BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2013 rok / Listopad

Pytanie
mam pytanie własnie otrzymałam informcję z aktualizcją buchaltera WIN mogę wiedzieć jakich zmian ta aktualizacja dotyczy, bo w tej chwili nie mam dostępu do tej aktualizacji a pracownica nie jest upowazniona do odbiera takich przesyłek.
Odpowiedz

Zmiany w nowej wersji programu dotyczą min. ustawy z 26 lipca 2013 r  art.17 ust1 pkt 7 obowiązującej od 01.10.2013 oraz nowych wzorów deklracji podatkowych.
 

 
Pytanie
Prowadzę biuro księgowe i od lat korzystam z programu Buchalter. W programie brakuje możliwości stworzenia dokumentu, którym można by było wpisać zbiorczo sprzedaż do rejestru VAT i później do księgi.Regułą jest, że klienci przynoszą do księgowania faktury sprzedaży z rejestrem sprzedaży VAT. Taką sprzedaż księguje się jedną pozycją, dotąd wpisujemy ją dokumentem sprzedaży bezrachunkowej (po wydruku skreślamy w nazwie „bezrachunkowa”) ale nie ukrywam, że przydałby się dokument, który w nazwie miałby „zestawienie sprzedaży” lub samo „sprzedaż”. Dokument mógłby wyglądać graficznie tak samo jak dokument sprzedaży bezrachunkowej tylko nazwa mogłaby być inna.
Odpowiedz
Aby uzyskać potrzebny wydruk z ewidencji, proponuję zmienić nazwę drukowaną w opcjach ewidencji na 1 stronie. Zmieniona nazwa przy wyborze w momencie dopisywania dokumentu do ewidencji nie będzie miała zmienionej nazwy, ale na wydruku ta nazwa będzie ze zmianą.
 
 
Pytanie
Użytkuję wasz program od 1996 roku jak mnie pamięć nie myli, nie jestem tego w stanie sprawdzić, bo nie zachowaliście kontynuacji swojego programu, bym mogła zajrzeć do tych danych KLUCZ JUŻ NIE PASUJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a dodatkowo muszę jeszcze wczytywać inne wersje STARSZE, by móc odczytać np. 2007 rok TRAGICZNE, program powinien odczytywać 7 lat wstecz, bo taki jest obowiązek do kontroli, a tego raczej nie przeskoczę z waszym oprogramowaniem. Po jaką ..... w dowodach wewnętrznych jest na końcu wpisywania pozycji wybór czy jest to towar handlowy czy koszt uboczny, czy inne itd - jeżeli już to powinno znajdować się tak jak w ewidencjach u góry wpisywanej pozycji tak jak w ewidencjach VAT. Jest to strata czasu dla wpisującego. W ewidencjach VAT sprzedaż dodaliście opcję "czy nabywca jest płatnikiem VAT - dotyczy to odwrotnego obciążenia i powinno się wyświetlać tylko jak wybiera się odwrotne obciążenie, a nie ogłupiać przy "automatycznym" wklepywaniu. O typie sprzedaży na samym końcu nawet nie wspomnę, bo powinno być u góry tak jak w zakupach. Jeszcze jedna rzecz jest poprawiona niepotrzebnie NUMERACJA . Po jaką ........... tam grzebaliście, co komu przeszkadzało, że można było przełamać przez literę!
Odpowiedz

1) W odpowiedzi na poniższy e-mail chciałabym Panią poinformować, że program Buchalter Win jak najbardziej umożliwia dostęp do danych 7 lat wstecz, na wersji windowsowej odczyt możliwy jest od 2003 roku, poniżej na wersji dosowej na kluczu szeregowym od programu Buchalter II o numerze seryjnym .... Nie jest możliwy odczyt pod wersją bieżącą 2013.11 uruchamianą plikiem BW5.exe do lat poniżej 2011 roku ze względu na zmiany strukur baz danych jakie były konieczne do przeprowadzenia w celu aktualizacji programu, w takim przypadku należy uruchomić plik BW4.exe (lata 2007-2010) lub plik BW3.exe (lata 2003-2006).
 
2) Jeśli chodzi o dowody wewnętrzne i typ wydatku, jeśli dane pole trzeba uzupełnić nie ma wpływu na pracę czy dana opcja jest na początku pozycji czy na końcu.
 
3) Zmiany jakie wprowadzamy do programu są konieczne ze względu na zmieniające się przepisy, program musi być zgodny z wytycznymi MF. Jeśli chodzi o sugestie dotyczące proponowanych zmian musimy brać pod uwagę większość z kilkudziesięciu naszych użytkowników. Zmiana odnośnie "odwrotnego obciążenia" wprowadzona została nie tylko ze względu na nowe przepisy obowiązujące od 01.10.2013, ale także na wiele zgłoszeń od naszych użytkowników. W przypadku, kiedy na jednym dokumencie z typem dostawy bądź nabycia krajowa jest pozycja opodatkowana a druga dotyczy właśnie odwrotnego obciążenia należy przy pytaniu "czy nabywca płatnikiem VAT" ustawić na tak dla pozycji dot. odwrotnego obciążenia. Nie ma możliwości, aby takie pytanie nie wyświetłało się w ogóle w pozycjach, ze względu na to, że odnosząc się do przypadku wymienionego powyżej przy dopisaniu program nie będzie wiedział, czy jakaś pozycja będzie dotyczyła odwrotnego obciążenia.
 
4) Jeśli chodzi o zmianę dotyczącą numeracji dokumentu do wersji 5.20/2013.11 została wprowadzona zmiana do opcji ewidencji, która polega na wprowadzeniu pytania "Czy proponować właściwy numer dokumentu sprzedaży", jeśli użytkownik nie będzie chciał, aby program proponował taki numer, daną opcję należy ustawić na nie.
 
Pytanie
na twardym dysku zewnętrznym archiwizuję firmy, które rozliczam,na nowym komputerze z powodzeniem wgrałem Buchaltera i przeniosłem dane firm , ale gdy podczas pracy z Buchalterem na nowym komputerze próbuję dalej archiwizować firmy na tym samym dysku zewnętrznym, pokazuje się komunikat: "błąd zapisu na dysk lub brak miejsca na dysku"
Odpowiedz
 Prawdopodobnie na nowym komputerze ma Pani zainstalowany program atywirusowy, który może powodować problem, jeśli tak proszę go wyłączyć i spróbować ponownie przeprowadzić archiwum powinno być ok.
 
Pytanie
chciałabym prosić o pomoc w ustawieniu druku dokumentów.Mam drukarkę atramentową Canon MG 5350 zainstalowaną bezprzewodowo. Jakie ustawienia wybrać abym mogła drukować dokumenty z Buchaltera.
Odpowiedz
Jeśli drukarka jest zainstalowana bezprzewodowo to niestety, ale z programu Buchalter II nie będzie można drukawać z danej drukarki. Taka możliwość najprawdopodobniej będzie z programu windowsowego Buchalter Win, w celu sprawdzenia proponuję pobrać wersję demo programu Buchalter Win, w załączeniu przesyłam link http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/8.
 
Pytanie
W ewidencji zakupu przy wprowadzaniu pozycji faktury Na dole okna pojawia się pytanie „czy nabywca płatnikiem VAT” i standardowo jest NIE. Co oznacza i czym skutkuje ten zapis ? Jestem płatnikiem VAT. W przypadku gdy chcę zmienić na TAK Pojawia mi się TIE Wygląda to tak jakby opcja ta była niedostępna. W czym problem ?
Odpowiedz
Nowe pole  "czy nabywca płatnikiem vat "dodane w wersji 2013,11 dotyczy zmian , które obowiązują od 1 października odnośnie odwrotnego obciążenia, jeśli nie posiadacie Państwi tego typu transakcji pole powinno byc ustawiona na NIE. Natomiast jesli chodzi o drugą sprawę, wyświetla "T" i zanim zdąży zadziałać funkcja zamieniająca "T" na "TAK" okno jest zamykane, dlatego przez chwilę widać "TIE", natomiast funkcja działa poprawnie, nie ma potrzeby modyfikacji pozycji.
 
Pytanie
zmieniłem Buchaltera z DOS na Buchaltera Win .. ale mogę korzystać tylko z danych 2012 i 2013 r. pytanie - jak dobrać się do starszych danych .. powiedzmy z 2011, 2010 r.., klucze sprzętowe zwróciłem
Odpowiedz
Do przejścia do kluczy USB dołączone zostały trzy aktualizacje do odczytu danych od 2003 roku: v. 2007.01 (uruchamiana plikiem BW3.EXE), 2012.01 (uruchamiana plikiem BW4.EXE) i 2013.08 (uruchamiana plikiem BW5.exe), proszę o ich zainstalowanie w celu dostępu do porzednich lat.
 
Pytanie
W jaki sposób wprowadzić do ewidencji zakupów fakturę na której znajdują się towary ze stawkami 23, oraz oo (odwrotne obciążenie)przy płatnik-nabywca nie mogę wprowadzić stawki 23 jeśli wpiszę \"normalnie\" to uwidacznia mi się stawka przy OO
Odpowiedz
Jeśli na jednym dokumencie jest pozycja opodatkowana a druga dotycząca odwrotnego obciążenia w takim wypadku należy wybrać typ dostawy bądź nabycia krajowa, następnie przy pozycji dotyczącej odwrotnego obciążenia na pytanie "czy nabywca płatnikiem VAT" wybrać TAK.
 
Pytanie
Przy dopisywaniu zwykłej faktury krajowej automatycznie mam ustawione CZY NABYWCA PŁATNIKIEM VAT? "NIE" a platnik jest platnikiem vat i za każdym dopisaniem faktury krajowej muszę zmieniać ta opcje na "TAK"? (jest to niewygodne przy dużej ilości faktur) Nie idzie ustawić żeby domyślnie opcja za każdym dopisaniem faktury krajowej w pozycji CZY NABYWCA PŁATNIKIEM VAT ? byla ustawiona na TAK?
Odpowiedz
Nowa opcja w pozycjach w ewidencji sprzedaży i zakupów CZY NABYWCA PŁATNIKIEM VAT odnosi się tylko do towarów co do których stosuje się odwrotne obciążenie w Vat o którym mówi ustawa z dnia 26 lipca 2013 art.17 ust.1 pkt.7.
 
Pytanie
proszę uprzejmie o : 1.podanie sposobu przeniesienia programu Buchalter II na nowy komputer,oraz 2.co mam zrobić aby następne aktualizacje otrzymywać drogą elektroniczną a nie w formie płyty CD pocztą. Z góry dziękuję ,
Odpowiedz

Program Buchalter nie instaluje się w systemie, tak że nic nie stoi na  przeszkodzie, aby funkcją kopiuj/wklej przenieść go na inny dysk/komputer wraz z całą jego zawartością. Na pulpit należy wówczas wyciągnąć tylko nowy skrót do pliku uruchomieniowego BV5.exe. Posiadają Państwo program dosowy Buchalter II, który na systemach operacyjnych Vista, 7, 8 nie będzie działał, w takim wypadku trzeba wymienić go na wersję windowsową. Proszę o informację jeśli komputer jest z takim systemem, wówczas podam szczegółowe informacje odnośnie wymiany. Aby przejść z formy otrzymywania aktualizacji pobranie pocztowe na abonament elektroniczny należy w tym celu przesłać taką informację wraz z kontem e-mail do wysyłki aktualizacji oraz zrobić przedpłatę za abonament w wysokości 133 zł netto (brutto 163,59 zł) na konto podane poniżej
powołując się na numer seryjny programu:

BZ WBK SA 9/O W-wa
35 1090 1833 0000 0005 0600 0633

 
Pytanie
Dotyczy instalacji wersji 2013.11. pyt. I. Proszę o wyjaśninie jaka jest ścieżka do zmian w części: 4.4 Ewidencja Co to jest okno szczegółów (...) w celu odnalezienia zapisu " odwrotne obciążenie". Gdzie tego elementu poszukać w Buchalter win ? pyt. II. Proszę o podpowiedz jak prawidłowo zaksięgować w ewidencji zakupów VAT - fakurę vat z towarem obejmującym "odwrotne obciążenie" i wyłącznie pozycję netto. Podejmując próbę zaewidencjonowania ww. faktury nie jest widoczna w deklaracji vat -7 za 10/2013. Tego typu fv vat musze opodatkować podatkiem vat , aby ta dana pojawiła się po stronie podatku należnego oraz naliczonego w deklaracji vat-7. Zastanawiam się w jaki sposób mogę podać na etapie wprowadzania stawkę vat w celu "odwrotnego obciążenia".
Odpowiedz

1. Okno szczegółów jest to podgląd pozycji znajdujących się na dokumentach zakupu, które otwiera się po dwukrotnym wciśnięciu klawisza F2 będąc ustawionym na danej fakturze. W ostatniej aktualizacji 5,20 został do niego dodany opis "odwrotne obciążenie".
 
2. Fakturę zakupu zawierającą pozycje z odwrotnym obciążeniem można wprowadzić na dwa sposoby:
a) w przypadku gdy cały dokument jest na odwrotne obciążenie typ nabycia przy wprowadzaniu faktury zakupu można ustawić na PŁATNIK-NABYWCA, wówczas opcja CZY NABYWCA PŁATNIKIEM VAT jest nieaktywna.
b) w przypadku gdy na jednym dokumencie jest pozycja opodatkowana a druga dotyczy odwrotnego obciążenia należy wybrać typ nabycia KRAJOWA i w pozycjach przy opcji "czy nabywca płatnikiem VAT" ustawić na TAK dla odwrotnego obciążenia. Stan opcji wpływa później na sposób wykazania danych na deklaracji VAT, przy odwrotnym obciążeniu kwoty będą widoczne zarówno po stronie podatku naliczonego jak i należnego

 
Pytanie
pracuję w Buchalterze II rok 2013, przy eksporcie ZUS z pracownikami wyświetla mi się katalog z roku 2008. Co powinienem poprawić, aby eksport pliku *.xml lądował w danych roku 2013. Gdzie mogę zmienić ten katalog wyjściowy?
Odpowiedz
Proszę sprawdzić w parametrach płacowych na 2 str. jest tam pole " nazwa katalogu do eksportu raportów dla programu Płatnik", prawdopodobnie jest tam wpisana ścieżka do katalogu 2008
 
Pytanie
Witam Proszę o informację czy ten program można podłączyć z kasą fiskalną Posnet
Odpowiedz

Jeśli drukaraka fiskalna filrmy POSNET, którą Państwo posiadaja bądź są zainteresowani obsługuje stary protokół "Thermal" powinna działać.

 
Pytanie
Witam, mam problem z generowaniem wydruku VAT-ZD. PO zaznaczeniu w VAT-7 drukuje się sama deklaracja a następnie wyświetla się różowy ekran z opcjami wydruku VAT-zd jednak gdy daję F2 ekran znika a formularz się nie drukuje. Co jest nie tak?
Odpowiedz
Załącznik VAT-ZD generuje się tylko w przypadku, gdy korekty VAT zostały obliczone w programie i przeniesione na deklarację. Jeśli nie kontrolujecie Państwo ich za pomocą programu to pomimo zaznaczenia pola " zawiadomienie o skorygowaniu podstawy i podatku należnego VAT-ZD) na Tak wydruk nie będzie możliwy.
 
Pytanie
Czy mogła by Pani wyjaśnić w takim razie jak poprawnie wygenerować druk VAT-ZD?
Odpowiedz

W celu prawidłowej kontroli korekty vat przez program, pierwszym krokiem jest wprowadzanie płatności do dokumentów za pomocą kasy uruchamianej klawiszami CTRL+K zarówno dla dokumentów sprzedaży jak i zakupów, następnie obliczenie korekt PODATKI-VAT-KOREKTY. Po obliczeniu korekt vat zostaje kwestia przeniesienia ich na deklarację za pomocą kombinacji klawiszy ALT+F5, dopiero wówczas zostanie wygenerowany załącznik VAT-ZD. Dokładny opis poprawnego obliczenia korekty vat dołączony był przy aktualizacji wersji 2013,05

 
Pytanie
1) przy imporcie usług wg art. 28 , gdzie nabywca nalicza VAT, ale nie może go odliczyć (np. leasing samochodu osobowego), nie jest wypełniana poz. 29 i poz.30 deklaracji VAT-7, jednocześnie wartość netto zostaje przeniesiona do poz. 41. 2) od przedostatniej aktualizacji, nie jest możliwe wydrukowanie kolumny zawieracjącej składki ZUS (od czasu, gdy możliwy jest wydruk kolumn wypłaty w gotówce i wypłaty na konto)
Odpowiedz
ad.1
W momencie dopisywania pozycji do zakupów na pytanie " Czy odliczać Vat?" należy wybrać Art.28B. Wówczas na deklaracji Vat-7 taki zapis będzie widoczny w pozycjach 29 i 30.
 
ad.2
Przd wydrukiem listy płac w ramce Wybierz Dane do Wydruku proszę sprawdzić ustawienia w ramkach Rząd, Kolumna, Szerokość, czy numeracja jest prawidłowa lub wcisnąć przycisk F3 ( Przywróć ustawienia firmowe) i na nowo ustawić cały wydruk. Sprawdziłam w swoim Buchalterze i ramka ze składami Zus jest drukowana.
 
Pytanie
proszę o odpowiedź, czy w obecnym programie Buchaltera mogę wyfiltrować zakupy n e t t o: - opodatkowane podatkiem 23% - opodatkowane podatkiem 8% - nie podlegające podatkowi - chodzi o "odwrotne obciążenie".
Odpowiedz
Przed wydrukiem rejestru zakupu należy ustawić filtr na stawkę podstawową bądź obniżoną, jeśli chodzi o odwrotne obciążenie proszę ustawić filtr na typ nabycia Płatnik nabywca.
 
Pytanie
Jak wprowadzać pozycję fakturę vat marża żeby od marży BUCHALTER obliczył podatek vat i zaliczył do VAT-7 ale drukował tylko pozycję BRUTTO?
Odpowiedz
W przypadku wprowadzania faktur z marżą w specyfikacji faktury znajduje się pole "kwota zakupu". Podatkiem obciążona jest różnica pomiędzy kwotą brutto sprzedaży a kwotą zakupu. Pozycje dla takich faktur wprowadzamy zawsze od brutto. W oknie dopisania wyświetlane jest pole "księguj", gdzie do wyboru jest "netto" i "marża". Przy księgowaniu kwota zależy od pola "księguj". Jeśli księgowanie jest ustawione na marża kwota wynosi "brutto - VAT - koszt zakupu". Inaczej jest "brutto - VAT".
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa