BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2007 rok / czerwiec

Pytanie
Podczas pracy na programie Buchalter II (wersja Dosowa, v. 4.91) podczas wchodzenia do ZUS-u właściciela firmy program komunikuje o błedzie nr -950 > Nierozpoznany rezultat !473!
Odpowiedz

Błąd 950 może być wynikiem zbyt małej ilości pamieci operacyjnej. Buchalter wymaga aby pamięć wynisiła min. 590 KB ale czym więcej tym lepiej.Pamięci nie trzeba dokupywać, nie chodzi o RAM. Tą pamięć można skonigurować porpzez odpowiednią modyfikację plików systemowych config.sys i autoexec.bat lub config.nt i autoexec.nt w zależności od systemu.Jeśli ma Pan system Windows XP to prosze przesłać do nas pliki config.nt i autoexec.nt (domyślnie na C:\Windows\System32). Jesli starszy Windows np. 95 lub 98 to proszę przesłać config.sys i autoexec.bat (domyślnie na C:)Wraz z plikami bardzo proszę przesłać plik mem.txt utworzony poleceniem:

MEM/C > mem.txt

W trybie MS-DOS (Windows 95, 98) lub Wierszu Poleceń (WIndows XP), po wejściu w  Start - Programy (ew. Narzędzia Systemowe).Plik mem.txt zostanie utworzony na dysku, w miejscu, w którym zostanie wpisane polecenie. Po sprawdzeniu i ewentualnych poprawkach odeślę pliki i wkopiuje je Pan do systemu. 

 
Pytanie
Proszę o szybką pomoc , ponieważ nie mogę pracować z programem. nie otwierają mi się okienka ukryte pod klawiszami F , te z dołu strony. Nie mogę wypisać faktury, bo nie chce mi program wejść w poz brutto ani netto Próbowałam też w kartotekach w liście płac i nie otwierają mi się składniki.
Odpowiedz
Ma Pani prawpodobnie uszkodzoną klawiaturę albo kabel trochę odpiął się od komputera. Albo jest problem tylko z całym rzędem górnych klawiszymy, ale z F4, F5. Proszę podpiąć klawiaturę od innego komputera, zrestartować komputer i sprawdzić, bo rpawpodobnie tylko o to chodzi.
 
Pytanie
dziękuję;)
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Przed przystapieniem do instalacji sieciowej wersji oprogramowania ( zastąpieniem 2 niezależnych programów ) ( dane i program na 1 komputerze ) "uzgodniłam" katalogi z 2 stacji do wspólnej postaci. Niestety pozostały 2 problemy: 1. na obu komputerach jest katalog o identycznej nazwie, ale na stacji a były prowadzone "księgowania" - oczywiście najważniejsze, a na stacji b "listy płac". Co należy przenieść z kompa b, aby na a uzyskać wszystkie dane klienta ? 2. na stacji a jest klient z nazwą "aaa" i numerem katalogu x, a na stacji b klient z nazwą "bbb" i tym samym numerem katalogu x. Jak rozwiązać ten problem ?
Odpowiedz
1. Musi Pani poprzenosić dane kopiując odpowiednie pliki. Kopiując pliki trzeba tylko pamiętać, że plik wkopiowany zastapi zupełnie ten plik, który już w danym katalogu jest (i wszystkie te dane, które w nim są). Jeśli na jednym komputerze wpisywała Pani tylko faktury, a na drugim wystawiała Pani tylko listy płac to nie będzie problemu. Problem może być jeśli i na tym i na tym stanowisku księgowała Pani np. do Księgi, tu faktury, a tu płace. Wtedy moga wyjść problemy z połączeniem.Jeśli serwer to komputer A i potrzebne są tylko płace to musi Pani przekopiować z komputera B z podkatalogu tej firmy do podkatalogu tej firmy na komputerze A pliki, których nazwy w zalączonym wykazie są pogrubione. Proszę przeczytać opisy do każdego pliku, być może zauwazy Pani, że czegoś nie powinna kopiować.
Po wkopiowaniu plików trzeba usunąć pliki o takich samych nazwach, ale z rozszerzeniem .mdx lub wszystkie pliki z rozszerzeniem .mdx z tego katalogu, do którego zostały wkopioane pliki .dbf.2. Musi Pani wejść na komputerze B na dysk do katalogu głównego Buchaltera i odszukać ten podkatalog o nazwie "x" i zmienić jego nazwę. Nie będzie już problemu z przekopiowaniem tego katalogu na serwer. Żeby móc go odczytać jeszcze teraz to trzeba będzie tylko w Buchalterze zmienić też nazwę katalogu dla tej firmy ( w module "Katalogi" na nową, bo jeśli w programie zostanie "x", a na dysku nazwa będzie zmieniona to program nie zobaczy tego katalogu.
 
Pytanie
Bardzo pilnie potrzebuję informacji na temat spisu towarów w buchalterze II. Mam teraz informatyka który robi mi konwersję danych z waszego programu do innego, a do 10,00 muszę otworzyć firmę i pilnie jest mi to potrzebne. Mianowicie w pliku B3 spis.dbf wyskakują mi wszystkie towary nawet te które usuwałem w 1998 roku. Jak wydobyć tylko te dane które mam aktualnie w swoim magazynie.
Odpowiedz
Plik b3spis.dbf to plik, który nie ma rozszerzenia roku. Jesli wprowadzi Pan jakiś towar do magazynu np. w 2005 roku to po zmianie roku rozrachunkowego na 2006 ten plik i towary w nim będą te same co w 2005. I nie można tego zmienić. Może Pan jedynie zrobic kopię tego pliku, otworzyc go w innym katalogu i posuwuwać ręcznie te towary, których Pan nie chce mieć albo oznaczyć towary znacznikiem jako nieaktywne, a informtyk w jakis sposób uwzględni znacznik przy konwersji.
 
Pytanie
W programie jest jednostka masy - tona, miejsc po przecinku są dwa, tzn do 100kg. Handluję towarem masowym, w którym wymagane są trzy miejsca po przecinku w jednosce masy(tona)-tzn do 1kg. Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prosby, ponieważ jest to dla mnie istotny problem.
Odpowiedz
Uprzejmie informuję, że pole zostanie zwiększone już w kolejnej aktualizacji.
 
Pytanie
Po raz pierwszy muszę wystawić fakturę VAT dla klienta z Niemisc. Proszę podać jak to mogę zrobić bo moje próby są bez powodzenia. Sprawa bardzo pilna.
Odpowiedz
Powinien Pan wejść w dopisanie nowej faktury VAT, z tymże "typ dostawy" ustawić na wewnątrzwspólnotowy. Przy ustawieniu tego typu dostawy program automatycznie ustawi stawkę VAT dla towaru na "zerowa export".
Może Pan również wybrać "typ dostawy" jako "export", stawka również ustawia się w takim przypadku na zerową-export. Różnica między tymi dwoma ustawieniami jest taka, że w przypadku wybrania dostawy wewnątrzwspólnotowej wartość z faktury pojawi się w polu 30 deklaracji, a w przypadku exportu w polu 31.
 
Pytanie
Czy w buchalterze jest opcja "wezwanie do zapłaty"? Firma nie płaci mi należności i chcicałm wysłac im upomnienie luc wezwanie do zaplaty.
Odpowiedz
Tak, oczywiście.
Musi Pani wejść do Sprzedaży i odszukać dokument, do którego chciałaby Pani wystawić wezwanie, potem wyberać Drukuj / Wezwanie.
Może Pani je wystawić na:

- należność + odsetki wybierając w polu "typ wezwania" NALEŻNOŚĆ

- same odsetki, wybierając ODSETKI

lub

- samą należność.

Żeby program wystawił wezwanie na samą należność musi Pani na planszy z wyliczeniami, która się pojawi zrownać datę zapłaty z terminem płatności. Program wyzeruje wtedy obliczone odsetki.
 
Pytanie
jestem użytkownikiem Państwa programu Buchaltr II i nam problem z eksportem danych do Płatnika. Prosze o podanie ścieszki.
Odpowiedz
Aby zaimportować dokumenty do programu Płatnik nie musi Pan w Buchalterze wpisywać ścieżki. Może Pan, ale nie musi. Proszę wejść na 2 stroną Parametrów Płacowych (Kartoteki / Płace / Pomocnicze i Parametry) i jeśli jest coś wpisane w linii "Nazwa katalogu go eksportu raportów do programu Płatnik" to proszę to usunąć. Program będzie wtedy zapisywał pliki .kdu z deklaracjami w podkatalogu danej firmy w obrębie katalogu głównego Buchaltera. W samym Płatniku natomiast powinien Pan wejść w Import dokumentów i ręcznie wskazać Płatnikowi, w którym miejscu na dysku znajdują się pliki .kdu.
 
Pytanie
Potrzebuję w buchalterze zrobić zestawienie (listę a nie sumę) faktur (klientów) zapłąconych i niezapłaconych. Czy jest to możliwe ?
Odpowiedz

Tak, oczywiście. Musi Pan wejść w Sprzedaż lub Zakuupy, następnie Drukuj i wybrać Tabulogram. W filtrze tabulogramu proszę ustawić to co Pana interesuje. Można zrobić filtry np. na dokumenty zapłacone, niezapłacone lub zapłacone częściowe, może Pan ustawić również zakres dat, formę płatności i inne filtry.

W tabeli "Wybierz dane do wydruku" będzie Pan mógł ustawić które kolumny mają być drukowane oraz ich szerokość. Tabulogram wydrukuj się w formie spisu faktur.

 
Pytanie
Prowadzę działalność KPiR nie mogę wydrukować PIT 5 ponieważ wyskakuje czerwony napis błąd bazy zaliczek,pobierz dane z archiwum.
Odpowiedz
Jeśli błąd dotyczy wersji 4.9 i PIT-5 za rok 2007 to proszę zamknąć program i usunąć z dysku, z podkatalogu tej firmy dwa pliki:

b3zadp07.dbf
b3zadp07.mdx

Potem wejść do Buchaltera i włączyć serwis. Po wejściu do Podatków / PIT-5 program spyta, czy utworzyć nową tabelę zaliczek.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa