serwis w Administratorze (w tym podkatalogu). Jeśli to nic nie da to uprzejmie prosze o przesłanie tego pliku do sprawdzenia. Możliwe, że uległ uszkodzeniu.
 
Pytanie
Pracuję na Buchalterze II ver.5.01 jestem zadowolona z funkcjonowania programu jednakże chciałabym zgłosić kilka uwag : - przy wystawianiu faktur sprzedaży była możliwość po wybraniu towaru (F4) z listy magazynowej dopisania poniżej opisu teraz tego nie ma ( jest tylko możliwość dopisania opisu przy wprowadzaniu towaru do magazynu - co jest kłopotliwe gdy trzeba coś zmienić bądz dopisać ) - propozycja dodania funkcji odliczania częściowego vatu od nabycia samochodów osobowych ( w ewidencji zakupów) tak aby do deklaracji vat "wchodziła" już ta prawidłowa kwota 60% nie więcej niż 6000,00 zł. Ponieważ bardzo często modyfikuje się deklaracje vat przed wydrukowaniem i wysłaniem istnieje możliwość pomyłki przy ręcznej modyfikacji tych kwot.
Odpowiedz
1. Ta zmiana została wprowadzona na prośbę Klientów, zwłaszcza tych, którzy wprowadzali dużo dodatkowych opisów klawiszem F6. Duża ilość Klientów uważała poprzedni sposób wprowadzania opisu za kłopotliwy. Dlatego na razie nie przewidujemy nowych zmian.

2. Nie musi Pani modyfikować kwot ręcznie na deklaracji. Może Pani wprowadzić taką fakturę do zakupów i VAT będzie prawidłowo odliczony.

Jesli VAT nie przekracza 6000 zł:

1. pozycja na fakturze: 60 % kwoty netto, zakup inwestycyjny, czy odliczać VAT ? TAK
2. pozycja na fakturze: 40 % kwoty netto, zakup inwestycyjny, czy odliczać VAT ? NIE
Faktury nie księguje się, do armotyzacji wpisujemy samochód z wartością równą całkowitej wartości netto + VAT, który został odliczony.

Jeśli VAT przekracza 6000 zł:

1. pozycja: w wartości netto wpisujemy taką kwotę, aby VAT wyniósł 6000 zł, zakup inwetycyjny, czy odliczać VAT ? TAK
2. pozycja: pozostała wartość netto i pozostały VAT, zakup inwestycyjny, czy odliczać VAT ? NIE

Jeśli chodzi o księgowanie i amortyzację zasady te same co powyżej.
 
Pytanie
Proszę o aktualizację Buchalter II w związku z PIT-11 wersja 16.
Odpowiedz
PIT-11 v. 16 będzie dostepny w nowej wersji programu. (...)
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa