BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2004 rok / styczeń - sierpień

Pytanie
Czy potrzebna jest aktualizacja Buchaltera II do rozliczania podatnika z podatku dochodowego od osób fizycznych metodą liniową? Jeżeli nie to jak ustawić tabelę podatku dochodowego na rok 2004? Liczę na szybką odpowiedź.
Odpowiedz

Do rozliczenia podatku liniowego będzie aktualizacja - jest nowa deklaracja PIT-5L, dostępna na stronie Ministerstwa Finasów ( http://www.mofnet.gov.pl/ ).
Tabela podatkowa na rok 2004 jest taka sama jak dla roku 2003. Wystarczy przekopiować zbiór B3TABE03.DBF na B3TABE04.DBF w głównym katalogu Buchaltera.
Parametry na rok 2004 umieścimy też na naszej stronie http://www.grafsoft.com.pl/ .

 
Pytanie
Muszę połączyć dwa pliki .dbf z umowami z dwóch różnych wersji programów (jeden plik poddam najpierw konwersji z bv2 na bv3). Jakiego narzędzia muszę do tego użyć aby wyedytować pliki dbf. I aby buchalter czytał je dalej poprawnie po połączeniu?
Odpowiedz
Dowolnego, które pracuje z bazami dBase v.III np. FoxPro, Access itp.

Proszę jednak pamiętać, że w zbiorze umów są kody pracowników oraz informacje o zaksięgowaniu. Jeśli bazy pracowników przy wystawianiu umów była różne to źle będą działać podumowania umów i informacje podatkowe (program identyfikuje pracownika na podstawie kodu, a nie danych osobowych). Zaś informacja o księgowaniu będzie nieprawdziwa i może spowodować problemy w przypadku próby księgowania.

 
Pytanie
Własnie zaczęlismy drukować pit 8B. Program mamy od ok 4 lat. Mam takie pytanie: Czy szukając osoby dla , której drukujemy pit 8B z roku np 2003 musze przechodzic przez wszystkich wpisanych wczesniej pracowników ( np w roku 2001,2002)? Jest to dla nas uciazliwe ponieważ mamy dużą ilośc pracowników wpisanych w innych latach i chcąc dotrzeć do własciwej osoby zatrudnionej w 2003 roku musimy przechodzic przez te wszystkie oosoby wpisane wczesniej.
Odpowiedz
Jeżeli Ci pracownicy którzy już nie są zatrudnieni w Państwa firmie również wyświetlają się na tej liście to w ewidencji pracowników jest możliwość zmiany statusu z aktywnego na nieaktywny poprzez "wciśnięcie" klawisza F7 na odpowiednim nazwisku.

Natomist jeżeli posiadają Państwo pracowników zatrudnionych na umowę zlecenia jak również na umowę o pracę to w danych pracowników jest możliwość posegregowania według typów i tak:

TYP P - pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę

TYP Z - pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie

TYP W- pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i umowę zlecenie.

W ten sposób zmniejszą Państwo sobie listę wyświetlanych pracowników, np. do PIT-U 8

Jest jeszcze jedno ulepszenie, tzn podczas wyboru pracownika przy sporządzaniu deklaracji bądź listy płac można wpisać pierwszą literę z nazwiska, np. K. W ten sposób wyświetlą się wszyscy pracownicy z nazwiskim zaczynającyn się na literę K.

 
Pytanie
Czy do programu Buchalter musi być drukarka obsługująca program DOS ?
Odpowiedz
Nie jest to niezbędne.W przypadku drukarek tylko z portem USB lub "tylko dla windows" należy
drukować przez program BvUSB.EXE (dostarczany przez nas).
 
Pytanie
Czy program BUCHALTER chodzi pod Window XP ?
Odpowiedz
Generalnie Buchalter musi działać na każdym komputerze pod systemem operacyjnym zawierającym oryginalny kod DOS-a (Win 3.11, 96, 98, ME) oraz na dobrym komputerze pod systemami NT, 2000 i XP (emulator NTVDM.EXE).
Dobry, to chpiset intela na płycie głównej. Tańsza płyta (chipset VIA), to problemy emulatora NTVDM.EXE i niemożliwa prawidłowa praca Buchaltera jak i każdej innej aplikacji DOS-owej w trybie graficznym VGA. (oczywiście tylko pod XP).

Prosze uruchomić wersję demo Buchaltera na testowanym komputerze. Jeżeli będzie działała, to każdy inny ewentualny problem jest do rozwiązania.

 
Pytanie
1.używamy programu Buchalter II wer. 4.81.01 o nr {...}; programy te zainstalowane są autonomicznie na 5 komputerach; komputery te są obecnie w sieci, ale praca w programach Buchalter jest niezależna, 2.kopilismy drukarkę HP LaserJet1300 w miejsce wyeksploatowanych drukarek HP DeskJet serii 6xx; docelowo na drukarce tej chcemy drukować dokumenty z wszystkich komputerów; drukarka ta została zainstalowana na 1 komputerze jako "podłączona do tego komputera" (druga opcja kreatora instalacji brzmiała "jako drukarka sieciowa"), na tym komputerze drukarka działa bez zarzutu, drukując dokumenty z Buchartera i programów Windowsowych, 3.na pozostałych komputerach drukarka ta zainstalowana została "jako drukarka sieciowa", drukuje ona dokumenty z programów Windowsowych, kierowanych na tę drukarkę, ale nie chce drukować z Buchaltera mimo, że przy instalacji wskazane zostało, iż ma drukować z programów DOS (drukarki HP DeskJet nadal drukują dokumenty z Buchaltera mimo, że nowa drukarka ustawiona jest jako domyślna). Pytanie: jak należy kierować wydruki z Buchaltera na nową drukarkę ?
Odpowiedz
Jeżeli Buchalter (lub każdy inny program DOS-owy) ma drukować na drukarkę sieciową, pod Win 95, 98 lub ME to musi zostać przechwycony port drukarki:
Program obsługi drukarki - właściwości/szczegóły/przechwyć port drukarki/
Nazwa urządzenia - LPT1
Ścieżka - \\SERWER\DRUKARKA (pełna nazwa_drukarki_w_sieci)

Jeżeli Buchalter (lub każdy inny program DOS-owy) ma drukować na drukarkę sieciową, pod Win NT, 2000 lub XP to port drukarki musi zostać przechwycony w następujący sposób:

W trybie MS-DOS polecenie:
NET USE LPT1: \\SERWER\DRUKARKA /persistent:yes
gdzie:
SERWER - nazwa komputera w sieci
DRUKARKA - nazwa drukarki w sieci
persistent:yes - przechwycenie trwałe (opcjonalne, pamiętane po restarcie systemu)
np:
net use lpt2: \\tom\okipage /persistent:yes
wyłączenie przez NET USE LPT /DELETE
Jest to czynność jednorazowa.

 
Pytanie
Dzięki za odpowiedź. Prośba o uściślenie ! Nasze komputery pracują pod Win 98, zatem pierwszy sposób będzie właściwy, lecz czy to działanie będzie "na zawsze". Nie chcemy rezygnować z używania starych drukarek do ich śmierci technologicznej, a jednocześnie chcemy "rezerwowo" kierować wydruki na nową drukarkę.
Odpowiedz
Są to właściwości systemu operacyjnego (dostępne w helpie). Jeżeli dokona Pan zmian w ustawieniach

Program obsługi drukarki - właściwości/szczegóły/przechwyć port drukarki/
to zmiany będą aktualne aż do ponownej zmiany tych ustawień.

Poza tym nie musi to być port LPT1 (gdyby ten miał być użyty do czegoś innego)./ Może być przechwycony LPT2 (pomimo że go fizycznie nie ma w systemie) ale w Buchalterze musi wtedy być wybrany też LPT2.

 
Pytanie
Wielkie dzięki za wyjaśnienia. Wszystko działa jak należy (z wykorzystaniem LPT2)
Odpowiedz
&nbsp
 
Pytanie
Po instalacji Buchaltera ver 4.82 w PIT4(14) (osoba prawna) w pozycji PITU nr 20 (suma wypłat) nie zaokrągla kwoty do pełnych złotych,czy wynika to z Ustawy, czy trzeba gdzieś ustawić w opcjach.
Odpowiedz
Buchalter podatek liczy po zaokrągleniu podstawy opodatkowania na liście płac, natomiast kwota w rubryce suma wypłat jest zgodna z opisem na orginalnej deklaracji PIT-4, który brzmi:

" Suma wypłat brutto polegających opodatkowaniu, z wyjątkiem wolnych od podatku na podst.art. 21, 52 i 52 a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, pomniejszona zgodnie z art.32 ust.2 ustawy o kwotę potrąconych przez płatnika składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe."

Tak więc kwota ta powinna być bez zaokrągleń.

 
Pytanie
Mam pytanie czy i jak współpracuje czytnik kodu kreskowego z oprogramowaniem buchalter II.
Odpowiedz
Czytnik "udaje" klawiaturę. Zamiast wpisywać kod towaru z klawiatury podczas dopisywania nowej pozycji do poragonu (lub spisu towarów w magazynie) można odczytać kod za pomocą czytnika. Czytnik podłączony jest rónowlegle z klawiaturą. W samym programie nie ma opcji ustawiania czytnika, czytnik powinien być natomiast odpowiednio skonfigurowany (sposóbu konfiguracji czytnika należy szukać w jego instrukcji).

Buchalter współpracuje np. z czytnikiem MS-951 firmy Compart. Do programu można podłączyć ponadto każdy inny czytnik emulujący klawiaturę, ale warunkiem poprawnej współpracy jest zaprogramowanie takiego czytnika tak, aby kod kreskowy był poprzedzony znacznikiem STX - kod 2 i zakończony ETX - kod 3.

 
Pytanie
Mam problem z PIT-em 8b polegający na tym, że przy próbie jego wyliczenia odfiltrowują sie dane pracownika X ale również z danymi pracownika Y. Dołącza się zawsze jeden pracownik z m-ca stycznia.
Odpowiedz
Program oblicza PITY 11, 8B i inne na podstawie rekordów nie na podstawie nazwisk. Pan prawdopodobnie zmodyfikował nazwisko pracownika, a nie dopisał nowego. Teraz należy ustawić filrt na pracownika za którego jest sporzadzany PIT i sprawdzić wszystkie wyświetlone umowy tą umowę która jest nie prawidłowa należy usunąć.
 
Pytanie
Pracownik w miesiącu marcu był na zwolnieniu lekarskim .Program przy obliczaniu wynagrodzenia domaga się średniej za miesiące z ubiegłego roku. Gdzie mam to wpisać?
Odpowiedz
Należy zmienić rok rozrachunkowy i przejść do kartoteki średnich. Jeśli dane za ubiegły rok są w tym samym katalogu to wystarczy użyć funkcji PRZELICZ i program przeliczy średnie na podstawie danych płacowych. Jeśli danych nie ma, średnie trzeba wprowadzić ręcznie. Potem zmieniamy rok rozrachunkowy z powrotem na 2004.
 
Pytanie
Jestem klientem Państwa firmy i używam programu Buchalter {...}. Do drukowania wydruków z tego programu oraz niewielu innych potrzeb używałem pewnej starej drukarki atramentowej HP, która odmówiła po latach posłuszeństwa, a naprawa jej stała się nieopłacalna. Nasza "główna" drukarka - laserowa OKI - nie ma sterowników do DOS i jest bezużyteczna w tej kwestii. Odwiedziłem dwa sklepy ze sprzętem kompurterowym z pytaniem o zakup drukarki atramentowej ze sterownikami do DOS; w pierwszym z nich, małym, powiedziano mi, że nie ma żadnego z tym problemu, ponieważ KAŻDA sprzedawana u nich drukarka będzie drukować. Nie wybrałem tam żadnej i zajrzałem do innego, wielkiego i bardzo znanego sklepu w Centrum, gdzie na półkach stoją rzędy drukarek i na to samo pytanie usłyszałem odpowiedź: ŻADNA z naszych nie drukuje DOS?! Nie znam się na tym zupełnie i zadaję więc Państwu pytanie: jaką drukarkę mam kupić? Chodzi tu o sprzęt drukujący właściwie wyłącznie wydruki z Buchaltera. Nie powinna być zbyt droga i powinna umożliwiać uzupełnianie atramentu "nie oryginalnymi" wyrobami. Czekam na wiadomość,
Odpowiedz
Jeżeli drukarka atramentowa HP emuluje język HP PCL i podłączana jest przez port równoległy (LPT), to automatycznie może pracować z programem DOS-owym.

Jeżeli drukarka atramentowa HP nie emuluje języka HP PCL lub podłączona jest przez port USB, to automatycznie nie może pracować z programem DOS-owym.

Wynika z tego, że za każdym razem mógł Pan otrzymać prawidłową odpowiedź.

Wracając do Buchaltera, to jeżeli pracuje Pan pod DOS-em, to Buchalter może drukować tylko na drukarkce spełniającej warunek dla DOS-a (HP PCL i LPT) jeżeli natomiast Buchalter pracuje w sesji MS-DOS pod Windows, to może to być dowolna drukarka.

Dołączam opis programu BvUSB, przez który można drukować na drukarkach z portem USB lub drukarkach "tylko dla windows".

P. S.

Nie wiem jaka to laserowa OKI (nie podał Pan) ale drukarki te najczęściej emulują HP PCL i wtedy możana drukować na nich bezpośrednio z Buchaltera (żadne sterowniki nie są potrzebne).

 
Pytanie
Bardzo dziękuję za błyskawiczną reakcję i pozwolę sobie prosić o dalsze wyjaśnienia: - używamy drukarki laserowej OKI OKIPAGE 6W, model z 2000 roku; skontaktowałem się z dealerem OKI w Warszawie oraz z serwisem autoryzowanym OKI, gdzie ta drukarka przechodzi przeglądy z pytaniem o DOS i obydwie odpowiedzi były takie same: "ta drukarka nie ma sterowników do DOS i nie ma żadnych możliwości drukowania z Buchaltera". Wobec tego, w moim wczorajszym e-mailu nie wspominałem o tym w ogóle, by używać tej, a miałem zamiar kupić nową... Czy sądzi Pan, że możemy i do tej drukarki użyć programu BvUSB.EXE? - następne pytanie: dziękując za załączony szczegółowy opis programu BvUSB.EXE - jak go uruchomić? Czy ja już go mam w programie (obecna wersja to 4.80), czy też trzeba go ściągnąć? Napisał Pan, że jest on dołączany do programu. Niestety, jestem laikiem komputerowym i będę wdzięczny za instrukcję "krok po kroku". Sprawa staje się pomału pilna. Z podziękowaniem, {...} PS. Gdyby udało się drukować Buchaltera z OKI 6W, to byłoby wspaniale, ale jeśli nie, to jeszcze jedno pytanie: czy poza HP polecilibyście Państwo jakąś inną firmę lub konkretny model drukarki atramentowej. Czego wówczas wymagać od sprzętu - czy też tego języka HP PCL?. Nie jestem przywiązany do HP.
Odpowiedz
>"ta drukarka nie ma sterowników do DOS i nie ma żadnych możliwości drukowania z Buchaltera".

Nie mówiłem nic o żadnych sterownikach do DOS. Nie musi ich mieć żeby drukować z Buchaltera w sesji MS-DOS pod Windows. BvUSB.EXE powinien Pan mieć w głównym katalogu Buchaltera, proszę sprawdzić i napisać w przypadku problemów.

 
Pytanie
Jestem niezwykle zaskoczony, rozwiązał Pan w mig problem, który wydawał się być nierozwiązywalny dla specjalistów z OKI i serwisu... Jestem pod wrażeniem. To prawdziwa przyjemność skorzystać z pomocy profesjonalisty. BARDZO dziękuję, (...)
Odpowiedz
&nbsp
 
Pytanie
Musiałam zaopatrzyć się w kasę fiskalną, która pracuje poza miejscem siedziby firmy. Jaka jest technika wprowadzania do programu dziennych raportów kasowych nie mogę sobie z tym poradzić.
Odpowiedz
Drukuje Pani raport z kasy, a potem wprowadza do Ewidencji Sprzedaży jako Sprzedaż Bezrachunkową (wprowadza Pani każdą stawkę VAT jako osobną pozycję podając wielkość sprzedaży na to stawkę).
 
Pytanie
Pisze Fakture i ja ksieguje i drukuje ale klient jeszcze chce pare pozycji zeby dopisac i jak dopisuje to kwota zaplacona rozni sie i musze tecznie odyfikowac kwote moze jest taka funkcja aby program sam tego pilnowal???
Odpowiedz
Sposób działania modyfikacji kwoty pozycji i pola opisu "kwota zapłacona" został wprowadzony do programu celowo. Poprzedni sposób działania tej funkcji (czyli automatyczne dostosowanie wysokości kwoty w opisie do sumy kwot z pozycji) był niewłaściwy. Jeśli faktura zostaje wystawiona i zapisana klawiszem F2 nie należy jej już modyfikować. Rzecz jasna w praktyce zdarza się, że pozycje są modyfikowane, np. z powodu pomyłki lub z powodu zmiany zamówienia przez klienta, ale w takiej sytuacji należy zwracać uwagę na łączną kwotę w polu "kwota zapłacona" w opisie faktury. Dotyczy to zwłaszcza faktur gotówkowych (co związane jest też m.in. z wprowadzeniem do programu wydruków KP). Fakturę wystawiono, przyjęto zapłatę - modyfikacja pozycji oznacza, że faktura ma niedopłatę. Modyfikacja ręczna pola "kwota zapłacona" i "czy zapłacono" gwarantuje, że nie nastąpi sytuacja, gdy faktura została zmieniona np. na większą kwotę, a nie naniesiono rzeczywistej dopłaty. Osoba wystawiająca świadomie wprowadza wysokość kwoty faktycznej zapłaconej.
 
Pytanie
Jestem użytkownikiem programu Buchalter {...}. Prowadzę biuro rachunkowe i rozliczam również klientów opodatkowanych ryczałtowo. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że przy obliczaniu ryczałtu program pobiera składki (najpierw społeczne odlicza od przychodu, a następnie zdrowotne od podatku) w prawidłowej wysokości, ale sumując wszystkie odliczenia (de facto jest np. sama składka zdrowotna) w pozycji odliczenia razem wstawia kwotę zupełnie inną, nie wynikającą z obliczeń. Na przykład powinna być kwota 136,10zł, a odlicza 166zł. Zmusza mnie to do modyfikowania rozliczenia ryczałtu na ostaniej "planszy" (czarna strona).
Odpowiedz
Proszę sprawdzić, czy w poprzednich miesiącach nie było sytuacji, że część składek nie była odliczona z powodu za małego przychodu lub podatku. Jeśli tak, to co nie mogło być odliczone wcześniej zostało zapamiętane przez program i przeniesione na kolejny miesiąc.

 

 
Pytanie
Od 8 lat użytkuję program Buchalter i od jakiegoś czasu brakuje mi możliwości przesuwania nadruku na deklaracjach w milimetrach. Przy jakości otrzymywanych w urzędach skarbowych deklaracji jest to wręcz niezbędne. Możliwość przesuwania nadruków o kolejne wiersze niestety nie wystarcza. Czy przy którejś z kolejnych modyfikacji możliwebyłoby wprowadzenie takiej zmiany, mogłoby to wyglądać jak przy nadruku na przelewy.
Odpowiedz
Przesunięcia w milimetrach dostępne są w trybie graficznym. W trybie znakowym nie. Wynika to z różnicy między tymi trybami - w graficznym drukarka otrzymuje informacje o miejscu nadruku w pikselach, przy znakowym w kolumnach i rzędach.

Jeśli potrzebne jest przesunięcie w milimetrach proszę drukować deklaracje w trybie graficznym prostym.

 
Pytanie
Do końca marca na Buchalterze prowadzona była księgowość w ramach spółki cywilnej. Od kwietnia spółka została wyrejestrowana i jednocześnie zarejestrowana moja samodzielna działalność gospodarcza. Jak mam dopisac teraz w Buchalterze aby PITy były liczone jako kontynuacja (aby zachować ciągłość)?oraz jakie pliki przenieść aby zachować bazę klientów i ustawienia drukowania formularzy?
Odpowiedz
Na początek powinien Pan założyć nowy katalog w Buchalterze i wprowadzić nowe dane Płatnika, wspólnika i wszystkie inne niezbędne dane. Najwięcej "zachodu" będzie z PIT-em 5, ponieważ jest liczony narastająco, dlatego powinien Pan:

- w nowym katalogu w Księdze dopisać z datą marcową koszty i przychody, ale tylko za siebie (za I, II i III z poprzedniej działalności).

- w Podatkach obliczyć ZUS za marzec i ustawić w Opcjach Podatków "Czy składki na ubezpieczenia pobierać z deklaracji ZUS za poprzedni miesiąc ?" na TAK.

- wejść w tabelę zaliczek PIT-5, włączyć "oblicz" za marzec i dopisać do deklaracji składki na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczone jeszcze w poprzedniej działalności, czyli w tym wypadku XII 2003 - II 2004.

- kwiecień liczy Pan już normalnie

Jeśli chodzi o inne dane, np. bazę kontrahentów to należy przekopiować do właściwego podkatalogu plik b3firm.dbf i usunąć plik o takiej samej nazwie, ale z rozszerzeniem .mdx ( z podkatalogu, do którego został wkopiowany .dbf). Ustawienia wydruków znajdują się w pliku b3tabu.dbf, znajduje sie w katalogu głownym Buchaltera i jest to plik wspólny dla wszystkich katalogów.

 
Pytanie
Proszę o podanie mi odpowiedzi dotyczącej możliwości przywrócenia danych zapisanych w ewidencji sprzedaży przez pomyłkę zamiast archiwizacji "ZAPIS" dokonałem "ODCZYTU" tj. danych zarchiwizowanych przed dokonaniem nowych zapisów. Czy program utworzył kopię danych sprzed odczytu? Takim zdarzeniem utraciłem dane, które wymagały ogromu pracy. Wiem z innych programów, że tworzone są kopie sprzed odczytu aby przez pomyłkę nie zniweczyć ogromu pracy.
Odpowiedz
Należy wykonać:

1. Kopię CAŁEGO katalogu Buchaltera z danymi (tak dla bezpieczeństwa jeżeli wykona Pan coś nie tak..) do innego katalogu lub inny dysk.

2. Przekopiować do innego, nowego, pustego katalogu wszystkie pliki zaczynające się od "B3" (rozumiem że problem dotyczy aktualnej wersji Buchaltera dlatego B3), oraz zaczynające się od "B3" i kończące się rokiem "04" (jeżeli problem dotyczy bierzącego roku) i jednocześnie posiadające rozszerzenie BAK np. B3DANE04.BAK

3. Zmienić nazwę wszystkich plików BAK (tych przekopiowanych do oddzielnego , pustego katalogu) na DBF

4. Przekopiować wszystkie przemianowane pliki DBF ( z tego oddzielnego katalogu) do katalogu Buchaltera (z potwierdzeniem nadpisania istniejących plików DBF (a te istniejące to te które Pan odczytał z archiwum).

5. Uruchomić Buchaltera, wykonać serwis i sprawdzić czy wszystko wróciło do stanu poprzedniego.

6. Jeżeli WSZYSTKO będzie w porządku, to można wtedy usunąć z dysku kopię bezpieczeństwa całego katalogu (zrobioną wg punktu nr 1).

 
Pytanie
Przy zmianie drukarki na HP Laserjet 4 są problemy z wydrukiem polskich liter {...} Czy w ustawieniach sterowników drukarki HP Laser może być opcja wyboru standartu liter?
Odpowiedz
Wydruk w trybie graficznym zawiera zawsze polskie znaki diakrytyczne natomiast wydruk w trybie znakowym wymaga zgodności wyboru standardu tych znaków w Buchalterze z wbudowanym standardem w drukarce.
Nie dotyczy to trybu znakowego przy wybranej drukarce HP Laser, ponieważ ten wydruk jest realizowany przez ładowanie czcionki z Buchaltera do drukarki i wydruk znakowy tą czcionką (czyli polskie litery są zawsze).
 
Pytanie
Jestem posiadaczem Waszego programu "Buchaltr", po wgraniu Waszej ostatniej aktualizacji 4.83 w następstwie ukazania się formy płatności GOTÓWKA - pokazuje mi się automatycznie, że zapłacono "T", natomiast po wprowadzeniu asortymentu automatycznie pokazuje się że niezapłacono "N". Jak zmienić ustawienia żeby automatycznie w miejscu gdzie pokazuje czy za płacono gotówką po wprowadzeniu asortymentu po kazywało się zapłacono "T".
Odpowiedz
Proszę podać, jaki rodzaj dokumentu Pan wprowadza, a także czy wypełnione jest pole "kwota zapłacona".
 
Pytanie
Nie ma znaczenia jaki rodzaj dokumentu wpisuję podobnie program zachowuje się przy wpisywaniu rachunku jak i faktury (zarówno w SPRZEDAŻY jak i w ZAKUPACH). Pole "forma zapłaty" jest wypełnione jako gotówka, następnie pole " zapłacono" wypełnione jest TAK, po wprowadzeniu kwot na odpowiednie konta i zapisaniu następuje samorzutna zmiana w polu "zapłacono" na NIE. Oczywistym przy tym jest, że nie pojawia się suma kwoty zapłaconej. Muszę ręcznie modyfikować opis faktury lub rachunku i dopisywać kwotę zapłaconą (zgodną z kwotą ukazującą się w dolnej części okna - sumującą kwoty z poszczególnych kont).
Odpowiedz
Automatyczne ustawienie kwoty zapłaconej i znacznika "zapłacono" działa tylko przy dopisaniu dokumentów. Operacje modyfikacji opisu lub specyfikacji nie mają wpływu na te pola. Oczywiście oprócz wpisania płatności (ALT+P).

Takie działanie jest spowodowane faktem, że w polu "kwota zapłacona" przed modyfikacjami mogła być wpisana już jakaś kwota. Jeśli byśmy automatycznie podstawiali tam kwotę brutto, informacja o poprzedniej płatności byłaby tracona.

 
Pytanie
Program mylnie wylicza wynagrodzenie dla pracownic z symbolem ZUS 012100 - pracownica przebywająca na urlipie wychowawczym. Po przeniesieniu do PŁATNIKA, program ten sygnalizuje błąd i wylicza zupełnie inaczej tzn składki emerytalne i rentowe w całości nie są potrącane pracownicy. W deklaracji DRA wykazywane są jako do pokrycia z budżetu, płatnik nie potrąca również składek chorobowych i wypadkowych. Proszę o sprawdzenie poprawności wyliczeń w BUCHALTERZE oraz pomoc w naprawie błedu w wydruku.Mam zainstalowaną wsersję 4.83
Odpowiedz
Pracownica przybywająca na urlopie wychowawczym powinna mieć kod tytułu ubezpieczenia zaczynający się na "1211" oraz wpisane świadczenie S502. Inaczej Buchalter traktuje ją jak zwykłego pracownika i potrąca z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia.
 
Pytanie
W dniu dzisiejszym podczas tworzenia listy płac ( składniki - podaj kod składnika z listy F4 ) pojawił się błąd nr 900 ( za mało pamięci - usuń inne programy z pamięci ) a następnie pojawił się komunikat na ekranie : 16 bitowy podsystem MS-DOS BV.EXE NT VDM CPU : napotkano niedozwoloną instrukcję CS : 95b7 IP : 0625 OP : ff ff ff ff ff Wybierz przycisk "Zamknij" aby zakończyć działanie aplikacji. Przy wydruku składników wynagrodzenia wystąpił błąd : Brak pamięci do wykonania opcji ! Potrzebna ilość pamięci : 6240 Bieżąca ilość pamięci : 1440 O wyżej opisanych błędach ( i nie tylko tych ) informowałem Was dużo wcześniej. Osobiście uważam, że problem występuje na gruncie systemu operacyjnego Windows XP Home Ed. a Buchalterem pracującym pod MS-DOS.
Odpowiedz
Trudno nam znaleźć przyczynę tym bardziej, że 578 KB wolnej pamięci RAM powinno wystarczyć a Pan ma kłopoty. Poza tym nie tylko Pan używa XP.

Buchalter nic nie ma do XP, ponieważ nie jest aplikacją windowsową. Pod XP uruchamiany jest przez NTVDM.EXE (emulator MS-DOS-a) a emulator stwarza różne problemy.

Proszę przysłać plik config.nt i autoexec.nt

Pracujemy cały czas nad zmniejszeniem zapotrzebowania na pamięć. Przyślę taką wersję w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano.

 
Pytanie
Serdecznie dziękuję za przesłane pliki, w chwili obecnej program nie zgłasza zapotrzebowania na pamięć jednak w dalszym ciągu zwłaszcza pracując na poziomie ewidencji bardzo często się wyłancza ( tak jak przy użyciu funkcji ZAKOŃCZ - następuje całkowite wyjście z programu ). Bardzo proszę o pomoc.
Odpowiedz
Z analogicznym plikiem config.sys i autoexec.bat mamy na XP 625 kB najwiêkszy program (możliwy do uruchomienia). Proszę jeszcze raz przysłać plik ram.txt

MEM/C > ram.txt

 
Pytanie
W załączeniu przesyłam plik ram.txt
Odpowiedz
To jest konfiguracja Pańskiej pamięci podstawowej:

Pamięć konwencjonalna :

Nazwa Rozmiar (dziesiętnie) Rozmiar (hex)
------------- --------------------- -------------
MSDOS 12096 ( 11.8K) 2F40
KBD 3296 ( 3.2K) CE0
HIMEM 1248 ( 1.2K) 4E0
COMMAND 3856 ( 3.8K) F10
DOSX 34720 ( 33.9K) 87A0
COMMAND 4480 ( 4.4K) 1180
KB16 6096 ( 6.0K) 17D0
WOLNE 112 ( 0.1K) 70
WOLNE 589200 (575.4K) 8FD90

Suma wolnej : 589312 (575.5K)

A to jest konfiguracja pamiêci z mojego komputera (XP Home Edition):

Pamięć konwencjonalna :

Nazwa Rozmiar (dziesiętnie) Rozmiar (hex)
------------- --------------------- -------------
MSDOS 14176 ( 13.8K) 3760
KBD 3296 ( 3.2K) CE0
HIMEM 1248 ( 1.2K) 4E0
COMMAND 3872 ( 3.8K) F20
KB16 6096 ( 6.0K) 17D0
WOLNE 112 ( 0.1K) 70
WOLNE 848 ( 0.8K) 350
WOLNE 625504 (610.8K) 98B60

Suma wolnej : 626464 (611.8K)

Zadnicza różnica polega na tym, że ma Pan w pliku AUTOEXEC.NT linię ładującą program DOSX

Jeżeli go Pan niepotrzebuje (jakaś pozostałość po wcześniejszym programie), to wystarczy na początku tej linii wpisać słowo REM (komentarz).

Jeżeli jest potrzebny, to należy skopiować plik AUTOEXEC.NT w tym samym miejscu pod nazwą np. AUTOEXEC.BU i wtym nowym pliku usunąć tą linię (lub "zaremować").

Następnie w skrócie do programu Buchalter (na pulpicie) zmienić nazwę pliku AUTOEXEC.NT na AUTOEXEC.BU

Uruchamiając Buchaltera będzie Pan miał do dyspozycji przeszło 600 kB wolnej pamięci podstawowej RAM.

 
Pytanie
Serdecznie dziękuję za pomoc. "zaremowanie" w pliku AUTOEXEC.NT linii ładującej program DOSX spowodowało bezwzględną poprawę pracy programu BUCHALTER, odpukać.... ale myślę że teraz wszysto potoczy się bezproblemowo. Mam jeszcze jedną prośbę - b. proszę o odpowiedź jak powinny być ustawione we właściwościach pliku BV3.EXE uruchamiającego pracę programu BUCHALTER opcje pamięci : -/ pamięć konwencjonalna -/ pamięć rozszerzona typu EMS -/ pamięć rozszerzona typu XMS -/ pamięć trybu chronionego MS-DOS (DPM)
Odpowiedz
Sam w sobie DOSX nie powodaował żadnej kolizji ale zabierał cenną pamięć.

Standardowo program ten nie jest ładowany więc przypuszczam, że został dopisany automatycznie przy instalacji innego programu (może gry).

Opcje pamięci : Automatycznie

 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa