BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2017 rok / Październik

Pytanie
Witam,chciałam zapytać o taką kwestię: w programie prowadzone są firmy, dla których wysyłka dokumentów do US odbywa się przy pomocy danych autoryzacyjnych (są to firmy jednoosobowe). Zus za właścicieli wysyłam poprzez e-pue na stronie zus. Nie korzystam z płatnika. Jest jednak stowarzyszenie, dla którego w buchalterze wprowadzane są rachunki za umowy-zlecenia (pozostałe dokumenty stowarzyszenia prowadzę w innym programie). W buchalterze wyliczam dla tych zleceniobiorców PIT-11, ale do tej pory ręcznie wypełniałam na druku kwoty i wysyłałam pocztą do US. Teraz te dokumenty trzeba będzie wysyłać elektronicznie. Ja mam certyfikat elektroniczny, ale nie wiem, jak go powiązać z wysyłką PIT-11. Czy wystarczy, że podłączę go do USB i chcąc podpisać i wysłać PIT-11, wybiorę certyfikat jako formę podpisu? Czy muszę go jakoś wgrać w program?
Odpowiedz
Certifikat musi Pani zainstalować w systemie, a w Buchalterze w module e-deklaracje wejść w Certyfikat Pobierz certyfikat. Oczywiście klucz do niego musi być podpięty do komputera.
 
Pytanie
I jeszcze jedno certyfikat jest już chyba zainstalowany w systemie, bo wysyłałam CIT z załącznikami za 2016 rok z tamtego drugiego programu właśnie podpisując go podpisem elektronicznym. Czy ma znaczenie, na której firmie będę pobierała certyfikat? Czy internet także musi być włączony?
Odpowiedz
Jeżeli chodzi o Buchalter to nie ma znaczenia, w której firmie Pani pobierze certyfikat, on działa dla wszystkich firm. Internet musi być włączony, aby móc wysyłać e-deklaracje.
 
Pytanie
Mam pytanie odnośnie składek ZUS, mianowicie kiedy wprowadzam w nowym roku podstawy do obliczania składek, to one od stycznia do grudnia są takie same. Ale ponieważ zazwyczaj płaci się je w następnym miesiącu za miesiąc poprzedni, to przy wprowadzeniu obowiązującej na dany rok podstawy, składka w styczniu opłacona jest od podstawy za grudzień poprzedniego roku. W związku z tym podatek za styczeń powinien uwzględniać odliczenia składek za grudzień, w lutym za styczeń itd. Ten sam mechanizm występuje kiedy np. firma przechodzi z zusu referencyjnego na normalny w ciągu roku. I teraz mam dylemat: czy kiedy program pyta czy ma przepisać składki zus z deklaracji, to mam zaznaczyć "tak" i potem przy obliczaniu podatku "ręcznie" poprawiać przepisane kwoty (program wpisuje składki za miesiąc dla którego oblicza podatek, czyli w styczniu składki styczniowe, a zapłacone są składki grudniowe-metoda kasowa), czy też najpierw mam wprowadzić w danych wspólnika podstawę jaka powinna być za grudzień i wyliczone składki przejdą do podatku styczniowego, a potem przy obliczaniu podatku za luty znów w danych wspólnika wprowadzić podstawy dla danego roku i wtedy z deklaracji przepisują się składki w dobrej wysokości. Przyznam, że "ręczne" poprawianie przepisanych składek jest dla mnie wygodniejsze :). Poza tym wtedy i tak prawidłowe wysokości pokazują się w tabeli obejmującej wysokość podatku za dany miesiąc wraz z kasową zapłatą składek. Ale jak wchodzę w zakładkę ZUS to tam mam wysokość składek od stycznia do grudnia dla podstawy danego roku. Taki problem mam z firmą, która rozpoczęła działalność w połowie sierpnia i składki za ten miesiąc zostały zapłacone we wrześniu. W danych wspólnika wpisałam podstawę składek za część miesiąca, ale pokazało się to w sierpniu, a w tym miesiącu nie było żadnej składki zapłaconej. Teraz w październiku zapłacone są składki za wrzesień i znów weszłam w dane wspólnika i zmieniłam na pełną podstawę preferencyjną. Tyle się napisałam, a pytanie miało być krótkie, czy w danych wspólnika wpisywać na początku roku podstawy dla tego roku, a w styczniu wpisywać ręcznie kwoty przy obliczaniu podatku, czy robić to w danych wspólnika i za każdym razem kiedy występuje zmiana podstawy poprawiać je tam.
Odpowiedz
Jeżeli w opcjach podatków na pytanie "Czy składki na ubezpieczenia pobierac z deklaracji ZUS za poprzedni miesiąc jest na TAK. To program w momencie obliczania podaktu dochodowego przepisuje wysokości składek z poprzedniego miesiąca. Na obliczam styczeń w nowym roku, to składka na ZUS jest przepisana z grudnia. Program wyświetla pytanie czy ma przepisać. Wysokości składek zmieniamy w danych wspólnika na drugiej stronie. Jeżeli nadal będzie miała Pani wątpliwości proszę oczywiście o kontakt.
 
Pytanie
Sprawdziłam i miałam zaznaczenie, żeby nie pobierać z poprzedniego miesiąca. Zmieniłam opcję na TAK, a teraz mam wątpliwości czy to będzie działać w przypadku zmian w trakcie roku. Poza tym weszłam jeszcze raz w podatkach na zakładkę ZUS i tam są takie wysokości składek, jakie faktycznie odliczałam, po prostu przystępując do obliczania składek za dany miesiąc, jeśli zmienia się od danego miesiąca podstawa, to zmieniam ją w zakładce ogólnej (nie pamiętam teraz której). Czy tak może być? Czy ja coś za bardzo mącę w programie?
Odpowiedz
Buchalter z roku na rok przepisuje składki Zus , ale w momencie jak tylko zmieniamy rok rozrachunkowy w opcjach głównych, a nie zakładamy nowy katalog na dysku. Wówczas program nie ma skąd pobraćtych informacji i nie przepisze. Sprawdziłam u siebie i opcja przepisania składek z roku na rok działa prawidłowo. Podstawy składek zmieniamy w danych wspólnika na 2 stronie oraz w parametrach placowych na stronie 5.
 
Pytanie
WITAM. mam pytanie jak chcę z men cd. wysłać jpk VAT to pokazuje mi się informacja Z deklaracji VAT wynika, że udział sprzedaży opodatkowane wynosi 0. Czy ta wartość jest prawidłowa TAK lub NIE i co mam zrobić?
Odpowiedz
Jeżeli nie posiada Pani sprzedaży zwolnionej to proszę zaakceptować ten komunikat z wartością podaną, czyli 0.
 
Pytanie
Chciałbym się dowiedzieć czy planujecie wprowadzić taką funkcję, że ja wpisuje NIP przedsiębiorstwa, a program sam dopisuje resztę na jego podstawie? Co raz częściej w sklepach gdzie jestem po raz pierwszy wystarczy, że podam NIP i po jego wpisaniu od razu drukują mi fakturę z resztą danych firmy, wcześniej musiałem wszystko podawać oddzielnie.
Odpowiedz
Na początku października na maila otrzymaliście Państwo aktualizację Buchaltera 2017.10, w której jest mozliwość pobierania danych kontrahentów z GUS oraz sprawdzanie czy są czynnymi podatnikami Vat.
 
Pytanie
Mam takie pytanie jak zrobić aby Buchalter pamiętam dane autoryzacyjne przy wysyłaniu deklaracji? Po wysyłaniu deklaracji vat7 zeruje wartość kwoty wpisanej w danych autoryzacyjnych. Przy następnej wysyłce domyślnie chce wysyłać przy pomocy certyfikatu.
Odpowiedz
Dane autoryzacyjne należy wpisywać za każdym razem dla bezpieczeństwa. Nie ma to tego żadnego ustawienia. Jeżeli dane autoryzacyjne zostały zmienione na certyfikat, program zgłasza taką sytuację i chce dane certyfikatu.
 
Pytanie
W jaki sposób zaksięgować fakturę zakupu towarów objętych odwrotnym obciążeniem z maja 2017r - gdy faktury zostały dostarczone w październiku, a to oznacza, ze VAT należny należy wykazać w korekcie deklaracji za maj 2017 (II kwartał 2017), a VAT naliczony w bieżącym okresie tj. październik 2017 (IV kw 2017)?
Odpowiedz
Aby program prawidłowo zaksięgował daną operację nalezy: W maju dopisać do zakupów fakturę jako PŁATNIK-NABYWCA - kwoty wpisane standartowo Druga fakura również w maju jako KRAJOWA z kwotami na minus (-) W październiku należy dopisać kolejną fakurę również jako KRAJOWĄ z kwotami wpisanymi normalnie tak aby na deklaracji vat-7 było widać podatek naliczony.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa