BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2007 rok / luty

Pytanie
Z przykrością informuję, że nie wszystkie funkcje otrzymanego programu działają prawidłowo. 1. Brak jest kartoteki składników wynagrodzeń i nieobecności. 2. Program nie oblicza i nie dodaje automatycznie składników wynikających z nieobecności pracownika. 3. Brak możliwości ręcznego wprowadzenia parametrów dla nieobecności np. o kodzie N331 ( czy opodatkowany, czy podlega ZUS, itd.). Będę wdzięczny za informację, czy jest to tylko usterka w tej wersji i w jaki ewentualnie sposób mogę ją naprawić.
Odpowiedz
1. Dokonał Pan przejścia z programu dosowego na windowsowy, a nie zakupu nowego pakietu, dlatego otrzymał Pan odpowiednią wersję programu windowsowego, taką, którą mozna zainstalować na Buchaltera II. Gdyby ta wersja zawierała składniki listy płac to nadpisałaby Pana własne składniki. Dotyczy to i innych plików np. odesetek ustawowych, tabeli kodów ZUS i innych. Buchaletra WIN najlepiej (i tak Pan właściwie powinien zrobić) zainstalować do tego samego katalogu, w którym jest Buchaletr II. Program automatycznie zobaczy wszystkie dane, które widzi wersja 4.90 Buchaletra II oraz właśnie inne potrzebne dane, czy składniki listy plac, urzedy skarbowe itd.Jeśli chciałby Pan pracowac na nim w osobnym miejscu na dysku i instalować jakoby "od nowa" to prosimy o informację - wyślemy pełną wersję instalacyjną.
2. Żeby to robił musi Pan ustawić w opcjach parametrów płacowych na 3 stronie pytanie "Czy automatycznie dodawać do list płac składniki wynikające z nieobecności" na TAK.
3. I tak jest prawidłowo. Proszę wejść do Buchaltera II i zobaczyć jakie informacje znajdują się przy składnikach wynikających z nieobecności. Wszystkie, które znajdzie Pan na wykazie będą miały tylko jedna opcję "Czy modyfikowalne" ustawiony na TAK, pozostałe pola będą puste. Nieobecności nie podlegają składkom ZUS.
 
Pytanie
program Buchalter WIN przy probie druku PIT-5 sygnalizuje, ze ma tylko wzor na 2006 rok. Czy faktycznie wzor sie zmienil i co mam w tej sytuacji zrobic?
Odpowiedz
Jest to standardowy  komunikat. Program informuje Pana, że włącza Pan deklarację za 2006 rok w momencie, gdy jest ustawiony rok 2007. Program nie sugeruje, że formularz jest zły, tylko, że został opracowany w roku innym niż bieżący. Jesli chodzi o sam PIT-5 to w 2007 roku nie ma obowiązku składania miesięcznych deklaracji PIT-5. Zmieniły się przepisy. Pozostał natomiast obowiazek odprowadzania zaliczki. Nowa wersja, którą będziemy niedługo rozsyłać uwzględnia już to w tym sensie, że zamiast deklaracji można będzie wydrukować informację, która będzie zawierała dane użyte do obliczenia zaliczki na podatek. Dotychczasowa deklaracja będzie dostępna tylko po zmianie roku rozrachunkowego na 2006.
Sposób liczenia PITu nie zmienił się, więc może Pan policzyć zaliczkę i na tej wersji. Obliczona zaliczka przeniesie sie potem do nowej tabeli w nowej wersji.
 
Pytanie
Dzień dobry, posiadam wersję 4.90 - brak aktualnych danych do rozliczeń pracowników : PIT-y , wynagrodzenia. Dane wpisuję sama, proszę jeszcze dziś podać miesięczne odliczenia przy wynagrodzeniach pracowników, czy nadal pozostaną jak w ubiegłym roku?
Odpowiedz
Miesięczne odliczenia oraz inne parametry płacowe nie są ustalane przez nas. Wszystkie wskaźniki można znaleść np. na odpowiednich stronach podatkowych / zus jak również w prasie i wprowadzić do programu samodzielnie  w parametrach płacowych w zależności od tego, czy ulegają zmianie, czy nie. Do parametrów płacowych można wejść przez Kartoteki / Płace / Pomocnicze / Parametry.
Aktualne parametry płacowe mozna również znaleść na stronie internetowej naszej firmy pod adresem www.grafsoft.com.pl / Buchalter II / Pobierz pliki. Na stronie znajduje się krótki opis co nalezy zrobić. Gdyby były problemy prosimy o kontakt.
 
Pytanie
Nie mogę wydrukować PIT-11 i PIT-8B za 2006 rok. (PIT-40 wydrukowano bez problemu.) Pojawia się błąd o numerze 910 z informacją : "nierozpoznana informacja !404!, naciśnij dowolny klawisz."
Odpowiedz
Prosze usunąć z podkatalogu tej firmy oraz z katalogu głównego Buchaletra wszystkie pliki z rozszerzeniem .mdx, potem wejsć do programu, włączyć serwis i sprawdzić. Błąd powinien zniknąć.
 
Pytanie
Po awarii systemu i ponownym zainstalowaniu programu, okazało się że brakuje składników płac. Co zrobić aby odzyskać?
Odpowiedz
Program musiał być nie instalowany z samej aktualizacji.  Aktualizacja nie zawiera wszystkich plików. W załączeniu przesyłam wykaz skladników list płac. Plik trzeba zapisać w katalogu głównym Buchaletra na dysku (zastąpic stary plik nowym), następnie usunąć plik b3peli.mdx.
 
Pytanie
Brak możliwości ręcznego wprowadzenia parametrów dla nieobecności np. o kodzie N331 ( czy opodatkowany, czy podlega ZUS, itd.). Będę wdzięczny za informację, czy jest to tylko usterka w tej wersji i w jaki ewentualnie sposób mogę ją naprawić.
Odpowiedz
I tak jest prawidłowo. Proszę wejść do Buchaltera II i zobaczyć jakie informacje znajdują się przy składnikach wynikających z nieobecności. Wszystkie, które znajdzie Pan na wykazie będą miały tylko jedna opcję "Czy modyfikowalne" ustawiony na TAK, pozostałe pola będą puste. Nieobecności nie podlegają składkom ZUS.
 
Pytanie
Witam, jak w nowym roku wczytac dane wspólnika?
Odpowiedz
Jesli rok 2006 i 2007 jest w tym samym katalogu (czyli po zmianie roku na 2006 widzi Pan dane wspólników), a mimo to w 2007 ich nie ma to znaczy, że ktoś już  apństwa wczesniej wchodził do danych wspólników w 2007 roku (lub robils erwis baz danych) i zignorował pytanie o przeniesienie bazy wspólników.W takim wypadku należy usunać z podkatalogu tej firmy 2 pliki:

b3wspl07.dbf
b3wspl07.mdx

potem wejść do programu ponownie i albo włączyc serwis albo wejść do wspólnika. Program znów spyta o przeniesienie bazy i wtedy proszę potwierdzić.
 
Pytanie
Jak można zrobić żeby każdy rok miał swoją ikonę na pulpicie?
Odpowiedz
Jeśli chciałaby Pani mieć do każdego roku osobna ikonę to musi Pani mieć kazdy rok w osobnym programie. W takim wypadku trzeba np. dla 2007 roku: 

- na "starym" 2006 Buchalterze ustawić rok rozrachunkowy na 2007, włączyć serwis baz danych, następnie zrobić archiwum
- zainstalować program np. ostatnią aktualizację w inne miejsce na dysku np. do katalogu BUCH2007 i zaznaczyć, aby program nie uruchamiał się po instalacji.
- po zainstalowaniu wersji zrobić skrót na pulpicie do Buchaltera na nowy rok oraz przekopiować ze starego katalogu głównego do nowego wszystkie pliki z rozszerzeniem .DBF oraz .FNT
- uruchomić nowy program
- odczytać archiwum danych na nowym Buchalterze
 
Pytanie
Proszę o pomoc jak wprowadzić odliczenie kwoty wolnej na liście płac.
Odpowiedz
Kwotę 47.71 zł powinien Pan wprowadzić w parametrach płacowych, na I stronie w polu "miesięczne odliczenie".
Może to Pan zrobić ręcznie (Kartoteki / Płace / Pomocnicze / Parametry) lub ściągnąć plik z parametrami z naszej strony internetowej www.grafsoft.com.pl / Buchalter II / Pobierz pliki. Na stronie znajduje się krótka instrukcja obsługi co należy zrobić z plikiem.
 
Pytanie
Czy Państwo dostarczacie program BvUSB? Jeśli tak, to bardzo prosimy o przesłanie. Jeszcze jedno pytanie - będziemy przenosić buchaltera na inny komputer. Czy wystarczy skopiowanie katalogu głównego i przeniesienie go do nowego komputera po zainstalowaniu programu, żeby nie stracić danych?
Odpowiedz
BVUSB jest dołączany do pakietu. Znajduje sie w katalogu głównym Buchaltera na dysku.Przesyłam również wraz z opisem w osobnej wiadomości.
Buchalter nie instaluje się w systemie, więc mogą Państwo przekopiować katalog. Jeśli będzie wypalany to proszę go wczesniej spakować np. zipem. Można go też np. przesłać kablem lub przekopiować na pen-drive'a.
 
Pytanie
Chcąc wyliczyc zaliczke do PIT 5l pokazuje mi okienko :Deklaracja w wersji na rok 2006.Rok rozrachunkowy 2007.Kontynuować?I dalej na czerwono:Błąd bazy zaliczek.
Odpowiedz
Proszę wejść do podkatalogu tej firmy na dysku (przy zamkniętym Buchaletrze) i usunąć pliki:

b3zali07.dbf
b3zali07.mdx

potem wejść do programu ponownie. Buchalter wygeneruje nową tabelę zaliczek PIT-5 L dla 2007 roku, komunikatu o błędzie już nie będzie.
 
Pytanie
Zaliczkę na podatek oblicza mi program bez uwzględnienia kwoty wolnej od podatku( bez zminusowania 572,54).
Odpowiedz
W 2007 roku nie ma obowiązku składania miesięcznych deklaracji PIT-5. Zmieniły się przepisy. Pozostał natomiast obowiazek odprowadzania zaliczki. Nowa wersja, którą będziemy niedługo rozsyłać uwzględnia już to w tym sensie, że zamiast deklaracji można będzie wydrukować informację, która będzie zawierała dane użyte do obliczenia zaliczki na podatek. Dotychczasowa deklaracja będzie dostępna tylko po zmianie roku rozrachunkowego na 2006.
Sposób liczenia PITu nie zmienił się, więc może Pani policzyć zaliczkę i na tej wersji. Obliczona zaliczka przeniesie sie potem do nowej tabeli w nowej wersji.Jeśli program nie uwzględnia kwoty wolnej od podatku to proszę sprawdzić, czy w danych wspólnika na pierwszej stronie pytanie "Czy uwzględniać odliczenie ?" jest ustawione na TAK.
 
Pytanie
Czy Nowy program Buchalter po WIN może działać na tym samym komputerze wespół ze starym programem?
Odpowiedz
Programy mogą działać na jednym komputerze. Oprócz tego rok 2006 będą Państwo mogli spokojnie dokończyć na Buchalterze WIN.
 
Pytanie
jestem w posiadania programu do ksiegowania dokumentów pod nazwa "BUCHALTER II ver. 4.98" z Waszej firmy.Mam pytanie odnosnie tego w/w programu- czy wystawia on noty ksiegowe?
Odpowiedz
W Buchalterze II można wystawić notę korygującą do faktury zakupu ( Ewidencja / Zakupy / Drukuj / Nota) lub dowód wewnętrzny (Kartoteki / Dowody) w celu zaksięgowania jakiejś operacji do KPiR.
 
Pytanie
Otrzymałem tylko część 2/2 4.91.02 stare d2 exe i zastąpiłem nowym d2 exe w tym samym folderze. czy dobrze zrobiłem?
Odpowiedz
Źle Pan zrobił. Plików z różnych aktualizacji nie wolno mieszać. Albo jest D1 i D2 z jednej, albo D1 i D2 z drugiej, nigdy ich nie mieszamy. Proszę poczekać na część 1/2 i wgrać aktualizację ponownie. Wysyłka jeszcze trwa, plik do Pana dotrze.
 
Pytanie
CZY MÓGŁBY DOSTAĆ BUCHALERA INACZEJ SPAKOWANEGO BO JA NIE MAM STACJI NA TE DYSKIETKI 3,50 CALA KOMPUTER MAM NOWY ALE BEZ TEJ STACJI.
Odpowiedz
Aktualizacje wysylamy spakowane albo w formacie .ARJ albo jako samorozpakowujące się pliki .EXE. Ale format pakowania pliku nie ma znaczenia w tym wypadku. Jesli instaluje Pan program na tym samym komputerze, na którym odbiera Pan pliki to wystarczy zapisać je do nowego pustego folderu na dysku, rozpakować oba pliki (D1 i D2) i uruchomić instalację. Nie musi ich Pan nagrywac na dyskietki i dopiero z nich instalować. Nie ma takiej potrzeby. A jeśli jest to inny komputer to wystarczy przenieść je (nagrać na płytę, przenieść siecią, pendrivem lubw  innym dowolny sposób) i postąpić analogicznie czyli zapisać do jakiegos pustego folderu, rozpakować i uruchomic instalację.
 
Pytanie
Mam problem sieciowy. Otóż zgubiłam na drugim komputerze bazy składników płac,urzędów skarbowych, krajów i kursów oraz kodów dla deklaracji ZUS. Pomimo zapisania nowych parametrów z Waszej strony np b3tabe07 w katalogu w którym jest zainstalowany na drugim komputerze, usunięciu z rozrzeżeniem mdx, nie mam ich. Natomiast wszystkie katalogi kontrachentów po zmapowaniu są widoczne. Pewnie za dużo coś usunęłam i proszę o podpowiedź.
Odpowiedz
Proszę sprawdzić, czy na tym Buchalterze, na którym nie widzi Pani tych danych w opcjach głównych w polu "Katalog kartotek wspólnych" jest coś wpisane (cokolwiek). To pole jest po to, żeby mogła Pani wpisać ścieżkę do katalogu głównego Buchaletra na innym komputerze i dzięki temu ciągnąć rpzez sieć właśnie takie dane jak urzedy czy składniki listy plac (żeby je ujednolicić dla wszystkich stanowisk). Jeśli jest tam jakaś scieżka ale odnosi się do miejsca, w którym tych danych nie ma to rpogram ani nie będzie ich mógł ściagnąć z tego miejsca, ani nie zobaczy tych lokalnych. Podobny efekt będzie wtedy, gdy będzie tam wpisane coś dziwnego, np. jakaś cyfra lub litery, nawet niechcący. Program też nie będzie widział tych swoich plików lokalnych.
 
Pytanie
Problem z uruchomieniem archiwum buchwin.exe: cyt."System Windows nie może uzyskać dostępu do określonego urządzenia, ścieżki lub pliku. Możesz nie mieć odpowiednich uprawnień, aby uzyskać dostęp do elementu". Mama Windows XP Home,jedyny użytkownik to ja (właściciel). Co robić??
Odpowiedz
Najprawpodobniej ma Pan XP Service Pack 2. Zdarza się, że SP2 zakłoca pracę programów do kompresji, a plik .exe, który Pan otrzymał to własnie samorozpakowujący się program .exe. W takiej sytuacji powinien Pan rozpakowac plik recznie za pomocą któregoś z programów do pakowania / rozpakowywania plików np. WINRARA lub rozpakować na innym komputerze i przenieść rozpakowane pliki na ten.
 
Pytanie
Pracujac w sesji terminalowej i kiedy uzytkownicy posiadaja uruchomiony ten sam plik wykonywalny w oddzielnych procesach wystepuje problem z latami np.: opcje ROK 2006 ewidencja sprzedarzy 2007.
Odpowiedz
Rozwiązaliśmy ten problem w następnej wersji programu. Będą Państwo mieli mozliwość uruchomienia programu z serwera z parametrami lokalnymi.
 
Pytanie
Mam pytanie dotyczące drukowania różnych dokumentów z programu Buchalter, a dokładnie pitów. Pomimo iż w opcjach mam zaznaczone wyraźnie że chcę np. jedną kopię, to program drukuje mi dwie. Jak mam to zmienić tak żeby drukowała się taka ilość jaką chcę??
Odpowiedz
Kopia to dodatkowy egzemplarz oprócz oryginału. Jesli ma się drugować tylko jeden egzemplarz deklaracji to ilość kopii powinna byc ustawiona na 0 (zero). jesli jedna to 1 itd. Proszę sprawdzić, czy tak jest, czy inaczej, czyli np. przy ustawieniu ilość kopii na 1 drukuje sie oryginał + dwie kopie, zamiast jednej.
 
Pytanie
Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie następującej sprawy: Trzech wspólników płaci ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości.wchodzę w Podatki-ZUs i w ubezpieczeniu zdrowotnyym przy tych wspólnikach podwajam podstawę na ubezpieczenie zdrowotne. Przy wyliczaniu Pit-5 dwóch wspólników ma dobrze obliczone ubezpieczenie, a dwóch pozostałych zamienia.ten co płaci normalnie ma podwojone zdrowotne, a ten, który płaci podwójnie jest obliczona postawowa kwota. Wcześniej wpisywałam wspólników na 2007 rok, ale wszystko sprawdzałam i nie wiem co mam zrobić? Nie mogę prawidłowo obliczyć składek do ZUS.Proszę o pilną odpowiedż .
Odpowiedz
Jeśli któryś ze wspólników ma podstawy inne niż minimalne to powinien Pan przy tym wspólniku, w jego danych na 2 stronie (Podatki / Wspólnik / 2 strona) ustawić pytanie "Czy minimalne składki na ZUS ?" na NIE i wprowadzić podstawę na ubezpieczenie zdrowotne w jego danych w takiej wysokości jaka powinna być. Wtedy program będzie pobierał podstawę z jego danych, a nie z 5 strony parametrów płacowych. Wspólnicy z minimalną podstawą powinni mieć to pytanie ustawione na TAK, a podstawy powinny być wprowadzone w parametrach płacowych. Nie należy zmieniac podstaw w tabeli liczenia składek.
 
Pytanie
Zwracam sie z prośbą jak przenieść ustawienia wydruku z '06 na '07r a mianowicie : 1. ryczalt 2. ewid. sprzedaż. 3. ewid. zakup
Odpowiedz
Na stronie internetowej naszej firmy pod adresem www.grafsoft.com.pl / Buchalter II / Pobeirz pliki znajduje się program do przeniesienia ustawień z roku 2006 na 2007. Proszę go ściągnąć i postapic zgodnie z podanym na stronie opisem. Program przeniesie wszystkie ustawienia parametrów wydruku, nie tylko te, które Pan wymienił.
 
Pytanie
Mam pytanie, gdzie zmienić w buchalterze procent zdrowotnego na 9?
Odpowiedz
Zdrowotne może Pani zmienić w parametrach płacowych (Kartoteki / Płace / Pomocnicze / Parametry).
 
Pytanie
NIE PRZENOSI MI VATU MAM F.V ZA GRUDZIEŃ Z POLKOMTELA A VAT PŁATNY W STYCZNIU 2007. JAK WYDRUKUJĘ REJESTR ZAKUPÓW TO GO TAM NIE MA PROSZĘ O POMOC
Odpowiedz
Faktury z VATem do rozliczenia w 2007 roku powinna Pani wprowadzic do 2007 roku ponownie ręcznie lub przenieść je za pomocą importu / exkportu. Jest to funkcja dostepna po wejściu w Ewidencje / Zakupy / Menu. Powinna Pani:

- ustawić w opcjach głównych rok rozrachunkowy na 2006
- wejść do Zakupów, włączyć export i ustawić zakres dat na datę VAT, włożyc dyskietkę do stacji i eyksportować dokumenty
- zmienic rok rozrachunkowy na 2007
- wejść do Zakupów do importu- zaimportować dokumenty za 2006 rok z dyskietkiJeśli nie korzystała Pani nigdy wcześniej z tych funkcji to proszę zrobić próby w jakimś katalogu testowym.W przypadku problemów proszę o wiadomość.Dopisanych / zaimportowanych dokumentów nie wolno zaksięgować ponownie do księgi.
 
Pytanie
Mam problem z drukowaniem księgi w Buchalterze, po zainstaowaniu nowej wersji 4.90 w trybie graficznym program nie drukuje ksiegi.Jest mozliwość drukowania w trybie znakowym. Co zrobić abym mogła drukować w trybie graficznym- pokazuje się komunikat : błąd ilości pozycji na stronie 1...32 .
Odpowiedz
Komunikat pojawi się jeśli ma Pani wpisana za małą lub za dużą ilość pozycji w polu "Ilość pozycji" na fioletowej ramce przed wydrukiem Księgi. Wpisujemy tam taka ilość pozycji jaka być drukowana na 1 kartce księgi, czyli standardowo 12,14, 16 pozycji. To zależy od Pani drukarki. Parametr jednak nie jest zależny od tego, czy ustawiony jest wydruk Księgi w trybie graficznym czy znakowym, dlatego proszę sprawdzić, czy napewno jest tak jak Pani napisała.
 
Pytanie
Korzystamy z oprogramowania Grafsoft-u z Buchaltera. Konfiguracja jest następująca: Dwa komputery działające sieciowo (a w zasadzie dwie niezależne instalacje , prz czym jedna korzysta z bazy danych , która znajduje się tylko na jednym komputerze). Przed aktualizacją tj. w wersji 4.89 było wszystko w porządku. Natomiast po aktualizacji do wersji 4.90 na komuterze na którym nie ma bezpośredno bazy danych nie pokazuje sie Urząd Skarbowy. Na drugim komputerze gdzie jest baza danych jest OK. Ścieżka dostępu do brakującego wpisu: Buchalter --> Katalog Firmy --> Kartoteki --> Płace --> Pracownicy --> Modyfikuj --> Na samym dole powinien być Urząd Skarbowy. Bardzo proszę o podpowiedź co należy zrobić aby Urząd Skarbowy pokazywał się zarówno na jednym komputerze jak i na drugim.
Odpowiedz
Proszę sprawdzić, czy w Buchaletrze, na którym nie pokazuje się urząd skarbowy jest coś wpisane w polu "Katalog kartotek wspólnych" w opcjach głównych Buchaltera (tam, gdzie zmieniają Państwo rok rozrachunkowy). Pole służy do tego, aby w przypadku pracy w sieci rozproszonej móc dzielić między stanowiskami nie tylko dane poszczególnych firm a podkatalogach, ale również te dane, które są w katalogu głównym Buchaltera, czyli np. składniki listy płac, urzędy skarbowe właśnie, parametry płacowe. Nie wiem jak było u Państwa do tej pory, czy te dane były dzielone, czy każde stanowisko ma własne, ale jeśli te dane miałyby być wspólne dla wszystkich stanowisk to powinna tam być wpisane pełna ściezka dostepu do katalogu głownego któregoś z Buchalterów. Wtedy program ciągnąłby je właśnie z tego stanowiska. Jeśli nie to pole powinno byc zupełnie puste, wtedy program ciągnie dane z katalogu głownego na dysku lokalnym. Jeśli jest tam wpisane coś przypadkowego, jakaś litera, znak lub zła ścieżka wtedy program nie widzi tych danych wogóle.Może być również tak, że pole jest puste, program chciałby pobrac dane z katalogu lokalnego, ale nie może bo ich na nim lokalnie nie ma.
 
Pytanie
Zwracam się z prośbą o informację, jak zaksięgować wynagrodzenia za m-c styczeń 10 lutego? Jeśli księguję lisę za styczeń jest zaksięgowana na koniec stycznia.Jak poprawię w księdze, lista za m-c luty jest księgowana również w lutym i poprawiana za m-styczeń .Proszę o pilną informację
Odpowiedz
Jeśli chciałby Pan zaksięgować pensję ze składnikami styczniowymi w lutym to znaczy, że ta pensja jest Pana lutowym kosztem. W związku z tym powinien Pan wystawić tą pensję nie jako styczniową tylko lutową ze składnikami styczniowymi. Pensja wypłacana w lutym jest pensją lutową, tylko ze skladnikami z poprzedniego meisiąca. Powinna mieć numer miesiąca 2 a skladniki powinny mieć zmodyfikowaną datę na styczeń (program na to pozwala). Miesiac i dzień wypłaty pensji jest regularowany wewnętrznymi rpzepisami firmy i nie powinno być tak, że w jednym miesiącu pensja jest wypłacana pod koniec miesiąca, a kolejnego - na poczatku nastepnego, dlatego nie mozna zaksięgować dwóch pensji o tym numerze w tym samym miesiącu. Program chce wtedy nadpisać poprzednio zaksiegowaną pensję.
 
Pytanie
Przez trzy lata wszystkie aktualizacja instalowałem w tym samym katalogu głównym buchaltera czy po przeniesieniu całej zawartości buchlatera do nowego katalogu o nazwie np. BUCH7 moge przed zainstalowaniem aktualizacji w nowym katalogu usunąć w nim w poszczególnych podkatalogach (firmach -podatnikach) wszystkie pliki o nazwie składającej się z liter na początku nazwy tj B2 oraz B3, gdzie koniec nazwy pliku kończy się na 01, lub 02 , lub 03, lub 04, lub 05 , lub 06 ( czyli liczbą odpowiadającym roku którego dotyczą) oraz rozszerzeniu .MDX lub .DBF.
Odpowiedz
Może Pan tak zrobić i wtedy może Pan usunąć zarówno pliki .mdx jak i .dbf.
Prościej jednak jest:
- zainstalowac aktualizację 4.91 w nowe, puste miejsce na dysku np. do katalogu BUCH7
- przy instalacji zaznaczyć, aby program nie był uruchamiany po zainstalowaniu
- ze starego katalogu głównego przekopiować do katalogu BUCH7 wszystkie pliki z rozszerzeniem .DBF oraz .FNT, usunąć z katalogu głównegoBUCH7 wszystkie pliki z rozszerzeniem .MDX (jeśli będą).
- na starym Buchalterze zrobić archiwum danych za 2007 rok
- odczytać archiwum na nowym Buchalterze
 
Pytanie
Czy po tym usuwaniu plików program będzie w 2007 roku prawidłowo funkcjonował i m.in. prawidłowo liczyć będzie dane do korekty w VAT przez 5 czy 10 lat pobierając dane liczbowe z poprzednich lat.
Odpowiedz
Jesli chodzi o to, czy cos się nie zmieni w późniejszych latach tego niestety powiedzieć nie mogę,natomiast w tej chwili powinien Pan nie usuwać (lub dokopiwoać do podkatalogu danej firmy jeśli będzie Pan odczytywałtylko archiwum) plik:

b3vatn06.dbf

ew. b3vatkrr.dbf

dla podatku kwartalnegoTo są tabele z obliczonym podatkiem VAT-7 za 2006 rok i powinny znajdowac się w podkatalogu danej firmy. Jeśli plik będzie dokopiowawywany to nalezy usunąć z podkatalogu danej firmy plik o takiej samej nazwie ale z rozszerzeniem .mdx (jeśli będzie).
 
Pytanie
Czy możliwe jest ustawienie wyświetlania ekranu Buchaltera II na rozdzielczość większą niż standardowa 640x480 ?
Odpowiedz
Tak, oczywiście. Rozdzielczość może Pan zwiększyć po wejściu do Opcji ekranu (Opcje / Ekran, zaraz obok opcji głównych).
Jeśli po ustawieniu którejś z rozdzielczości lub zmianach w parametrach wsytąpi problem z zaanicjowaniem grafiki, prosze usunąć z dysku C: plik buchvesa.cfg. Program uruchomi się wtedy ponownie w podstawowej rozdzielczości.
 
Pytanie
Proszę mi pomóc odpowiaedzieć na pytanie: co mam zrobić aby w programie BUCHALTER II działał prawy klawisz ALT (działa tylko lewy alt). System operacyjny windows xp.
Odpowiedz
Rozumiem, ze chodzi o polskie znaki ?
Proszę wejść do opcji głównych programu i sprawdzić jak ustawione jest pytanie "Czy obsługa klawiatury wg LATIN 2 ?". Opcja powinna być ustawiona na TAK. Jesli jest tak ustawiona to prosze zmienić na NIE i sprawdzić, czy jest różnica.
 
Pytanie
Wczoraj otrzymałem aktualizację "Buchaltera" wersja 4,91aq i niestety ale nie moge jej wgrac, poniewaz wyskakuja komunikaty: 1."Dysk nie gotowy" 2."Brak dysku z wystarczającą ilościa wolnego miejsca" 3."Instalacja zakończona niepoprawnie" Proszę mnie poinstruować jak należy poszerzyć "tą" pamięc w komputerze, bo jak rozumiem to nie chodzi o pamieć RAM.
Odpowiedz
Komunikat nie dotyczy pamięci, dotyczy miejsca na dysku, ale i tak może Pan się nim nie przejmować. Nie musi Pan zwiększac pojemności dyskowej.Proszę uruchamiać instalację plikiem instnt.exe. Jest to instalator do dysków o dużej pojemności. Przy pytaniu "Czy modyfikować config.sys ?" proszę wybrać NIE (ma nie być "krzyżyka").
Jeśli płyta włącza się od razu po włożeniu jej do stacji to proszę zamknać instalację, wejść w "Mój komputer", podświetlić ją, ale nie uruchamiać, kliknąć prawym klawiszem myszy i wejść w Exploruj.
 
Pytanie
Proszę o podanie jak usunąć dane o samochodach.Wprowadziłam sobie pomyłkowo do innej firmy.
Odpowiedz
Bezpośrednio z przejazdami i samochodami powiązane są 4 pliki:
b3prce.dbf - kartoteka celów przejazdów samochodemb3przerr.dbf
- kartoteka przejazdów samochodem (gdzie "rr" oznacza dany rok rozrachunkowy)
b3rasarr - kartoteka rachunków samochodowychb3samo.dbf
- kartoteka samochodów

Usunięcie danego pliku z podkatalogu tej firmy na dysku + odpowiadającego mu pliku .MDX spowoduje, że dane, które były w tym pliku zostaną usunięte z rpogramu.
 
Pytanie
Czy w sytuacji kiedy Windows XP mam na partycji sformatowanej jako FAT32 a nie NTFS i na tej samej partycji mam zainstalowanego Buchaltera to czy muszę instalować za pomocą INSTNT.EXE, czy mogę użyć INSTALUJ.EXE.
Odpowiedz
FAT32 lub NTFS to system alokacji (rozmieszczenia) plików i nie ma wpływu na pracę aplikacji. Dla Buchaltera również.
To, czy powinna Pani instalować plikiem instnt.exe zależy od Pani systemu, a dokładniej od tego, czy ma Pani dużą czy małą pojemność dysku. Instaluj.exe ejst do małych i średnich dysków, instnt.exe do dyżych, wielogigowych. Zwykle jest tak, że czym nowszy system tym większej pojemności dyskowej wymaga, a w tej chwili wszystkie nowe komputery maja ja bardzo dużą. Dlatego jesli pracuje Pani na Windows XP, NT lub 2000 to powinna Pani uruchamiać instalator instnt.exe.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa