BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2007 rok / marzec

Pytanie
Mam problem ,wykasowała mi się baza kontahentów i chciałbym przenieść w jej miejsce inną bazę kontrahentów od innego klienta ale nie wiem jaki plik skopiować.
Odpowiedz
Kontrahenci to plik b3firm.dbf. Po wkopiowaniu go z jednego katalogu do drugiego powinien Pan usunąć z katalogu, do którego plik był wkopiowany plik o takiej samej nazwie, ale z rozszerzeniem .mdx, czyli b3firm.mdx.Plik kopiujemy oczywiście do podkatalogu danej firmy.
 
Pytanie
nie księguje podając komunikat,ze dokument ma wartość zerową
Odpowiedz
Proszę sprawdzić, czy na dokumencie jest jakaś pozycja. Prawpodobnie faktura została wystawiona z samym opisem. Pozycje mozna dopisać na fakturę wchodząc z opisu klawiszem F4 (dopisanie towaru) lub F5 (dopisanie usługi) lub, jeśli opis faktury jest juz zapisany przez Modyfikuj - Pozycje - Dopisz.
Jesli to inny dokument np. wewnętrzny to również należy dopisac pozycję przynajmniej na 1 grosz.
 
Pytanie
W związku z nieudaną próbą rozpakowania i zainstalowania uaktualnienia wersji 4,91 dla programu Buchalter II proszę o ponowne jej przesłanie. Program Buchalter II zainstalowany jest w firmie na komputerze przeznaczonym do pracy tylko dla księgowego. Aktualizacja została przesłana na inny komputer. Być może przesyłanie, przeze mnie od Państwa, otrzymanej aktualizacji na właściwy komputer zblokowało rozpakowanie plików (wyświetla się komunikat: System Windows nie może uzyskać dostępu do określonego urządzenia, ścieżki lub pliku. Możesz nie mieć odpowiednich uprawnień, aby uzykać dostęp do elementu.)
Odpowiedz
Ponowna wysyłka nie rozwiąże problemu. Nie ma też znaczenia, że rpzesyłała Pani pliki między komputerami. Na komputerze, na którym rozpakowuje Pani aktualizację jest prawpodobnie system XP SP2. Zdarza się, że dodatek Service Pack 2 blokuje prace programów do kompresji plików, a D1.EXE i D2.EXE to właśnie samorozpakowujące się programy. Musi Pani rozpakować pliki "ręcznie", jednym z programów rozpakowujących np. WinRARem lub rozpakować je na innym komputerze i przenieść na komputer docelowy np. siecią.
 
Pytanie
Mamy w kilku firmach następujący problem przy przerzucaniu danych z Buchaltera(DOS) do Płatnika. Tam gdzie wspólnicy spółek rozliczaja sie razem z pracownikami występuje zjawisko nieprzenoszenia danych pracowników razem z danymi wspólników lub nieprzenoszenia danych wspólników. Podobna sytuacja występuje niekiedy przy firmach osób fizycznych zatrudniających pracowników. Pomimo ustawienia prawidłowych parametrów jak również usunięcia zbiorów indeksujących, a następnie przeprowadzenia serwisu sytuacja nie uległa poprawie.
Odpowiedz
Jesli przy eksporcie ZUSu z poziomu Kartotek nie pojawia sie wogóle komunikat, że dołączono składki ZUS właścicieli do deklaracji pracowników to proszę sprawdzić, czy w danych wspólników (Podatki / Wspólnik / Modyfikuj / 2 strona) oraz w parametrach płacowych (Kartoteki / Płace / Pomocnicze / Parametry / 2 strona) parametr "Czy rozliczać z pracownikami ?" jest ustawiony na TAK. Jeśli nie jest to proszę zmienić. Po jakiejkolwiek zmianie w parametrach należy usunąć i wygenerować ZUS za dany miesiąc i w Podatkach i w Kartotekach ponownie.
Jeśli komunikat pojawia się, a skłądki nie są dołączane na deklaarcjach w Programie Płatnika to prosze wejsć ponownie w Import dokumentów w Płatniku i zatrzymać się gdy pojawi sie krok 6/6, następnie wejść w Raport. Program Płatnika umieszcza w raporcie informację kogo nie umieścił na jakiejś deklaracji i z jakiego powodu.
 
Pytanie
Przy próbie wydruku księgi głównej – miesięczny raport wyskakuje błąd: Błąd ilości pozycji na stronie 1..32 Naciśnij dowolny klawisz Przy rocznym jest to samo tylko cyfry się zmieniają 2..32.
Odpowiedz
Musi Pan wpisać do tabeli "Parametry Wydruku" tuż przed wydrukiem Księgi ilość pozycji jaka ma być drukowana na 1 kartce. Jest to pole "Ilość pozycji", ostatnie w tabeli.
 
Pytanie
Otrzymałem z ZUS-u pismo, że od 2007 prowadzacy dzialalnosc o kodzie 051020 płaci składkę 9%, anie 8.75 jak to automatycznie oblicza Buchalter. Czy istnieje jakiś sposób aby zmienić wartosc zdrowotnego na 9%, czy zaprzestać korzystania z modułu i wykonywać rzecz \\\"ręcznie\\\"?
Odpowiedz
Parametry może Pan zawsze zmienić samodzielnie, po wejściu w Kartoteki / Płace / Pomocnicze / Parametry. Może Pan tam również zmienić wysokość skladki (procent) na ubezpieczenie zdrowotnej, naliczonej i do odliczenia.
 
Pytanie
Ale parametry te dotyczą pracowników, nieprawdaż. A ja chciałbym zmienić zdrowotne płatnika składek, który występuje jako wspólnik, a tam nie widzę takiej możliwości, natomiast zdrowotne pracowników pozostawić bez zmian.
Odpowiedz
Parametry w częsci dotyczą pracowników, a w części są wspólne. W parametrach płacowych (na ostatniej stronie) są np. podstawy do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a to dotyczy pracodawcy, a nie pracowników.
Jeśli chciałby Pan zmienić procent ubezpieczenia zdrowotnego to proszę zmienić go w parametrach płacowych. Nie wiem jaki procent chciałby Pan pozostawić dla pracowników, ale obecnie obowiązuje 9 % podstawy wymiaru.
 
Pytanie
w trakcie tworzenia listy płac program domaga się podania ilości godzin w miesiącu, czy bylibyście tak mili i podali ile tych godzin trzeba wpisać dla każdego miesiąca żeby było Ok.
Odpowiedz
Musi Pan przeliczyć to samodzielnie wg tego jak pracuje Pana firma. Mnożymy ilość dni roboczych (bez dni wolnych i świąt) x ilość godzin dziennie i wpisujemy do parametrów płacowych na 3 stronie (i dni robocze i godziny).
 
Pytanie
czy w programie BUCHALTR IIv.4.90 można wprowadzić kilka linijek opisu pod jedną pozycją w rubryce opisowej towaru lub usługi.
Odpowiedz
Jeśli wprowadzili Państwo towar do magazynu, tak, żeby szybko ściągać go na fakturę to na opis towaru mają Państwo tyle miejsca, ile znajduje się w magazynie (Magazyn - Spis). Jeśli towar jest za każdym razem wprowadzany na fakturę od nowa to tyle miejsce ile na fakturze w polu "opis towaru", Oprócz tego po najechanu na pole "ilość" i w wciśnięciu klawisza f6 pojawi sie Państwu 6 dodatkowych linii na dodatkowy opis, który wydrukuje się na fakturze pod nazwą towaru. Może to być np. szczegółowy opis sprzedawanej rzeczy: kolor itd. Ale wprowadzone tam dane nie zapamiętują się nigdzie w W spisie Usług na opis usługi jest 6 linii.
 
Pytanie
po wykonaniu instalacji z pliku instnt.exe i oznaczeniu confg.sys -nie instalacja doszła do około połowy i pojawił się komunikat "błąd nie można utworzyć pliku wynikowego" "instalacja zakończona niepoprawnie". Oczekuję podpowiedzi co może być przyczyną takiej sytuacji. Dotychczas instalacje buchaltera przebiegały bezpoblemowo.
Odpowiedz
Komunikat może się pojawić jeśli w czasie instalacji jest np. włączony program lub system zapamietał jaką wcześniejszą sesję programu. Musi Pani wyłączyć Buchaltera, a jesli jest wyłączony - zresrtować komputer. Jeśli to nie pomoże to przyczyną może być jeszcze zły atrybut któregoś z plików w katalogu głównym Buchaltera na dysku (lub atrybuty kilku plików). Wszystkie pliki muszą być ustawione tylko na archiwalne. Atrybut można sprawdzić podświetlając plik, klikając prawym klawiszem myszy i wybierając "właściwości".
 
Pytanie
Jestesmy uzytkownikiem programu Buchalter II v.4,91/biuro rachunkowe i mamy drukarkę lasrową HP P2015 podłączoną przez USB. używamy programu BVUSB.exe , który monitoruje katalog\plik:c:\buch\wydruk.prn na sztywno a defoltowo buchalter kieruje wydruki w opcji dysk do pliku wydruk.prn w katalogu instalacyjnym danej firmy. pytanie: czy da się ustawić w buchalterze aby domyślnie ścieżka wydruku była taka sama jak w Bvusb.exe aby nie musieć za każdym wydrukiem podawać pełnej scieżki dostępu np: c:\buch\wydruk.prn ?
Odpowiedz
Tak, oczywiście. Prosze ustawić w opcjach głównych Buchaltera pytanie "Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głównego ?" na TAK. Buchalter będzie wtedy wszystkie wydruki na dysk kierował u Państwa do C:\BUCH.
 
Pytanie
Mamy program BUCHALTER II wersja 4,89 gdy chcę go, bezpośrednio z płyty, zaktualizować do wesji 4,90 komuter wyrzuca mi hasło, że jest mało miejsca na dysku do instalacji, chociż fizycznie miejsce na dysku jest. Jak mam go aktualizowąć. W czym może być problem.
Odpowiedz
Musi Pani zamknąć instalację, wejść w Mój komputer, podświetlić płytę, kliknąć prawym klawiszemy myszy i wybrać Eksploruj.
Na płycie znajduje sie plik instant.exe. Proszę go uruchomic. Jest to instalator do dysków o dużej pojemności. Przy pytaniu "Czy modyfikować config.sys ?" proszę wybrać NIE (ma nie być "krzyżyka").
 
Pytanie
Niestety ale nie udało się zaktualizować programu. Postępowałam zgodnie z instrukcją niżej podaną. Na komuterze jest zaistalowany XP wskazałam folder gdzie znajduje się program C\buchalter ale płyta instaluje się w nowum katalogu C\buchalte program się wgrał i uruchamia się jako pusty, bez zbioru danych. Co zrobić w tej sytuacji. Czy da się go zaktualizować. Utworzyć nowy folder i wgrać program a dane przenieść na dyskietce. Czy jest to możliwe aby do programu BUCHALTER II wersja 4,91 wgrać dane z wersji 4,89. Co może być przyczyną zachowania się programu przy próbie aktualizacji. Nie jestem pewna ale informatyk sam przenosił program po zmianie komputera. Czy to mogło mieć w pływ?
Odpowiedz
Nie ma znaczenia również to, że instaluje Pani wersję 4.91 na 4.89.W przypadku programu dosowego istnieje ograniczenie nazwy folderu to 8 znaków. "Buchalter" to 9 znaków dlatego na dysku tworzy się folder z uciętą ostatnią literą i tam instaluje się program. Jest pusty dlatego że instaluje się do zupełnie nowego folderu.

Może Pani albo:

1. Zmienić nazwę folderu "buchalter", w którym ma Pani swojego Buchaltera na "buchalte" i w czasie instalacji również podawać "buchalte". Jesli wchodzi Pani do programu przez skrót na pulpicie to musi Pani równiez pamiętać o utworzeniu nowego skrótu albo o zmianie nazwy folderu również we właściwościach skrótu (trzeba go podświetlić, kliknąć prawym klawiszemy myszy, wybrać "własciwości" i zakładkę "program".albo:

2. zainstalować aktualizację jeszcze raz w jeszcze inne miejsce na dysku, np. do katalogu "buchtest", ale zaznaczyć w czasie instalacji, aby program nie był uruchamiany po zainstalowaniu (to bardzo ważne). Potem przekopiować wszystkie pliki z katalogu buchtest do katalogu głownego z Pani Buchalterem, czyli katalogu "buchalter". Potem z katalogu "buchalter" trzeba jeszcze usunąć wszystkie pliki z rozszerzeniem .MDX.
 
Pytanie
Mam wersję Buchaltera 4.91.02 i prowadzimy firmę wspólnie z żoną. Jestem osobą współpracującą. Program wyliczając podatek dochodowy liczy jakby cały dochód przypadał na jedną osobę odejmując od dochodu zdrowotne na dwie osoby. Mam pytanie czy jest możliwa sytuacja, że program będzie liczył tak jak to się robi na koniec roku, czyli dochód dzielimy na dwie osoby wyliczamy podatek razy 19% odejmując kwotę wolną 572,54 a nastepnie mnożymy ten podatek razy dwa i od tej sumy odejmujemy zdrowotne? Wychodzi kwota podatku niższa. Wdzięczny byłbym za informację jak przenosić dane Buchaltera z komputera stacjonarnego na laptopa i na odwrót? Co wtedy z kluczem, który jest przy komputerze stacjonarnym?
Odpowiedz
Niestety nie ma możliwości, aby program tak liczył Państwa podatki i wynika to z przepisów. Prawo nakazuje odprowadzać przez cały rok podatek w pełnej wysokości, a na koniec roku następuje rozliczenie i ewentualny zwrot nadpłaty podatku. Sytuacja, którą Pan opisał jest wyjątkowa i nalezy mieć na nią pisemne pozwolenie z urzędy skarbowego. Takie pozwolenie wydawane jest z tego co nam wiadomo raczej wogóle niechętnie, ponieważ urząd skarbowy woli, aby podatnik miał nadpłatę podatku niż niedopłatę. W samym Buchalterze nie ma takiej opcji również z tego powodu, że nie każde małżeństwo ma współnotę majątkową.W tej chwili mogliby Państwo tak liczyć podatek, ale tylko jeśli Pan byłby wspólnikiem firmy.
Niemniej jeśli uzyskają Państwo pozwolenie z urzędy skarbowego na takie rozliczanie się to proszę o informację, zastanowimy się wtedy jak to najlepiej robić z takimi funkcjami w programie jakie są dostępne.Jesli chodzi o przenoszenie danych to zależy od tego, czym Państwo dysponują (nagrywarką CD, stacjami dyskietek, pamiecią USB) oraz jakie dane chcieliby Państwo przenosić. Jeśli byłyby to tylko faktury to najwygodniej jest skorzystac z funkcji importu / eksportu dostępnych w ewidencjach, gdzie przenoszone są tylko dokumenty, które Państwo chcą (czyli np. wszystkie faktury z datą wystawienia od... do...). Wyeksportowane faktury zapisują się na nośniku w postaci plików, który potem można na laptopie (i oczywiście odwrotnie) zaimportować. Jest jeszcze archiwum danych, ale archiwum przenosi wszystkie dane firmy i nadpisuje je, czyli to co Państwo zarchiwizują np. na komputerze stacjonarnym, a potem odczytają na laptopie przykryje wszystko to co na laptopie w danych tej firmy już było.
 
Pytanie
Prosimy o rozwiazanie problemu. Przy próbie drukowania książki przychodów i rozchodów w programie BUCHALTER WERSJA 4.91 pojawia się komunikat ; błąd otwarcia fontu - he8x18.fnt.
Odpowiedz
W katalogu głównym programu brakuje Państwu albo tej czcionki albo wszystkich. Być może instalowali Państwo program z samej aktualizacji w jakies nowe, puste miejsce na dysku.
W załączeniu przesyłam czcionki do Buchaltera. Proszę je zapisać do katalogu głównego Buchaltera na dysku (domyślnie C:\BUCH, u Państwa może to być inny katalog).
 
Pytanie
Zakupilismy u państwa druga licencję programu Buchalter, ale mamy problem żeby informatyk nam tą sieć uruchomił, ponieważ nie moze się dostać sieciowo do katalogów naszych klientóww pierwszym programie.
Odpowiedz
Informatyk powinien zainstalowac Państwu drugi program na drugim stanowisku, a następnie udostępnić dane mapując dyski sieciowe i wprowadzając w nowym Buchalterze odpowiednie ścieżki do danych.
Czyli jeśli stary Buchalter, z danymi jest na komputerze A np. na C:\BUCH i dane są w podkatalogach odpowiednio np. FIRMA1, FIRMA2 itd. to na komputerze B z nowym Buchalterem informatyk musi zmapować dysk, czyli ustalić na którym dysku na komputerze B będzie widziany dysk C komputera A (nadać mu jakieś oznaczenie np. F:, Z:, H:, dowolne wolne). Po zmapowaniu dysku będą Państwo mogli swobodnie wchodzić z komputera B na dysk komputera A. Dysk C komputera A powinien być oczywiscie najpierw udostępniony w sieci na pełnych prawach (zapis / odczyt). Udostepnienie go tylko do odczytu spowoduje, że na komputerze B nie będzie można modyfikować danych w programie i zapisywać. Następnie na komputerze B, w Buchalterze powinien założyć takie same katalogi jakie są w Buchalterze na A wpisując w nazie firmy najlepiej to samo, a w nazwie katalogu ścieżkę dostepu do danych. Czyli jeśli dysk C: komputera A został zmapowany jako np. Z: to należy wpisać:

Z:\BUCH\FIRMA1
Z:\BUCH\FIRMA2

itd.oczywiście zamiast udostępniać cały dysk można udostępnić jako Z: sam katalog główny albo podkatalog z danymi.
 
Pytanie
mam pytanie odnośnie buchaltera w wersji windows 2006.10 . Czy przy zmianach w ryczałcie za poprzedni miesiąc tzn. za styczeń w miesiącu lutym dokonano zmian i numery dokumentów wszystkich zmieniły się na ten sam ( tzn wszystkich ze stycznia 2007 mają numer 6 ) a dokumenty z lutego mają numery 1 do 5. Czy w przypadku wprowadzania marca będą kolejno się numerowały tj 7 itd czy pozostanie nr 6 ? Proszę o podanie informacji co z tym można zrobić.?
Odpowiedz
Można przywrócić poprawną numerację. W tej chwili prawpodobnie kolejne pozycje bedą też miały nadawany zły numer.Proszę wejść do ryczałtu i wcisnąć klawisz F8. Pojawi się gwiazdka w lewym górnym rogu. Potem prosze wcisnąć ALT + F8. Pojawi się tabela z miesiącami. Pod każdym miesiącem będzie dodatkowa albo cyfra zero, albo cyfra 1. Jeśli numeracja w każdym miesiącu ma sie zaczynać od 1 to pod każdym miesiącem powinna być 1 jeśli numeracja ma być od stycznia do grudnia "ciurkiem" to pod każdym miesiacem powinno być zero. Tabelę proszę przejść ENTEREm do końca. Program posortuje cały Ryczałt. Jeśli chciałby Pan posortować Ryczałt od wskazanej pozycji (na której będzie ustawiony kursor) w dół to zamiast kombinacji klawiszy ALT + F8 trzeba wcisnąć ALT + F7.
 
Pytanie
przy probie uruchomienia BUCHALTERA 2007 wyskakuje okiento z komunikatem: "ten program jest ustawiony do pracy w trybie MSDOS i nie moze dzialac, gdy sa uruchomione inne programy. Jesli bedziesz kontunuowac, wszystkie inne pogramy zostana zamkniete. czy chcesz kontynuowac? TAK-NIE" przy probie kontynuacji nastepuje wylaczenie systemu windows, laduje sie DOS, otwiera okno BUCHALTERA, i uruchamia sie program. jednak spod trybu DOS-a, przed zaladowaniem sie WINDOWS, nie widac dyskow sieciowych ktore pod WIN98 sa zmapowane, wiec program nie moze znalezc katalogow z danymi firm, umieszczonych na innym komputerze w sieci.
Odpowiedz
Proszę najechać na ikonę od Buchaltera, ale nie włączać jej, tylko podświetlić, kliknąć na nia prawym klawiszem myszy i wybrać "Właściwości". Następnie zakładkę "Program" i "Zaawansowane". Proszę odznaczyć pole, które jest zaznaczone i zaznaczyć tylko "Sugeruj tryb MS-DOS jeśli jest wymagany", potem Zastosuj i OK. Powinno byc już dobrze. Jeśli nadal będą problemy to bardzo proszę o wiadomość.
 
Pytanie
Chciałabym prosić o wskazówki w sprawie drukowania z programu "Buchalter". Mam podłaczoną drukarkę laserową, do tej pory nie miałam problemów. Zaznaczam, że z innymi wydrukami jest dobrze. Kiedy chcę coś wydrukować z buchaltera to po pierwszym przyciśnięciu "drukuj" nic się nie dzieje ( napis wydruk.prn i cisza). Kiedy ponownie wybiorę ten sam wydruk pojawia się komunikat "ten zbiór już istanieje czy kontynuować?", kiedy daję tak, również cisza. Jak wyłączę całkowicie drukarkę i komputer i uruchamiam wszystko ponownie(bez wybierania opcji drukuj) to z pamieci czasami drukuje się jakis dokument. Proszę o wskazówki gdzie mogę coś zminić w ustawieniach. Myślę, że nie chodzi tu o ustawienia wydruku bo mam na pewno dobrze. Jakaś konfiguracja? Krótko mówiąc raz moge wydrukowac z programu raz nie.
Odpowiedz

Prosze ustawić w opcjach głównych Buchaltera pytanie "Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głównego ?" na TAK. Prawpodobnie jest ustawione na NIE. Jeśli nadal będą problemy to proszę:- zrestartować komputer (najlepiej) i zaraz po włączeniu się systemu proszę kliknąć na zieloną ikonę z literą "B", która pojawi się w prawym dolnym rogu ekranu (trzeba na nią kliknąć dwa razy). Otworzy się okno ze szczegółowymi informacjami. Proszę zobaczyć, czy w polu "Wydruki na..." znajduje się nazwa Pani drukarki, a w polu "Monitorowanie pliku" jest podana ścieżka do katalogu głównego Pani Buchaltera.
- zminimalizować to okno (zamknąć "minusem")
- wejść do Buchaltera do opcji głównych i sprawdzić jeszcze raz czy opcja jest ustawiona na TAK
- wejść do wydruku np. faktury i puścić jeszcze raz wydruk upewniając się, czy ma Pani zawsze ustawiony typ drukarki na HP LASER a wyjście na DYSK.
- jeśli po puszczeniu wydruku nie pojawi się komunikat, że taki zbiór juz istnieje, ale drukarka nadal nie będzie drukowała to prosze zobaczyć, czy zielona ikona "B" jest nadal w rpawym dolnym rogu, a jeśli jest to czy pojawiła się gdzieś obok niej ikona drukarki. Jeśli pojawi się to proszę kliknąć na nią dwa razy i sprawdzic, czy cos się dzieje z wydrukiem (buforuje się, czyli ładuje lub zgłaszany jest jakiś problem).

 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa