BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2011 rok / Luty

Pytanie
Proszę o odpowiedź: czy z poziomu 2010 roku mogę zrobić zeznania PIT-36 i PIT-36L za 2010 r. czy też nowy Buchalter 2011.02 musi być wgrany do 2010 roku
Odpowiedz
Jeśli ma Pani lata 2010 i 2011 w tym samym katalogu głównym to wersja 2011.02 jest dla tych lat taka sama, jeśli natomiast ma Pani te lata w osobnych katalogach i wysyła Pani deklaracje drogą elektroniczną do US, to także dla roku 2010 proponuję Pani zainstalować wersję 2011.02.
 
Pytanie
Jestem użytkownikiem programu Buchalter II wersji 5.10 i mam pytanie odnośnie tworzenia listy płac, której wypłata dokonywana jest w miesiącu następnym za miesiąc poprzedni, np. wynagrodzenie za styczeń 2011 wypłacone do 10 lute-go 2011 roku. Jak powinno wyglądać utworzenie takiej listy, tj. jak ustawić parametry, aby lista była wystawiona za miesiąc styczeń z datą wypłaty mc luty i zaksięgowana w księdze w miesiącu styczniu, gdyż będzie wypłacona terminowo, a więc zgodnie z przepisami można ją zaksięgować w styczniu. Czy jest możliwość aby sporządzić listę w miesiącu styczniu, a datę wypłaty ustawić na luty czy tylko jest jedna możliwość , że data wypłaty musi zwierać się w miesiącu listy.
Odpowiedz
Podczas wystawiania listy płac wybieramy lista płac np. nr 1 za miesiąc drugi, data wypłaty np. 10.02.11, natomiast w składnikach listy płac np. D11(wynagrodzenia zasadnicze) zakres od-do wpisujemy 01.01.11 do 31.01.11. Wynagrodzenie to, będzie jako koszt w miesiącu lutym, tak samo jak ZUS będzie generowany w lutym z zobowiązaniem do 10-15 marca. Księgowanie ZUS od stycznia 2009 dopuszczalne jest zarówno w miesiącu wypłaty, jak i w miesiącu zapłaty, określacie to Państwo datą wypełnienia i datą zapłaty w ewidencji deklaracji ZUS. Podatek dochodowy od danego wynagrodzenia będzie również płatny w lutym.
 
Pytanie
Po utworzeniu nowego katalogu na rok 2011 C:\\BUCH/PRO2011 i przeniesieniu informacji pomocniczych jak: kontrahenci, ewidencja wyposażenia, pracowników itp. z katalogu C:\\BUCH\\PRO2010 nie przeszła mi ewidencja środków trwałych oraz dane wspólników.Proszę o instrukcję jak rozwiązać ten problem.
Odpowiedz
Jeśli mają Państwo rok 2011 w osobnym katalogu i nie przeniosły się dane za wspólnika i amortyzację należy: - w programie Buchalter (tam gdzie jest rok 2010) w opcjach głównych utworzyć rok 2011, następnie w tym roku wejść w administrator i przeprowadzić serwis, później można wprowadzić z powrotem rok 2010 - następnie przy zamkniętym programie proszę wejść na dysk do katalogu głównego Buchaltera (tam gdzie jest rok 2010), do podkatalogu danej firmy i przekopiować pliki odpowiadające odpowiednio za wspólnika i amortyzację z roku 2011 tj. B4wspl11.dbf i B4amor11.dbf do katalogu głównego Buchaltera (tam gdzie jest rok 2011) do podkatalogu danej firmy, później należy usunąć pliki indeksowe tj. B4wspl11.mdx i B4amor11.mdx
 
Pytanie
Witam zmieniliśmy wszystkie części w komputerze i teraz mamy problem z instalacją programu buchalter 2 , wyświetla się błąd brak miejsca na dysku. czy do win xp potrzebna jest dodatkowa karta z kluczem?
Odpowiedz
Jeśli jest program dosowy i system Windows XP należy aktualizację programu instalować plikiem instnt.exe oraz w trakcie instalacji na pytanie Czy zmodyfikować config.sys? odznaczyć x na to pytanie.
 
Pytanie
Jestem użytkownikiem programu Buchalter. Proszę o podanie, w jaki sposób wprowadzić fakturę styczniową, zawierającą stawki 22% i 23%.
Odpowiedz
W wersji 2011.02 jest możliwość modyfikacji vatu przy dopisywaniu pozycji na fakturze z nowego na stary, zarówno w sprzedaży jak i w zakupach.
 
Pytanie
W jaki sposób można przenieść faktury sprzedażowe z grudnia do ewidencji sprzedaży w styczniu. Data VAT dla tych faktur wypada w styczniu (usługi budowlane). Faktury zostały wpisane do KPIR w grudniu, a VAT będzie należny dopiero w styczniu.
Odpowiedz
W takim wypadku najlepiej skorzystać z funkcji eksportu i importu dokumentów sprzedaży. Funkcje dostępne są w Menu po wejściu do danej ewidencji sprzedaży. W roku 2010 robimy eksport faktur sprzedaży np. za okres od 01.12.10 do 31.12.10, a w roku 2011 - import tych dokumentów. Eksportować dane najlepiej na dyski twarde lub odpowiednio sformatowane dyski CD lub dyskietki. Podczas eksportu należy podać nazwę dysku i ewentualnie katalogu w postaci np.: D:\ARCHIWUM Jeśli wpiszemy nazwę katalogu, to taki katalog musi istnieć na dysku (trzeba go utworzyć przed eksportem). Nazwa katalogu nie może mieć więcej niż 8 znaków (liter i cyfr).
 
Pytanie
Chciałabym się dowiedzieć jak do programu buchalter win - wersja z lutego 2011 dodać urząd skarbowy, żeby dodać go do kartoteki pracownika??
Odpowiedz
Od wersji 2009.12 dodana jest nowa kartoteka urzędów skarbowych, w związku z tym nie ma możliwości dopisywania urzędów. Przy eksporcie do formatu XML zamiast nazw urzędów użyte są kody ustalone przez Ministerstwo Finansów w dokumentacji dla systemu e-Deklaracje. W związku z tym przygotowaliśmy nową kartotekę wszystkich urzędów skarbowych, która zawiera potrzebne (wewnętrzne) kody urzędów i nowe, potrzebne do exportu. Jest to plik o nazwie B4uska.dbf, plik ten jest do pobrania z naszej strony www.grafsoft.com.pl
 
Pytanie
Posiadam zainstalowaną ostatnio aktualizację o nr 5.07 czy możliwe jest zainstalowanie obecnie przekazanej wersji 5.11.07 bez instalacji poprzednich.
Odpowiedz
Wersja 5.11 zawiera zmiany poprzednich, więc mogą ją Państwo zainstalować bezpośrednio do wersji 5.07.
 
Pytanie
witam, w nowej wersji 07 02 2011 zauważyłam, iż przy księgowaniu dokumentu zakupu data otrzymania idzie do rejestru VAT, a data wystawienia dokumentu (sprzedaży) do księgi. nie jest to prawidłowe, gdyż często zdarza się tak, ze księguje się faktury później niż data wystawienia dokumentu. oznacza, to ,ze jeżeli np. mam dokument z 31.01.2011, a zaksięguje go pod data np. 10-02/2011, to do księgi wrzuci mi w styczniu a do vat w lutym.
Odpowiedz
Proszę w opcjach w ewidencji na str. 4 na pyt. Data księgowania dokumentów zakupu to ... wybrać data wystawienia.
 
Pytanie
Czy program Buchalter II współpracuje z kasą fiskalną NOVITUS Frigo II ? Oraz drugie pytanie: czy jeśli współpracuje z w/w kasą to będzie współpracował dodatkowo z czytnikiem kodów kreskowych?
Odpowiedz
W magazynie znajduje się zestaw funkcji do obsługi współpracy BUCHALTERA z kasami fiskalnymi. Podstawowe funkcje to: a.. CENNIK - wysłanie danych o towarach do kasy b.. RAPORT - odczytanie z kasy danych o ilości sprzedanych towarów c.. ZEROWANIE - wyzerowanie ilości sprzedanych towarów w kasie d.. WERYFIKACJA - sprawdzenie poprawności kodów towarów e.. USUŃ - kasowanie w kasie danych o towarze f.. OPCJE - ustawienie parametrów współpracy z kasą Aktualnie obsługiwane typy kas: OPTIMUS PS 2000 CR 280 PLUS CR 280 THERMAL v. 3.xx CR 280 THERMAL v. 4.xx MAŁA TANGO BRAVO SYSTEM 600 ELZAB ALFA DELTA JOTA OMRON GR 30 ADAX FASY 3100 PROELCO DSA - 40 DSA - 100 DSA - 4000 S TOTAL TAX 1100 Czytnik kreskowy "udaje" klawiaturę. Zamiast wpisywać kod towaru z klawiatury podczas dopisywania nowej pozycji do paragonu (lub spisu towarów w magazynie) można odczytać kod za pomocą czytnika. Czytnik podłączony jest równolegle z klawiaturą. W samym programie nie ma opcji ustawiania czytnika, czytnik powinien być natomiast odpowiednio skonfigurowany (sposobu konfiguracji czytnika należy szukać w jego instrukcji). Buchalter współpracuje np. z czytnikiem MS-951 firmy Compart. Do programu można podłączyć ponadto każdy inny czytnik emulujący klawiaturę, ale warunkiem poprawnej współpracy jest zaprogramowanie takiego czytnika tak, aby kod kreskowy był poprzedzony znacznikiem STX - kod 2 i zakończony ETX - kod 3
 
Pytanie
Czy jest możliwość drukowania rejestrów VAT od określonego nr pozycji. Czasami dopisuję FV do rejestru po wydrukowaniu pierwotnej wersji rejestru - wtedy trzeba drukować cały rejestr od początku.
Odpowiedz
W programie jest możliwosć wydrukowania rejestru od strony ... do strony... , nie ma konieczności drukowania całego rejestru.
 
Pytanie
Na komputerze została zainstalowana nowa wersja Buchaltera WIN(zainstalowana na wersji poprzedniej), ale nie zostało wykonane archiwum firm z poprzednich lat. Wersja aktualna działa, lecz nie widać w niej żadnej z firm(pusty program bez danych). W jaki sposób wyciągnąć archiwum z poprzedniej wersji(folder starej bazy jest na dysku) i umieścić firmy w zaktualizowanej wersji ?
Odpowiedz
Z maila wynika, że zainstalowali Państwo aktualizację w puste, nowe miejsce. Jeśli nie wiedzą Państwo gdzie zainstalowany jest program z danymi proszę ustawić wyszukiwarkę windowsową na plik uruchomieniowy BW4.exe na cały Mój komputer i sprawdzić gdzie zainstalowany jest program z danymi. Następnie proszę powtórzyć aktualizację wskazując prawidłowy katalog.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa