BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2005 rok / sierpień

Pytanie
W 2004 r. do ewidencji środków trwałych wprowadzono środki trwałe i je amortyzowano - wszystko było w porządku. W ewidencji środków trwałych za 2005 r. nie ma wprowadzonych żadnych środków trwałych. Dane nie przeniosły się na kolejny rok. Co jest tego przyczyną i jak sobie z tym poradzić.
Odpowiedz
Jeśli zmienią Państwo rok rozrachunkowy i wejdą do Kartotek program automatycznie zapyta, czy przenieść bazę amortyzacji z ubiegłego roku. Zadaje to pytanie również przy serwisie. Jeśli amortyzacja nie przeniosła się to znaczy, że to pytanie zostało zignorowane (lub ktoś wybrał "nie"). Jeśli rok 2004 i 2005 są w tym samym katalogu (czyli wystarczy zmieniać rok rozrachunkowy w opcjach głównych programu, że dane za poszczególne lata "pokazywały się") to wystarczy, że zamkną Państwo program, usuną z tego katalogu dwa zbiory:

b3amor05.dbf
b3amor05.mdx

Przy ponownym wejściu do programu i Kartotek (lub serwisu) program spyta o przeniesienie amortyzacji. Wtedy proszę potwierdzić.
 
Pytanie
Wszystko wskazuje na to, że ktoś (ja) wykonał nie w pełni kontrolowane działanie. Usunięcie 2 plików i wejście ponowne do programu rozwiązało problem. Bardzo dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Buchalter II ver. 4.87 Drukarka "SAMSUNG" ML-1710P Podpięcie: BV USB Drukarka nie reaguje. Przy daniu informacji w Buchalterze "drukuj" pojawia się informacja: WYDRUK.PRN Podany zbiór już istnieje! Czy kontynuować wydruk do podanego zbioru?
Odpowiedz
Proszę wejść do opcji głownych Buchaltera i sprawdzić jak ustawione jest pytanie "Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głownego Buchaltera ?". Powinno byc ustawione na TAK. W razie potrzeby proszę zmienić, puścić wydruk jeszcze raz i powinno być O.K. Jeśli komunikat się powtórzy to znaczy, że trzeba jeszcze raz ustawić drukowanie przez program BvUSB.W takim wypadku proszę zamknąć Buchaltera, wejść do katalogu, w którym znajduje się Buchaltera, odszukać plik BvUSB i uruchomić. Wydruki będą kierowane na drukarkę, która jest ustawiona w systemie jako domyślna. Może Pani kliknąć dwukrotnie na ikonę "B" w prawym dolnym rogu ekranu i sprawdzić, czy ustawienia są dobre. W polu "Monitorowanie pliku" powinna znajdować się ścieżka do katalogu głównego Buchaltera, w polu "Wydruki na" powinna znajdować się nazwa drukarki, na którą chciałaby Pani drukować.W opcjach głownych programu musi być zrobione ustawienie, które podawałam powyżej, w parametrach wydruku trzeba ustawić typ drukarki zawsze jako HP LASER i wyjście na DYSK.
Program BvUSB można umieścić w Autostarcie, wtedy będzie uruchamiał się razem z systemem.
 
Pytanie
Korzystam z programu Buchalter i mam następujący problem: musiałam sformatować dysk w komputerze i zainstalować ponownie program. Posiadam dane swoich podatników, które zdążyłam wcześniej skopiować na CD. Co mam zrobić żeby po zaintalowaniu Buchaltera były te dane widoczne.
Odpowiedz
Jeśli kopiowała Pani dane na płytę CD to równie dobrze mogła Pani skopiować cały program (cały katalog). Buchalter nie instaluje sie w systemie, więc można tak robić. Przed wypaleniem trzeba tylko spakować katalog, ponieważ jeśli się tego nie zrobi to zmienią się atrybuty plików i program będzie generował błędy. Nie wiem w jaki sposób dokładnie zrobiła Pani kopię danych na płytę (czy poszczególne katalogi, czy tylko dbf'y), ale po przekopiowaniu ich z powrotem na dysk musi Pani ustawić atrybuty plików na "archiwalne" (teraz część lub prawpodobnie wszystkie beda ustawione na "tylko do odczytu" i nie będzie można na nich poprawnie pracować.
Jeśli na płytę zgrała Pani podkatalogi z danymi (np. KASIA, DANE, FIRMA lub inne, które znajdowały się w katalogu głównym Buchaltera), a po wejściu do ich widzi Pani pliki .dbf z danymi, to trzeba te katalogi przekopiować z płyty do katalogu głównego Buchaltera (domyślnie katalog "BUCH" na dysku C:). Dane trzeba oczywiście odczytywać na takiej wersji na jakiej zostały utworzone, czyli jeśli plik nazywa się np. b3dane05.dbf to jest to księga za 2005 rok utworzona na wersji 4.8. Po wkopiowaniu katalogów trzeba wejść do Buchalera i w części "Katalogi" założyć przykłądowo firmę PPHU KASIA, a w nazwie katalogu wpisać KASIA. Jeśli wszystko będzie w porządku wtedy założyć kolejny katalog i tak do końca.
 
Pytanie
Chciałam się zapytać, czy istnieje jakiś sposób, żeby pracowały jednocześnie dwie różne drukarki fiskalne przy buchalterze sieciowym? Mamy dwa stanowiska do kasowania - drukarkę Posnet i Optimus Spark, wersja Buchaltera 4.87. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Odpowiedz
Niestety nie, dlatego, że ustawienia w Buchalterze robią Państwo tylko dla jednej drukarki (port oraz opcje). Nawet jeśli drukowaliby Państwo na te drukarki z dwóch różnych firm to nadal drukarka może być ustawiona tylko taka albo taka.

Nie wiem w jaki sposób zainstalowany jest u Państwa Buchalter w sieci (czy program jest tylko na jednym stanowisku, a pozostałe ciągną go w całości), czy zainstalowany jest lokalnie, a udostępnione są tylko dane, ale w przypadku tego drugiego rozwiązania mogliby Państwo drukować na dwie różne drukarki, a tymże nie z tej samej firmy. Do komputera A można podpiąć drukarkę Posnet, do komputera B drukarkę Optimus (przy lokalnej instalacji każdy program ma osobne ustawienia). Dane byłyby udostępnione w sieci (należy zamapować dyski i wpisać odpowiednie ścieżki do danych). Założenie jest jednak takie, że wydruk paragonu odbywałby się oczywiście tylko na tym stanowisku, na którym drukarka podpięta jest lokalnie. Inne stanowiska mogłyby robić w tej firmie wszystko inne oprócz wydruków paragonów.
 
Pytanie
Przy eksporcie dokumentów ZUS do Płatnika , program nie tworzy dokumentu RCA dla umów Zleceń - Powstaje rozbieżność pomiędzy DRA a RCA ?
Odpowiedz
Raport nie tworzy się w programie, Płatnik go nie importuje czy importuje, ale nie ma w nim umów - zleceń?  To są trzy różne rzeczy, dlatego proszę to sprawdzić. Jeśli raport został utworzony to w tabelce ZUSu w Kartotekach pod RCA pojawi się jedynka. Jeśli jest jedynka a Płatnik go nie otwiera to proszę przy imporcie, gdy pojawi się krok 6/6 nie kończyć importu tylko wejść w Raport. Płatnik umieszcza tam informacje jakiej deklaracji nie chce otworzyć i z jakiego powodu. Tak samo w trzecim przypadku.
 
Pytanie
Od czego zależy w ewidencji zakupy - zapłacono T/N , czasami automatycznie jest T a czasami N dla tych samych kontrachentów ?
Odpowiedz
To zależy od tego jaka została ustawiona dla kontrahenta domyślna forma płatności. Jeśli jest to np. zapłacono gotówką to program automatycznie ustawi fakturę jako zapłaconą, jeśli pobranie to ustawi fakturę jako niezapłaconą.
 
Pytanie
Zamierzam przeinstalowac system Windows. Czy zrobić żeby ponownie zainstalować "Buchaltera"? Nie mam programu. Posiadam jedynie ostatnie aktualizacje.
Odpowiedz
Buchalter nie instaluje się w systemie, więc jeśli będzie Pan formatował (jeśli w ogóle) tylko dysk systemowy, a ma Pan w komputerze druga partycję (czyli drugi dysk) to wystarczy przekopiowac całego Buchaltera na ten dysk i to wszystko. Potem będzie Pan mógł przekopiować go z powrotem na dysk systemowy lub zostawić tam, gdzie jest (Buchalter może być uruchamiany z dowolnego dysku). Może Pan również zrobić kopię Buchaltera na płytę CD (przed wypalaniem trzeba spakować cały katalog), na pamięć USB, przenieść kablem na inny komputer, nagrać na zipie. To zależy właściwie od dostępnych środków. Jeśli żadna z powyższych rzeczy nie jest możliwa to proszę zrobić archiwa danych i napisać. Prześlemy Panu mailem instalki w najnowszej wersji (do pracy na bieżacych danych) oraz pozostałe potrzebne wersje do odczytu danych powyżej 99 roku.
 
Pytanie
czy istnieje możliwość zmniejszenia jego objętości ? Program w ubiegłym roku zajmował mi około 80 MB a obecnie już 118 MB. Prawdopodobnie cos źle robię lub czegoś nie wykonuję. bardzo proszę o pomóc .
Odpowiedz
Być może ma Pani po prostu bardzo dużo danych albo utworzyło się na dysku dużo plików zapasowych. Wykaz rozszerzeń związanych z Buchalterem:

- pliki wykonywalne z rozszerzeniem EXE, dla wersji 4.8x (od roku 2003) to BV3.EXE, EV3.EXE itd.

- pliki z rozszerzeniem FNT (czcionki do wydruków).

Dane:

- pliki z rozszerzeniem DBF,

- pliki z rozszerzeniem MDX odtwarzają się automatycznie po uruchomieniu programu

Plików .EXE, FNT i DBF nie wolno usuwać. MDX'y można, ponieważ zajmują trochę miejsca, a po ich usunięciu nie będzie Pani otwierała wszystkich katalogów, za wszystkie lata i wersje, więc odtworzą się tylko tam, gdzie Pani wejdzie.

Są jeszcze pliki archiwalne, które mogą być lub nie, zależy to od Pani:

- pliki z rozszerzeniem KDU, REP (pliki eksportu do Płatnika),

- pliki z rozszerzeniem B99, B00 itd. (spakowane archiwum wydruków jednorazowych z uwzględnieniem roku, dostępne z programu),

- pliki z rozszerzeniem TXT (wg uznania i zawartej tam informacji).

Pliki które są tymczasowymi kopiami bezpieczeństwa i są do usunięcia:

- pliki z rozszerzeniem BAK (nadpisywane kopie konwertowanych plików, pozwalają odzyskać dane z przed konwersji),

- pliki z rozszerzeniem G00, G01, G02..itd. (kopie plików EXE tworzone w trakcie ponownej instalacji programu),

- pliki z rozszerzeniem ~99, ~00 itd.(kopie nadpisanych plików, archiwum wydruków),

- pliki z rozszerzeniem $$$ (pliki tymczasowe).

 
Pytanie
Uprzejmie proszę o udzielenie informacji czy istnieje możliwość zakupu Waszego programu Buchalter II od osoby, która zaprzestała już go używać. Czy mieli by Państwo coś przeciwko temu? Natomiast gdyby była możliwość takiego zakupu to w jaki sposób załatwić przerejestriowanie tego programu u Państwa?
Odpowiedz
Nie ma żadnego problemu. W takiej sytuacji wystarczy przesłać do nas pismo od poprzedniego właściciela z jego podpisem (a jeśli jest to firma to również z pieczątką), że program został Pani sprzedany/odstąpiony. W przypadku sprzedaży może to być również faktura zakupu. Do tego trzeba dołączyć pismo od Pani, w którym poinformuje nas Pani o swoich danych i zawrze ewentualne uwagi - na tej podstawie prześlemy do Pani duplikat karty rejestracyjnej, który wypełniony i podpisany odeśle Pani następnie do naszej firmy. I to wszystko.
Jeśli osoba, od której będzie Pani kupowała program posiada wiecej niż jeden program to na piśmie informującym o sprzedaży musi znajdować się również informacja które stanowisko zostało sprzedane (numer programu lub jeśli numer jest nieznany to numer klucza elektronicznego).
Większa ilość formalności będzie miała miejsce, jeśli program, który Pani chce zakupić nie będzie zarejestrowany. W takim wypadku trzeba przesłać do nas również fakturę zakupu programu przez poprzedniego właściciela wystawioną przez naszą firmą lub np. dealera.Jeśli posiada Pani dane osoby, od której będzie kupowała Pani program, jej NIP (np. jeśli jest to firma) lub zna Pani numer seryjny programu to proszę o informację - sprawdzimy, czy program jest zarejestrowany.
 
Pytanie
Posiadamy Buchaltera z numerem klucza (...), od zawsze zainstalowany był na komputerach od DOS do Windows 98. Teraz powstała potrzeba przeniesienia całego programu i baz do komputera z XP. Wiem, że przy instalacji uzywało się różnych plików w zależności od systemu, na jakim instalowany był Buchalter. Chcemy przenieść rok bieżący oraz gdzieś do 2003 roku w tył. Nie chcę robić tego za pomocą plików aktualizacyjnych, choć posiadam wszystkie, wiem, że to się źle kończy, bo aktualizacja nie zawiera wszystkich plików dodatkowych. Mam więc pytanie: jakie będą konsekwencje prostego przekopiowania programu do XP ?
Odpowiedz
Nie będzie żadnych konsekwencji. Buchalter nie instaluje sie w systemie, więc może go Pan skopiować tak jak jest na inny dysk, kablem lub na dowolny nośnik, z tymże w przypadku wypalenia na płytę trzeba wcześniej cały katalog spakować (jeśli nie zrobi Pan tego to zmienią się atrybuty plików i wtedy rzeczywiście pojawią się problemy).
 
Pytanie
Czy istnieje możliwość wydruku Pit-4 od umów o dzieło w prosty sposób nie robiąc listy płac(są rachunki,które się księguje) ?
Odpowiedz
Oczywiście, że tak. Jak już wystawi Pan umowy to wystarczy wejść do Kartoteki - Płace - Lista - Drukuj - PIT-4 (to czy lista jest czy nie nie ma w tym momencie znaczenia) i wcisnąć F2. Na niebieskiej planszy zostaną uzupełnione tylko kwoty z pobranych zaliczek z umów. Potem trzeba wcisnąć jeszcze raz F2, żeby wydrukować. 
 
Pytanie
Proszę o informację kiedy w programie buchalter będzie możliwość naliczania wynagrodzenia za czas choroby Zleceniodawcy, który opłaca składki chorobowe dobrowolne. Zgodnie z przepisami takiemu Zleceniodawcy przysługuje wypłata wynagrodzenia za czas choroby. W chwili obecnej nie ma takiej możliwości w programie buchalter wersja 4.87.
Odpowiedz
Teoretycznie wystawienia takiego wynagrodzenia jest w tej chwili możliwe.
Trzeba:

- na czas dopisywania średnich zmienić kod tytułu ubezpieczenia na pracowniczy (np. 0110000)
- wpisać ręcznie do średnich dane dotyczące wynagrodzeń za wymagany okres (12 m-cy)
- dopisać nieobecność i pensję dla zleceniobiorcy z wynagrodzeniem za czas choroby.

Danych o wynagrodzeniu za chorobę nie można wystawić na umowę, ale można wydrukować je z list płac.

Jeśli chodzi o dodanie takiej specjalnej funkcji to jesteśmy raczej nastawieni sceptycznie. Wyjaśniam czemu:zwykle nie ma po prostu potrzebnych danych do obliczeniu wynagrodzenia, ponieważ rzadko występuje sytuacja, w której wystawia się np. 12 umów w kolejnych miesiącach. Pozostaje też problem informacji np. o ilości dni przepracowanych i ilości dni pracy w miesiącu (które trzebaby wpisywać ręcznie) oraz w przypadku, gdy zleceniobiorca jest zatrudniony na etacie w innym zakładzie pracy - danych o wynagrodzeniach z tamtego zakładu. Nie ma pewności, czy zleceniobiorcy będą chcieli udostępniać takie dane zleceniodawcy, czy biuru rachunkowemu zleceniodawcy.
Przyjęliśmy problem do rozważenia.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa