BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2006 rok / październik

Pytanie
jak rozliczyć na deklaracji pit-4 zaliczke za umowe zlecenie.
Odpowiedz
Jeśli chodzi Panu o zaliczkę na podatek za umowę zlecenie to wystarczy wprowadzić umowę do Kartotek i program potem sam automatycznie przy uruchomeiniu PIT-4 uzupełni pola. Trzeba tylko pamiętać, ze jeśli jest to osoba tylko na umowę - zlecenie to w typie pracownika powinna miec literę "Z", jeśli jest to Pana stały rpacownik, który bierze dodatkowo zlecenie to typ pracownika powinien być ustawiony na "W".
 
Pytanie
W jednym katalogu (Buch) mam zainstalowanego Buchaltera (zajmuje b.dużo miejsca) i teraz chciałbym przy okazji aktualizacji umieścić go w innym katalogu np. BUCH06 i aby tam znajdowały się tylko pliki z roku 2006 -pytanie jak to zrobić?
Odpowiedz
Musi Pan:
- zainstalować wersję 4.90 w nowe, puste miejsce na dysku i w czasie instalacji zaznaczyć, żeby program nie był uruchamiany po zainstalowaniu
- jeśli dane firmy są w katalogu głównym to przekopiować wszystkie pliki z rozszerzeniem .DBF, które mają w nazwie ...06 np. b3dane06.DBF oraz wszystkie pliki .DBF bez rozszerzenia roku np. b3firm.DBF ze starego katalogu głównego do nowego, czyli np. BUCH06
- przekopiować tak samo wszystkie pliki z rozszerzeniem .FNT
- jeśli dane nie są w katalogu głównym, tylko w podkatalogu to trzeba przekopiować ten podkatalog do nowego katalogu głównego i w Buchalterze założyć firme w części "Katalogi" o nazwie dowolnej, a nazwie katalogu dokladnie takiej jak na dysku, czyli np. DANE, BASIA etc.
- oprócz tego przekopiować analogicznie jak w pierwszym przypadku wszystkie pliki .DBF i .FNT ze starego katalogu głównego do nowego.
Po przeniesieniu danych musi Pan tylko pamiętać, żeby nie prowadzić już księgowości za 2006 w starym katalogu.
 
Pytanie
Do niedawna moja dzialalnosc byla jednoosobowa. A poniewaz pracuje > takze na etacie placilem wylacznie zdrowotne. W Buchalterze robilem je > w . Od wrzesnia zatrudniam jednego pracownika za > ktorego zus jest liczony w . Czyli tworzone sa > dwa odrebne pliki ktore recznie musze po eksporcie do Platnika scalac > w jedno. Czy istnieje jakas mozliwosc automatycznie laczenia tych > wyliczen by po imporcie w Platniku nie tzreba bylo tego scalac > recznie?
Odpowiedz
Jest. Musi Pan wejść w swoje dane jako wspólnika i na 2 stronie ustawić "Czy rozliczać z pracownikami ?" na TAK. Jeśli wygenerował Pan juz za dany miesiąc ZUS w Podatkach to usunąć go i z parametrem ustawionym na TAK wygenerować jeszcze raz. Potem wejść do parametrów płacowych, również na 2 stronę i ustawić pytanie "Czy dołączać składki ZUS za właścicieli do deklaracji pracowników ?" tez na TAK. Jesli ZUS w Kartotekach za dany miesiąc też był wygenerowany to również usunąć i wygenerować jeszcze raz. Program poda informację, że do deklaracji pracowników dołączono składki właściciela.
 
Pytanie
Przymierzam sie do zakupu kasy fiskalnej. (...) Zauwazylem ze wersja pod Windows nie obsluguje sprzedazy detalicznej. Jak w zwiazku z tym ksiegowac to. Zakladam ze mam osobna kase fiskalna. Jak takie paragony nalezy ksiegowac w programie Buchalter Win.
Odpowiedz
W Buchalterze WIN nie ma jeszcze w tej chwili tylko modułu detalu. Współpraca z kasą fiskalna jest i znajduje się, tak jak w Buchaletrze II w magazynie. I tu i tu współpraca z kasą odbywa sie w trybie offline i może Pan:
- przesyłać do kasy spis towarów
- odczytywać z kasy raporty o ilości i wartości sprzedanych towarów z możliwością aktualizacji spisu towarów w programie
- drukować ten raport
- zerować liczniki stanów sprzedaży w kasie
- usuwać dane o towarze z kasy
Same paragony niezaleznie od tego, czy kasa będzie podłączona do Buchaletra czy nie wprowadza się tak samo jak paragony w detalu, czyli np. raportem dziennym jako Sprzedaż Bezrachunkowa do Ewidencji.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa