BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2006 rok / maj

Pytanie
W module podatki/zus dla jednego z klientow zostaly powielone deklaracje. Usuniecie plikow mdx / serwis nie pomoglo.. Czym moze byc spowodowane takie zachowanie programu?
Odpowiedz
A czy oba te raporty za dany miesiąc mają ten sam numer (czyli dla wspólnika X za miesiąc np. kwecień są dwa raporty z numerem 1), czy oba raporty za kwiecień mają osobne numery 1 i 2 ? Jeśli to ten pierwszy przypadek to można się martwić, choć to raczej mało prawdopodobne, jeśli drugi to nic groźnego. Po prostu ktoś wygenerował lub dopisał raport za dany miesiąc drugi raz. Trzeba sprawdzić, czy nie zrobił tego z jakiegoś powodu celowo, a jeśli nie to po prostu usunąć raport nr 2 i z Buchaltera i z dysku. Jeśli oba raporty mają ten sam numer to znaczy, że zrobiło się jakieś przymazanie na dysku lub pomieszały się rekordy. Ale też nie mogło to się zdarzyć tak samo z siebie. Mógł mieć miejsce zanik prądu, mógł zrestartować się komputer w czasie pracy na Buchaletrze lub na dysku są jakieś błędy. W takim wypadku proszę usunąć pliki .MDX jeszcze raz i z podkatalogu tej firmy i z katalogu głównego Buchaltera, potem włączyć Serwis.
 
Pytanie
Uprzejmie proszę o udzielenie mi odpowiedzi, czy wybierając jedną z poniższych drukarek będe mogła drukować dokumenty w programie Buchalter 4,89. Nadmieniam , że mam Windowsa XP.aktualnie używam drukarki PanasonicKX-P6500, którą z powodu zużycia musze wymienić. Z poważaniem - (...) numer programu (...) http://www.balta.pl/opis.php3?bestbox=1&ID=13504 http://www.balta.pl/opis.php3?ID=15169 http://www.balta.pl/opis.php3?ID=16248
Odpowiedz
Dziękuję za linki. Rzadko się zdarza, żeby użytkownicy przesyłali nam tak dokładne informacje :-)
Żadna z tych drukarek nie ma możliwości bezpośredniego wydruku z programu, chociażby dlatego, że ma podpięcie przez złącze USB. POrt USB nie jest obsługiwany przez starsze systemy operacyjne takie jak DOS lub Windows 95. Nie oznacza to jednak, że nie będzie Pani mogła robić wydruków. Może Pani zakupić którąkolwiek z tych drukarek. Kilka lat temu opracowalismy program windowsowy BvUSB.EXE, który przechwytuje wydruki z Buchaltera, przetwarza i kieruje na drukarkę. Program   można znaleść w katalogu głównym Buchaltera na dysku. Przesyłam go również wraz z opisem w osobnej wiadomości.
 
Pytanie
Ewidencja sprzedazy: faktura sprzedazy, po wprowadzeniu kodu pozycji pojawia sie okienko "opis pozycji" z kilkoma wierszami. Poniewaz w standardowej linijce opisu nie miesci sie pelen opis pozycji, co zrobic aby znalezc sie wlasnie w tym okienku opisu pozycji?
Odpowiedz
Jeśli wprowadza Pan towar do magazynu to na jego opis ma Pan tylko tyle miejsca co w magazynie. I ten opis przenosi się potem na fakturę do pola "nazwa towaru". Przy "ręcznym" wisywaniu towaru na fakturę na opis towaru to tez pole "nazwa towaru". Natomiast to o co Pan prawdopodobnie pyta to pole "opis pozycji" po najechaniu na pole "ilość". Po wciśnięciu klawisza F6 na tym polu pokaże się 6 dodatkowych linii, w których może Pan opisać towar. To co tam zostanie wpisane wydrukuje się na fakturze, natomiast to się nigdzie nie zapamiętuje. Nie można tych 6 linii wpisać nigdzie na stałe. Chyba, że sprzedaje Pan dużo tego samego towaru to wtedy można korzystać z funkcji kopiowania faktury CTRL + C. Program kopiuje w takim wypadku pozycje razem z tym dodatkowym opisem.
 
Pytanie
Chciałabym prosic o pomoc w nastepującej sprawie.Nie wiem gdzie mam wpisac okres nieobecnosci spowodowany chorobą osoby prowadzącej działalnośc gospodarczą bez pracowników czy ma to być w zakładce PODATKI - ZUS - PRZERWY.Potem generowac i eksportowac do Płatnika czy tez gdzie indziej. Jeśli tak robie wówczas program Płatnika podaje że jest to błąd bo nie mozna do deklaracji DRA dołączać raporty imienne.
Odpowiedz
W takiej sytuacji trzeba wygenerować ZUS w PODATKACH, nie eksportować, następnie wejść w PRZERWY i dopisać przerwę z odpowiednim kodem. Po zapisaniu przerwy klawiszem F2 i wyjściu klawiszem ESC program pokaże komunikat "zaktualizowano podsumowania" i obniży odpowiednio składki.
Dopiero wtedy włącza Pani eksport. 
Jeśli tak Pani zrobiła (lub odwrotnie) i PP zgłasza błędy to proszę usunąć wygenerowany ZUS i przerwę z Podatków, usunąć plik .kdu z dysku i zrobić wszystko jeszcze raz.
 
Pytanie
Pracuje na BUCHALTER II wer.4,86 licencja 13923 i chce wgrać pozostałe aktualizacje, ale w wer.4,87 plik d1.exe otwiera mi prawidłowo a potem prosi o włożenie dysku nr 2. Ja mam wgrane zbiory w komputewrze i ich nie widzi. Spróbowałam wgrać z dyskietki ale też jej nie widzi. Czy mógłby mi pan powiedzieć co mam zrobić?
Odpowiedz
Pliki D1 i D2 z aktualizacji muszą być rozpakowane w jednym katalogu. Jeśli program nie widzi zawartości drugiej części może to znaczyć, że plik D2 nie został rozpakowany albo jest to plik od innej aktualizacji. Proszę zapisać jeszcze raz w jakimś  nowym, pustym katalogu na dysku plik D1 z wersji 4.87, rozpakować go, potem zapisać w tym samym katalogu plik D2 też z wersji 4.87 i również rozpakować. Jeśli próbowała Pani zrobić instalację z dyskietek to proszę się upewnić, że na drugą dyskietkę rpzegrała Pani rozpakowane pliki z pliku D2.
Tak naprawdę może Pani tez ominąć tą wersję. Aktualizację 4.89, najnowszą może Pani wgrać od razu na wersję 4.86.
 
Pytanie
Co należy ustawić w parametrach by podczas przekazywania danych do programu PŁATNIK wraz z danymi pracowników były również przekazane informacje o właścicielu (-lach)? Tak by poprawne w Płatniku były poprawne na odpowiednio wszystkich dokumentach.
Odpowiedz

Jeśli właściciele rozliczają się z pracownikami to proszę:

- wejść do danych wspólnika, na drugą stronę i ustawić "Czy rozliczać się z pracownikami ?" na TAK.

- wejść do ZUSu w Podatkach, policzyć go, nie eksportować

- wejść w parametry płacowe (Kartoteki / Płace / Pomocnicze / 2 strona i ustawić pytanie "Czy dołączyć składki ZUS za właściciela do deklaracji pracowników ?" na TAK.

- wejść do Kartotek, policzyć ZUS, eksportować.

Program, o ile zostały prawidłowo ustawione parametry, poda informację, że dołączono skłądki ZUS za właścicieli do deklaracji pracowników.

Jeśli w Płatniku jakaś deklaracja nie otwiera się lub nie ma na którejś z deklaracji jakiegoś wspólnika to w pierwszej kolejności nalezy wejść ponownie w Import dokumentów w Płatniku i zatrzymać się przy kroku 6/6. Trzeba następnie wejść w Raport. Płatnik podaje tam informacje, jakiej deklaracji nie otworzył lub kogo nie umieścił i z jakiego powodu.

 
Pytanie
Ja w poniższej sprawie. Otóż okazało się, że nie tylko właściciel nie jest dodawany, ale również mogą być nie przenoszeni pracownicy. Ale na całe szczęście sprawa się wyjaśniła i wszystko stało się jasne. Nie następuje przeniesienie danych tych pracowników i ewentualnie właściciela (a zapewne i osoby współpracującej) wówczas, gdy nie jest określony ich identyfikator. Brak na przykład na kartotece pracownika wybranego identyfikatora (dla przykładu: PESEL) powoduje iż brak go na zestawie eksportowanych dokumentów. Ponieważ DRA wychodzi poprawnie, czyli wyliczenia są dla wszystkich przeniesionych ludków, więc przypuszczam iż to Buchalter nie uwzględnia ich. Ja rozumiem, że to jest sprawa odpowiedzialności za swoją pracę osoby wprowadzającej dane, ale mimo wszystko bym proponował chociaż informacje w momencie uzupełniania, czy też wypełniania tego pola czym skutkuje nie wprowadzenie żadnej informacji.
Odpowiedz
Nie ma takiej potrzeby, że robił to Buchalter bo poprawność dokumentów weryfikuje Program Płatnika. Buchalter umieszcza takie osoby na deklaracji, natomiast to PP ich nie otwiera. Jest to dokładnie to o czym pisałam w poprzedniej wiadomości - efekt weryfikacji dokumentów można zobaczyć w Raporcie w PP (krok 6/6 przy Imporcie).
 
Pytanie
Zamykam wlasnie miesiac 04/2006 i mam 1 uprzejme pytanie. Wystawilam w kwietniu fakture proforme, do ktorej rowniez w kwietniu wystawilam fakture VAT Prosze mi powiedziec czy ja fakture PROforma rowniez mam zaksiegowac? czy wystarczy jedynie jak zaksieguje sama fakture VAT?
Odpowiedz
Rozumiem, że przez księgowanie ma Pani na myśli funkcje "KSIĘGUJ".
Proform nie księguje się. Nie jest to nawet fizycznie możliwie - funkcja księgowania nie działa dla tych dokumentów.
 
Pytanie
Firma nasza używa Buchaltera od wielu lat. Mam pytanie, czy jest gdzies spis plików, które są potrzebne do pracy z dana wersja? Innymi slowy jak wyczyścić katalog ze zbędnych plikow, które przez lata nagromadzily się w folderze Buchaltera? Co roku mamy taka sytuacje, ze tworzony jest nowy folder, np. B_2005, B_2006, który zawiera wszystkie pliki (m.in. bv3.exe, bv7.exe, itd.) jakie tylko pojawily się na przestrzeni wielu lat. Foldery te maja sporą objętość, chciałbym w koncu zrobic z tym porządek, nie wiem natomiast co jest potrzebne do pracy z obecna wersja, a co nie.
Odpowiedz
Do pracy z obecną wersją potrzebna jest tylko aktualna wersja (pełna, instalacyjna) + pliki z danymi. Jeśli założył Pan folder B_2006 i tam prowadzi aktualne dane to tego folderu ani niczego z niego usuwać napewno nie można.Jeśli chodzi o inne lata to musi Pan sam zdecydować, które są Panu potrzebne, a które nie. Niemniej jesli planuje Pan cokolwiek usuwać to radziłabym zrobić archiwa danych. Albo zrobić archiwa z poziomu Buchaltera za każdy rok i za każdą firmę osobno, albo mp. spakować foldery z Buchalterem i wypalić na płytę.Poniżej załączam wykaz plików, a w zasadzie rozszerzeń, które są powiazane z programem. Według tej listy może Pan wyczyścić foldery, nawet bez całkowitego ich usuwania. Niektóre pliki nie są już po prostu teraz Panu potrzebne (np. .mdxy, baki etc...).

Pliki, które można usuwać:

- pliki MDX (pliki indeksowe).Pliki MDX można usuwać, ponieważ zajmują trochę miejsca, a po ich usunięciu nie będzie Pan otwierał wszystkich katalogów, za wszystkie lata i wersje, więc odtworzą się tylko tam, gdzie Pan wejdzie.

Pliki archiwalne, które mogą być lub nie, to zależy od Pana:

- pliki z rozszerzeniem KDU, REP (pliki eksportu do Płatnika),

- pliki z rozszerzeniem B99, B00 itd. (spakowane archiwum wydruków jednorazowych z uwzględnieniem roku, dostępne z programu)

- pliki z rozszerzeniem TXT (można usunąć wg uznania i zawartej tam informacji).

Pliki które są tymczasowymi kopiami bezpieczeństwa i są do usunięcia:

- pliki z rozszerzeniem BAK (nadpisywane kopie konwertowanych plików, pozwalają odzyskać dane z przed konwersji),
- pliki, o które Pan pyta, z rozszerzeniem G00, G01, G02..itd. (kopie plików EXE tworzone w trakcie ponownej instalacji programu)
- pliki z rozszerzeniem ~99, ~00 itd.(kopie nadpisanych plików, archiwum wydruków),
- pliki z rozszerzeniem $$$ (pliki tymczasowe).

Pliki, które powinny zostać:

jeśli chce mieć Pan dostęp do danych:

- pliki z rozszerzeniem .EXE (modułu programu)
- pliki z rozszerzeniem DBF (dane)
- pliki .FNT (czcionki).
 
Pytanie
Dlaczego mimo wpisania (kartoteki>płace>pomocnicze>parametry) nowej stopy składki na ubezpieczenie wypadkowe -1,80%, program oblicza wysokość składki na ub. zdrowotne dla nowego miesiąca, dla właściciela jednoosobowej firmy w starej wysokości tj. 1,93% ?
Odpowiedz
Proszę sprawdzić jak wpisana jest stopa składki na ubezpieczenie wypadkowe na 2 stronie danych wspólnika. Program będzie pobierał stopę składki z parametrów płacowych tylko wtedy, jeśli pracodawca rozlicza się na jednej deklaracji z pracownikami. Jeśli firma nie ma pracowników to z danych wspólnika.Program sam nie będzie wiedział jak rozlicza się pracodawca, ale to ustawia sie w parametrach płacowych (czy składki za właścicieli dołączać do deklaracji pracowników ?) oraz w danych wspólnika (czy rozliczać z pracownikami ?).
 
Pytanie
chciałbym się zapytać czy w chwili gdy dokonuje sprzedaży klientowi detalicznemu - wprowadzam jego dane przy pytaniu Vat - T lub N wciskan N , sprzedaż odbywa się poprzez główną ewidencje sprzedaży nie poprzez moduł detaliczny czy drukarka fiskalna wydrukuje paragon do tej fv na klienta detalicznego ?????? czy wszystko musi odbywać się poprzez moduł detaliczny, nie ukrywam iż wprowadzenie u mnie drugiej, równoległej numeracji fv będzie kłopotliwe.
Odpowiedz
Bardzo pogmatwał Pan sobie sytuację wystawiając faktury w Ewidencji Sprzedaży. Przepisy mówią, że podstawowym dokumentem w przypadku drukarki lub kasy fiskalnej jest paragon fiskalny, a nie faktura. Paragon jest Pan zobowiązany dać każdemu klientowi, a fakturę tylko temu, który poprosi - nie odwrotnie. W związku z tym powinien Pan przenieść wystawianie faktur do detalu, a do Ewidencji wpisywać tylko raporty dzienne. Może Pan wystawiać faktury dalej w Ewidencji, ale musi Pan zawsze pamietać, aby przy ksiegowaniu raportu dziennego odejmować od niego wartości z tych wystawionych faktur. W innym wypadku będzie Pan je księgował dwa razy, raz z faktur, a drugi raz z raportu. Jeśli klient przyjdzie do Pana z prośbą o fakturę VAT do paragonu dopiero po paru dniach to znów będzie kłopot. Będzie Pan musiał odjąć tą fakturę od właściwego raportu.
Dlatego radzę kontynuować wystawianie faktur w Detalu. Program pozwoli nadać fakturze kolejny numer. I proszę pamiętać, że wystawiamy najpierw paragon, a dopiero potem fakturę.
 
Pytanie
Proszę o przesłanie mi korekty programu Buchalter II Wersja 4,89. Informuję, że w podatku VAT w tabeli zestawień miesięcznych płatności po zmianie ustawy od 01.09.05r jest informacja natomiast brak poprzednich wyliczeń tj. do 31.08.05r.. I następny brak to nie łączenie składek właściciela firmy ze składkami pracowników. Muszę oddzielnie przesyłać składki pracowników i właściciela do Płatnika, a następnie robić korektę. Proszę o zmianę programu.
Odpowiedz
Oba zgłoszone problemy to nie błędy w programie. W przypadku VAT-7 proszę wejść do opcji podatków i pytanie "Czy stara wersja formularza (numer 8) ?" ustawić na TAK. Jeśli obliczenia nadal nie będą widoczne proszę zainstalować wersję, na której te  miesiące były liczone i tam odczytać archiwum danych za 2005 rok.
Jeśli chodzi o niedołączanie składek właścicieli to również jest to kwestia ustawień - n ie musić Pan robić korekt. Proszę wejść do danych wspólnika, na drugą stronę i sprawdzić jak ustawione jest pytanie "Czy rozliczać z pracownikami?". Powinno być na TAK. Podobne pytanie ("Czy składki za właścicieli dołączać do deklaracji ZUS za pracowników?" jest również w parametrach płacowych (2 strona) i ono również powinno być ustawione na TAK. Po zmianie tych ustawień prosze usunąć ZUS za dany miesiąc w Podtakach, wygenerować (nie kesportować), wejść do Kartotek, wygenerować ZUS i eksportować. Program poda informację, że dołączono składki ZUS za właścicieli.Jeśli taka informacja się pojawia a właścicieli nie ma na deklaracji to proszę włączyć import w PP jeszcze raz i przy kroku 6/6 włączyć "Raport". Program podaje w nim informacje kogo nie umieścił na jakiejś deklaracji i z jakiego powodu.
 
Pytanie
Mam pytanie chciałbym nagrac na płytę poszczególne lata , jak tego mozna dokonac ?
Odpowiedz
Tradycyjny sposób pracy na programie to instalacja wszystkich wersji do jednego katalogu i praca na wszystkich latach również w jednym katalogu. Niektórzy użytkownicy zakładają dla każdego roku osobny program. Nie wiem jak Pan to robi ? W drugim przypadku wystarczyłoby zapisać na płytę psozczególne katalogami (programy) natomiast w pierwszym przypadu jest to raczej niemożliwe, a jeśli się uprzeć to rozdzielanie lat może trochę potrwać i doprowadzic ostatecznie do bałaganu. Prościej jest po prostu zapisać całego Buchaltera na płytę. Jeszcze nie spotkałam się z sytuacją, aby cały program miał więcej niż 700 MB, więc raczej nie powinno być z tym problemu.Buchalter ma oznaczenie roku. Np. plik z zapisami z Księgi utworzony na wersji 4.8 za 2005 rok to b3dane05.dbf, ale są tez pliki, które przenoszą się z roku na rok, są wspólne i nie mają rozszerzenia roku.
Może Pan również zrobić archiwum danych z poziomu Buchaltera za każdą firmę i każdy rok osobno i te utworzone archiwa pozapisywać na płytę. Ale w przypadku jeśli firm jest dużo to będzie to czynność również pracochłonna.Najważniejsza rzecz - jeśli już zdecydują się Państwo na wypalanie danych na płycie to pliki proszę wcześniej spakować. Wypalenie niespokowanych plików doprowadzi do późniejszych błędów, jeśli będą Państwo chcieli później z nich skorzystać.Proszę zorientować się jak wygląda to u Pańśtwa i w razie pytań proszę o wiadomość.
 
Pytanie
Dzień dobry dziękuje za odpowiedz , proszę mi tylko powiedziec jaki program najlepiej nadaje sie do pakowania tego typu plików ? ja zbytnio sie nie znam.
Odpowiedz
Dowolny program kompresujący np. Winzip lub WinRAR. Są dostępne bezpłatnie w internecie.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa