BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2005 rok / wrzesień

Pytanie
Zwracam sie do Panstwa z prosba o udzielenie szczegółowych informacj dotyczacych parametrów,portow itp jakie powinna spełniac drukarka, aby wspołpracowała bez problemu z Buchalterem oraz ZUS(igłowe mnie nie interesują).
Odpowiedz
Program może drukować w zasadzie na każdą drukarkę, która drukuje z systemu Windows. Może to być drukarka podpięta do portu LPT lub USB.  Jeśli wydruk ma się odbywać bezpośrednio z programu (program -> drukarka) to drukarka musi mieć wyjście LPT i powinna obsługiwać jeden z następujących standardów:

Epson 9-igłowy
Epson 24-igłowy
Epson ESC/P2Epson
ESC/P RasterIBM 9-igłowy
IBM 24-igłowy
IBM Proprinter
HP Laser Jet
HP Desk Jet

Ponieważ w tej chwili takie drukarki są już trudno dostepne w sprzedaży to można zakupić też praktycznie dowolną drukarkę, która drukuje z Windowsów. Może to być drukarka na LPT bez sterowników DOSowych lub na USB. W takim wypadku wydruk ustawia sie przez program BvUSB, który przechwytuje wydruki i kieruje na drukarkę (program -> BvUSB -> drukarka). Jest to program działający w zasadzie w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Jeśli chodzi o ZUS (prawpodobnie chodzi Pani o Program Płatnika?) to powinna się Pani zwrócić z tym pytaniem do firmy Prokom Software lub ZUSu ( http://e-inspektorat.zus.pl/ ).
 
Pytanie
Jak mogę wpisać raport dobowy lub miesięczny z kasy fiskalnej do ewidencji VAT i do KSIĘGI ???
Odpowiedz
Powinna Pani wpisać taki raport do ewidencji jako Sprzedaż Bezrachunkowa. Potem tylko księgujemy dokument do książki funkcją "Księguj" i to wszystko.
 
Pytanie
po konwersji brak danych wer.4,82 do 4,87 konwersje plikow wykonano
Odpowiedz
Między wersją 4.82 i 4.87 nie ma konwersji danych. Wystarczy wgrać aktualizację do tego samego katalogu, w którym jest wersja 4.82. Jeśli tak Pan zrobił, a nie ma żadnych danych to znaczy, że wgrał Pan aktualizacje do złego katalogu. Proszę sprawdzić we właściwościach skrótu do Buchaltera, w zakładce "Program" i linii "Katalog roboczy" jaka jest wpisana ścieżka do programu. Taki sam dysk i katalog musi Pan wybrać w czasie instalacji wersji 4.87.

Konwersji nie można wykonywać bez powodu. Konwersja to zmiana nazw plików tak aby nowa wersja mogła je zobaczyć i dotyczy tylko sytuacji, gdy zmienia się główna wersja programu, czyli np. 4.7 na 4.8.
 
Pytanie
Mam mały problem, kiedy chcę wydrukować zestawienie miesięczne, pokazuje mi komunikat "Błąd ilości pozycji na stronie! 1..32." W którym miejscu moge poprawić ustawienia Z góry dziekuję.
Odpowiedz
Powinien Pan ustalić liczbę pozycji na stronie. W tej chwili jest prawpodobnie ustawiona na "zero". Jest to różowa tabela z parametrami wydruku przed wydrukiem księgi.
 
Pytanie
Dziękuje :)
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Witam, bardzo proszę o pomoc. Po naprawie komputera(wstawiono nowy dysk twardy w miejsce uszkodzonego ) zainstalowałam tylko program aktualizacyjny 4.8.7, gdyż innego juz nie mam . Brakuje mi spisu urzędów skarbowych i kodów ZUS. Bardzo proszę o podpowiedź skąd wziąć brakujące pliki.
Odpowiedz
Przesyłam potrzebne pliki w załączeniu. Plik b3urze.dbf to urzędy skarbowe, plik b3peli.dbf to składniki listy płac. Plik b3urze.dbf może Pani wykorzystać tylko pod warunkiem, że do tej pory również korzystała Pani z domyślnych, firmowych urzedów. Jeśli wprowadzała Pani własne to będą niezgodności na deklaracjach.

W zalączeniu przesyłam także pozostałe pliki, których prawpodobnie Pani nie ma, czyli np. wykaz odsetek ustawowych, podatkowych, dni wolnych i czcionki.

Wszystkie pliki trzeba przekopiować do katalogu głownego Buchaltera ( w razie potrzeby zastąpić stare nowymi) i usunąć pliki o takich samych nazwach, ale rozszerzeniu .mdx (lub wszystkie .mdxy).
 
Pytanie
Bardzo, bardzo dziękuję.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Założyliśmy w naszym buchalterze nowe konto, nie możemy wydrukować numeru rachunku bankowego oraz naszych numerów telefonów na fakturach sprzedaży. Proszę i informację jak taki wydruk uruchomić.
Odpowiedz
Założyli Państwo nowe konto (Kartoteki - Pomocznicze - Konta, konto bankowe ?) czy nową firmę (nowy katalog ?). Jeśli mają Państwo na myśli nowy katalog to wszystkie dane firmy należy uzupełnić w Podatniku (Administrator - Podatnik). Tam wpisane dane będą się drukowały na fakturze. Telefony to strona 1, konto podstawowe - strona 5 (zmiana stron: klawisze PgUp lub PgDn na klawiaturze numerycznej).
 
Pytanie
Wszystko już dobrze. Dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Mam problem z wyliczeniem czasu choroby za okres od 30,08,2005 do 6,09,2005.Pracownik dostarczył zwolnienie 1,09,2005 już po zrobieniu list płac za m-c 08,2005 Program mówi iż są różne miesiące od do i na tym koniec . Co mam zrobic? Proszę o bardzo szybką odpowiedź poniewż jestem w trakcie robienia list płac.
Odpowiedz
Powinni Państwo zrobić jeszcze jedną listę płac za sierpień, z numerem 2, ponownie generować ZUS (również jako 2) i eksportować do Płatnika. Deklarację złożyć następnie jako korektę listy płac za sierpień. W tej chwili mają Państwo oczywiście nadpłatę za sierpień, więc mogą to sobie Państwo wyrównać obniżając odpowiednio wpłatę składek za wrzesień.
 
Pytanie
Proszę o uwzględnienie podstawy wymiaru składek ZUS dla osób ,które rozpoczeły działalność gospodarczą po 22-08-2005r. Dziękuję.
Odpowiedz
Wystarczy wpisać podstawy takim osobom do danych wspólnika (2 strona) i ustawić (również na tej stronie) pytanie "Czy minimalne składki na ZUS?" na NIE. Wtedy program będzie naliczał składki w oparciu o te podstawy, a nie minimalne z parametrów płacowych.
 
Pytanie
Kupiłam nową drukarkę - HP LJ1020, połączona poprzez USB. Buchalter jej nie widzi. Co robić ? Czy dokonałam złego zakupu ?
Odpowiedz
Absolutnie nie. W tej chwili może Pan drukować z Buchaltera właściwie na dowolną drukarkę, która drukuje z windowsów. Tylko wydruk nie będzie się odbywał bezpośrednio z Buchaltera, ale za pomocą programu BvUSB, który można znaleść w katalogu głównym Buchaltera na dysku. Brak możliwości bezpośredniego wydruku wynika z faktu, że niektóre starsze systemy operacyjne nie obsługują złącza USB.Program BvUSB wysyłam wraz z opisem ustawienia w osobnej wiadomości. Może Pan użyć tego, który przesyłam lub tego, który jest w katalogu Buchaltera.
 
Pytanie
Po zastosowaniu się do Waszych wskazówek drukarka laserowa DZIAŁA !!!! Jest OK.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Czy można w programie buchalter w księdze przyjąć dowolny nr lp? Przejmuję firmę w ciągu roku i nie chciałabym wprowadzać wszystkich poprzednich faktur (byłoby tego z 5000), a jedynie sumy z poszczególnych miesięcy. Zależy mi jednak na prawidłowej numeracji wpisów w księdze. Czy jest jakiś sposób, żeby rozpocząc księgę np.od nr 5001?
Odpowiedz
Tak, oczywiście. Jesli ma Pani jeszcze pustą Księgę to proszę dopisać jakąś pozycję np. z sierpnia (ręcznie lub zaksięgować np. z ewidencji), następnie wcisnąć F8. Pojawi się gwiazdka (*) w lewym górnym rogu ekranu. Proszę wtedy wcisnąć kombinację klawiszy ALT + F8. Program spyta, czy posortować księgę. Prosze potwierdzić. Pojawi się tabelka z miesiącami. Pod każdym miesiącem będzie cyfra 0. Jeśli zmieni Pani np. pod sierpniem 0 na 5001 program nada tej pozycji nr 5001 i będzie numerował dalej 5002, 5003 itd...
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa