BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2005 rok / styczeń

Pytanie
Mam prośbę o udzielenie informacji na temat ,jakie warunki należy spełniać aby prowadzić w Buchalterze dwie firmy.
Odpowiedz
W Buchalterze można prowadzić dowolną ilość firm i nie muszą być spełnione żadne warunki. To zależy od tego ile katalogów postanowi Pani założyć w programie ("Katalogi" po wejściu do programu). Jeśli nie zakładała Pani nigdy żadnego katalogu, tylko wprowadzała Pani od razu dane proszę o informację i podanie numeru programu - opiszemy co nalezy w takiej sytuacji zrobić.
 
Pytanie
Jest dokładnie tak jak Pani wspomniała, dane wprowadzane są bezpośrednio.
Odpowiedz

Są dwa sposoby na rozwiązanie tej sytuacji:

1. - należy przygotować dwie dyskietki. Będą potrzebne do zapisu danych za rok 2003 i 2004. Trzy, jeśli zaczęła Pani już prowadzić rok 2005.
- robimy zapis na dyskietkę archiwum z 2003 roku, potem z 2004 i 2005.
- wchodzimy do części "Katalogi" i zakładamy dwa katalogi. Jeden katalog to będzie ten, w którym odczyta Pani dane swojej firmy, a drugi ten nowy. W "nazwie katalogu" można wpisać właściwie cokolwiek, chodzi tylko o to, aby przy późniejszym wybieraniu katalogów wiedziała Pani jaka to firma, a w "nazwie katalogu" wpisujemy nazwę katalogu, w którym będą przechowywane dane. Buchalter utworzy go na dysku komputera. Katalogi zapisujemy.
- wchodzimy w część "Buchalter" tak jak dotychczas. Po założeniu katalogów nie będzie się pojawiała od razu "Sprzedaż, Zakupy etc..." tylko lista z katalogami. Wybieramy ten katalog, w którym odczytamy dane.- Odczytujemy dane za poszczególne lata.

Potem można już pracować jak dotychczas.

2. Wchodzimy do części "Katalogi" i zakładamy dwa katalogi. W polu "nazwa katalogu" dla tej firmy, którą Pani do tej pory wprowadziła nie wpisujemy nazwy katalogu, tylko pełną ścieżkę dostępu danych (program je sam znajdzie na dysku). Jeśli użytkownik nigdy nie zakładał katalogów to jego dane zapisują się w katalogu głównym Buchaltera. Zwykle jest to katalog "Buch" na dysku C:. Zakładając, że tak jest u Pani wtedy w polu "nazwa katalogu" powinna Pani wpisać:

C:Buch

Katalogi zapisujemy i można pracować dalej.

Jeśli nie wie Pani jaki jest katalog główny programu i na jakim jest dysku to można to sprawdzić we właściwościach skrótu do Buchaltera (prawy klawisz myszy - właściwości - zakładka "Program" - katalog roboczy).

Jest to szybsza metoda.

 
Pytanie
w czasie generowania ZUS czasami pokazuje się nam : błąd krytyczny nr błędu 930 nierozpoznany parametr!319!naciśnij... w tym momencie komputer zaiwesza się i trzeba go resetowaćco robić by problem zniknął
Odpowiedz
Buchalter był prawpodobnie kopiowany za pomocą płyty CD. Muszą Państwo sprawdzić i poprawić atrybuty plików Buchaltera w katalogu głównym (na początek) i w podkatalogach firm na dysku. Wszystkie pliki muszą mieć atrybut "archiwalny". W tej chwili część z nich ma atrubut "tylko do odczytu" i nie można na nich poprawnie pracować.Atrybutów plików .mdx nie trzeba sprawdzać, wystarczy je usunąć.
 
Pytanie
jak zaewidencjonowac nieobecnosc jezeli pracownik przebywa na urlopie macierzynskim?
Odpowiedz
Urlop macierzyński jest 100 % płatny. Trzeba go wprowadzić z kodem jak dla zwykłej choroby N331 (z tymże na czas liczenia pensji dla tego pracownika proszę zmienić stopę zasiłku chorobowego na 100 % - pierwsza strona Parametrów Płacowych).
 
Pytanie
Pliki które przyszly od Pani sa EX i nie moge ich zainstalowac.
Odpowiedz
Otrzymała Pani aktualizację wysyłaną drogą mailową. Jej forma jest nieco inna.
W mailu z aktualizacją znajduje się opis co należy zrobić z plikami. Podaję za opisem:
- proszę zapisać wszystkie 3 części do jednego, pustego katalogu na dysku.
- zmienić rozszerzenie plików .ex_ na .exe ("Zmień nazwę"). Jeśli po zapisaniu na dysk rozszerzenia plików nie są widoczne proszę wejść w opcje folderów i ustawić, aby rozszerzenia plików znanych typów nie były ukrywane.
- kliknąć na D1. Pojawi się czarny ekran. D1 rozpakuje się do olejnych plików. trzeba zrobic to samo z D2 i D3.
- uruchomić instalację.
 
Pytanie
Nowy rok w Buchalterze otwieram w nowym katalogu ze względu na łatwość sporządzenia kopii zapasowej na CD. W starym roku z poziomu administaratora robię serwis baz danych, następnie zgrywam na dyskietkę i odczytuję w nowym katalogu. Czy ten sposób postępowania nie spowoduje "zagubienia" danych niezbędnych do sporządzenia korekty VAT w 1/2005 oraz korekty VAT dla środków trwałych i nieruchomości. Nie pamiętam też jak przenieść zakupy i sprzedaż z ustawioną "datą VAT" na 1/2005. Robię eksport wg daty VAT ale nie mogę zaimportować w roku 2005 - czy trzeba zmienić nazwy plików?
Odpowiedz
Do korekty będą Panu potrzebne dane z deklaracji VAT za 2004 rok, dlatego te lata powinny być razem w jednym katalogu. Może Pan to zrobić później, np. odczytując archiwum z a 2004 rok w katalogu z 2005 rokiem.
Jesli chodzi o import to prawpodobnie ustawia Pan rok importu na 2005, a powinien Pan wybrać rok importu na 2004.
 
Pytanie
program automatycznie nie włącza wydruku zestawienia rocznego po wydruku rozliczenia za grudzień.
Odpowiedz
Proszę wejść:
- do Ryczałtu w Podatkach
- najechać na grudzień
- wybrać OBLICZ, wcisnąć F2, na pytanie czy zapisać modyfikację proszę odpowiedzieć TAK
- pojawi się fioletowa tabela z Parametrami Wydruku zestawienia ryczałtu, proszę puścić wydruk klawiszem F2, gdy pojawi się podgląd wydruku na czarnej planszy proszę ponownie wcisnąć F2.
- program spyta, czy wystawić przelew. Proszę potwierdzić TAK lub NIE.
- niezależnie od odpowiedzi pojawi się kolejna fioletowa ramka z tytułem "Roczne rozliczenie ryczałtu". Proszę zatwierdzić wydruk klawiszem F2. Pojawi się czarna plansza z podglądem wydruku zestawienia rocznego, gdzie ponownie zatwierdzamy wydruk.
 
Pytanie
Wz wiązku z faktem iż w roku 2004 program nie odliczał kwoty wolej od podatku, być może z mojej winy (źle wprowadzona tabela) proszę o przesłanie wzorcowego wypełnienia tabeli podatku dochodowego od osób fizycznych na rok 2005. Z góry serdecznie dziękuję.
Odpowiedz
To, czy program będzie uwzględniał kwotę wolną od podatku czy nie zależy od ustawień w danych wspólnika (1 strona, parametr "Czy uwzględniać odliczenie ?"). W programie musi być także właściwie wprowadzona tabela.Po tabelę podatkową za 2005 rok zapraszamy na stronę http://www.grafsoft.com.pl/aktualne.htm
 
Pytanie
Czy możliwe jest pracowanie w buchalterze na dwóch, otwartych latach jednocześnie, czy na rok 2005 nalezy skopiować program do innego katalogu i tam księgować nowy rok?
Odpowiedz
Jest taka możliwość, ale muszą Państwo mieć dwie instalację programu. Należy zainstalować wersję instalacyjną w nowe miejsce na dysku, doinstalować wersję 4.86 (dla roku 2005) lub 4.85 (dla roku 2004), zrobić nowy skrót i odczytać archiwum danych za wybrany rok. Jeśli jednak będą Państwo robili korekty VATu to dane za rok 2004 i 2005 powinny być w tym samym katalogu. Można w takim przypadku zainstalować dodatkowo wersję 4.85 w inne miejsce na dysku i tam odczytać archiwum za rok 2004 tylko do podglądu danych.
 
Pytanie
Informuję, że dotarła poczta ze zmianami do programu Buchalter. Niestety wiadomość dotycząca licencji nr (...) dotarła bez załączników (cz. 1/1 i 2/2). Proszę o ponowne przesłanie zmian do w/w licencji.
Odpowiedz
Jeśli otrzymała Pani aktualizację do tego programu, ale bez załączników to proszę wejść do programu pocztowego i zmienić ustawienia zabezpieczeń. W przypadku programu Outlook Express należy wejść w Narzędzia - Opcje - Zabezpieczenia i ustawić "Strefa Internetowa - mniejsze bezpieczeństwo, większa funkcjonalność", zapisać zmianę, wyłączyć program, włączyć go ponownie i zapisać załączniki.
 
Pytanie
Proszę o informację czy program może być zainstalowany w innym katalogu niż poprzednia wersja? Jeśli tak to bardzo proszę o kolejne wyjaśnienia: jakie katalogi powinnam skopiować z poprzedniego roku (chodzi m.in. o kartoteki w bazach poszczególnych klientów naszego biura)
Odpowiedz
Aktualizacja może być zainstalowana do innego katalogu, ale nie zalecamy tego. Zwlaszcza, jeśli będzie Pani miała korekty VATu-7. Do niektórych obliczeń potrzebne sa informacje np. z 2004 roku. Jeśli jednak chciałaby Pani prowadzić rok 2005 w innym katalogu to radzimy nie kopiować poszczególnych plików (zwłaszcza, jeśli podkatalogów jest dużo), tylko zainstalować aktualizację 4.85 w nowe miejsce na dysku, sporządzić w "starym" Buchalterze archiwa danych za 2004 rok, odczytać je na "nowym" Buchalterze, zainstalować wersję 4.86, zrobić serwis w 2005 roku w każdej firmie, a potem z poziomu dysku w podkatalogach firm ( w nowym katalogu) usunąć wszystkie pliki, które mają w nazwie ...04.dbf. np. b3sprz04.dbf. Jest to najprostrzy i najpewniejszy sposób przeniesienia danych.
Pozostaje jeszcze uzupełnienie aktualizacji, ponieważ nie zawiera ona wszystkich plików programu. Należy przekopiować do nowego katalogu wszystkie pliki z rozszerzeniem .dbf ze starego katalogu głównego (oprócz b3kata.dbf - plik zawierający informację o katalogach - chyba, że ten plik też chciałaby Pani przenieść) oraz pliki .fnt. Po wkopiowaniu plików należy zawsze usunąć pliki .mdx.
 
Pytanie
czy jest możliwość konwersji danych (przypominam sobie, że rok temu konwersja była przeprowadzana,
Odpowiedz
Rok temu konwersji nie było i nie ma jej teraz. Konwersja nie jest związana ze zmianą rozku rozrachunkowego tylko zmianą struktury baz danych i tylko wtedy się ją wykonuje. Jeśli jest konwersja wtedy podajemy taką informację.
 
Pytanie
Mam pytanie związane z przeniesieniem VAT-u z ewidencji zakupów do roku 2005. Czy zaznaczając w grudniu 2004 termin rozliczenia VAT na styczeń 2005, Buchalter automatycznie go przeniesie i jak to ewentualnie zrobić?
Odpowiedz

Takie przeniesienie można zrobić funkcjami Importu i Exportu w Ewidencji:
- w 2004 roku wchodzimy w Sprzedaż, następnie w Menu - Export
- wybieramy export według daty VAT, ustawiamy zakres daty
- podajemy ścieżkę do miejsca, gdzie ma się zapisać plik z ekportem. Jeśli będzie to np. katalog EXPORT na dysku C to należy wpisać

C:\EXPORT

Buchalter ustawia domyślnie ekport na dyskietkę.

- zmieniamy rok rozrachunkowy na 2005
- wchodzimy w Sprzedaż - Menu - Import
- wybieramy rok importu 2004Analogicznie postępujemy z zakupami.Jeśli nie mają Państwo doświadczenia w korzystaniu z tych funkcji proszę wcześniej sporządzić archiwum danych firmy.

 
Pytanie
W jaki sposób można przenieść ewidencję środków trwałych z 2004 na 2005? Przy pierwszym wejściu do programu w roku 2005 program zapytał czy przepisać ewidencję z 2004(?), Niestety wtedy nie była jeszcze zamknięta ewidencja w 2004, więc wybrano opcję "nie". Jak teraz wywołać to przeniesienie?
Odpowiedz
Musza Państwo usunąć pliki:

b3amor05.dbf
b3amor05.mdx

z podkatalogu firmy, której dotyczy problem.

Potem proszę wejść z powrotem do Buchaltera, do tej firmy i włączyć serwis lub wejść tylko amortyzaji. Program zapyta ponownie o przeniesienie amortyzacji z ubiegłego roku.
 
Pytanie
Mam trudność w drukowaniu drukarkami z portem USB bez złącza równoległego np. drukarka HP photosmart 7150, HP 930 itp. przy istnieniu tylko portu USB. W programie Buhalter pomimo, ukazania się informacji "wydruk prn" nie drukuje. Jakie dokładnie wykonać - i w jakiej kolejności - czynności aby urzeczywistnić wydruk z wskazanych wcześniej drukarek?
Odpowiedz
Na drukarki podpięte przez port USB powinien Pan drukować przez program BvUSB.Program BvUSB trzeba uruchamiać przez włączeniem Buchaltera. Potem, dla wygody, można zrobić skrót w Autorstarcie do pliku BvUSB.exe do katalogu głównego Buchaltera.  Jeśli nie mają Państwo pewności, który z katalogów jest katalogiem głównym Buchaltera można wejsć we właściwości ikony do Buchaltera na pulpicie, dalej w zakładk Program i podejrzeć ścieżkę w "Wierszu Polecenia" lub "Katalogu roboczym".

Po uruchomieniu BvUSB pojawi się zielona ikona "B" w prawym dolny rogu ekranu. Można w nią wejść i sprawdzić, czy podana tam drukarka to ta, na którą chcą Państwo drukować. BvUSB kieruje wydruk na tą drukarkę, która jest ustawiona w danym momencie w systemie jako domyślna.  Można również sprawdzić, czy w polu "Monitorowanie pliku" jest podany katalog główny Buchaltera. Właściwości BvUSB należy zminimalizować, nie zamykać.W opcjach głównych Buchaltera należy ustawić "Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głównego?" na TAK.W parametrach wydruku należy ustawić:

typ drukarki: (zawsze) HP LASER
wyjście: DYSK
 
Pytanie
Nie moge przenieść danych Buch 4.85 z innego komputera gdzie pracował pod win 98, dane probuje przenieśc z dyskietki zapisanej na poprzednim komputerze na nowy komputer Buch 4.85 robie to zakładce Archiwizacja > Odczyt.Być może żle instaluję płyty
Odpowiedz
Archiwum danych zrobione na wersji 4.82 można odczytać na 4.85, dlatego proszę napisać dokładnie jakie są objawy w czasie odczytywania danych ? Czy pojawiają się jakieś komunikaty ? Proszę sprawdzić za jaki rok jest to archiwum i jaki jest ustawiony rok rozrachunkowy w czasie jego odczytywania (musi być taki sam). Jeśli nie jest Pan pewien na jakiej wersji i za jaki rok jest archiwum proszę przesłać nazwę pliku, który znajduje się na tej dyskietce. Proszę też sprawdzić jak ustawiony jest katalog do archiwum w opcjach głównych Buchaltera. Jeśli dane są na zczytywane z dyskietki to w polu "katalog do archiwum" trzeba wpisać:

a:
 
Pytanie
Przy wystawianiu faktury występuje okienko "VAT _UE?". Jest ono automatycznie ustawione na TAK. Jak mam zmienić tą opcję na NIE?
Odpowiedz
Opcję zmienia się po wejściu na to pole i wpisaniu "N". Jeśli chodzi o zmiane opcji domyślnie na NIE to nie ma takiej możliwości, ale też nie jest potrzebna. Parametr decyduje o tym, że dokument ma być umieszczany na informacji VAT-UE, czy nie. Jeśli nie drukuje Pani tej informacji to ustawienie nie ma znaczenia.
 
Pytanie
pracownik został zwolniony przed 1 maja. nie można wystawić informacji PIT-11
Odpowiedz
Prosimy napisać co się dzieje, co nie pozwala Państwu wydrukować PIT-11. Na jakiej wersji podatków Państwo pracują (SHIFT + F1 po wejściu do Podatków). Czy występuje problem techniczny z wystawieniem i wydruki  PIT-u, czy mają Państwo wątpliwości co do wzoru formularza ? Prosimy o dokładny opis.
 
Pytanie
W pozycji drukuj - PIT-11 pojawia się lista pracowników bez pracownika zwolnionego 31-06-04
Odpowiedz
Problem nie leży w tym, że pracownik ma wpisaną datę zwolnienia, ale w tym, że go Państwo unieaktywnili (Status pracownika zmieniamy klawiszem F7 po wejściu do Kartoteki - Płace - Pracownicy). Jeśli zmienią Państwo jego status z powrotem na "AKTYWNY" pracownik znów będzie widoczny na liście.
 
Pytanie
B.dziękuje za wskazówki. Udało się.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Aktualny program Buchalter wskazuje wersję 4.84. Przy próbie instalacji aktualizacji 4.86 na dysk Z:, gdzie znajduje się katalog Buch, program podaje komunikat: błąd i zatrzymuje instalację. Po anulowaniu instalacji następuje komunikat: błąd, status dekompresji: nie można utworzyć pliku wynikowego.
Odpowiedz
Komunikat pojawi się, gdy w czasie instalacji:

- włączony jest Buchalter
- włączony jest program do drukowania BvUSB (zielona ikona "B" w prawym dolnym rogu ekranu)
- pliki w katalogu głównym Buchaltera mają atrybuty "tylko od odczytu" lub nie jest zaznaczony żaden atrybut (powinien być "archiwalny").

Proszę sprawdzić w tej kolejności.
 
Pytanie
Dziękuję za pomoc, rzeczywiście włączony był program do drukowania BvUSB. Po wyłączeniu programu do drukowania instalacja wersji 4.86 przebiegła pomyślnie.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
proszę o informacje dlaczego na wydruku rejestru sprzedaży przy sprzedaży zwolnionej zamiast kwoty są gwiazdki jak to usunąć , nadmieniam że w 2004 roku też była taka sytuacja do deklarcji VAT jest wyszczególniona kwota jako sprzedaż zwolniona od podatku ale brak jej w rejestrze sprzedaży dlaczego.
Odpowiedz
Proszę zwiększyć ilość znaków dla tej kolumny w tabeli "Wybierz dane do wydruku". Gwiazdki będą drukowane wtedy, kiedy wartość liczbowa danej pozycji nie może sie zmieścić w kolumnie.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa