BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2007 rok / styczeń

Pytanie
Witam, kupiliśmy w tym roku wersję buchaltera windowsową. Bubhalter zainstalowany jest na serwerze w wersji sieciowej. Na stanowisku końcowym z systemem windows xp pro przy próbie uruchomienia buchaltera przez użytkownika z ograniczeniami pojawia się okno "należy uruchomić program w tybie administratora w celu jednorazowej identyfikacji klucza". Po uruchomieniu programu w trybie administartora program działa w trybie użytkownika z ograniczeniami, lecz tylko do czasu ponownego restartu komputera. Po restarcie trzeba opisaną wyżej operację wykonywać ponownie? Czy można uniknąć tego problemu?
Odpowiedz
Z punktu widzenia bezpieczeństwa systemu, korzystniejsze jest korzystanie z ograniczonego konta użytkownika (Limited User Account ). Niestety Windows były tworzone w sposób, który uniemożliwia wygodne wykonywanie często nawet podstawowych czynności na ograniczonym koncie. Korzystając z ograniczonego konta użytkownika nie możemy np. przejrzeć systemowego kalendarza, zmienić strefy czasowej czy uruchamiać wielu programów bez uprzedniej modyfikacji praw NTFS.
Także Buchalter WIN wymaga uruchomienia z konta z uprawnieniami administratora. Sposobem na obejście problemu jest uruchomienie programu na użytkowniku przez hasło administratora za pomocą polecenia:runas /user:administrator /savecred nazwaprogramu.exe Komendę najlepiej wpisać do pliku typu .BAT. Polega to na tym, że tworzymy w dowolnym miejscu na dysku (najwygodniej na pulpicie) nowy plik .TXT, wpisujemy do niego komendę i zapisujemy plik jako np. BUCHWIN.BATW przypadku jeśli nazwa Administratora to "Admin", a Buchalter WIN znajduje się na dysku C w katalogu Buch to komenda powinna wyglądać:

runas /user:Admin /savecred c:/buch/bw3.exe

Pan powinien wpisać ścieżkę przez sieć.Przy pierwszym uruchomieniu BUCHWIN.BAT system spyta o hasło do Administratora, po czym po otrzymaniu hasła uruchomi Buchaltera WIN. Przy kolejnym uruchamianiu BUCHWIN.BAT nie trzeba będzie już podawać hasła (nawet po restarcie komputera), Buchalter będzie się uruchamiał od razu.
 
Pytanie
Nasza firma ma juz od długiego czasu program Buchalter (wersja pod DOS) Chcielibyśmy dokonać aktualzacji na ten rok. Tzn w nowym katalogu ci sami kontrahenci te same firmy ale bez tych wszystkich zbędnych danych z roku 2006. Proszę o informacje które pliki z jakm rozszerzeniem należy pousuwać ponieważ pamiętam że w zeszłym roku usuwałem takie.
Odpowiedz
Można to zrobić prościej.
Mozna:
- na "starym" Buchalterze ustawić rok rozrachunkowy na 2007, włączyć serwis baz danych, następnie zrobić archiwum
- zainstalować program np. ostatnią aktualizację w inne miejsce na dysku np. do katalogu BUCH2007 i zaznaczyć, aby program nie uruchamiał się po instalacji.
- po zainstalowaniu wersji zrobić skrót na pulpicie do Buchaltera na nowy rok oraz przekopiować ze starego katalogu głównego do nowego wszystkie pliki z rozszerzeniem .DBF oraz .FNT- uruchomić nowy program
- odczytać archiwum danych na nowym BuchalterzeW załączeniu przesyłam dodatkowo wykaz plików do Buchaltera (który za co odpowiada).
 
Pytanie
mam zainstalowany na Windows 98 Buchalter II w wersji 4.71 numer klucza xxxxx, chcę go przenieść z na nowy komputer z Windows 98 home PL i nadla uzywac na jednym stanowisku. Czy przekopiowanie katalogu i podkatalogów , stworzenie skrótów i ścieżek w autoexec.bat, modyfikacja config.sys wystarczy czy wymagana jest instalacja a potem przekopiowanie danych ?
Odpowiedz
Jeśli ma Pan możliwosć przeniesienia programu w całości to proszę z tej możliwości skorzystać, bo to najlepszy i najprostrzy sposób. Buchalter nie instaluje się w systemie, więc można go przekopiować tak jak jest. Jeśli to będzie płyta CD to proszę tylko pamiętać o spakowaniu całego katalogu np. zipem przed wypaleniem.
 
Pytanie
Witam, proszę o napisanie , gdzie można zmienić ilość miesięcy do naliczania podstawy do wynagrodzenia za czas choroby, obecnie nalicza z 6 miesięcy a powinno byc z 12 mcy.
Odpowiedz
Opcja znajduje się na 2 stronie danych pracownika ("okres obliczeniowy podstawy wymiaru zasiłku").
 
Pytanie
Czy macie Państwo już BUCHALTERA z parametrami płacowymi i skalą podatkową na 2007r?
Odpowiedz
Parametry płacowe i tabela podatkowa dostepne są na stronie internetowej naszej firmy pod adresem www.grafsoft.com.pl - Buchalter II / Buchalter WIN - Pobierz pliki. Zapraszam do ściagnięcia. Na stronie znajduje się instrukcja co trzeba zrobić z plikami. Gdyby były problemy to proszę o kontakt.
 
Pytanie
Proszę o pomoc,w jaki sposób mamy dokonac aktualizacji w programie BUCHALTER II dotyczącej nowej stawki ubezpieczenia zdrowotnego.
Odpowiedz
Stawkę ubezpieczenia zdrowotnego może Pani zmienić samodzielnie w parametrach płacowych. W parametry płacowe można wejść przez Kartoteki / Płace / Pomocnicze / Parametry.
Nowe parametry płacowe na 2007 rok mogą Państwo również ściagnąć z naszej strony internetowej www.grafsoft.com.pl / Buchalter II / Pobierz pliki). na stronie znajduje się krótka instrukcja jak nalezy umieścić plik w programie.Gdyby była potrzebna pomoc bardzo proszę napisać.
 
Pytanie
Bardzo proszę o dokładne instrukcje jak mam skopiować dane z buchaltera na płytę CD. Wprowadziłam w opcjach głównych nazwę katalogu dla płyt, utworzyłam nowy folder na płycie CD-RW jako podkatalog, program pokazał mi nawet, że może rozpocząć archiwizację do katalogu, ale po wciśnięciu ENTER pojawia się komunikat - Błąd zapisu na dysk lub dysk jest pełny. Próbowałam już kilka razy ale zawsze jest taka sama sytuacja.
Odpowiedz
Płyta CD-RW musi być odpowiednio przygotowana, żeby móc zapisywac na niej archiwum. W programach do wypalania danych znajdują sie różne opcje formatowania płyt i Pani musi sformatowac płytę tak, aby po włożeniu do stacji CD-ROM płyta była widziana w systemie jako kolejny dysk, czyli aby była możliwość kopiowania na nią plików ręcznie przez eksplorera Windows, czyli np. przy użyciu opcji Kopiuj / Wklej (Copy / Paste). jesli nie może panit ego zrobić to płyta (prosze spróbować, przekopiować na nią jakiś plik z komputera ręcznie) to znaczy, że płyta została źle sformatowana albo wogóle.
 
Pytanie
chodzi o dane właściciela które są przenoszone na następny rok , klikam na zakładkę Podatnik, ZUS i wówczas pokazuje się zapis "Czy przenieść kartotekę wspólnika na rok następny ",czy coś podobnego .Pracownica nie znając obsługi odrzuciła czyli wcisnęła klawisz "N" i powstał problem trzeba od nowa dopisywać Wspólnika z ręki, czy jest możliwość ponownego zaimportowania wspólnika z ubiegłego roku, jeżeli tak to w jaki sposób.
Odpowiedz
Musi Pan wejść do podkatalogu tej firmy na dysku i usunąć dwa pliki:

b3wspl07.dbf
b3wspl07.mdx

potem wejść do Buchaletra, jeszcze raz do wspólników lub włączyć serwis.

Jeśli analogiczna sytuacja ma miejsce z amortyzacją to proszę usunąć pliki:

b3amor07.dbf
b3amor07.mdx.
 
Pytanie
Po przeinstalowani systemu utraciłem w BUCHALTERZE składniki listy płac i adersy urzędó skarbowych. Jak moge te dane zainstalować do programu ?
Odpowiedz
Musiał Pan zainstalować program z samej aktualizacji. Aktualizacje nie zawierają wszystkich plików.Przesyłam komplet plików w załączeniu. Urzędy skarbowe to plik b3urze.dbf, składniki listy płac to b3peli.dbf
Pliki trzeba rozpakować i przekopiować do katalogu głównego Buchaltera, nastepnie usunąć z niego wszystkie pliki z rozszerzeniem .mdx.
W załączeniu znajduja się wszystkie pliki firmowe z danymi, których Pan prawpodobnie nia ma, w tym parametry płącowe, odsetki ustawowe i inne. Może Pan skorzystać ze wszystkich lub użyć tylko tych, których Pan potrzebuje.
 
Pytanie
zauważyłem następujacy problem występijący na przełomie roku Dokument księgowy powinien być ujęty w podatkowej księdze w starym roku natomiast w ewidencji pod. "VAT" w styczniu następnego roku. Ujmując dokument najpierw w ewidencji zakupu i później przeksięgowując go mam sytuację następującą: w ewid. dla potrzeb podatku "VAT" jest on prawidłowo ujęty w m-cu styczniu np. 2007 roku ale z pozycją w księdze również dla 2007 roku a powininno być ujęcie tego dokumentu w podatkowej księdze z pozycją jeszcze dla 2006 roku. Może dla m-ca grudnia, dla dokumentu wystawionego w grudniu i z terminem płatności w styczniu (media: woda, gaz, ciepło itp.) powinno pojawić się pytanie w ktorym roku zaksięgować? A może program uwzględnia taką okoliczność?
Odpowiedz
Jeśli chodzi o faktury VAT to oczywiście jest taka możliwość. Proszę ich nie księgować drugi raz w 2007 roku, ponieważ zdubluje Pan podatek dochodowy od tych faktur. Jesli już Pan zaksiegował te dokumenty to proszę usunać wpisy z Księgi i posrtować księgę. Faktury powinny znaleść się tylko w ewidencji i nie wolno ich księgować. Nie trzeba ich wpisywać ręcznie, wystarczy w 2006 roku zrobić export (w Menu po wejsciu w Zakupy) na datę VAT za 2007 rok, a w 2007 roku zrobić import.
Jeśli nigdy nie korzystał Pan wcześniej z opcji exportu / importu to bardzo proszę przetestować je na jakims katalogu testowym.
 
Pytanie
Posiadam program Buchalter II. Odstatnio zainstalowalem aktualizacje 4.90 i pojawil sie problem. Do ktualizacji miedzy innymi dodano 2 linie wpisywania kontrahenta w rejestrze zakupów. Podczas wydruku rejestru sprzedazy i zakupów wystpepuje problem w postaci, ze drukuje mi tylko pierwsza linijke. Natomiast w ksiedze przychodow i rozchodow wszystko jest w porzadku. Czego to jest przyczyna?
Odpowiedz
Jest to związane ze zwiększenie długości pola "nazwa". Zasada jest taka, że to co w linie 1 drukuje się w polu "nazwa", a co co w linii 2 - w polu "nazwa c.d.". W związku z tym, jeśli nazwa kontrahenta zajmuje tylko 1 linię, ale jest długa, to powinien Pan zwiększyć w tabeli "Wybierz dane do wydruku" ilość pozycji w kolumnie "nazwa" na 70 znaków, a pole "nazwa c.d." można wogóle wyłączyć (o ile nie ma Pan sytuacji, gdzie nazwa firmy przechodzi również do drugiej linijki). Wprowadzimy też do programu taki wydruk wydruk rejestru jak w ksiażce, czyli linijki będą się zawijać.
 
Pytanie
Proszę o informację w jaki sposób przepisać dane wspólników i kartoteki amortyzacji na 2007 z 2006r.
Odpowiedz
Powinna Pani zmienić w opcjach  rozrachunkowy na 2007, potem włączyć serwis. Program zapyta się czy przenieść dane wspólników i amortyzację - trzeba potwierdzić. Można tez nie robić serwisu tylko wejść bezpośrednio do armotyzacji w 2007 i do podatków. Program również zada te pytania.
Jeśli już Pani wchodziła lub robiła serwis i anulowała pytania to proszę usunąć z podkatalogut ej firmy pliki:

b3amor07.dbf
b3amor07.mdx
b3wspl07.dbf
b3wspl07.mdx

i właczyć serwis. Program zada pytania ponownie i przeniesie dane.
 
Pytanie
Proszę o poradę co trzeba zrobić aby po zmianie roku rozrachunkowego na 2007 zachować wszystkie parametry wydruków z roku poprzedniego.
Odpowiedz
Na stronie internetowej naszej firmy pod adresem http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/8 znajduje się program do automatycznego przenoszenia ustawień z roku 2006 na 2007. Plik nazywa się b3tabu07.exe.Powinna Pani: zapisać program w głównym katalogu Buchaltera wersja 4.90
- uruchomić B3TABU07.EXE
- uruchomić Buchaltera
- wykonać SERWISPo wejściu w wydruk np. faktury w 2007 roku ustawienia będą już widoczne.
 
Pytanie
Mam pytanie, czy aby pracować w Buchalterze w 2007 roku (księgować dokumenty itp.) potrzebujemy jakiejś aktualizacji programu ?
Odpowiedz
Nie potrzebują Państwo aktualizacji. Wystarczy, że wejdą Państwo do opcji głównych i ustawią rok rozrachunkowy na 2007.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa