BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2006 rok / marzec

Pytanie
Niżej przedstawiam sytuację jaka zaistniała przy obliczaniu wynagrodzenia za miesiąc luty: Wynagrodzenie miesięczne 899,10 zł 01.02.-02.02.2006 potracenie z tytułu wynagrodzenia za czas choroby -59,94 zł 03.02.-28.02.2006 potrącenie z tytułu zasiłku chorobowego -779,22 zł pozostała kwota 59,94 zł z powyższego wynika, że mimo całomiesięcznej absencji, pracownikowi została naliczona kwota wynagrodzenia. Moje pytanie brzmi, czy takie rozliczenie wynagrodzenia za miesiąc luty jest prawidłowe? Jeśli tak, bardzo proszę o podanie podstawy prawnej, o którą oparta jest ta formuła w programie BUCHALTER II. Proszę o pilne rozpatrzenie zapytania.
Odpowiedz
Buchalter liczy potrącenie według wzoru, który nakazuje stosować ZUS. Wzór ma postać:

D11 : 30 x ilość dni nieobecności

Wzór można potwierdzić w dowolnym oddziale ZUSu.

W tym wypadku jest to 899.10 zł : 30 x 28, dlatego jest tak różnica między wyliczoną kwota potracenia a wynagrodzeniem. Wzór obowiązuje dla wszystkich miesięcy, niezaleznie ile jest w nim dni. W przypadku miesięcy z 31 dniami kwota potrąceń byłaby wyższa od D11.

W takich sytuacjach trzeba po prostu skorygować kwoty ręcznie, tutaj zmniejszyć. Albo oba składniki, albo jeden.
 
Pytanie
Program Buchalter II został zainstalowany na innym komputerze (Windows 98). Poprzednio pracował pod Windows XP. Jest problem z odczytem archiwizacji danych. Dane są kopiowane na dyskietkę i z niej próbuję zrobić odczyt danych. Przy uruchomieniu opcji \"Odczyt danych\" mam jedynie informację z prośbą, by włożyc dyskietkę (stacja A;/ jest sprawna i plik archiwizacyjny znajduje się na dyskietce).
Odpowiedz
Taki objaw jest charakterystyczny dla sytuacji, w której ma Pan ustawiony w Buchalterze inny rok rozrachunkowy niż ten, w jakim jest archiwum danych lub jeśli wersja, którą odczytuje Pan archiwum jest niezgodna z wersją, na jakiej archiwum zostało zrobione (np. 4.7 i 4.8).Proszę sprawdzić w opcjach głównych Buchaltera pole "katalog do archiwum". Powinno być tam wpisane:

A:

Jeśli jest to proszę wejść na dyskietkę przez "Mój Komputer" i zobaczyć jaka jest nazwa pliku, który się na niej znajduje. Plik z archiwum za rok na przykład 2006 utworzony na wersji 4.8 będzie miał postać:

Arc306.a01

"3" oznacza wersję 4.8, "06" rok rozrachunkowy, "a01" jest rozszerzeniem pliku i wskazuje na część archiwum. Gdyby archiwum nie zmieściło się na jednej dyskietce zostałoby podzielone na dwie części, z czego druga miałaby rozszerzenie "a02".Jeśli plik ma "trójkę", ale dalej "05" to jest to archiwum z 2005 roku, jeśli ma zamiast "trójki" np. "dwójkę" to jest to powinno być odczytywane na wersji 4.7, jeśli "dziewiątkę" to na wersji 4.6.
 
Pytanie
Mam probem z ustawieniem wydruku faktur. Chciałabym aby kwota do zapłaty była bardziej widoczna (większa czcionka). Czy jest to możliwe, czy można to w jakiś sposób ustawić? I jeszcze jedno pytanie, kiedy wypełniam listę płac, w naszej firmie lista jest tworzona zawsze na koniec miesiąca, więc kiedy np. za luty chcę utworzyć listę płac, to składniki wynagrodzenia automatycznie przyjmują datę styczniową, czyli za m-c poprzedni, w jaki sposób można to przestawić? Proszę o szybką odpowiedź.
Odpowiedz
Niestety nie można wyróżnić tylko tej jednej kwoty. Może Pan natomiast ustawić w parametrach wydruku (fioletowa ramka przed wydrukiem dokumentu) rodzaj wydruku na wytłuszczony. Wtedy na wydruku pogrubione będą wszystkie kwoty oraz dane sprzedawcy i naywcy, daty i numer faktury.

W wersji 4.87 wprowadziliśmy dodatkowy sposób wystawienia listy, polegający na tym, że wprowadza się do niej składniki za poprzedni miesiąc klawiszem F4. Do tej pory dostepny był tylko klawisz F3. Wprowadzanie składników tymi klawiszami różni się tym, że przez F3 wprowadzamy składniki np. lutowe dla lutowej listy płac, a F4 styczniowe dla styczniowej (umownie nazwaliśmy to "lista lutowa ze składnikami styczniowymi"). Opcja F4 służy do wystawienia listy w sytuacji, gdy pensja za styczeń jest wypłacana w lutym. Ponieważ jest wypłacana w lutym to jest to juz lutowa lista, ale za miesiąc styczeń. Zasada jest taka, że można wystawiac listę tylko tak albo tak. Nie można mieć w miesiącu wystawionych list na dwa różne sposoby. Jesli już np. wystawi Pan liste przez F4 w jakims miesiącu to ten klawisz zniknie i zostanie tylko F3, który będzie wprowadzał składniki tak samo jak F4 (czyli za poprzedni miesiąc). W związku z tym w Pana przypadku musiała już zostać wystawiona w lutym jakaś lista przez F4 (czyli ze składnikami styczniowymi). Jesli usunie Pan tamtą listę to znów pojawią się oba klawisze F3 i F4 i będzie Pan mógł wystawić listę lutową ze składnikami lutowymi.
 
Pytanie
W deklaracji PIT-5 za miesiąc styczeń 2006 w pozycji 45 program nie pomniejsza podatku o kwotę wolną.Proszę pilnie o korektę programu.
Odpowiedz
Korekta nie jest potrzebna. Wystarczy, że wejdzie Pan do danych wspólnika, którego dotyczy problem (Podatki / Wspólnik) i na 1 stronie ustawi pytanie "Czy uwzględniać odliczenie ?" na TAK. Potem trzeba jeszcze raz wejść w "Oblicz".
 
Pytanie
Mam problem z Państwa produktem, jakim jest program Buchalter II w wersji 4.6.2 Wszystko chodziło dobrze, dopóki nie przeinstalowałem Windowsa. Zainstalowałem tą samą wersję Windows 98 SE, na której Buchalter wcześniej chodził bardzo dobrze. I po instalacji programu pojawił się pewien błąd. Otóż nie odpala się on z poziomu Windowsa. Tzn. pojawia się okno dosowe, w nim na samej górze po krókiej chwili napis OK, po chwili napis znika a okno pozostaje. Niestety program się nie wczytuje. Pozostaje tylko to puste okno dosowe. Ten sam program wczytany z samego DOSu działą poprawnie, lecz wtedy trzeba uruchamiac ponownie komputer, a po wyjściu z programu komputer sie zawiesza i trzeba go zresetowac. JAk odpalic ten program normalnie w Windowsie?
Odpowiedz
Proszę najechać na właściwości skrótu do Buchaltera na pulpicie, kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać "właściwości". W zakładce "program" proszę wejść w zaawansowane i ustawić "proponuj tryb MS-DOS jeśli jest wymagany". W zakładce "Ekran"  prosze ustawić otwieranie w pełnym ekranie", potem Zastosuj - OK i powinno być już dobrze.
 
Pytanie
zamierzam na bieżąco tworzyć kopie bezpieczeństwa Bucha na dysku twardym w odłączanej kieszeni.Dotąd archiwizowałem katalogi na płycie.Proszę o instrukcję jak to czynić najprościej,aby mieć dostęp do poszczególnych lat z tak tworzonego archiwum na osobnym dysku, no i jak przekopiować dotychczasowe lata w całości z dysku na dysk.Pracuję w wind.XP.Mój nr.licencji XXXX.
Odpowiedz
Buchalter nie instaluje się w systemie, więc może go Pan bez problemu kopiować tak jak jest, 1:1. W przypadku jeśli to będzie dysk wymienny to nie musi Pan nawet pakować plików programu (trzeba to robić w przypadku np. wypalania Buchaltera na płytę). Jeśli będzie Pan robił kopię a nie archiwum z Buchaltera to po prostu proszę... kopiować katalog programu. Jeśli archiwum to oczywiście trzeba w Buchalterze w opcjach głównych ustawić odpowiedni dysk w polu "katalog do archiwum" np. G: (w zależności od oznaczenia dysku). Przekopiowanie danych z dysku wymiennego na dysk twardy - analogicznie, po prostu proszę przekopiować.Program nie musi być nawet na dysku twardym, może go Pan uruchomić z kieszeni.Jeśli są jakieś problemy z kopiowaniem lub ma Pan jakieś wątpliwości to proszę zerzej napisać co Pan już robił i jaki jest rezultat.
 
Pytanie
Chcę przenieść program buchalter do nowego komputera, jak to mam zrobić? Na obecnym komputerze nie mam nagrywarki ani sieci. Proszę o pilną odpowiedź
Odpowiedz
Dwa komputery można połączyć kablem i przetransferować pliki. Jeśli to są stare komputery to można to zrobic za pomoca kabla z końcówkami równoległymi (z obu stron 25 pinowe męskie wejścia). Jeśli nowe to być może wystarczy kabel z końcówkami do portów USB. Komputer powinien być widoczy jako nowy dysk.Może Pan spróbować pobawić się w takie podłączenie i przenieść cały katalog Buchaltera. Po prostu skopiować go.Jeśli oba komputery mają wyjścia USB to może Pan także użyć pendrive'a.Jeśli nic z tych rzeczy nie wchodzi w rachubę to będzie Pan musiał zrobić archiwum danych za każdy rok i za każdą firmę osobno), następnie odszukać i zainstalować potrzebne wersje programu. Póżniej, na nowym komputerze poodczytywać archiwa. W zależności od tego jakie lata chciałby Pan przenieść i odczytać potrzebuje Pan:

wersji np. 4.63 do lat 1999-2001 r.
wersji 4.71 do 2002 r.
wersji 4.83, ewentualnie również 4.85 do lat 2003 - 2005
i wersji 4.86 najnowszej do danych bieżących

O tyle o ile do lat 1999-2005 wystarczą aktualizacje (nie będzie Pan na danych pracował, tylko je ewentualnie przeglądał) to do bieżących danych potrzebuje Pan pełenj wersji programu. Trzeba więc zainstalować wersję 4.86 wybierając w czasie instalacji, aby program po jej zakończeniu nie był uruchamiany, a następnie do katalogu głownego wersji 4.86 dokopiować wszystkie pliki .DBF oraz .FNT z ze starego katalogu głównego z tą wersją.Możemy również przesłać Panu wersję instalacyjną 4.86 mailem. Byłby to plik ok. 4 MB spakowany zipem.

Jeśli ma Pan jednak możliwość użycia połączenia kablem lub pednrive to zdecydowanie jest to szybszy i prostszy sposób.
 
Pytanie
Czy istnieje możliwość zakupu aktualnej instrukcji do Buchaltera II. Program użytkuję już ponad 10 lat, a zakupiona wraz z programem instrukcja jest nieaktualna i nie nadaje się do przyuczenia nowo zatrudnionej osoby.
Odpowiedz
Jak najbardziej. Instrukcja dostępna jest w formie książki i kosztuje 15 zł netto + koszt wysyłki. Wysyłana jest za zaliczeniem pocztowym.
 
Pytanie
Czy jest możliwe, aby w jednej z następnych konwersji byłaby uwzględniona możliwość wydrukowania faktury wewnętrznej? Przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych (szczególnie wielu) byłoby to dużym ułatwieniem pracy.
Odpowiedz
W Buchalterze istnieje możliwość wydruku faktury wewnętrznej. Należy wejść do zakupów, wybrać fakturę i drukuj. Jako opcja 4 jest faktura wewnętrzna.
 
Pytanie
Posiadany przeze mnie program BUchalter (nr klucza XXXX) nie oblicza od pewnego czasu chorobowego i nieobecności przy sporządzaniu listy płac.Ta niedogodność zauwazyłem w zeszłym roku lecz nie była mi potrzebna. Ostatnia zainstalowana wersja to 4.89. Prosze o poradę.
Odpowiedz
Program policzy Państwu wysokość potrącenia i wysokość wynagrodzenia za czas choroby, ale pod warunkiem, że zrobią Państwo dobre ustawienia i prawidłowo wprowadzą dane potrzebne do tych obliczeń.

W przypadku choroby trzeba:

- w kartotece Nieobecności (Kartoteki / Nieobecności) dopisać kod choroby i okres, w którym pracownik był nieobecny. Jeśli część wynagrodzenia wypłaca pracodawca,  a część ZUS to trzeba wprowadzić dwie osobne nieobecności z odpowiednimi kodami

- wejść w Kartoteki / Średnie i sprawdzić, czy pracownik ma przeliczone średnie wynagrodzenia. Bez tego program sam nie policzy wynagrodzenia za czas choroby

- wejść w Kartoteki / Płace / Pomocnicze/Parametry na 2 stronę i ustawić pytanie "Czy automatycznie dopisywać do składników płac nieobecności ?" na TAK. Jeśli ustawią Państwo to pytanie na TAK to ptzy wystawianiu listy program sam automatycznie sprawdzi czy w danym miesiąca była jakaś nieobecność dla tego pracownika i sam umieści na liście potrącenie i wynagrodzenie za czas choroby.

- wejść w listę płac i dopisać listę. Jeśli w parametrach płacowych mają Państwo ustawione, aby program automatycznie dopisywał do składników listy plac stałe składniki to Buchalter je tam umieści. Jesli nie to trzeba dopisać D11 i inne składniki np. dodatki.
Jeśli w parametrach płacowych ustawili Państwo, aby program nie dopisywał automatycznie na listę składników wynikających z nieobecności to trzeba je ściągnąć ręcznie na liste klawiszem F4.
 
Pytanie
Moj problem powstaje przy naliczaniu wynagrodzeń dla pracowników. Firma, której sytuacja ta dotyczy wypłaca wynagodzenie 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy wynagrodzenie. W momencie gdy wpisuję datę wypłaty (np przy wynagrodzeniu za miesiąc II.2006 - data 10,03,2006) wyskakuje żółty komunikat "Data poza miesiącem pensji".
Odpowiedz
Nie powinien Pan wprowadzać daty wypłaty = 10 marca przy pensji lutowej - na taką datę program nie pozwoli. Jeśli wypłaca Pan pensję za luty w marcu to jest to  pensja za luty, ale marcowa. W programie umownie nazwaliśmy taką pensje "marcową ze składnikami lutowymi".

W wersji 4.87 programu wprowadziliśmy dodatkowy sposób wystawienia listy, polegający na tym, że wprowadza się do niej składniki za poprzedni miesiąc klawiszem F4. Do tej pory dostepny był tylko klawisz F3. Wprowadzanie składników tymi klawiszami różni się tym, że przez F3 wprowadzamy składniki np. marcowe dla marcowej listy płac, a F4 - lutowe dla marcowej. Opcja F4 służy do wystawienia listy w sytuacji jak u Państwa, czyli gdy pensja za luty jest wypłacana w marcu. Ponieważ jest wypłacana w marcu to jest to już marcowa lista, ale za miesiąc luty. Zasada jest taka, że w danym miesiącu można wystawiać listy tylko tak albo tak. Więc jeśli już np. wystawią Państwo listę przez F4 w danym miesiącu to ten klawisz zniknie i zostanie tylko F3, który będzie wprowadzał składniki tak samo jak F4 (czyli za poprzedni miesiąc).
 
Pytanie
Proszę o odpowiedź czy jest możliwe tak zmienić parametry płacowe dotyczace osób prow.dział.gospodarczych str 5/5 tak aby za każdym razem nie trzeba było ich zmieniać dla osób korzystających z ulgi w opłacaniu składek ZUS .
Odpowiedz
Wysokości podstaw można ustawiać w programie w dwóch miejscach: w parametrach płacowych właśnie, na 5 stronie (i jest to wtedy podstawa globalna dla wszystkich firm) lub w danych wspólnika na 2 stronie. To, z których podstaw program będzie korzystał przy liczeniu składek decyduje parametr "Czy miminlane składki na ZUS ?" również w danych wspólnika na 2 stronie. Jeśli pytanie jest ustawione na TAk program czerpie podstawy globalne z parametrów płacowych, jesli na nie to z danych wspólnika.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa