BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2007 rok / listopad

Pytanie
pliki d1 i d2 exe nie rozpakowują się komunikat: system nie może uzyskać dostępu do pliku.
Odpowiedz
Rozumiem, że tak sie dzieje po zmianie rozszerzenia .ex_ na .exe ? Jeśli tak to prawdopodobnie pracuje Pan na systemie Windows XP z dodatkiem Service Pack 2. Zdarza się, że ten dodatek do systemu zakłóca pracę programów do archiwizacji. Pliki D1 i D2 to własnie samorozpakowujące się programy.
Może Pan "obejść" system rozpakowując pliki ręcznie za pomocą jednego z programów archiwizujących np. WinRARa, LHA, Total Commandera lub innego. Może Pan również rozpakować pliki na innym komputerze i przenieść na docelowy komputer już rozpakowane, ale myślę, że ten pierwszy sposób jest szybszy i wygodniejszy.Jeśli nie ma Pan na komputerze żadnego programu tego typu to może Pan ściągnąć wersję trial któregos np. WINRar'a z internetu (http://www.winrar.pl/).
 
Pytanie
Jestem użytkownikiem programu Buchalter nr licencji .... Zamierzam rozszeżyć program na kilka stanowisk w wersji Windows i w związku z tym mam pytania: 1. Jak działa sieć - czy jest wspólny program (wszyscy pracują na serwerze) , czy na serwerze jest baza danych? 2. Czy przechodzą dane z wersji DOS (kontrahenci, dane osobowe)?
Odpowiedz
1. Program Buchalter WIN w sieci wewnątrznej działa analogicznie jak program Buchalter II w sieci. Jeśli chciałby Pan, żeby program pracował w sieci to powinien Pan posiadać tyle programów ile stanowisk z Buchalterem będzie w sieci. Czyli jeśli dwa to dwa, jeśli trzy - to trzy stanowiska. Jeśli będzie Pan dokupował pojedyńcze stanowiska to (każde z osobnym umerem seryjnym) to program będzie musial być zainstalowany na każdym stanowisku lokalnie, a w sieci będą "krążyły" tylko dane umieszczone tylko na jednym stanowisku - serwerze. Dane udostępnia się poprzez wpisanie odpowiednich ścieżek dostępu w Buchalterze.Jeśli będzie Pan chciał aby oprócz danych udostepniany był w sieci również cały program to musi Pan posiadać pakiet sieciowy. Pakiet sieciowy różni się od zwykłego tym, że jest wielostanowiskowy oraz ma ujednolicone klucze kodowe, co umożliwia otwieranie programu z serwera przez sieć. Najmniejszy pakiet sieciowy jest 3-stanowiskowy.
2. Tak. Buchalter WIN wersja 2007.07 jest kompatybilny z wersją 5.00 Buchaltera II, wersja 2007.01 z wersją 4.91. Jeśli zdecyduje się Pan na zmiane juz posidanego programu o numerze ... . na program windowsowy to otrzyma Pan od nas program przygotowany w taki sposób, aby mógł go Pan zainstalować do tego samego katalogu, w którym jest program dosowy. Wtedy Buchalter WIN automatycznie zobaczy dane z programu dosowego ( w odpowiedniej wersji). Jeśli chciałby Pan zakupić nowy program to odczytanie danych będzie możliwe za pomocą archiwizacji. Starsze lata, ok. 2005 roku i niżej należy odczytywać programem dosowym.
 
Pytanie
Prodczas instalacji pojawia się komunikat "dysk nie gotowy", potem działa jedynie możliwość "przerwij" instalację, ale po przerwaniu jest komunikat, że program zainstalowany pomyślnie i rzeczywiście sprawdziłam wszystkie moduły są zaktualizowane. Dlaczego mam taki komunikat? Mam Windowsa XP.
Odpowiedz
W czasie instalacji proszę ustawiać pytanie "Czy modyfikować config.sys ?" na NIE (ma nie być "krzyżyka") i komunikat nie będzie się pojawiał. Ale jeśli wcisnęła Pani "Ignoruj" i pojawił się komunikat, że instalacja została przeprowadzona pomyślnie to równiez nie ma problemu. Może Pani spokojnie pracować na programie i przy kolejnej aktualizacji również wybierać "Ignoruj".
 
Pytanie
Nie mogę rozpakować nowej wersji 5.00.10 daje : zachowaj plik na dysku zmieniam z d1.ex_ na d1.exe ale nic z tego. plik zapisuje się sie jako : d1.exe.ex_ i nie można rozpakować co dalej robić?
Odpowiedz
Musi Pani wejść w Narzędzia / Opcje / zakładka Widok i odznaczyć opcję "Ukryj rozszerzenia plików znanych typów" (ma nie być "ptaszka"), potem wcisnąć Zastosuj i OK. "Narzędzia" znajdują się w górnym menu folderu, a ścieżkę podaję dla XP. Dla wcześniejszych systemów ścieżka dostępu do opcji może wyglądać troszkę inaczej (np. Widok / Opcje folderów / zakładka Widok w Windows 95, 98).

Po zmianie tej opcji będzie Pani mogła zmienić poprawnie rozszerzeżenie.
 
Pytanie
Otrzymałem najnowszą aktualizację 2007.07.10 Jak zwykle wszystko zrobiłem jak trzeba - uruchomiłem program - wszystko ok. wersja 2007.07.10 została zainstalowana (shift+F1). Ale zapomniałem o konwersji. Uruchomiłem ją! I TERAZ NIE MOGĘ "odpalić" programu!!! Przy kliknięciu pliku BW4.exe jest komunikat: "wystąpił problem z aplikacją BW4.EXE .....". Ale przy kliknięciu BW3.EXE program się uruchamia, ale wszystkie zapisy kończą się na lipcu-2007. Co robić???? W załączeniu plik B3-B4.TXT
Odpowiedz
A robił Pan już wcześniej konwersję na wersji 2007.07 ? Jesli tak i ta była druga to proszę nic nie uruchamiać, tylko zrobić następujące rzeczy:

- usunąć z katalogu głównego Buchaltera wszystkie pliki z rozszerzeniem .MDX, spróbować wejść do BW4.EXE
- jeśli to nie wystarczy proszę zainstalować aktualizację jeszcze raz, nie włączać konwersji oczywiście, spróbować wejść do BW4.EXE

Jeśli to była druga konwersja to proszę nie usuwać ani zmieniać żadnych plików w obrębie katalogu Buchaltera.

Jeśli uda się Panu wejść do programu proszę sprawdzić z którego są ostatnie zapisy. Jeśli będą bieżące to wszystko ok, jeśli będą inne to bardzo proszę o informację.
 
Pytanie
dziękuję za wskazówki - usunięcie plików .MDX pomogło! Wszystko jest ok! Czy to jest możliwe, że tych plików było 791!!!???
Odpowiedz
Możliwe, jeśli usunął Pan pliki z katalogu głównego i podkatalogów. Jeśli usuwał Pan tylko z katalogu głównego to niemożliwe :-)
Domyślam się, że usuwał Pan automatycznie, więc prawpodobnie zaznaczył Pan również podkatalogi.
Ale jeśli usunął Pan tylko pliki .MDX to wszystko jest w porządku - to sa pliki indeksowe i tworzą się do każdego .dbfa. Bo usunięciu odtwarzają się. Jeśli ma Pan dużo danych, a wolny komputer to może Pan mieć opóźnienia w wejściu do poszczególnych danych, ponieważ .mdxy będą się odtwarzaly, ale raz, gdy się utworzą to wszystko wróci do normy. Na szybkim komputerze prawpodobnie wogóle Pan tego nie odczuje.
 
Pytanie
Proszę o pomoc, jak skierować ścieżkę w programie Buchalter do zapisu lub odczytu w archiwizacji na przykład na dysk wymienny lub płytę CD?
Odpowiedz
Zapis na płytę CD lub pendrive robimy tak samo jak zapis na dysk twardy.Dysk twardy

Na dysku np. C zakładamy jakiś katalog, w którym następnie będą się tworzyły podkatalogi z danymi. Może to być np. katalog ARCHIWUM. W opcjach głównych Buchaltera wpisujemy:

C:\ARCHIWUM

Po wejściu w Archiwizację i Zapis program spyta o nazwę podkatalogu. Wpisujemy dowolną nazwę, ale nie dłuższą niż 8 znaków (np. DANE, FIRMA, PAULINA). Program zapisze dane w C:\ARCHIWUM\PAULINA. Z tamtąd będzie je też odczytywał.

Płyta CD-RW

Postępujemy analogicznie jak w przypadku zapisu na dysk (katalog tworzymy na płycie) z tymże płyta musi być wielokrotnego zapisu (CD-RW) oraz musi być odpowiednio sformatowana, tak, aby można było na nią kopiować pliki przy użyciu Exploratora Windows (Kopiuj/Wklej).

Pamięć USB

Postępujemy analogicznie jak w przypadku zapisu na dysk.

 
Pytanie
Bardzo proszę o przypomnienie gdzie znależć i jak wydrukować pit-4!
Odpowiedz
Od 2007 roku zniesiono obowiązek składania deklaracji PIT-4. Zastąpiono ją deklaracją roczną PIT-4R.
W programie nie ma więc już PIT-4u. Można zrobić obliczenia miesięczne po wejściu w Kartoteki / Płace / Drukuj / PIT / Oblicz, ale do urzedu składa się tylko PIT-4R (rocznie).
 
Pytanie
firmę łącznie z komputerami i ich oprogramowaniem. Dotychczasowy właściciel korzystał z programu Buchalter (legalnie zakupionej wersji) Zwracam się z zapytaniem czy mogę legalnie użytkować w/w oprogramowanie, jeśli nie to jakie muszę spełnić warunki.
Odpowiedz

Jeśli program jest zarejestrowany w naszej firmie to wystarczy jeśli prześle Pan do naszej firmy jeden z dwóch kompletów dokumentów:

- fakturę zakupu (lub inny dokument tego typu) stwierdzajacy, że nabył Pan oprogramowanie od poprzedniego właściciela oraz dane Pana firmy / Pana osoby i krótką informację, że jest Pan teraz właścicielem (Pana pieczątka / podpis są konieczne, na piśmie powinna się również znaleść informacja o numerze seryjnym programu).
- pismo od poprzedniego właściciela potwierdzajace, że program został Panu sprzedany + również Pana dane i pismo.

Po otrzymaniu dokumentów (pismem, faxem pod nr 22/6225202 lub scany mailem) zostanie do Pana wysłany duplikat karty rejestracyjnej. Będzie Pan go musiał wypełnić i odesłać do nas. Po otrzymaniu duplikatu karty program zostanie przerejestrowany na Pana. Od tej chwili będzie Pan legalnym użytkownikiem.Proszę upewnić się, że wraz z komputerami otrzymał Pan równiez klucz elektroniczny do programu (kostka elektroniczna podpinana z tyłu do komputera). To najwazniejsza część pakietu z programem i nie można uzyskać duplikatu.

Jeśli program nie był zarejestrowany przez poprzedniego właściciela to będzie jeszcze potrzebna pierwotna faktura zakupu programu (jeśli nie był kupowany bezpośrednio od nas) lub informacja przynajmniej o nr seryjnym i poprzednim właścicielu, żebyśmy mogli sprawdzić, że ta firma faktycznie go zakupiła legalnie.

 
Pytanie
Pozainstalowaniu wersji 5.0 buchaltera i dokonaniu konwersji bv3-bv4 nie sa widoczne katalogi w programie, w wersji 4.91 sa widoczne nadal. Co moze byc przyczyna?
Odpowiedz
Prawpodobnie przed właczeniem konwersji uruchomiła Pani nową wersję. Proszę usunąć wszystkie pliki z rozszerzeniem .MDX z katalogu głównego Buchaltera. Potem wejść do programu i sprawdzić, czy są katalogi. Powinno być już dobrze.
 
Pytanie
Proszę o wskazówkę, w jakiej opcji należy wstawić numer konta dla przelewu na podatek VAT. Zmodyfikowałem numer w opcji Kartoteki--> Pomocnicze--> Urzędy w wyniku czego poprawny numer mam w przelewie na podatek dochodowy (PIT-5) , natomiast w przelewie podatku VAT pojawia się nadal błedny numer. Wpisanie poprawnego numeru w samym oknie przelewu pozwala na wydrukowanie ale nie skutkuje zapamietaniem go. Proszę o poradę .
Odpowiedz
W wykazie urzędów po wejściu w Kartoteki wprowadzamy zwykle tylko numer konta na podatek dochodowy. Numer konta bankowego dla podatku VAT powinien Pan wprowadzić w danych firmy na 3 stronie (Administrator / Podatnik / 3 strona).
 
Pytanie
W jaki sposób przenieść bazy danych (Kontrahenci+Materiały z magazynu) do innej firmy.?
Odpowiedz
Wykaz towarów znajduje się w pliku b3spis.dbf. Może go Pan przekopiować między podkatalogami. Z tymże jeśli wkopiuje Pan jakis plik do innego podkatalogu to zastępuje Pan cały magazyn tym nowym. Po wkopiowaniu pliku należy usunąć, z katalogu docelowego, plik b3spis.mdx.
 
Pytanie
BUCHALTERII DOS nr seryjny .... wersja_programu.: 5.00 system_operacyjny: WINXP opis problemu: chodzi o to że przeszliśmy na WINXP i podczas uruchamiania buchaltera pojawia się czarny ekran nie ma żadnego komunikatu. Po za tym nie wiem czy dobrze zrobiłem po prostu skopiowałem całego buchaltera - czy mam go zainstalować na nowo ?
Odpowiedz
Buchalter nie instaluje się w systemie, więc nie jest konieczna instalacja. Można go uruchamiać z takiej kopii. Proszę tylko upewnić się, że pliki zostały spakowane przed wypaleniem na płytę (jeśli program był kopiowany na płytę). Nagranie plików na płytę bez wcześniejszego spakowania powoduje zmiany w atrybutach plików i co za tym idzie błędy w programie.
Jeśli pliki były kopiowane w "bezpieczny" sposób to proszę zrobić skrót do pliku uruchamiającego. W tej chwili uruchamia Pan program prawpodobnie bezpośrednio przez BV4.exe. Gdy skrót już będzie to proszę wejść w jego właściwości (prawy klawisz myszy) i ustawić w zakładce Ekran raz otwieranie w oknie, a raz w pełnym ekranie. Jedno z tych ustawień powinno pomóc.
 
Pytanie
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie w jaki sposób można obliczyć [w wersji 5.00] podatek dochodowy PIT / KPiR / z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego.
Odpowiedz
Proszę przepisać wartość remanentu początkowego do miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który został zarządzony remanent w trwającym roku podatkowym.Czyli jeśli remanent został zarządzony np. w październiku to remanent początkowy proszę wpisać w tabeli pod wrześniem.
 
Pytanie
Gdzie i jak moge ustawić wydruk na plik wydruk.prn (który drukuje na USB program Monitor wydruków) aby powstawał w katalogu c:\buch\ Myslałem ze w opcji Główne - katalog tabulogramów i wydruków ale mimo wpisania nadal drukuje w katalogu poszczególnej firmy- a z tamtąd program bvusb nie chce driukować Proszę o informacje jak mogę ustawić odpowiednio aby móc drkować z poszczególnych katalogów firm.
Odpowiedz
W opcjach głównych na samym końcu jest pytanie "Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głównego Buchaltera ?". Proszę to pytanie ustawić na "tak". Wtedy program wszystkie wydruki .prn z podkatalogów będzie wysyłał do katalogu głównego.
 
Pytanie
Witam ,mam pytanie techniczne. Gdy drukuje wezwanie do zaplaty to program nalicza odsetki, a ja bym chcial zeby odestki wynosily zero.
Odpowiedz
W takim wypadku w polu "data zapłaty" (szara tabelka po wybraniu Drukuj / Wezwanie) proszę wpisać datę wystawienia dokumentu. Wtedy program wyzeruje odsetki i wystawi wezwanie tylko na należność.
 
Pytanie
Wydruki listy płac Buchaltera wersji WIN z wielkim trudem mieszczą się na kartce A4 w poz. pionowej tzn. brak mozliwości swobodnego podpisu pracownika i daty odbioru jednym słowem kolumny z informacjami nie mieszczą się w pionie na jednej kartce. Stąd też prosimy o dokonanie przeróbki wydruku i danie możliwości wydruku płace w ustawieniu "poziomo ".
Odpowiedz

Zmiana programu nie jest potrzebna.
Proszę wejść do parametrów wydruku i ustawić:

Orientacja : Pejzaż 

i ewentualnie, w razie potrzeby zwiększyć czionkę np. na Helvet 14 x 40.

 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa