BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2008 rok / luty

Pytanie
Otrzymalam aktualizację BUCHa, jak zawsze w plikach d1.ex_, d2.ex_ jednkaże po zmianie nazwy plików na .exe komputer z systemem winXP zapamietuje, ze typ pliku jest .ex_ i nie uruchamia się. Co w tej sytuacji nalezy z robić aby zainstalować aktualizację?
Odpowiedz
Prawdopodobnie w narzędziach w opcjach folderów , załadka- widok punkt : UKRYWAJ ROZSZERZENIA PLIKÓW ZNANYCH TYPÓW ma Pani zaznaczone ,, ptaszkiem " Należy ten punkt odznaczyć i powinno być dobrze.
 
Pytanie
Jak prawidłowo zainstalować Buchaltera II w sieci ?
Odpowiedz
BUCHALTER II może pracować w lokalnych sieciach komputerowych, zarówno typu peer-to-peer (np. Lantastic, Windows For Workgroups, Windows 95 - XP, SilverNet) jak i serwer-klient (np. NetWare).

BUCHALTERA można zainstalować na serwerze lub na stacjach roboczych (jeżeli mają dyski twarde).

Warunkiem poprawnej pracy programu, przy uruchomieniu programu z serwera lub innej stacji roboczej, jest ustawienie atrybutów zbiorów typu EXE na "tylko do odczytu" (read only).

Do pracy w sieci należy zakupić tyle programów ile jest stanowisk pracy.

Przy pracy w sieci mogą pojawiać się komunikaty związane z zablokowaniem dostępu do danych, z których korzystają w danym momencie inni użytkownicy. Występuje to szczególnie podczas dopisywania i modyfikacji danych. Tak więc zbiorcze wydruki, podsumowania, obliczenia podatkowe i wszystkie inne działania wymagające korzystania z całości danych powinny być wykonywane po zakończeniu pracy przez innych użytkowników.

Jeśli wystąpią komunikaty o błędach otwarcia zbiorów, można się spodziewać, że ich przyczyną jest zbyt mała ilość zbiorów w poleceniu FILES zbioru config.sys.

Jeśli program jest uruchamiany na serwerze, trzeba przyjąć parametr FILES = 30 * ilość stanowisk.

Podobne objawy wystąpią jeżeli program SHARE został uruchomiony bez parametrów lub parametry F i L mają za małe wartości (dotyczy DOS i starszych systemów Windows).

Należy zwrócić uwagę na synchronizację danych we wspólnych kartotekach Buchaltera (urzędy skarbowe, parametry płacowe, składniki wynagrodzeń i tabela podatku dochodowego). Te kartoteki powinny być identyczne dla wszystkich użytkowników. Domyślnie, znajdują się one w katalogu głównym Buchaltera. Jeśli Buchalter jest uruchamiany z serwera, powinny znajdować się w tym samym katalogu co program. Jeżeli Buchalter uruchamiany jest na lokalnych komputerach, należy zdefiniować nazwę katalogu dla wspólnych danych w głównych opcjach Buchaltera. Mapowanie tego katalogu na stacjach roboczych powinno się odbyć przed uruchomieniem Buchaltera.

Komputer pracujący jako serwer powinien być uruchamiany przed pozostałymi komputerami w sieci. Inaczej nie uda się "mapowanie" dysków i katalogów na stacjach roboczych.

Klient - serwer.

Buchaltera instalujemy na jednym z komputerów, który traktowany będzie jako serwer.

Uruchomienie Buchaltera odbywa się wówczas z serwera. Klucze kodowe muszą mieć ten sam kod i być podłączone do komputerów, na których uruchamiany jest program. Najlepiej jest zakupić wersję sieciową Buchaltera, która zapewnia jednakowe klucze.

Pliki programu (*.exe) muszą mieć ustawiony atrybut 'tylko do odczytu".

Jeśli serwer ma mechanizmy zabezpieczania danych (np. macierz dyskowa, mirroring lub duplexing dysku) warto dane też ulokować na serwerze. Jeśli jest to zwykły komputer, dane można przechowywać na serwerze lub rozproszyć po dyskach lokalnych, odpowiednio ustawiając dostęp do dysków lub katalogów w sieci.

Sieć rozproszona.

Buchaltera instaluje się na każdym komputerze, tak jak do pracy lokalnej.

Jeśli warunki techniczne na to pozwalają (komputery lokalne maja twarde dyski), zdecydowanie polecamy to rozwiązanie, Odciąża ono sieć od przesyłania modułów programu i przez to poprawia się szybkość pracy systemu.

Dane mogą znajdować się na dyskach lokalnych lub dysku komputera, który będzie traktowany jako serwer.

Dostęp do danych uzyskujemy podając ścieżkę do danych na dyskach (katalogach) sieciowych. Trzeba odpowiednio 'zamapować' dysk sieciowy (lub katalog) i funkcji KATALOGI Buchaltera podać właściwą ścieżkę do danych.

Przykład.

Załóżmy, że sieć składa się z komputera A i B. Chcemy mieć dostęp do danych na komputerze B na dysku C: i podkatalogu DANE. W systemie Windows programem Eksplorator na komputerze B wchodzimy we właściwości katalogu DANE i ustawiamy pełne udostępnianie (zapis-odczyt) oraz nazwę sieciową dla tego katalogu. Udostępnienie może być chronione hasłem, ale nie musi. Następnie na komputerze A przeglądamy otoczenie sieciowe i wybieramy udostępniony katalog. Funkcją mapowania przydzielamy mu np. literę Z. Uruchamiamy Buchaltera i w funkcji KATALOGI podajemy nazwę katalogu - Z:. Trzeba pamiętać, żeby tak ustawić opcje mapowania, żeby dysk sieciowy był podłączany zawsze podczas logowania. Inaczej, trzeba będzie mapować dysk przy każdym uruchomieniu.

 
Pytanie
Mam pytanie dotyczące wersji 5.01.06, jakie tam zmiany są wprowadzone w stosunku do wersji 5,01? Czy trzeba to instalować jak najszybciej czy można przy okazji.
Odpowiedz
Proponuję zainstalować. Zmiany dotyczą generacji do płatnika deklaracji DRA oraz w wydruku PIT 11 zmieniono w pozycji WYNAGRODZENIE ZE STOSUNKU PRACY na NALEŻNOŚCI ze stosunku pracy.
 
Pytanie
Jakos nie umiem jej wgrac przy probie isns. Melduje malo miejsca na dysku
Odpowiedz
Prosze uruchomić instalację z pliku instnt.exe oraz na planszy WYBÓR DYSKU I KATALOGU DOCELOWEGO proszę wyłączyć opcję CZY ZMODYFIKOWAĆ CONFIG.SYS . Instalacja powinna przebiec prawidłowo.
 
Pytanie
Zainstalowałem nową wersję w katalobu buch i teraz czas na wykonanie konwersji - czy zaznaczając rok 2007 do konwersji, przekonwertują się dane z roku 2008 (dane wprowadzamy na bieżąco). Zrobiłe próbną konwersję dla 2007 i próba konwersji na 2008 na tej samej bazie powoduje wyświetlenie komunikatu o wykonanej wcześnie konwersji w tym katalogu. Z tego wynika, tak mi się wydaje, że istnieje niebezpieczeńswto nadpisania danych, czego chcemy uniknąć.
Odpowiedz
Aby zrobić konwersje za rok 2008 w opcjach konwersji przy pytaniu ROK ROZRACHUNKOWY należy wpisac 2008 w innym przypadku konwersja za rok bierzący się nie wykona.
 
Pytanie
Po obliczeniu podatku pokazuje się tylko składka zdrowotna, nie pokazuje się dochód, podstawa itd. (...) Proszę o sprawdzenie tego i w miarę szybką odpowiedz.
Odpowiedz
(...) Ma Pan stratę. M momencie, gdy już jej nie będzie, kwoty będą widoczne.
 
Pytanie
Posiadamy wersje buchaltera 4.89, dostalismy program w wersji 5.01 aktualizacje dla wersji 5.0 oraz program do konwersji (B3-B4win.exe, to jest wersja windowsowa? posiadamy tylko dosowe wersje buchaltera) , czy konwersje mamy przeprowadzic przed instalacja programu wersji 5.01?? czy po instalacji 5.01? Jak przeprowadzic konwersje? czy wystarczy przegrac plik z programem do konwersji do katalogu z buchalterem i wybrac tylko rok rozrachunkowy?
Odpowiedz
Plik do konwersji B3-B4win.exe, jaki Państwo otrzymali, jak najbardziej nadaje się do przeprowadzenia konwersji na programie Buchalter II.Konwersję należy przeprowadzić po zainstalowaniu wersji 5.01, oczywiście program podczas wykonywania konwersji musi być zamknięty. W opcjach konwersji znajdują się pytania, na które należy odpowiedzieć następująco:
  • POMIJAJ BAZY JUŻ PRZEKONWERTOWANE   Nie
  • ROK ROZRACHUNKOWY    2007, bądź 2008 (jeżeli chca Państwo przeprowadzić konwersję dla tych dwóch lat, należy najpierw wprowadzić rok 2007, później rok 2008)
  • KATALOG DANYCH ŹRÓDŁOWYCH    pełna ścieżka do katalogu, w którym zainstalowana jest wersja 4.89
  • KATALOG DOCELOWY    pełna ścieżka do katalogu, w którym została zainstalowana wersja 5.01
Jeżeli posiadają Państwo założone katalogi dla firm, pojawi się jeszcze jedno pytani
  • KONWERSJA NA PODSTAWIE KATALOGÓW FIRM     Tak
Po przeprowadzonej konwersji należy wykonać serwis w administratorze w wersji 5.01Przypominam również o zrobieniu archiwum, bądź kopii katalogu buchaltera przed przeprowadzeniem konwersji.
 
Pytanie
Proszę mi przypomnieć ja sie przerzuca na nowy rok zakupy vat ze grudnia których odliczenie przechodzi na styczeń 20087 r ?
Odpowiedz
Zakupu z datą rozliczenia vat styczniową z zeszłego roku albo należy dopisdać ręcznie do roku 2008 lub za pomocą exportu i importu. W roku rozrachunkowym 2007 wykonuje Pan export wg daty vat 01,01,08 do 31.01.08 natomist w roku rozrachunkowych 2008 import.

BUCHALTER-EWIDENCJE-ZAKUPY-MENU-EXPORT-IMPORT
 
Pytanie
Czy można, gdzie na stałe ustawić status VAT UNIA na nie? Ja nie mam sprzedaży i zakupu unijnego, a w tej chwili specjalnie muszę tam wchodzić by go zmienić.
Odpowiedz
Nie ma niestety ustawienia żeby na stałe wyłączyć opcje VAT-UE, jedynie bezposrednio na fakturze przy wprowadzaniu dokumentu, jednak jeśli nie posiada Pan sprzedaży unijnej proszę tym polem sie nie przejmować ono w Pana rzypadku nie ma wpływu na nic bez względu czy jest ustawione na T czy na N.
 
Pytanie
A jednak kiedyś (a nie zauważyłem tego) wpadło mi na deklaracji VAT-7 w pozycje unijną.
Odpowiedz
Najprawdopodobniej przy jednym z dokumentów typ nabycie w zakupach lub typ dostawy w sprzedązy ustawione miał Pana na wewnątrzwspólnową, tak jak napisałam poprzednio pytanie czy VAT-UE nie matu żadnego wpływu na deklarcję VAT.
 
Pytanie
Co mam zrobić, by rozdzielić informacje na temat ZUS’u od właścicieli? Teraz mam taką sytuację, że jak zmienię u jednego, to zmiany te widzę również u drugiego. Problem polega na tym, że jeden płaci ZUS od normalnej podstawy, a drugi ma ZUS pomniejszony – dla tych co rozpoczęli działalność.
Odpowiedz

- w danych wspólnika na 2 stronie jest taka opcja

CZY MINIMALNE SKŁADKI DLA ZUS ?

w tym miejscu może Pana ustawić z którego miejsca mają być pobierane podstawy:

- jeśli ustawienie będzie na T podstawy będą z parametrów płacowych

- jesli ustawienie będzie na N podstawy będą pobierane z danych wspólnika

Proponuję dla osoby która płaci od pełnej podstawy ustwć na T i podstawy uzupełnić w parametrach płacowych, natomist dla osoby która płaci od pomniejszonej podstawy ustawić na N i podstawy uzupełnic w danych wspólnika.

 
Pytanie
Jak wybieram na fakturze pozycję, towar lub usługa, po naciśnięciu ENTER od razu program przechodzi mi do pola JED.MIARY. Kiedyś był dodatkowy klawisz do opisu – chyba F6.
Odpowiedz
W tej chwili zostało zwięszone pole bezpośrednio w spisie, jesli korzysta Pan z opocji magazynowej program nie wpuści Pana w pola nazwy w celu poprawienia, chyba że usunie Pana  bezpośrednio na fakturze kod pozycji. Jest to zabezpieczenie z naszej strony żeby uzytkownicy nie robili sobie problemów, ponieważ jesli prowadza magazy w programie w ceku sporządzenia na koniec roku spisu remanteowego nie można nic zmieniać najmniejsza zmiana w towarze oznacza, że jest zupełnie nowa pozycja.
 
Pytanie
Otrzymałam od Państwa Buchaltera win, zainstalowałam go natomiast nie wiem jak przenieść dane z Buchaltera pod dosem. Proszę o instrukcje;. Sprawa pilna.
Odpowiedz

Proszę o informację:
1. na jakiej wersji dosowej pracowali Państwo ostatnio
2. czy Buchalter Win został zainstalowany na tym samym komputerze
3. jeżeli na tym samym to czy w katalogu, w którym znajdował się Buchalter II

 
Pytanie
1. Ostatnia wersja DOS to 5.01 2.Tak, na tym samym komputerze. 3. W katalogu c:/ BUCHWIN a wersja DOS w c:/ BUCH
Odpowiedz
W takiej sytuacji może Pani zrobić na programie Buchalter II na wersji 5.01
zapis archiwum w administratorze,później odczyt tego archiwum na programie Buchalter Win na wersji 2008.01. Jeżeli posiada Pani utworzoną dużą ilość katalogów dla firm, proponuję zainstalować ponownie program Buchalter Win w katalogu, wktórym zainstalowany był program Buchalter II w wersji 5.01, dane automatycznie będą znajdowały się wprogramie windowsowym.

W razie jakich kolwiek wątpliwości proszę o kontakt.
 
Pytanie
Jakie pliki należy dołączyć Państwu w celu naprawy poniższych plików: \B3SPRZ07.DBF \B3EWSP07.DBF \B3EWZA07.DBF
Odpowiedz
B3SPRZ07.DBF połączony z B3EWSP07.DBF
B3EWSP07.DBF
połaczony z B3SPRZ07.DBF
B3EWZA07.DBF połaczony z B3ZAKU07.DBF
 
Pytanie
Prosimy o pomoc w sprawie odtworzenia wersji deklaracji za 2004 r. i do sierpnia 2005r. Nasz klient (branża budowlana) jest kontrolowany od roku 2004, w związku z czym, co raz pojawia się konieczność powracania do tamtych zbiorów elektronicznych i ich korekty. Po zmianie opcji, w programie w wersji 4.88, na rok 2004 pojawia sie komunikat: "Ta wersja deklaracji obowiazuje od wrzesnia 2005 r. nacisnij dowolny klawisz..".
Odpowiedz
Proszę zainstalować program Buchalter II w wersji 4.85. Dzieje się tak ze względu na to, iż była zmiana deklaracji, gdyż w roku 2004 weszliśmy do UE. Wersja ta zawiera w opcjach podatków dane do kwietnia 2004 roku i dane po kwietniu 2004 roku.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa