BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2005 rok / luty

Pytanie
.Jestem użytkownikiem Buchaltera, w najbliższym czasie przechodzę na realizację przelewów drogą internetową, chciałbym przenieś bazę danych klientów np. do worda. Czy jest taka możliwość lub inna wydostania tych danych z Buchaltera.
Odpowiedz
Program zapisuje dane w formacie .dbf. Ten format jest rozpoznawany np. przez program Excel, ale po otwarciu plików układ danych nie będzie taki sam jak w Buchalterze. Jeśli będzie chciał Pan podejrzeć pliki z programu proszę to robić na kopii, nie na plikach właściwych.
 
Pytanie
Czy dokonując archiwiazacji zapamiętuję wszystkie lata księgowe, jaka ilość pamieci jest niezbędna do zapisania tych danych.
Odpowiedz
Funkcja archiwizacji zapisuje tylko jeden rok. Pamięć nie ma tu znaczenia. To ile miejsca na dysku lub na dyskietce zajmie archiwizacja zależy od ilości wprowadzonych danych. Przeciętne archiwum mieści się na jednej dyskietce.
 
Pytanie
przy generacji dokumentow do ZUS's i exporcie do platnika nie mam w dokumencie RCA uwzglednionego pracodawcy jako platnika co trzeba zrobic aby sie tam pojawil?
Odpowiedz
Czy pracodawca rozlicza się z pracownikami ? Z któego miejsca w programie ekportowany jest ZUS (Podatki, Kartoteki) ?
 
Pytanie
Pracodawca rozlicza sie razem z pracownikami (nie jest wpisany do kartotek) z *kartotek* generowany jest zus i eksportowany do platnika (konkretniej do zalozonego samodzielnie katalogu i importowany platnikiem)
Odpowiedz
Jeśli pracodawca rozlicza się pracownika powinni Państwo obliczać ZUS za niego w Podatkach - ZUS i nie eksportować. Pracownik powinien mieć ustawione w swoich danych, aby jego składki były dołączane do składek pracowników (analogiczne ustawienie trzeba zrobić też na 3 stronie Parametrów Płacowych). Potem obliczyć ZUS w Kartotekach i eksportować plik .kdu.Jeśli płatnikiem składek jest jednoosobowa firma to trzeba też zwrócić uwagę, czy parametr "czy eksportować nazwę skróconą dla osoby fizycznej?" jest ustawiony na TAK i czy ta nazwa jest wpisana na 2 stronie danych wspólnika. W przypadku, gdy jest kilku właścicieli nazwa skrócona powinna być wpisana w danych Podatnika.
 
Pytanie
Chciałabym się dowiedzieć czy w programie Buchalter 4.86 istnieje możliwość sporządzania deklaracji VAT-UE Informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów. Jeśli tak proszę o wskazanie procedury jej sporządzania.
Odpowiedz
Informację podsumowującą można wydrukować (na oryginalnym wzorze lub w całości) z Ewidencji (Ewidencje - VAT-UE). Na wydruku uwzględniane są wszystkie zapisy, które mają ustawione status dostawy i nabycia jako wewnątrzwspólnotowy, data VAT mieści się w wybranym kwartale i opcja "czy VAT-UE?" w opisie faktury ustawiona jest na TAK.
 
Pytanie
Jak zrobić, aby wydruk z programu był buforowany przez windows, aby można ciągle pracować w programie np podczas drukowania KPiR
Odpowiedz
Powinni Państwo włączyć w opcjach drukarki (w systemie Windows) buforowanie zadań dla DOSa.
 
Pytanie
Dzień dobry pracuje na programie Buchalter II opłacam oczywiscie abonament ale zawsze inna osoba wgrywała mi inna osoba . A teraz musze to zrobic sam .Dostałem płytke i co mam z nią zrobic. Czy mam wejsc na windowsa i z tego systemu uruchomic płytke czy w inny sposób ?
Odpowiedz
Instalacja odbywa się z poziomu Windowsów. Płytę powinien Pan włożyć do stacji CD-ROM. Jeśli płyta sama się nie uruchomi to proszę wejść w "Mój Komputer" i kliknąć dwa razy na ikonę płyty. Jeśli pracuje Pan na systemie Windows 98 lub 95 to wystarczy potwierdzać Enterem chęć wykonania aktualizacji (proszę czytać napisy, które będą się wyświetlały).
Jeśli pracuje Pan na Windows 2000, NT lub XP to należy wejść w "Mój Komputer", zaznaczyć płytkę na niebiesko, kliknąć tylko raz prawym klawiszem myszy i wybrać "Exploruj", potem znaleść plik instnt.exe i uruchomić.Jeśli Pana program jest zainstalowany an dysku C w katalogu Buch to w czasie instalacji trzeba tylko potwierdzać. Jeśli jest w innym miejscu na dysku to w czasie instalacji będzie Pan musiał wybrać właściwy dysk i katalog (między oknami poruszamy się klawiszem TAB). To, gdzie znajduje się program może Pan sprawdzić we właściwościach skrótu do Buchaltera (trzeba najechać na ikonę na pulpicie, wcisnąć prawy klawisz myszy, wejść we właściwości, potem zakładkę "program" i sprawdzić ścieżkę w polu "folder roboczy").
 
Pytanie
Otrzymałam od Państwa aktualizację programu BUCHALTER II 4,86 -niestety po przystąpieniu do instalacji pojawia się komunikat : "Brak dysku z wystarczającą ilością miejsca." A to nie może być prawdą , ponieważ na dysku na którym mam zainstalowany program jest 31,1 GB wolnego miejsca. Podobny komunikat pojawia się przy instalacji poprzedniej aktualizacji-4,85. Ponadto po włożeniu płyty do napędu otwiera się okno z informacjami dot. instalacji- brak jest w nim polskich liter-tylko 'dziwne znaczki'. Nadmieniam , że do tej pory instalacje przeprowadzane były bez problemów.
Odpowiedz
Powinna Pani instalować aktualizacje przez plik instnt.ex. Jest to instaltor do dysków o dużej pojemności. Przy pytaniu "czy modyfikować config.sys?" należy zaznaczyć NIE (ma nie być "krzyżyka"). Instnt.exe można uruchomić bezpośrednio z płyty, po wejściu w jej explorację. "Żabki" pojawiają się, ponieważ na Pani komputerze jest system Windows 2000, NT lub XP a instalacja uruchamiana jest domyślnym instalatorem do Windows 95, 98.
 
Pytanie
Kupiłem nową drukarkę HP5740 podłączona jest przez port USB. Ustawiona jest jako drukarka domyślna. Mam również drukarkę Epsona na LPT1. W ustawieniach wydruku z Buchakltera ustawiam opcje "drukarka", program przesyła wydruk do Epsona. Jak mogę to zmienić nie likwidując całkowicie Epsona.
Odpowiedz
Ustawienie wyjścia na "DRUKARKĘ" nie oznacza, że program będzie drukował na drukarkę domyślną, tylko na domyślny port. Domyślną drukarkę ustawia się w systemie WIndows, a port w BIOSie. U Pana na komputerze domyślny port to LPT1, dlatego Buchalter drukuje na Epsona. Program nie może drukować bezpośrednio na drukarkę podłączoną przez port USB. Taką drukarkę trzeba ustawić przez program BvUSB (przesyłam w osobnej wiadomości wraz z opisem). BvUSB będzie przechwytywał wydruki z Buchaltera i kierował na drukarkę. HP powinna być w tym momencie ustawiona jako domyślna w systemie. Tak jak przeczyta Pan w opisie wyjście w Buchalterze należy wtedy ustawiać na DYSK.Jeśli będzie Pan chciał wydrukować na EPSONA to może Pan wybrać albo wyjście "DRUKARKA" albo "LPT 1".Jeśli obie drukarki byłyby podpięte do portów LPT (EPSON na LPT1, HP na LPT2) to na Epsona należałoby wybierać wyjście "DRUKARKA" (bo jej port jest domyślny w systemie) lub "LPT1", na HP - "LPT2".
 
Pytanie
Od tego roku najem rozliczamy działalność na PIT5L, a najem jest osobną działalnością rozliczaną deklaracją PIT5, w związku z tym dopisaliśmy drugą firmę -NAJEM. Po wprowadzeniu w styczniu wszystkich kosztów związanych z najmami i wszystkich faktur sprzedaży najmu. Przy drukowaniu PIT5 Buchalter rozlicza najem jako działalność gospodarczą, wpisując koszty i dochody do pozycji 19, 20 i 21. Jak należy ustawić program aby wiedział że są to dochody i koszty z najmu i wpisywał te dane do pozycji 27, 28 i 29 PITu 5 ?
Odpowiedz
Najmu nie można prowadzić tak jak "zwykłej" działalności, ponieważ tak jak u Państwa program będzie wstawiał kwoty w pole przeznaczone na działalność gospodarczą. Najem można prowadzić w osobnym katalogu w celu robienia zestawień i podsumowań, ale już kwoty na PIT-5 lub PIT-5L trzeba wprowadzić ręcznie w odpowiednie pola.
 
Pytanie
opcję sprzedaży pomocniczej stosuję w BUCH dla zaewidencjonowania faktur sprzedaży z załączonym paragonem fiskalnym (bez ksiegowania).Problem w tym,że w ewidencji tych faktur pozostaje pusta pierwsza kolumna "iden.numeru".Domyślam się,że ma tam być jakaś l.p.
Odpowiedz
Jeśli Pana faktury nie mają identyfikatora numeru to trzeba odznaczyć tą kolumnę, żeby się nie drukowała. Identyfikator to symbol, za pomocą któego może Pan wprowadzić kilka numeracji faktur.
 
Pytanie
Prosze o informację, czy w deklaracji VAT za styczen 2005 uwzględniona jest roczna korekta podatku VAT za 2004 w związku z zakupami związanymi z sprzedażą opodatkowaną i zwolniona z podatku, czy tez nalezy dokonać obliczen prze wejście do zakładki "korekta" w "podatki-VAT-7"
Odpowiedz
Buchalter liczy korekty automatycznie po włączeniu oblieczenia VAT-7. Część "korekty" służy do dopisywania, modyfikacji i usuwania informacji potrzebnych do obliczeń. Szczegółową informację o korektach mogą Państwo znaleść w opisie do aktualizacji w pliku info_upd.doc ( w katalogu głównym Buchaltera po instalacji wersji 4.86).
 
Pytanie
dotąd archiwizowałem na bieżąco zbiory firm w BUCH-u na dyskietkach.Obecnie chciałem skorzystać z nagrywarki i archiwizować na CD.Nie wiem czy warunkiem koniecznym jest przeznaczenie osobnej płytki dla każdego klienta(firmy),czy można jakoś zbiorowo.Proszę w miare szczegółowo to przybliżyć.
Odpowiedz
Na płytę archiwum robi się tak samo na dysk, z tymże płyta musi być odpowiednio sformatowana. Archiwizacją nie wypali się danych na płycie, dlatego trzeba kupić płytę CD-RW i sformatować ją tak, aby można było na nią kopiować pliki wielokrotnie bez konieczności wypalania. Gdy płyta jest gotowa wtedy w opcjach głównych Buchaltera należy podać (jeśli stacja CD-ROM to np. dysk F:) :

F:

W czasie zapisu archiwum Buchaltera spyta "Podaj nazwę podkatalogu". Wtedy podajemy nazwę podkatalogu danej firmy, który utworzy się na dysku np. JAN, JANZ i Buchalter zapisze w nim dane.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa