BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2010 rok / lipiec

Pytanie
nie wiem jak wydrukować zrobioną liste płac ( wypłat). Drukują mi się różne rzeczy ale nie lista na której jest wykaz pracowników ( Nazwisko i Imię) oraz zarobek
Odpowiedz
Wydruk listy płac jest z poziomu KARTOTEKI-PŁACE -LISTA-DRUKUJ-LISTA po zatwierdzeniu pojawi się brązowa ramka, na ktorej należy wybrać tylko miesiąc wydruku wówczas na liście będą znajdowac się wszyscy pracownicy, następnie pojawi się biało-niebieska tabela gdzie wybieramy co się na wydruku ma znaleźć, następny krok po zatwierdzeniu to ustawienie parametów wydruku na których okresla Pan sposób wydruku czy w pionie czy w poziomie rodzaj drukarki itd.
 
Pytanie
Jak przenieść wszystkie dane z Buchaltera II do BuchalteraWin po pierwszym zainstalowaniu BuchalteraWin na innym komputerze pracującym pod Vistą.
Odpowiedz

W przesyłce otrzymał Pan płytkę CD z dwiema wersjami programu:
-2007,01 kompatybilna z dosową wersj 4,91 do odczytu danych za lata  2003-2006
- 2010,03 kompatybilna z dosową wersją 5,06 do odczytu danych za lata 2007-2009
Najprostrzym sposobem przejścia na program Windowsowy jest instalacja go do istniejącego katalogu na dysku, w którym jest zainstalowany program dosowy, jesli instalacją programu jest na nowym sprzęcie, proponuję przekopiowac program Dosowy np za pomoca pendrive na nowy komputer. Z chwilą gdy otworzy Pan zawartość płyty CD, należy wejść do
katalogu z wersją 2007,01 i uruchomić plik instaluj.exe Po jego uruchomieniu pojawią się opcje instalacji, gdzie jest możliwość wpisania  katalogu docelowego, lub można skorzystać z funkcji "szukaj poprzednich
instalacji". To samo robimy z wersja 2010,03. Na koniec należy utworzyć  dwa skróty na pulpicie do plików BW3.EXE dla wersji 2007,01 i  BW4.EXE dla werasji 2010,03. Może Pan również utworzyć nowy katalog dla  programu Windowsowego, program automatycznie po uruchomieniu pliku  instaluj.exe, instaluje się na dysku C: w katalogu BuchWin, dane  natomiast nalezy przenieść za pomocą archiwizacji.
 
Pytanie
Została zaktualizowana wersja Buchltera z wersji 5.07 do wersji 5.08 ( z dn. 7.03- po poprawkach), po uruchomieniu programu jest wersja 5.08 natomiast brak jest aktualizacji czyli np: VAT 7 jest wersji 10 a powinien byc w 11, co może byc przyczyną?
Odpowiedz
W wersji 5,08 jest jak najbardziej dostępny wzór deklaracji VAT-7 v.11, nleży wejść w PODATKI - OPCJE i w polu typ deklaracji VAT wybrac właściwą.
 
Pytanie
Zauważyłam blędy w rachunku dla zleceniodawcy podlegającemu ubezpieczeniom społecznym oraz tylko zdrowotnemu w przypadku umów do kwoty 200 zł rozliczanych ryczałtem. W przypadku tych umów nie powinno się odliczać od zryczałtowanego podatku Składki na bezpieczenie zdrowotne, a program niestety to robi!
Odpowiedz
Aby program nie odliczał od podatku  składki na ubezpieczenie zdrowotne należy w parametrach płacowych na str. 4/6 w przy pytaniu czy odliczać od podatku składkę na ubezpieczenie zdrowotne wstawić "N"
 
Pytanie
mam problem z odliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne w programie BUCHALTER. Jest taka sytuacja: - podatnik jest opłaca składkę za siebie - jest wspólnikiem w drugiej firmie, to także odlicza drugi raz składkę zdrowotna - jest u niego zatrudniona również osoba współpracująca i za nią też w deklaracji PIT podatnik odlicza składkę zdrowotną. Jest w programie miejsce na wpisanie osoby współpracującej - jest to wszystko ozaznaczane ale wg mnie nie bierze tej składki pod uwagę. Bardzo proszę o napisanie gdzie w programie można zaznaczyć te osobę współpracującą aby samo wpisywało sie do deklaracji bez ręcznego poprawiania tego pola ze składką zdrowotną.
Odpowiedz
Aby składka na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej dodała się do składki wspólnika, należy wejść w PODATKI-OPCJE i przy pytaniu
- jakie składki osób współpracujących dodać do składek współnika:
na ubezspieczenia społeczne ?
na ubezpieczenia zdrowotne ?
tu należy odpowiedzieć, że tak przy składce zdrowotnej.
 
Pytanie
gdzie w programie buchalter ustawić aby liczył dodatkową stawkę zdrowotną. Liczy jedną stawkę z działalności głównej a druga stawka powinna być naliczana od drugiej działalności gdzie podatnik jest wspólnikiem. Zawsze poprawiam ręcznie proszę napisać czy da sie to ustawić w programie i gdzie??
Odpowiedz
Jeżeli firma rozliczana w programie Buchalter jest jednoosobowa, może Pani zmienić, podwoić minimalną podstawę wymiaru składki zdrowotnej w PARAMETRACH PŁACOWYCH na stronie 5/5. Jeżeli natomiast firma posiada wspólników, podstawe tę nalezy zmienić w module PODATKI-WSPÓLNIK-MODYFIKUJ na stronie 2/7 i zaznaczyć odpowiednio CZY MINIMALNE SKŁADKI DLA ZUS na NIE.
 
Pytanie
Mam stary klucz do Buchaltera(DOS) i chciałam zapytać w jaki sposób nalezy go podłączyć do laptopa, który nie ma wyjścia LPT. Kupiłam przejściówkę ale nie działa. Czy karta http://allegro.pl/item1157852585_sprzetowy_port_drukarki_lpt_express_card_ms_dos.html pasuje czy jak mam podłączyć?
Odpowiedz
Program Buchalter niestety, ale nie będzie działał poprzez klucz sprzętowy LPT podłączony do dodatkowej karty, podobnie jak i poprzez przejściówke USB-LPT. Może Pani natomiast wymienić bezpłatnie klucz LPT na klucz COM i wówczas skorzystać z przejściówki USB-COM, pod warunkiem że program zainstalowany jest na systemie Windows XP. Co do drugiej kwestii, to prosze przesłać plik XML który jest importowany do programu Płatnik oraz zrzut z ekranu występującego błędu.
 
Pytanie
Jestem użytkownikiem programu Buchalter II wersja DOS Mam pytanie . Czy wersja WIN programu ma możliwość przesyłania elektronicznie deklaracji VAT do US ?Jeżeli to możliwe czekam na odpowiedź z góry dziękuję.
Odpowiedz
Program Buchalter od grudnia ubiegłego roku ma mozliwość eksportu
deklaracji VAT7, VAT7K, VAT7D, Vat-UE oraz PIT11 w formacie XML, ktory
mozna zaimportowac do programu Adobe Reader celem wysylki  deklaracji w
formie elektronicznej do US. W celu wysyłki za pomocą programu Adobe
Reader nalezy posiadać:
- komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows (2000,XP lub
Vista) i skonfigurowany dostęp do internetu
- podłączony czytnik kart kryptograficznych z zainstalowanymi sterownikami
w systemie operacyjnym
- karta z kwalifikowanym podpisem elektronicznym (włożona do czytnika)
- skonfigurowana baza certyfikatów (przynajmniej jeden certyfikat dodany
do magazynu osobistego certyfikatów)
- zainstalowane oprogramowanie Adobe Reader w wersji 8.1.2. lub wyższa
(moża być wersja polska lub angielska)
- pobrane ze strony
href="http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze">http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze
i zainstalowana w systemie wtyczka do programu Adobe Reader
- pobrane ze strony
href="http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze">http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze
odpowiednie wzory formularzy interaktywnych i zapisane na dysku lokalnym
 
Pytanie
Mam pytanie dotyczące deklaracji VAT 7(11) , chodzi o p.11a deklaracji VAT i poz.39,40,nowej deklaracji.Obecnie nie ma możliwości przyporządkowania bezpośrednio z rejestru zakupu zgodnie z art.28b ustawy. Czy przewidujecie w najbliższym czasie aktualizację buchaltera zgodnie z nowa wersją deklaracji Vat?
Odpowiedz
W wersji 5.08 jest możliwość przyporządkowania dokumentów na deklaracji VAT-7 v. 11 tak, aby pojawiły się one w pkt.11a - poz. 39 i 40. W tym celu należy przy wprowadzaniu dokumentu do ewidencji zakupów ustawić typ nabycia import usług oraz opcję czy odliczać vat na Art. 28b.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa