BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2010 rok / marzec

Pytanie
Witam posiadam problem z programem buchalter. Po aktualizacji z wersji na 5.04 na 5.05 nie mogę odczytać bazy danych nie wiem co się stało czy jest możliwość taka że nagram to wszystko na płytę a państwo dokonają archiwizacji baz danych ?? Nie mogę tego uczynić u siebie na komputerze ponieważ buchalter nie widzi nic.
Odpowiedz
Prawdopodobnie zainstalowała Pani aktualizacje do zupełnie nowego katalogu, dlatego po uruchomieniu programu nie ma danych, przesłanie płyty nic nam nie da, proszę za pomoca wyszukiwarki Windowsowej poszukać czy są jeszcze jakieś katalogi z programem na dysku, wyszukiwarke prosze ustawić na plik bv4.exe.
 
Pytanie
W styczniu 2010 pora pierwszy skorzystałem z możliwości eksportu PIT-11 i VAT-7 w formacie xml. Następnie eksportowałem raporty US i okazało się, że są zapisywane w formacie mxl zamiast KDU. Pytanie: jak i gdzie dokonać ustawięń aby raporty ZUS były zapisywane jako KDU a deklaracje VAT-7 i PIT -11 jako XML ?
Odpowiedz
Od 01.01.2010 pliki eksportowane do programu płatnika sa w formacie XML i nie będą już w formacie KDU,  zmiana ta jest związana ze zmianą wersji  Płatnika na 8,01
 
Pytanie
Użytkuję program Buchalter w wersji 5.07 w mojej firmie z uwzględnieniem naliczania składek na fundusz emerytur pomostowych. Próbowałam w kartotece pracowniczej wpisywać kod pracy w szczególnych warunkach dla kierowcy autobusu o numerze 208, jednakże nie przyniosło to rezultatów i na obecną chwilę samodzielnie dokonuję wyliczenia składki w wysokości 1,5% i wpisuję przy tworzeniu listy płac. Dlatego proszę o wskazówki jakie kroki należy wykonać aby program samoczynnie naliczał składkę na ten fundusz emerytur pomostowych dla poszczególnych pracowników.
Odpowiedz
Przed wprowadzeniem listy płac w roku 2010, należy uzupełnić dane pracownika o kod pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o kod pracy w szczególnym charakterze - str. 3 danych pracownika (Kartoteki/Płace/Pracownicy/Modyfikuj). Dany kod należy wybrać z listy kodów, która była dołączana w wersji 5.07, 2010.01. Następnie należy także wpisać w parametrach płacowych na str. 3 ilość stanowisk pracy w szczególnych warunkach (Kartoteki/Płace/Pomocnicze/Parametry).
Składka na FEP jest obliczna automatycznie, podczas dopisywania pensji od stycznia 2010, gdy kod pracy w szczególnych warunkach pracownika znajduje się na liście kodów ZUS.
 
Pytanie
Prosze o wyjasnienie pewnych tematów związanych z instalacją sieciową programu Buchalter Mam kilku klientów używających program Buchalter i zachodzi konieczność poprawy ich pracy sieciowej Prosze o wyjasnienie : - czy sieciowo mają być udostępnione tylko bazy a na końcówkach własciwe pragramy ? Taki sposób instalacji powoduje, ze nie wszystkie ustawienia są wspólne np. wydrukow. Czy mozna zainstalować program na dysku sieciowym i uruchamiać na 4 koncówkach z jednego exe. ? Jaki klucz zainstalować ?
Odpowiedz
Jeśli chcą Państwo dla wszystkich stanowisk mieć takie same parametry wydruków, czy inne pliki, które znajdują się w katalogu głównym Buchaltera proponuję skorzystanie z opcji Katalog kartotek wspólnych i Katalog ustawień tabulogramów i wydruków:
- katalog kartotek wspólnych - opcja ma zastosowanie do pracy w sieci - pozwala wielu użytkownikom korzystać z tych samych danych i wszelkie zmiany mogą być dokonywane tylko raz, a zmiany będą widoczne dla pozostałych użytkowników. Dotyczy m.in.: urzędów skarbowych, parametrów płacowych, składników wynagrodzeń, tabeli podatku dochodowego, stóp procentowych odsetek i parametrów tabulogramów. Jeśli pole jest puste, oznacza to, że jest to katalog główny Buchaltera.
UWAGA! Nie wolno zmieniać nazwy katalogu jeśli w sieci pracują inni użytkownicy. Grozi to utratą dostępu do kartotek wspólnych i błędami w danych.
- katalog ustawień tabulogramów i wydruków - normalnie, parametry wydruków są zapisywane w głównym katalogu Buchaltera lub w katalogu danych wspólnych (jeśli jego nazwa jest wpisana w opcjach). Wpisanie innego katalogu ustawień tabulogramów i wydruków pozwala umieścić parametry wydruku w dowolnym katalogu. Opcja jest przydatna przy pracy w sieci. Jeśli katalog danych wspólnych jest umieszczony na serwerze to parametry i ich zmiany dotyczą wszystkich użytkowników. W sytuacji, gdy użytkownicy pracują na różnych drukarkach mogą być zmuszeni do zmiany typu drukarki przy każdym wydruku. Wtedy można jako katalog ustawień tabulogramów podać np. katalog na swoim (lokalnym) komputerze, co pozwoli użytkownikowi mieć własne, indywidualne ustawienia wydruków. Mogą Państwo także zainstalować program sieciowy na serwerze, a na końcówkach wyciągnąć tylko skróty. Natomiast program na jedno stanowisko należy zainstalować na danym komputerze i udostępnić dane w sieci. W takim wypadku na danym stanowisku proponuję skorzystanie z opcji Katalogu kartotek wspólnych i katalogu ustawień tabulogramów i wydruków.
 
Pytanie
Jak zaksięgować ZUS pracowników z grudnia w KPIR w miesiącu styczeń??
Odpowiedz
Aby zaksięgować ZUS z grudnia w styczniu, należy w 2009 roku po dopisaniu go opcją Modyfikuj zmienić datę zapłaty na styczeń 2010. Następnie zaksięgować ZUS w 2009 roku (Kartoteki/Płace/Lista/Księguj/ZUS). W ten sposób ZUS za pracowników zostanie zaksięgowany w roku 2010.
 
Pytanie
Proszę o wskazanie ,co należy zrobić aby na wydrukowanych fv sprzedaży pojawiło się pole " nazwa rodzaj usługi".Przedmiotowa usługa jest widoczna w ewidencji sprzedaży [na etapie podglądu] natomiast na wydrukowanej fv pole jest puste. Nazwę usługi wprowadzam w polu: "opis"
Odpowiedz
Pole opis służy do wprowadzania opisu zdarzenia gospodarczego nie do wpisywania nazwy usługi, dlatego też nie jest widoczczy na wydruku faktury, nazwę usługi nalezy wpisywać w pozycjach dokumentu w polu nazwa, jeśli pole to nie jest widoczne prosze sprawdzic ustawienia opcji ewidencji na str.4/5
czy wersja dla biura rachunkowego oraz czy uproszczona wersja wprowadzania danych
 
Pytanie
Po instalacji aktualizacji buchaltera do wersji 5.08 znikneła opcja "płatność" znajdująca się w sprzedaży pomocniczej, możliwa jest tylko przy podstawowej sprzedaży. Gdzie w takim razie znajdują się te informację o kolejnych wplatach i ich terminach które tam wpisalem przy użyciu tej funkcji?
Odpowiedz
W wersji 5,08 funkcja KASA została wyłączona ze sprzedazy pomocniczej i nie będzie już dostępna, co do informacji jakie były tam wpisywane prosze sprawdzic w module KARTOTEKI KASA/ROZLICZENIA.
 
Pytanie
otrzymałam od Państwa aktualizację, którą próbuję wgrać. Jednak mam problem, wyświetla mi się komunikat, że wersja tego pliku jest nie zgodna z wersją używanego systemu Windows-jaka jest potrzebna x86(32bit),czy x64-64bitowa. Mam system operacyjny Windows 7 Home Premium, 64 bitowy.
Odpowiedz
Problem, który Pani opisuje prawdopodobnie pojawia się podczas próby rozpakowania pliku z aktualizacją, jest on spowodowany brakiem funkcji samorozpakowania w systemie, dlatego też należy uzyć programu zewnętrznego typu WinZip, WinRar lub Total Commander.
 
Pytanie
Proszę o podpowiedź jak prawidłowo rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu tak aby w polu 41 deklaracji vat-7(10) pojawiała się kwota podatku zapłacona do Urzędu Skarbowego. Wpisanie ręcznie po wybraniu oblicz mnie nie satysfakcjonuje, ponieważ po kolejnym przeliczeniu kwota ta znika i boję się, że w kwietniu mogę zapomnieć ją wpisać.
Odpowiedz
Aby na deklaracji Vat-7 v. 10 wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu pojawiło się w pozycji 41, należy taki dokument wprowadzić jako typ nabycia wewnątrzwspólnotowe oraz w pozycjach na pytanie Czy odliczać Vat? wybrać transport.
 
Pytanie
jestem posiadaczem programu Buchalter Win. Mam pytanie odnośnie wydruków. Mianowicie: posiadam drukarkę igłową firmy Oki, a z tego co wiem w tej wersji Buchaltera wydruk możliwy jest jedynie w trybie graficznym. Czy jest jakaś inna możliwość by drukować w normalnym trybie tekstowym? Wydruki graficzne z drukarki igłowej są bardzo nieczytelne i nieprzejrzyste.
Odpowiedz
Niestety, ale z Buchaltera Win wydruk jest możliwy jedynie w trybie graficznym, nie ma możliwości wydruków w trybie tekstowym.
 
Pytanie
Zauważyliśmy, po ostatnich zmianach w Programie, że w 2008 roku w PODATKACH nie ma opcji dla podatku VAT. Chcieliśmy coś sprawdzić w VACIE za 2008 r. i nie można wejść w PODATKI - VAT.
Odpowiedz
W najnowszej wersji programu nie ma już możliwości podglądu deklaracji VAT-7 dla roku 2008 i wcześnieszych, jest to mozliwe tylko na wersji poprzedniej, aby dotrzeć do danych dależy zainstalować poprzednią aktualizację do nowego katalogu następnie odczytac archiwum.
 
Pytanie
Jak zaksięgować import towarów (spoza Unii)? Co oznacza typ nabycia: nabywca podatnik? Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
W przypadku importu towaru z poza UE powinniście Państwo posiadac dokument sadu, dokument ten wprowadza się jako fakturę krajową gdzie netto wprowadzamy zero, natomist VAT wprowadzamy kwotę VAT-u z dokumetu sadu. Jesli chodzi o typ nabycia ":nabywca podatnik"  dotyczy dostaw, przy których dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podmiot nie posiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju.
 
Pytanie
Mamy w firmie Buchaltera w wersji DOS. Program znajduje się na serwerze a inne komputery podlaczone sa do sieci. Problem jest w tym ze wszystkie klucze (6 szt) mamy pod wyjście LPT. Moje pytanie czy jest mozliwość wymienic jeden klucz na taki po USB?
Odpowiedz
Klucze USB, sa tylko i wyłącznie do programu windowsowego Buchalter Win Państwo natomiast posiadacie program dosowy Buchalter II w związku z czym nie ma mozliwości wymiany, ponadto posiadając program sieciowy jesli jest mowa o wymianie dotyczy to wszystkich stanowisk.
 
Pytanie
W związku z tym, że mam kontrolę z US w firmie proszę mi powiedzieć jeszcze jak wydrukować w BUCHALTERZE rejestr VAT
Odpowiedz
Rejestr VAT znajduje się BUCHALTER-EWIDENCJE-SPRZEDAŻ-MENU-EWIDENCJIE-DRUKUJ-REJESTR,  droga do rejestru zakupu jest taka sama
 
Pytanie
Po zainstalowaniu aktualizacji w dalszym ciągu nie jest przenoszone imię i nazwisko podpisującego, telefon i data, ale istnieje możliwość dokonania edycji na PDF i po posłaniu kod 302 na UPO czyli deklaracja przyjęta.
Odpowiedz
Dane te nie są przenoszone z programu Buchalter. Te deklaracje wymagają podpisu elektronicznego. A z tego podpisu wynikają dane identyfikacyjne osoby podpisującej deklarację.
 
Pytanie
wgrałam ostatnią aktualizację buchaltera i sporządzając deklaracje miesięczne VAT -7 zauważyłam że deklaracja nie została zmieniona ponieważ jest z tym samym symbolem co poprzednio tj VAT-7 (10). Urząd Skarbowy żąda już deklaracji z najnowszą aktualizacją.
Odpowiedz
W celu zmiany wzoru deklaracji na nową nalezy zmienić typ deklaracji VAT na v.11 w opcjach podatków BUCHALTER-PODATKI-OPCJE
 
Pytanie
pracuje z programem Buchalter II wer. 5.07 czy jest możliwość wystawienia faktury zaliczkowej ?
Odpowiedz
W programie Buchalter nie ma mozliwości wystawienia faktur zaliczkowych, istnieje natomiast mozliwosc kontroli wpłacanych zaliczek na podstawie funkcji KASA polega to na tym, że wpisujemy zaliczkę do kasy wypełniając wszystkie dostepne pola ( w szczególności kod kontrahenta), oprócz typu źdródła dokumentów. Po wystawieniu faktury uruchamiamy kartotekę KASA. Znajdujemy zapis dotyczący zaliczki i uruchamiamy modyfikacje, z listy źródeł dokumentów wybieramy ewidencję sprzedaży. Na liście dokumentów znajdą się niezapłacone dokumenty dla kontrahenta, którego kod wpisany jest z w zapisie dotyczącym zaliczki. Znajdujemy właściwą fakturę i naciskamy ENTER. W tym wypadku kwota wpłaty nie jest korygowana
 
Pytanie
Po zainstalowaniu nowej wersji dokonałem odczytu z archiwizacji, która okazała się niepełna. W jaki sposób wrócić do danych z przed archiwizacji.
Odpowiedz
Po wykonaniu błędnego odczytu archiwum w podkatalogu firmy bądź w głównym katalogu Buchaltera w zalezności czy mają Państwo podkatalog założony stworzył się katalog o nazwie BAK. Prosze założyc dodatkowy podkatalog w programie, tak jakbyscie Państwo dopisywali nowego podatnika, następnie przekopiowac do niego zawartość katalogu BAK, sprawdzić czy w nowoutworzonym katalogu znajdują się prawidłowe dane, jesli tak operację kopiowania proszę powtórzyć do katalogu właściwego, powinno pomóc. Jesli katalogów BAK będzie więcej np, BAK001, BAK002 idt. prosze wybrać z najwyższym numerem
 
Pytanie
W praktyce chcę obsłużyć sytuację, w której płatnikiem jest spółka cywilna, po raz pierwszy zatrudniająca pracowników, Wspólnicy tej spółki rozliczają ZUS na własnych NIP-ach.Nie potrafię znależć błędu we wprowadzonych danych.
Odpowiedz
Od stycznia tego roku spółka cywilna nie jest płatnikiem dla wspólników, są oni płatnikami sami za siebie. Z tego co się orientuję powinna Pani wyrejestrować spółkę jako płatnika i założyć nowe katalogi w Płatniku. W programie Buchalter powinna Pani generować raporty ZUS dla wspólników z poziomu Podatków, natomiast dla pracowników z poziomu Kartotek. 
 
Pytanie
Proszę o informację jak można w Buchalterze wydrukować fakturę do PDF.
Odpowiedz
Jesteście Państwo uzytkownikami programu dosowego Bchalter II a to oznacza że niestety nie ma mozliwości wydruku dokumentów w formacie PDF, taką możliwosć ma tylko program Windowsowy Buchalter Win,
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa