BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2007 rok / październik

Pytanie
Chcąc wydrukować zestawienie ryczałtowe na drukarce HP DESKJET pojawił mi sie komunikat o będzie "Brak pliku cr18x40.fnt" i nie nastąpił wydruk.
Odpowiedz
Plik cr18x40 to czcionka. Prawdopodobnie brakuje Panu tej czcionki lub wszystkich (może tak być jesli instalował Pan program np. z samej aktualizacji, aktualizacje nie zawierają wszystkich plików).W załączeniu przesyłam spakowane czcionki. Trzeba je rozpakować tdo katalogu głównego Buchaltera. Jeśli będzie Pan miał problem z rozpakowaniem to bardzo proszę o informację, prześlę niespakowane lub w innym formacie.
 
Pytanie
Witam.Posiadam najnowszą wersję prograu BuchalterII i mam pytanie czy w owym programie można wystawic DUPLIKAT FAKTURY VAT. Dziękuję .
Odpowiedz
Tak, oczywiście.
Musi Pani wejść do Sprzedaży, wybrać fakturę, której duplikat chciałaby Pani wystawić, następnie wejść w Drukuj i Duplikat.
 
Pytanie
Mam program Buchalter wersja 4.91 i płytkę z aktualizacją do wersji 5. Po automatycznym uruchomieniu aktualizacji z płytki i wybraniu polecenia "Dalej" pojawia się komunikat "Brak dysku z wystarczającą ilością wolnego miejsca" i program aktualizacji kończy się z komunikatem o niepowodzeniu. Mam dwie partycje C: i D:, na każdej jest ponad 5GB wolnego miejsca.
Odpowiedz
Auto run na płytce uruchamia automatycznie instalator instluj.exe przeznaczony dla komputerów o umiarkowanej pojemności dyskowej. Proszę zamknąć instalację, wejść w "Mój Komputer", podświetlić płytę, kliknąć prawy klawisz myszy i "Eksploruj". Na płycie znajduje się plik instnt.exe. Jest to instalator do dysków o dużej pojemności. Przy pytaniu "Czy modyfikowac config.sys ?" proszę ustawić NIE (ma nie być "krzyżyka"). Przy pytaniu "Czy uruchomić program ?" również proszę wybrać NIE.
Po zaktualizowaniu programu, rpzed wejściem do nowej wersji (wymaga zrobienia osobnego skrótu na pulpicie do pliku Bv4.exe) musi Pan przeprowadzić konwersję danych. Opis konwersji znajduje sie w pliku Info_upd.doc po zainstalowaniu nowej wersji ( w katalogu głownym Buchaltera), w "Info" w czasie instalacji lub po wejściu w "Czytaj" na płycie CD.
 
Pytanie
Mam Buchaltera II działa w czystym DOSie,planuje kupić laserową drukarkę Samsung ML-2010PR (obsługuje SPL)i podłączyć ją pod LPT. Wiec pytanie - czy będzie to mi działać?
Odpowiedz
Wydruk będzie możliwy tylko przez program pośredniczący. Mozna go znaleść na dysku w katalogu głównym Buchaltera, ma nazwe BvUSB. Pierwotnie został stworzony do wydruku z programu dosowego na drukarki z wyjściem USB ale można go stosować do wydruków na każdą drukarkę. W tym wypadku nawet przy podpięciu przez port LPT też trzeba go zastosować ze względu na to, że drukarka obsługuje tylko SPL.
Ostatnią wersję BvUSB wraz z opisem ustawienia przesyłam w osobnej wiadomości.
 
Pytanie
Mam pytanie dotyczące programu Buchalter współpracującego z kasą fiskalną Elzab Omega. Sprzedalismy klientce nową drukarkę i ma teraz problem z numerem paragonu , który się drukuje na fakturze do paragonu z drukarki fiskalnej. W programie klientka ma numer przykładowo 1036, natomiast na drukarce nr 5. Jak wiadomo na drukarce nie ma możliwości zmiany numeru paragonu, stąd moje pytanie, czy można zrobić to w programie Buchalter? Czyli ustawić numer paragonu na ten numer 5?
Odpowiedz
Może Pani zmienić numer paragonu w Buchalterze. Po wystawieniu paragonu proszę najechać na ten paragon, wybrać Modyfikuj / Numer / Paragon.Jeśli zmieni Pan numer np. 1036 na nr 5 to kolejny paragon zapiszą się już automatycznie z numerem 6, 7 itd.
 
Pytanie
Wymieniłam komputer na nowy. W starym miałam Buchaltera w wersji DOS Obecnie wgrałam Buchaltera Wim i przy pomocy archiwizacji przeniosłam dane dotyczące poszczególnych płatników ( około 30 ) Mam problem z przeniesieniem plików z kartotek pomocniczych jak: kody składników płac, tabela płacowa, kraje, kursy walut. Udało misię tylko przekopiować wykaz urzędów skarbowych. Serdecznie proszę o przysłanie nazw brakujących pików( być może nie wymieniłam wszystkich ale Państwo będziecie wiedzieć o co mi chodzi ).
Odpowiedz
Na początku zwrócę tylko uwagę na to co napisała Pani o przenoszeniu danych za pomocą archiwizacji. Nie musiała Pani robić w ten sposób. Program windowsowy (przejście z programu dosowego) jest tak przygotowane, aby mogła je Pani zainstalować do tego samego katalogu, w którym jest Buchalter dosowy. Program windowsowy automatycznie zobaczyłby dane. Chyba, że zainstalowała Pani program windowsowy w osobne miejsce na ddysku lub programu dosowego nie ma już wogóle na dysku.
W załączeniu przesyłam wykaz plików (który za co odpowiada). Dla wersji 2007.07 Buchaltera WIN i wersji 5.00 Buchaltera II nazwy plików zaczynają się na B4...Po wkopiowaniu danego pliku powinna Pani usunąć plik o takiej samej, ale z rozszerzeniem .MDX (z tego katalogu, do którego został wkopiowany plik .DBF).Jeśli zrobi Pani wszystko tak jak trzeba i nadal będą problemy to uprzejmie proszę o wiadomość.
 
Pytanie
Proszę o dokonanie ważnej zmiany w sposobie przeliczania średnich w module płace. Chodzi o to aby średnie były przeliczane na podstawie faktycznych wypłat dokonanych w listach płac, a nie jak jest dotychczas na podstawie aktualnych parametrów w ustawieniach.
Odpowiedz
Prawpodobnie ma Pan wogóle źle policzone średnie wynagrodzenie. Za okres od stycznia do lipca 2007 w parametrach płacowych składka na ubezpieczenie rentowe powinna wynosić 6,5 % (opłaca pracownik) i 6,5 % (opłaca pracodawca), za okres od lipca do (narazie) końca roku odpowiednio 6,5 % i 6,5 %. przeważnie ejst tak, że średnie obliczamy wtedy gdy pracownik pójdzie na zwolenienie, nie zwracając uwagi na zmiany w parametrach. Sposób liczenia średniego nie musi być zmieniany, tylko po prostu trzeba przeliczyć średnie w lipcu wg starego współczynnika, w sierpniu i dalej wg nowego.
 
Pytanie
po zainstalowaniu wersji.5,00 jest wszystko OK. ale w poprzednich latach rozrachunkowych mam brak danych.
Odpowiedz
Rozumiem, że chodzi Panu o to, że po wgraniu nowej wersji i przeprowadzeniu konwersji widoczny jest tylko rok 2007 ?
Jeśli włączy Pan ponownie program do konwersji to na początkowej planszy pojawią następujące opcje:
Pomijaj bazy już przekonwertowane:

oraz

Rok rozrachunkowy

Proszę zmienić rok rozrachunkowy na 2006 i przeprowadzić konwersję jeszcze raz. Opcja "Pomijaj bazy już przekonwertowane" powinna być ustawiona na TAK (T).

Pozostałe lata proszę zostawić w poprzedniej wersji.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa