BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2006 rok / czerwiec

Pytanie
Bardzo proszę o pomoc w nastepujacej sprawie: jestem właścicielką dwóch licencji na program Buchalter ( są to wersje dla biura podatkowego). Po zainstalowaniu ostatniej wersji 4.89 w kilku firmach nie zostały przeniesione na 2006r dane dotyczące ewidencji środków trwałych - zakładka Amortyzacje oraz co wazniejsze w dwóch przypadkach nie mogę wyliczyć i wydrukować PIT-5L ponieważ pojawia sie komunikat - Błąd bazy zaliczek, pobierz dane z archiwum, nacisnij dowolny klawisz. Po nacisnięciu klawisz pojawia się ponownie ten sam komunikat: błąd bazy zaliczek....... I tak na okragło. Wczesniej ze względu na stratę nie składałam deklaracji PIT-5L, teraz jest to juz konieczne i nie mogę przeskaczyć tego problemu. Prosze o pilną podpowiedź jak postąpić w tych przypadkach oraz jak spowodować przeniesienie danych z Amortyzacji.
Odpowiedz

Jeśli zmienia Pani rok rozrachunkowy i po raz pierwszy wchodzi do Kartoteki Armotyzacji w nowym roku to program zawsze pyta, czy przenieść bazę środków trwałym z roku poprzedniego. Musiała Pani zignorować to pytanie, gdy padło. W tej chwili prosze upewnić się, czy w 2005 roku są środki trwałe, a następnie, jeśli są, wejść na dysk i z podkatalogu tej firmy usunąć dwa pliki:

b3amor06.dbf
b3amor06.mdx

Potem wejść do Buchaltera i ponownie do Kartotek. Gdy program zada pytanie o przeniesienie danych proszę potwierdzić.

Jeśli chodzi o błąd bazy zaliczek to proszę usunąć również z podkatalogu tej firmy dwa pliki:

b3zali06.dbf
b3zali06.mdx

I powinno być już OK.           

 
Pytanie
Przyznam, że jesteśmy zaskoczeni tym, że aby wykonać wydruki z roku 2003 musimy posiadać wersje programu np 4.83. Do tej pory aby dostać się i w pełni korzystać z danych z lat ubiegłych musieliśmy posiadać poprzednie wersje dla danego roku, ale tylko te gdy zmieniał się program startowy np bv1, bv2 itp.W taki sposób do tej pory korzystamy np z lat 2001 i 2002. Rok 2003 łapie się pod obecny plik startowy bv3, a on ulega ciągłym upgradom, aż do wersji 4.89. Posiadamy również pełną kopię programu w wersji 4.87, ale to nie rozwiązało naszego problemu z wydrukami z roku 2003, mimo podłożenia baz z roku 2004, czy 2005. Nie posiadamy wersji instalacyjnej programu buchalter 4.83. gdyż Państwo przysyłacie nam upgrady programu per e-mail. Archiwizowane są tylko bazy. Jedynymi instalkami jakimi dysponujemy są wersje 4.30 i 4.60. Co ciekawe nie mamy problemu z wydrukami np z lat 2004, czy 2005 w tej wersji programu. Wobec powyższego zwracamy się do Państwa z prośbą o przesłanie nam programu Buchalter w wersji o których Państwo piszecie 4.83 lub 4.82, czy 4.81.
Odpowiedz
To nie jest tak naprawdę nic dziwnego. Staramy się nie robić często konwersji, bo dla niektórych użytkowników bywa kłopotliwa. Dlatego od dwóch i pół roku nie został zmieniony plik wykonawczy i wersja cały czas ma główny numer 4.8x. Nie znaczy to jednak, ze wszystkie lata można na każdej z tych wersji odczytać - wręcz przeciwnie. Buchalter jest program księgowym, a przepisy się zmieniają. Rejestru z 2003 nie mogę Państwo wydrukować, a to z prostego powodu. W 2004 roku weszliśmy do UE i w wersji 4.84 wprowadziliśmy pierwsze zmiany z tym związane. Struktura plików sprzedazy i zakupów bardzo się zmienieła, chociaż Państwo jako użytkownicy raczej w ogóle tego nie zauważyli. W tej wersji była konwersja ewidencji, ale "cicha", program ją robił automatycznie bez Państwa udziału. Ale była. Dlatego na późniejszych wersjach roku 2003 Państwo nie wydrukują.
Do wydruków nie jest potrzebna pełna wersja instalacyjna. Wystarczy wgrać aktualizację, a gdyby program zgłosił brak jakiegoś fontu (a raczej nie zgłosi jeśli robią Państwo wydruki rejestrów w poziomie) to do katalogu głównego tej wersji trzeba dokopiować pliki .FNT np. z aktualnej wersji programu.
Dla Państwa wygody przygotujemy instalki i wyślemy za chwile na konto.
 
Pytanie
muszę sięgnąć archiwum z lat 1995-1999. Niestety wersja Buhaltera II 4.89 nie otwiera archiwum wcześniej niż 2003. Mam dyskietki instalacyjne poczynając od wersji 4.1. Co z tym fantem zrobić. Konkretnie potrzebne mi są dane o przychodach i skladkach ZUS do Rp.7.
Odpowiedz
Musi Pan poinstalować wersje za poszczególne lata i odczytać na nich archiwa.
Będzie to wyglądało mniej więcej tak:

rok 1995 - jedna z wersji 4.1
rok 1996 - 4.2
rok 1997 - 4.3
rok 1998 - 4.4 lub 4.5
rok 1999 - 4.6

Oczywiście przy odczycie archiwum musi Pan ustawić odpowiedni rok rozrachunkowy w opcjach głównych.
Jeśli którejś z wersji będzie Panu brakowało proszę napisać - przygotujemy i wyślemy mailem.
 
Pytanie
Witam, w dniu dzisiejszym przez pomyłkę naniosłam dane za pomocą dyskietki z domowego komputera. Pomyliłam podatników, wskutek czego utraciłam dotychczasowe dane z folderu do którego wprowadziłam powyższe dane. Dzwoniłam do waszej firmy z zapytaniem czy można w jakiś sposób cofnąć tę operację. Pani która odebrała telefon podpowiedziała, że mogę spróbować zamienić wszystkie rozszerzenia plików bak, na dbf, co uczyniłam. Oczywiście wykonałam to na osobnym folderze testowym. Niestety nie przyniosło to porządanego skutku. Proszę o podpowiedź, czy można coś jeszcze zrobić, czy niestety muszę ponownie ręcznie nanieść dane?
Odpowiedz
Jeśli nie ma Pani archiwum danych tych sprzed feralnej pomyłki to niestety nie. .BAKi to pliki awaryjne, ich zamiana na .DBFy zwykle wystarcza, ale nie ma gwarancji, że pliki będę zawierały dokładnie to co zostało utracone. Wszystko zalezy od dokładnych okoliczności nadpisania tych plików. Jeśli jest Pani pewna, że dobrze zmieniła rozszerzenie i jakieś dane w tym nowym katalogu są, ale nie te to nie pozostaje nic więcej jak "doklepać" brakujące dane ręcznie.
Jeśli danych w ogóle nie ma albo jest coś dziwnego to proszę spróbować zmienić to rozszerzenie jeszcze raz. Jeśli są z tym kłopoty to proszę napisać jakie - pomogę.Może Pani również włączyć serwis danych w Administratorze (tu w tym nowym katalogu), ale wątpię, aby pomogło.
Żeby nie robić tego tak na chybił to może Pani sprawdzić jaką te BAKi mają datę utworzenia/modyfikacji, czy ich wielkość jest taka sama jak wielkość .DBFów, czy większa. Np. Księga za 2006 rok na wersji 4.9 to plik B3dane06.dbf. Proszę porównać wielkość DBF'a i BAK'a. Jeśli BAK jest mniejszy to nawet nie ma sensu nic z nim robić.
 
Pytanie
Dziękuję serdecznie za pomoc, udało się odzyskałam cały plik, poprzednio nie przerobiliśmy wszystkich plików BAK na DBF i dlatego się nie udało / nie rozszerzyliśmy wszystkich nazw plików i dlatego zabrakło wszystkich danych.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Czy jest przewidziany jakis rabat dla osób które taki program ,Buchalter II, potrzebują na własne potrzeby ?
Odpowiedz
Cena programu jest jedna, niezależnie czy program kupowany jest do celów prywatnych czy do prowadzenia działalności gospodarczej.
 
Pytanie
Chcemy zaimportować dane z programu Buchalter do aplikacji Open Office. Udało nam się to, lech nie potrafimy znaleźć prawidłowej strony kodowej. Proszę o informację jakiej standardowo używacie.
Odpowiedz
Proszę spróbować ustawić standard Mazovia (...) Taki standard przyjęliśmy w Buchalterze, gdy program powstawał.
 
Pytanie
PROSZE O PODANIE, W KTÓRYM MIEJSCU MOGĘ USTAWIĆ OPIS WYKONANEJ USŁUGI, ŻEBY POWYŻSZY OPIS DRUKOWAŁ SIĘ NA FAKTURACH VAT WYSTAWIANYCH Z BUCHALTERA.
Odpowiedz
Usługę można wprowadzić na stałe do wykazu w Magazynie (Magazyn/Usługi). Przy wystawianiu faktury uslugę ściągamy klawiszem F5 przy dopisywaniu pozycji. Po najechaniu na pole "ilość" i wciśnięciu klawisza F6 pojawi się pole z 6 dodatkowymi liniami na opis, z tymże te linie drukują się na dokumencie, ale nie zapisują w programie.
 
Pytanie
W miesiącu VII/06 muszę naliczyć mojemu pracownikowi 30 % podatku od wynagrodzenia . W momencie zmiany na karcie pracownika z 19% na 30% program nalicza 30% od podstawy opodatkowania . Jak powinnam naliczyć pensję ????????
Odpowiedz
W przypadku gdy następuje przekroczenie progu podatkowego program sam to zauważa. Buchalter na bieżąco śledzi pensje pracowników. Gdy nastapi przekroczenie sam umieści wartość 30 % w polu "podatek", ale dopiero w następnym miesiącu po przekroczeniu. Czyli jeśli nastąpiło w lipcu to program policzy większy podatek dopiero w sierpniu i tak jest prawidłowo. Nie powinna Pani niczego zmieniać ręcznie. Ewentualne różnice w odprowadzonym podatku (np. wtedy gdy przez połowę miesiąca pracownik powinien płacić jeszcze 19 % podatek, a przez połowę 30 %) zostaną wyrównane w zeznaniu rocznym.
Nie wiem co dokładnie rozumie Pani przez "wynagrodzenie", ale podatek zawsze liczy się od podstawy opodatkowania.
 
Pytanie
Mam pytanie dotyczące programu buchalter oraz jego instalacji. A mianowicie to na ilu komputerach w firmie można zainstalować ten program aby był w pełni legalny. Dziękuję za szybką odpowiedź.
Odpowiedz
Buchalter jest programem jednostanowiskowym. To znaczy, że można na nim pracować tylko na jednym stanowisku. Niemniej nie ma ograniczenia, które mówiłoby, że tylko na jednym może być zainstalowany. Może go Pani zainstalować tam, gdzie ptorzebuje, ale przy przechodzeniu z jednego stanowiska do drugiego musi Pani przenosić klucz elektroniczny. Osoba, która ewentualnie kontrolowałby software w Pani firmie nie powinna robić problemów z tym, że klucz jeden jeden a instalacji wiele. Może to Pani robić.Jeśli chodzi o legalność to powinna Pani zarejestrować program (w każdym pakiecie znajduje się karta rejestracyjna, którą wypelnioną i podpisaną trzeba odesłać na adres naszej firmy) oraz zachować kartę identyfikacyjną produktu (rówież znajduje sie w pakiecie). Jeśli jest już Pani posiadaczką programu, a ma Pani wątpliwości, czy program jest zarejestrowany to proszę podać NIP firmy lub numer programu. Jeśli nie ma Pani karty identyfikacyjnej produktu to można otrzymać duplikat.
 
Pytanie
Czy mogę ściągnąc wersję demo na swój komputer mając już zainstalowanego Buchaltera w wersji 4.86.
Odpowiedz
Tak, jak najbardziej. Nie ma żadnych przeszkód ani technicznych ani formalnych.
 
Pytanie
Mam pytanie odnośnie księgowania amortyzacji środków trwałych w Buchalterze. Na liście ŚT mamy kilka pozycji, które podlegają amortyzacji, natomiast Buchalter nie księguje tej amortyzacji od wszystkich ŚT jej podlegających. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Odpowiedz
Powody prawdopodobnie są dwa: albo te środki nie mogą być jeszcze amortyzowane albo już się zamortyzowały.
Środek trwały amortyzowany jest dopiero od następnego miesiąca od daty przekazania (czyli jeśli data przekazania to np. 01.06.2006 to Buchalter zrobi odpis dopiero w lipcu), a środek zamortyzowany to taki, którego "zaktualizowana wartość odpisów" plus "aktualna wartość odpisów" przekroczy "zaktualizowaną wartość środka trwałego".
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa