BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2007 rok / wrzesień

Pytanie
opis problemu: Jestem uzytkownikiem w/w programu - nr seryjny ...... Po zainstalowaniu ostatniej aktualizacji (wersja 5.0) program niczego nie drukuje. W poprzedniej wersji (4.9) drukowanie na drukarce USB wspomagał program bvUSB. Obecnie - w wersji 5.0 - ten program nie działa i nie mogę niczego wydrukować . Proszę o wskazówki jak sobie z tym poradzić.
Odpowiedz
Proszę wejść do opcji głównych programu i ustawić opcję "Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głównego ?" na TAK. Powinno byc już dobrze.
 
Pytanie
otrzymaliśmy na krążku buchaltera 5.0 o nr seryjnym [...] – niestety przy aktualizacji z wersji 4,9 na samym początku wyskakuje napis o braku miejsca na dysku co trzeba zrobić by móc zainstalować – na dysku c: jest 5 GB
Odpowiedz
Musi Pan zamknąć instalację, wejść w "Mój komputer", podświetlić płytę prawym klawiszem myszy i wybrać "Exploruj". Na płycie znajdzie Pan plik instnt.exe.Jest to instalator do dysków o dużej pojemności. Przy pytaniu "Czy modyfikować config.sys ?" proszę wybrać NIE (ma nie być "krzyżyka").
 
Pytanie
Nie udało mi się zinstalować wersji 5.0 Próbuję instalować za pomocą pliku instnt.exe, ponieważ w innym przypadku komputer krzyczy, że nie ma miejsca, "Czy modyfikować config.sys mam odznaczony a program instaluje się jako nowy.
Odpowiedz
Wersja 5.0 Buchaltera II ma zmieniona strukturę baz danych. Oznacza to, że ma osobne pliki programowe. We wcześniejszej wersji plikiem uruchamiającym program było Bv3.exe. W tej chwili jest to Bv4.exe. Po zainstalowaniu, nawet jeśli zainstaluje Pan nową wersję do tego samego katalogu, w którym jest stara wersja program będzie się otwierał pusty. Do nowej wersji trzeba również zrobić nowy skrót na pulpicie.
Żeby nowa wersja zobaczyła dane, które widzi stara musi Pan przeprowadzić konwersję danych. Konwersja jest dokładnie opisana w pliku Info_upd.doc, który mozna znaleść w katalogu głównym Buchaltera na dysku po instalacji nowej wersji.Proszę zapoznać się z opisem i zrobić konwersję. W przypadku problemów proszę o kontakt.
 
Pytanie
DZIEN DOBRY MAM PROGRAN BUCH II I KOSTKE Z KLUCZEM NA STARY MODEL DRUKARKI (WEJSCIE I WYJSCIE) A KUPILEM NOWA DRUKARKE NA USB CO ZROBIC.
Odpowiedz
Klucz jest przeznaczony nie do drukarki, tylko do programu, dlatego powinien zostać w porcie LPT.
Drukarkę proszę podpiąć zgodnie z jej instrukcją do portu USB i zainstalowac sterowniki. Gdy będzie już gotowa i będzie drukowała z systemu Windows wtedy proszę ustawic wydruk z Buchaltera. Wydruk na drukarkę podpiętą do portu USB nie może się odbywać bezpośrednio z programu, poniewaz port USB nie jest obsługiwany przez starsze systemy operacyjne takie jak Windows 95 lub DOS. Wydruk musi Pan ustawić przez program BvUSB. Przesyłam go wraz z opisem w osobnej wiadomości. BvUSB będzie przechwytywał wydruki z Buchaltera, przetwarzał na wydruk windowsowy i kierował na drukarkę, z tymże dla Pana jako użytkownika będzie to własciwie niezauważalne.
 
Pytanie
czy uruchamianie starszej wersji [poniżej 5.0] programu nie spowoduje uszkodzenia baz danych.
Odpowiedz
Absolutnie nie. Stara wersja to w tej chwili osobny program i dane, które widzi ta wersja również są w osobnych plikach. Mogą Państwo na bieżąco korzystać ze starej wersji, uruchamiać ją, drukować z niej i przeglądać dane. Na starej wersji nie należy tylko wprowadzać już bieżących danych, jeśli SA już w tej chwili po konwersji w nowej wersji. Aktualne dane wprowadzamy już tylko po wejściu w Bv4.exe.
 
Pytanie
Jesteśmy Państwa klientami, posiadamy program Buchalter WIN 2007.07. Prosimy o pomoc w sprawie: Jak ustawić całą tabelę podatkową? całą skalę? tak, żeby program sam "zauważył" kiedy próg zostanie przekroczony. Do tej pory trzeba "ręcznie" ustalać stawki podatku dochodowego i program przyjmuje ją dla wszystkich kontrahentów, zawsze trzeba uważać i ją zmieniać.
Odpowiedz
Tabele podatkową można uzupelnić po wejściu w Podatki / Tabela. Tabela jest rzeczywiście wspólna dla wszystkich katalogów, jeśli to ma Pan na myśli, ale jest to prawidłowe. Jest jedna obowiązująca skala podatkowa. W przypadku, gdy któryś z pracowników przekroczy skalę to w czasie wystawiania dla niego listy płac program zakomunikuje, że skala została przekroczona. Wg nowej stopy procentowej program będzie natomiast liczył podatek dla tej osoby dopiero od następnego miesiąca (co jest zgodne z przepisami).
Jeśli nie to ma Pani na mysli to uprzejmie proszę o doprecyzowanie problemu.
 
Pytanie
Proszę jeszcze o podpowiedź jak bezpiecznie przenieść dane między starym i nowym komputerem. Można za pomocą Pendrive-a?
Odpowiedz
Można, oczywiście. Może Pan przekopiować na pendrive'a cały katalog Buchaltera i przenieść go potem na dysk twardy. Może Pan też użyć płyty CD, z tymże w tym wypadku przed wypaleniem katalog trzeba spakować.
 
Pytanie
Zainstalowaliśmy aktualizację 5.0 na Buchaltera 4.9.1 i próbowaliśmy przepisać dane. Nie skutkuje to, ponieważ po otwarciu programu B3-B4 otwiera się jedynie czarne okno programu MS-DOS, którego jedyną zawartością jest migające _ . Poza tym przy zamykaniu tegoż programu pojawia się komunikat o tym, że system Windows nie może automatycznie zakończyć programu. Prosimy o tak szybką pomoc, jak to tylko możliwe.
Odpowiedz
Komunikat o tym, że system nie może automatycznie zamknąć programu to standardowy systemowy komunikat i proszę się nim nie przejmować. Jeśli chodzi o migający kursor to proszę podświelić plik b3-b4.exe, wcisnąć prawy klawisz myszy i wybrać Właściwości. Pojawią się różne zakładki. Proszę wejść do zakładki "Ekran" i ustawić wyświetlanie odwrotnie niz jest. W tej chwili prawpodobnie ustawione jest "Okno", jeśli tak to proszę zmienić na "Pełny ekran". Potem wcisnąć "Zastosuj", "OK" i sprawdzić jeszcze raz.
 
Pytanie
Jak wykonać aktualizację Buchaltera do nowej wersji na stacji z Win XP Prof?
Odpowiedz
Nie napisał Pan jaki jest problem przy instalacji ?
Aktualizację na Windows XP instalujemy plikiem instnt.exe. Plik znajduje się na płycie (prawy klawisz myszy na podświetlonej płycie i "eksploruj"). W czasie instaalcji trzeba zaznaczyć, żeby config.sys nie był modyfikowany oraz aby program nie był uruchamiany po zakończeniu wgrywania nowej wersji.Następnie powinien Pan wejść na dysk do katalogu głównego Buchaltera i zapoznać się z plikiem Info_upd.doc. W pliku znajduje sie opis przeprowadzenia konwersji baz danych.
Jeśli problem z instalacją polega na czymś innym to proszę o dokładny opis.
 
Pytanie
Wcześniej zainstalowałem wersję 2007.07 i przeprowadziłem konwersję. Dziś potrzebuję sprawdzić zakupy z poprzednich lat (2005-2006) Okazuje się to niemożliwe. Ewidencje są puste. Czy to oznacza, że lata 2003-2006 można przeglądać tylko przez uruchomienie BW3 ?
Odpowiedz
Tak, ponieważ między wersją 2007.01 i 2007.07 miała miejsce zmiana struktury baz danych. Dane do wersji 2007.07 przeniósł Pan za pomocą konwersji. Konwersja domyślnie przenosi tylko 2007 rok. Wskazane jest, żeby poprzednie lata zostały we wczesniejszych wersjach choćby dlatego, że Buchalter jest programem księgowym i na przełomie lat zmieniają sie przepisy i wzrory formularzy, więc wszystkie lata nie powinny być w jednej wersji. Konwersja dopuszcza przeprowadzenie konwersji za rok 2006, ew. 2005, ale sugerowałabym, jeśli bedzie Pan bardzo chciał zrobić ją tylko jeszcze za 2006. W tym celu trzeba uruchomić konwerter b3-b4.exe ponownie i ustawić rok rozrachunkowy konwersji na 2006 oraz zaznaczyć, aby nie były konwertowane już raz przekonwertowane bazy.
 
Pytanie
Mam problem z właściwym wpisaniem faktury eksportowej w EURO z VAT22% (usługa dla firmy za granicą ale wykonana w Polsce - stąd podatek VAT) i obliczeniem VAT-7 w podatkach. Pojawia się komunikat "Stawka VAT nieodpowiednia do typu dostawy ... Jak właściwie wpisać do rejestru sprzedaży taką fakturę?
Odpowiedz
Nazwa "wewnątrzwspólnotowy" dla typu dostawy jest umowna. Chodzi tylko o to, aby program na podstawie wybranego typu dostawy prawidłowo umiescił dany dokument na deklaracji VAT-7. Jeśli wiec VAT za usługę wynosi 22 % to powinien Pan wystawić fakturę jako zwykłą krajową ze stawką podstawową. Przy fakturze o typie dostawy "wewnątrzspólnotowa" stawka VAT=22 % nie jest prawidłowa i to Panu komunikuje program.
 
Pytanie
1. Czy bazy dbf z Buchaltera DOS są obsługiwane przez Buchaltera WIN ? 2. Czy przewiduje się dostosowanie Buchaltera WIN do Visty - a jeśli TAK to kiedy ? 3. Jesli punkt 2 na TAK - to czy to będzie Buchalter WIN/VISTA czy Buchalter Vista - czyli trzecia odmiana?
Odpowiedz
1. Buchalter WIN w wersji 2007.07 jest kompatybilny z wersją 5.0 Buchaltera II. Wersja 2007.01 jest kompatybilna z wersjami 4.91 Buchaltera WIN. Jeśli zainstaluje Pan wersję 2007.07 Buchaltera WIN na wersję 5.0 Buchaltera II to Buchalter WIN automatycznie zobaczy dane. Tak samo w przypadku zainstalowania wersji 2007.01 na wersję 4.91. Czyli te wszystkie dane, które widzi Pan wersjami 5.0, 4.91, 4.90 będzie Pan również widział Buchalterem WIN. Pozostałe dane, czyli tak od 20004 roku w dół powinno się przeglądać odpowiednią wersją Buchaltera II.
2. Buchalter WIN pracuje w systemie Windows VISTA.
3. Nie ma potrzeby tworzenia kolejnego programu, onieważ Buchalter WIN pracuje w systemie Windows VISTA.
 
Pytanie
W załczenie przesyłąm 3 pliki zawierzające zrzuty ekranowe dla zilustrowania problemu z Buchalterem. Po otwarciu okna Ewidencje--> Sprzedaż--> Dopisz-->faktura VAT--> poz.brutto F5 - uzyskuję rózne postacie okna dialogowego pokazane w załacznikach 1, 2 i 3. Kazde dotyczy innego klienta. Prosze o podanie procedury jak nalezy skonfigurowac program aby uzyskac wygląd okna jak w załaczniku 3. Zwracam się tą drogą o pomoc, ponieważ podręcznik tego nie objasnia.
Odpowiedz

W instrukcji obsługi są zawarte informacje dotyczące tych ustawień. Podaję jak uzyskać psozczególne widoki (kolejność wyświeltania zrzutów w programie pocztowym to 1,3,2 i w takiej kolejności podaję ustawienia:

Zrzut 1

Ewidencje / Opcje / 4 strona / Czy uproszczona wersja wprowadzania danych (tylko suma stawek) - opcja ustawiona na TAK
Ewidencje / Opcje / 4 strona / Czy wersja dla Biura Rachunkowego (bez danych o towarze) - opcja ustawiona na NIE lub na TAK

Zrzut 3

Ewidencje / Opcje / 4 strona / Czy uproszczona wersja wprowadzania danych (tylko suma stawek) - opcja ustawiona na NIE
Ewidencje / Opcje / 4 strona / Czy wersja dla Biura Rachunkowego (bez danych o towarze) - opcja ustawiona na NIE

Sposób wprowadzenia pozycji: od brutto klawiszem F5

Zrzut 2

Ewidencje / Opcje / 4 strona / Czy uproszczona wersja wprowadzania danych (tylko suma stawek) - opcja ustawiona na NIE

Ewidencje / Opcje / 4 strona / Czy wersja dla Biura Rachunkowego (bez danych o towarze) - opcja ustawiona na TAK

Sposób wprowadzania pozycji: od brutto klawiszem F5

 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa