BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ /

Pytanie
Trochę przeglądałem wersję Graf CAD - DEMO choć mam wątpliwości czy poprawnie został ściągnięty i zainstalowany ale jest to już odrębny temat.
Odpowiedz

Jeżeli po ściągnięciu rozpakował się to znaczy, że wszystko w porządku. Po starcie pierwszy raz powinien Pan wybrać rozdzielczość z jaką chce Pan pracować (rozdzielczości, które są niedostępne w Pana karcie grafiki są "wyszarzone", jeżeli wybranej rozdzielczości nie wytrzymuje monitor to jak Pan nic nie będzie robił to program wróci do rozdzielczości podstawowej). Może Pan to także zmienić w czasie działania programu (opcje/rozdzielczość).

 
Pytanie
Czy będzie możliwe otwieranie i praca na rysunkach wykonanych w GRAF 2000 (informacja w pliku tekstowym - trochę skąpa)
Odpowiedz
Wybiera Pan rysunki/import a następnie format-Graf 2000 wer 4.XX A i wybiera już rysunek do odczytu.
 
Pytanie
Czy można zmieniać tło menu ekranu, albowiem dla niektórych elementów kolor ciemnozielony powoduje małą widoczność.
Odpowiedz

Wybiera Pan opcje/paleta kolorów i może Pan zmienić całą kolorystykę menu programu (ewentualnie rozjaśnić istniejącą), po zapisaniu, pod Pana własną nazwą, program będzie startował z taką kolorystyką (polecam jednak zainstalowanie rozdzielczości z 256 kolorami, wtedy można także zmieniać, suwakiem, jasność arkusza rysunku).

 
Pytanie
Czy istnieje możliwość wykonywania opisu "pod różnym kątem" ?
Odpowiedz
Oczywiście, dowolnie. Wybiera Pan tekst/atrybuty tekstu i kierunek (w stopniach). Z tym, że do pisania tak wybranym tekstem należy wybrać (postawić ptaka) w tekst/atrybuty domyślne.

Czcionki są takie jak Pan może wybrać w menu tekst/atrybuty tekstu/czcionka.

 
Pytanie
Chciałbym wydrukować kilka rysunków przykładowych (o formatach większych od A-4)
Odpowiedz
Nie wiem kiedy Pan ściągnął wersję ze strony ale obecnie są tam dwa większe rysunki ("willa" i "warniki"). Poza tym może Pan testować wydruk zwiększająć skalę drukowania np: rysunki/drukowanie i wybiera Pan:

- drukarka - Epson Photo (narazie najbliższa)

- ustawienia - 360 dpi

- papier - A4

- port - LPT1

- zakres wydruku -> rysunek

- skala rysunku -> nietypowa np:2

- pamiętaj (żeby tego nie ustawiać za następnym wydrukiem).

Wtedy na podglądzie zobaczy Pan na ile arkuszy do wydruku został podzielony rysunek i może Pan wydrukować wszystko lub tylko wybrane arkusze. Dołączam też driver do drukarki 1520 dla GrafCAD'a. Plik CAD_EI00.DLL proszę wgrać do katalogu gdzie jest GrafCAD (z usunięciem starego pliku).

 
Pytanie
Próbowałem wydrukować ten rysunek o którym mowa na wstępie. I także nic z tego nie wyszło. Myślę jednak że z pewnością nie potrafię jeszcze dokonać właściwych ustawień. Jednak kierowałem się Pańskimi podpowiedziami i nic z tego. Za ewentualny "krok po kroku" dla jego wydrukowania byłbym bardzo wdzięczny. Oczywiście przesłany driver do drukarki 1520 dla GrafCAD'a (Plik CAD_EI00.DLL) zainstalowałem. Ustawiona rozdzielczość 800 x 600 x 256. Rysunek który chcę wydrukować o nazwie RYSUNEK.GLX - został sporządzony w Grafie 2000 i posiada format: szerokość 29,7cm odługości 75cm (4-ry formatki A-4). Uruchamiam GrafCAD, następuje proces automatycznego wczytania rysunku o nazwie WILLAD.GCA. Klikam na Rysunki\Import i wczytuję interesujący mnie rysunek o nazwie (RYSUNEK.GLX). Rysunek ten w opcji Podgląd\Cały rysunek na ekranie jest w całości widoczny. Uruchamiam funkcję Drukowania z nastepującymi ustawieniami: Drukarka - Epson Stylus Photo Arkusz - A-4 210 x 297 Zakres wydruku - rysunek Skala wydruku - 1 : 1 Szerokość linii - w/g rysunku W podglądzie wydruku występują: - przy orientacji pozimej widoczny jest arkusz, podzielony liniami przerywanymi na 10 stron (po 5 stron w dwóch rzędach). Jest zaznaczona opcja "Portret" , - przy orientacji pionowej widoczny jest arkusz, podzielony liniami przerywanymi na 6 stron (po 3 strony w dwóch rzędach). Jest zaznaczona opcja "Portret" Mogę tylko wydrukować format A-4 niezależnie od ustawienia (poziomego czy też pionowego). Każde inne ustawienie a także odznaczenie "Portret", powoduje wyświetlenie komunikatu "Problem - Nieprawidłowy rozmiar arkusza.” Proszę mi wybaczyć moją dociekliwość ale chciałbym "z marszu" - móc przejść (w przyszłości) do pracy w roboczej już wersji programu i póki co chciałbym się jak najwięcej o nim dowiedzieć.
Odpowiedz
Całą procedurę, którą Pan opisał, przy wydruku, wykonał Pan prawidłowo. Problem w tym, że drukarka Epson Photo jest tylko do formatu A4 (dlatego także protestuje jak Pan chce przekręcić arkusz na pejzaż. Jej nie można włożyć A4 bokiem. Dlatego podesłałem Panu driver dla 1520, który drukuje tak samo ale już wie, że tej drukarce można włożyć większy papier a nawet wstęgę.

Generalnie: jeżeli robi Pan w GrafCADzie rysunek np. A4 to program "nie chce" wydrukować tego na arkuszu A4 ponieważ "wie", że żadna drukarka nie może zadrukować całego arkusza (są niedrukowalne marginesy), dlatego "proponuje" Panu podział na arkusze. Dla optymalnego usytuowania rysunku może Pan wybierać orientację rysunku (ta formatka w menu drukowanie) jak i orientację arkusza w drukarce (w podglądzie) o ile drukarka na to pozwala a także przesunięcie X i Y rysunku na tych arkuszach papieru. Oczywiście przewidziana jest sytuacja, że użytkownik świadomie na rysunku A4 rysuje tak, żeby nic nie było na marginesach i jak rysuje A4 to chce drukowaź na A4 i już. Wtedy należy wybrać: Arkusz-według rysunku.

Najprostszym zatem rozwiązaniem dla Pana jest, po odczytaniu tego rysunku, zrobić drukowanie a następnie:

Drukarka - Epson 1520

Ustawienia - dla tej drukarki 360 lub 720 dpi, czarny (bo to z Grafa 2000), i podawanie automatyczne,

Arkusz - według rysunku

Orientacja rysunku - pionowa (arkusz ikonka w pionie) dlatego, że rysunek ma Pan w poziomie 4xA4 czyli wstęga, czyli drukarka musi to drukować obrócone o 90 stopni,

Port - LPT1

Zakres wydruku - rysunek

Skala wydruku - 1 : 1

Szerokość linii - według rysunku

Podgląd powinien pokazać Panu arkusz o rozmiarze mniej więcej 4xA4 w pionie (obrócone o 90 stopni w stosunku do Grafa 2000).

Drukuj i czekam na wynik.

Oczywiście zamiast opcji Arkusz - według rysunku można wybrać format nietypowy i samemu wpisać rozmiar arkusza. Potrzebne to jest wtedy gdyby zrobił Pan rysunek A0. Wtedy opcja Arkusz - według rysunku nic by nie dała bo nie może Pan włożyć takiego arkusza do swojej drukarki ale może Pan wtedy wydrukować A0 podzielone na wstęgi.

 
Pytanie
Bardzo dziękuje za ostatnią wiadomość, dzięki Pańskiemu "krok po kroku" - wydruk rysunku (format A-3) się powiódł i jestem w pełni usatysfakcjonowany. Dłuższych formatów na razie nie próbowałem ale myślę że także się powiodą. Jeśli będzie inaczej - poproszę Pana o pomoc. Natomiast w dalszym ciągu nie mogę poprawnie wydrukować rysunku (wykonanego jeszcze w Graf 2000) formatu A-4 i wczytanego do GrafCADa. Otóż rysunek nie jest wydrukowany w całości, bowiem po wydrukowaniu jednej kartki (z brakującym fragmentem rysunku), zostaje wydrukowany na nastepnej kartce, brakujący fragment całości rysunku (mały fragmencik). Pewnie nie potrafię dokonać prawidłowych ustawień - proszę o pomoc.
Odpowiedz
Opis krok po kroku dotyczył właśnie wydruku Pana rysunku z Grafa 2000. Jeżeli mogłem o czymś zapomnieć to przed importem rysunku należy w rysunki/ format strony włączyć klawisz (z "ptakiem") wg rysunku (co oznacza, że format strony ma być brany z czytanego rysunku a nie z ustawień na tej palecie). Wtedy jak Pan ustawi (w menu rysunek/drukuj) arkusz - wg rysunku (wyświetli się format arkusza "? 298mmx820mm, znak zapytania oznacza, że nie jest to arkusz typowy) i orientację rysunku, do wydruku, ustawi na pionową (bo przecież cztery formatki A4 z Grafa 2000 są wstęgą w poziomie) to na podglądzie zobaczy Pan wstęgę pionową bez podziału na arkusze. Teraz należy włożyć papier do traktora i drukuj. Jeżeli chce Pan drukować na arkuszach A3 a nie na składance to rysunek musi być podzielony na arkusze (automatycznie). Czyli wybiera Pan arkusz - typowy (A4 lub A3) orientacją rysunku może Pan wybrać optymalny podział a podgląd pokaże Pana rysunek podzielony na arkusze.
 
Pytanie
Co oznacza Uwaga "Usunąć zawartość bufora rastrowego" ?
Odpowiedz
Jeżeli w opcje/opcje grafiki ustawi Pan bufor rysunku rastrowego to przy imporcie rysunku z Grafa 2000 (właśnie rastrowego) rysunek zamieniony na wektorowy jest ładowany również do bufora rastrowego (jak w Grafie 2000) i umożliwia przesuwanie rysunku klawiszami Shift i kursora (strzałkami). Wtedy przy nowym rysunku pyta się czy usunąć zawartość tego bufora rastrowego czy ją zachować.
 
Pytanie
Jestem użytkownikiem programu GRAF 2000. 1. Proszę podać, czy istnieje jakiś typ drukarki atramentowej umożliwiającej druk na papierze A3, składance A4. 2. Czy istnieje jakiś model drukarki atramentowej preferowanej do współpracy z programem GRAF 2000 ? 3. Czy może pan/pani wyrazić swoją opinię na temat możliwości współpracy programu GRAF 2000 lub jego nowej wersji GRAFCAD z drukarką EPSON STYLUS 1520.
Odpowiedz
Zanim odpowiem na Pana pytania wyjaśnię różnice pomiędzy programem Graf 2000 i Graf CAD dotyczące drukowania i ogólne zasady doboru drukarki do tych programów.

Graf 2000 jest programem rastrowym, czyli wykonywany rysunek jest przechowywany w postaci mapy bitowej. W związku z tym jego rozmiar jest określony od początku (i właściwie niezmienny) a rozmiar rysunku na wydruku zależy od rozdzielczości drukarki. Z założenia rysunek powinien być rysowany do posiadanej drukarki. Format A4 uzyskuje się wybierając rozdzielczość 144 dpi (dla linii Epsona) i 150 dpi (dla linii HP).

Wybierając np. rozdzielczość 300 dpi uzyskujemy rysunek lepszej jakości tylko, że dwa razy mniejszy (teoretycznie można by rysunek powiększyć x2 przed wydrukiem 300 dpi ale jest to bez sensu bo jakość będzie taka sama jak przy 150, po prostu brak informacji na rysunku do wydruku z większą dokładnnością).

Graf CAD jest programem wektorowym, czyli wykonywany rysunek jest przechowywany w postaci parametrycznej. W związku z tym jego rozmiar wprowadzony na początku jest dowolnie skalowalny. W szczególnym przypadku przy wydruku jest przeskalowywany do wybranej rozdzielczości drukarki. Format A4 uzyskuje się przez zadeklarowanie takiego rysunku lub przeskalowanie istniejącego i nie zależy od wybranej rozdzielczości druku. Może to być dowolna ( fizyczna) rozdzielczość, dostępna w drukarce. Zwiększając rozdzielczość poprawiamy jakość rysunku.

Dostępny format w programie Graf 2000 to rysunek A4 (przy założeniu 144 lub 150 dpi) i wstęga jako wielokrotność tego formatu (do 12 formatek).

Dostępny format w programie GrafCAD to dowolny rysunek (wybrany lub zadeklarowany) do 10x10 m.

W programie Graf 2000 współpraca z drukarkami opiera się na języku ESC/P (Epson, także rozszerzenie "raster") i HP PCL (Hewlet Packard).

Nie ma wyboru konkretnej drukarki, jest wybór języka i techniki drukowania (9, 24, 48, raster, laser). Wybierając drukarkę należy kierować się własnymi potrzebami (A4, A3, wstęga) a także rodzajem emulowanego języka w tej drukarce. Drukarka może być dowolnej firmy ale musi mieć emulację ESC/P (linia Epsona) lub PCL 3, 4, 5 itd. (HP). Nie może to być drukarka tylko dla Windows (jest zawsze tańsza ale nie emuluje żadnego standardu (np. HP DeskJet 710C).

W programie Graf CAD współpraca z drukarkami opiera się na programach obsługi, dla każdej drukarki oddzielnych (w ten sposób możliwa jest współpraca z każdą drukarką do której dostarczony jest program obsługi) wyłączając drukarki tylko dla Windows.

 
Pytanie
1. Proszę podać, czy istnieje jakiś typ drukarki atramentowej umożliwiającej druk na papierze A3, składance A4.
Odpowiedz
Oczywiście, że tak. Wspomniana np. drukarka Epson Stylus 1520 (A2, A3, A3+), HP DeskJet 895Cxi (A4 wstęga) itd. Najlepiej wykorzystać internet (http://www.onet.pl/) wpisać hasło Epson, HP, drukarki atramentowe, lub A3 itd. Otrzyma Pan wszystkie dostępne, na naszym rynku, drukarki z parametrami i ceną. Jeżeli coś Pan będzie interesowało a będzie Pan miał wątpliwości wtedy proszę zapytać, sprawdzę i odpowiem.
 
Pytanie
2. Czy istnieje jakiś model drukarki atramentowej preferowanej do współpracy z programem GRAF 2000 ?
Odpowiedz
Nie, ale należy stosować, opisane powyżej, zasady.
 
Pytanie
3. Czy może pan/pani wyrazić swoją opinię na temat możliwości współpracy programu GRAF 2000 lub jego nowej wersji GRAFCAD z drukarką EPSON STYLUS 1520.
Odpowiedz

Graf 2000 współpracuje, przy formacie A3 wymaga podania, w linii poleceń drukarki, kodu zwiększającego długość rysunku (domyślnie w drukarce jest A4 co powoduje przedwczesne zakończenie drukowania). Możliwości drukarki nie są wykorzystane (rysunek czarno biały, 180 dpi).
Graf CAD współpracuje, aktualnie do rozdzielczości 720x720 dpi (1440 nie jest jeszcze opracowany). Należy jednak pamiętać, że najwyższa rozdzielczość w danym modelu jest zawsze najwolniejsza i wymaga specjalnego papieru.

 
Pytanie
Dziękuję za zachętę do prób GRAFCADa . Idzie mi juz coraz lepiej. Rysunek importowany z GRAF 2000 skierowany do wydruku nie ma tych samych wymiarów co drukowany w GRAFie.
Odpowiedz
Problem jest w Grafie 2000. Rysunek nie ma konkretnego wymiaru, jest po prostu zbiorem punktów (pikseli). Rozmiar rysunku w Grafie 2000 zależy od rozdzielczości drukarki. Metodyka rysowania jest następująca:

- wybieramy typ drukarki i rozdzielczość,

- włączamy liniał, który wyświetla milimetry rysunku na wydruku (przy tej drukarce i rozdzielczości),

- rysujemy.

Jeżeli gotowy rysunek wydrukujemy z inną rozdzielczością to wymiary rysunku zostaną zmienione (np. 144 dpi Epson i 150 dpi HP).

GrafCAD przetwarza rysunek, biorąc pod uwagę 144 dpi (nastarsza w Grafie 2000).

Jeżeli wydrukuje Pan rysunek Grafa 2000 144 dpi to z GrafCAD'a, bez względu na rozdzielczość, będzie on taki sam.

W tej chwili może Pan przeskalować cały rysunek ( o współczynnik 144/150, lub odwrotnie). Docelowo dołożymy możliwość podawania rozdzielczości (w jakiej robiony był rysunek na Grafie 2000) w trakcie importu do GrafCAD'a (jest coś takiego przy imporcie PCX).

 
Pytanie
To samo dotyczy rysunków importowanych z AUTOCAD jako DXF. W czym tkwi tajemnica?
Odpowiedz
Inna zasada rysowania i w związku z tym trudność przeniesienia formatu DXF.

W GrafCAD-dzie rysujemy, tak jak w Grafie 2000, na wybranym arkuszu (ale rozmiar nie zależy już od rozdzielczości drukarki). Importowany rysunek (DXF) musimy przeskalowywać Rysunki/Modyfikuj/Rozmiar rysunku/Skalowany).

 
Pytanie
Czy wymiarowanie jest przewidziane z opcją automatycznego wpisywania wymiaru czy tak jak w GRAFie trzeba mimo to czynić ręcznie?
Odpowiedz
Automatycznie, to jest ostatnia rzecz, którą kończymy.
 
Pytanie
Jak podawać ręcznie parametry np. linii prostokąta w Grafie było to proste. Tu tylko są wspólrzedne , a może ja nie widzę?
Odpowiedz
Proszę włączyć klawisz oznaczony X,Y (na lewej belce), jest to włączenie trybu parametrycznego na prawym klawiszu myszki. Lewy to kolejne kroki a prawy umożliwia wtedy podanie współrzędnych, długości lub kąta (oczywiście dla takich metod rysowania prostokąta, które to posiadają np. 3 i 6 klawisz, licząc kolejno od lewej).
 
Pytanie
Jak poprawnie działac z opcją blok i czy rysunki w nim schowane można zapisać i z nich dalej korzystać?
Odpowiedz
Blok to te elementy rysunku, którym zmieniono atrybut na "blok". Blok może być tylko jeden w danym momencie. Operacje "blokowe" umożliwiają "przetwarzanie" dowolnie wybranej liczby elementów rysunku (bloku) jednocześnie. Blok może mieć zmienione wszystkie parametry a także wydrukowany.

Informacja o bloku nie zapisuje się do rysunku podstawowego ale blok może być zapisany na dysk (jako oddzielny rysunek z rozszerzeniem BLK) i wczytany z dysku do rysunku.

Schowek zawiera dowolny fragment rysunku (przeniesiony do schowka blok), którego współrzędne nie są bezwzględne w stosunku do rysunku (jak blok) ale względne (w stosunku do najmniejszego x i y tego fragmentu lub do wyznaczonego x,y ). Fragment ze schowka może być automatycznie powielany. O ile np. przekaźnik jako blok może być kopiowany ręcznie o tyle przeniesiony do schowka może być powielony na rysunku np. 100 razy w jednej chwili. Schowek także może być zapisany na dysk i odczytany do schowka. Taki sam format rysunku jak GCA (podstawowy rysunek), BLK (blok) ale z rozszerzeniem BUF (schowek).

Jest jeszcze atrybut GRUPA (przynależność elementów do grupy). Jest zapisywany do rysunku np. przekaźnik z prostokąta, kresek, okręgów i tekstu ,zaznaczony jako grupa, może być usunięty lub zmieniony (kolor, warstwa itd.) przez wskazanie tylko jednego z elementów tej grupy.

 
Pytanie
Od kilku lat używamy programu Graf Soft do wykonywania dokumentacji układów automatyki i sterowania. Pozwalam sobie zgłosić moje uwagi do ewentualnego wykorzystania w celu udoskonalenia programu.
Odpowiedz
Wszystkie ograniczenia programu Graf 2000 wynikają z faktu, że jest programem rastrowym (rysunek jest mapą bitową). Nowy program GrafCAD jest wektorowy (rysunek jest listą matematycznych opisów elementów). Łatwość i szybkość rysowania w Grafie 2000 wynika z operowania mapą bitową. Program wektorowy stawia wyższe wymagania rysującemu.
 
Pytanie
- dołożyć drivery do obecnie stosowanych drukarek atramentowych i laserowych
Odpowiedz
Graf 2000 nie używał driverów do każdej drukarki tylko wbudowane w program standardy drukowania (było to proste ale także stwarzało ograniczenia).

GrafCAD używa do drukowania driverów, oddzielnych dla każdej drukarki (chyba, że należą do tej samej rodziny).

 
Pytanie
- dołożyć fonty czcionek tak aby były rysowane dokładniej /większa rozdzielczość?/ np.. czcionki pisma technicznego są w ząbki, składane z dużych kwadracików
Odpowiedz
To ograniczenie wynika z operowania mapą bitową (144 lub 150 dpi), czcionki są stałe. Zmiana rozdzielczości rysunku powoduje zmianę rozmiaru rysunku. Powiększenie czcionki nie załatwia problemu ("kwadraciki"). W programie GrafCAD czcionki są opisane wektorami a zmiana rozdzielczości drukowania zmienia jakość nie zmieniając rozmiaru rysunku.
 
Pytanie
- Umożliwić edycję rysunków w formacie * DWG i (lub) *.DXF. Ten punkt jest dla mnie bardzo istotny.
Odpowiedz
Jest import i export ASCII DXF
 
Pytanie
Proszę o odpowiedź jak przetransformować rysunki *.GLX na *DWG lub *.DXF.
Odpowiedz
Jest import formatu GLX (Graf 2000) :

- typ A (mapa bitowa na "skalowaną mapę bitową"),

- typ B (mapa bitowa na "wektorowe bity", każdy piksel zamieniany jest na dwa wektory, krzyżyk),

- typ C (mapa bitowa na wektory).

A następnie export na format DXF.

Oczywiście należy wziąść pod uwagę, że rysunek z Grafa 2000 jest mapą bitową i ładniejszy nie będzie (bez względu na format rysunku).

 
Pytanie
Czy mogę sam tworzyć elementy biblioteki ?
Odpowiedz

Tak.Biblioteka to rysunek tylko z rozszerzeniem BIB dla ułatwienia szukania. Każdy rysunek jest już biblioteką (wystarczy przy odczycie biblioteki zmienić rozszerzenie BIB na GCA i odczytać rysunek jako bibliotekę). Podstawowym warunkiem jest pogrupowanie fragmentów rysunku w grupy. Tylko grupę można przenieść z menu "biblioteka" (pojedynczego elementu nie ma sensu).

 
Pytanie
Czy jest mozliwosc eksportu plików do innych formatów? Mam tu na mysli format AutoCAD-a DXF, DWG oraz formaty bitmapowe np.bmp?
Odpowiedz
Obsluga mapy bitowej (w formacie PCX) jest juz zrealizowana. Ponieważ jesteśmy na etapie ostatnich poprawek wiec należy pobrac ze strony http://www.grafsoft.com.pl/ plik cad10d.exe i uruchomic w katalogu GrafCAD-a (wszystkie pliki do wymiany).
Zapis rysunku w formacie PCX dostepny jest w menu Rysunki/Drukowanie, (należy wybrać "drukarkę wirtualną").
Ustawienia umożliwiają:
- wybór rozdzielczości z jaką chcemy przetworzyć rysunek wektorowy na mapę bitową,
- wybór typu formatu PCX, 2 bity (tryb B/W), 4 bity (tryb 16 kolorowy) i 8 bitów (tryb 256 kolorowy), co może mieć znaczenie dla odczytu pliku PCX przez inne programy (nie wszystkie czytają wszystkie formaty),
- wybór zapisu kolorów, odcieni szarosci lub czarno biały.
Takie umiejscowienie konwersji na PCX, pozwala na wykorzystanie wszystkich
mozliwości komponentu "drukowanie", takich jak:
- zapis całego rysunku,
- fragmentu,
- warstwy,
- bloku,
- ze zmienioną skalą itd.
ASCII DXF byl od poczatku.
 
Pytanie
Poza tym część drukarek u nas jest usieciowiona, i nie wiem jak będzie z ich obsługą.
Odpowiedz
Co do drukowania w sieci to moze Pan przechwycić port drukarki i drukować na LPT lub wybrać nazwę sieciową i drukować bezpośrednio na drukarkę sieciową (rysunki/drukuj/drukarka sieciowa).
 
Pytanie
Czy stary Graf jest kompatybilny z nowym chodzi o biblioteki i stworzone już schematy ?
Odpowiedz
GrafCAD imporuje rysunki Grafa 2000. Ponieważ Graf 2000 jest programem rastrowym (rysunki są mapą bitową) a GrafCAD jest programem wektorowym (rysunki są opisem figur geometrycznych), stare rysunki (a także w formacie PCX) są przetwarzane na zapis wektorowy. Przetwarzanie z mapy bitowej na zapis wektorowy zachowuje starą jakość (niską 144,150 dpi) podczas gdy nowe rysunki mogą być drukowane z dowolną rozdzielczością drukarki (im wyższa rozdzielczość tym lepsza jakość). Dlatego także nie zdecydowaliśmy się na jakieś specjalne przetwarzanie bibliotek. Biblioteki wg. PN (dostarczane przez nas) rysowane są aktualnie od nowa (już w zapisie wektorowym).
Biblioteki użytkownika mogą być wczytane jako rysunek (należy je postawić na arkuszu w Grafie 2000 i importować do GrafCAD-a).
 
Pytanie
..po ponownym wejściu nie czyta rysunków, biblioteki (na małym podglądzie są elementy ale nie ma ich w większym) nie zapisuje ustawień. Ale sprawdzę na innym komputerze być może są jakieś istotne ustawienia komputera.
Odpowiedz
- jeżeli nie zapisuje ustawień to jakich ? Jaką rozdzielczość ustawił Pan przy pierwszym uruchomieniu ? Czy ta rozdzielczość jest pamiętana ? (jeżeli tak to zapisuje automatycznie ustawienia główne programu ale wiele innych wymaga decyzji użytkownika).
- nie czyta rysunków RYSUNKI/ODCZYT czy przy uruchomieniu ostatnio edytowanego rysunku ?
- jeżeli jest rysunek na podglądzie a nie ma na głównym ekranie to albo jest Pan poza granicami rysunku (proszę sprawdzić F5 - cały arkusz na ekranie) lub, co bardziej prawdopodobne, wyłączył Pan warstwę. Klawisze szybkiego włączania i wyłączania warstw są dostępne na desce narzędziowej i opisane dużymi literami (A, B, C..) wciśnięcie klawisza warstwy nadaje jej atrybut "niewidoczna". Jeżeli w jednej warstwie będzie Pan miał rysunek budynku a w drugiej np. instalację elektryczną to rysunki będą się nakładały (wygodne i potrzebne) ale można jeden wyłączyć.
 
Pytanie
W wersji demo można było po pobraniu elementu z biblioteki umieszczać go wielokrotnie, a teraz mogę raz.
Odpowiedz
To fakt, że zmieniliśmy, po konsultacjach z innymi użytkownikami, ponieważ dla nich okazało się ważniejsze dokładne postawienie elementu (jesteśmy w trybie przesuwania stawianego elementu a poprzednio kopiowania). Jeżeli będzie to potrzebne dołożymy opcję w bibliotece w jakim trybie ma być wstawiany element. W tej chwili może Pan element biblioteki zaznaczyć jako blok i kopiować blok:
- menu Blok, element jako Blok (lub ikonka)
- kopiuj Blok
Jeżeli element biblioteki ma być postawiony wiele razy to można element biblioteki,zaznaczony jako blok, przekopiować do schowka i powielić np. po prostej (kilka czynności ale można wmontować na rysunku np. sto przekaźników w jednej linii i z żądanym odstępem.
 
Pytanie
Przy drukowaniu A4 na podglądzie jest 4xA4 i tak samo przy drukowaniu-nie wiem dlaczego ?
Odpowiedz
Jeżeli robi Pan w GrafCADzie rysunek np. A4 to program "nie chce" wydrukować tego na arkuszu A4 ponieważ "wie", że żadna drukarka nie może zadrukować całego arkusza (są niedrukowalne marginesy), dlatego "proponuje" Panu podział na arkusze. Dla optymalnego usytuowania rysunku może Pan wybierać orientację rysunku (ta formatka w menu drukowanie) jak i orientację arkusza w drukarce (w podglądzie) o ile drukarka na to pozwala a także przesunięcie X i Y rysunku na tych arkuszach papieru. Oczywiście przewidziana jest sytuacja, że użytkownik świadomie na rysunku A4 rysuje tak, żeby nic nie było na marginesach i jak rysuje A4 to chce drukowaź na A4 i już. Wtedy należy wybrać: Arkusz-według rysunku.
 
Pytanie
Wczytałem jakiś Wasz rysunek koła zębatego i nie mogłem nic z niego wymazać ani go usunąc.
Odpowiedz
Proszę sprawdzić jaki atrybut ma warstwa tego rysunku. Rysunki/Warstwy (lub ikonka).

Każdy element graficzny lub cała związana ze sobą grupa (np. element biblioteczny) w trakcie rysowania otrzymuje "numer warstwy" i od tego momentu przynależy do tej warstwy (może być 255). Warstwie można nadać atrybut:

- Widoczna (W) wtedy wszystkie elementy z tym numerem (wartwa może być także opisana tekstem) będą widoczne na ekranie,

- Bierna (B) wtedy wszystkie elementy z tym numerem warstwy mogą "uczestniczyć" w rysowaniu w sposób bierny tzn. można z nich brać wymiary, "zaczepiać" o nie inne elementy itd. (oczywiście musi być także Widoczna).

- Czynna (C) wtedy wszystkie elementy z tym numerem warstwy mogą być modyfikowane lub usuwane (także muszą być widoczne).

Czynna to coś jak "read/write", bierna to jak "read only" a niewidoczna to jak "hidden".

Jest jeszcze warstwa robocza (tylko jedna w danym momencie) w której wszystko wolno, czyli ta w której rysujemy.

Jeżeli np. warstwie budynku nada Pan atrybut WB (widoczna, bierna) to będzie Pan mógł rysować i kasować po budynku trasę kablową w warstwie instalacji bez uszkodzenia warstwy budynku (nie jest czynna).

 
Pytanie
To co zauważyłem to po wejściu drugi raz do programu nie działa np zmiana koloru czy też grubości linii albo działa np na tekście a nie działa na rysunkach i bibliotekach.
Odpowiedz
To niemożliwe.

Proszę zwrócić uwagę jaki jest wybrany wariant prezentacji szerokości linii.

Menu Opcje/Opcje grafiki/Szerokość linii

- Pominięta, w tym wariancie szerokość linii nie jest pokazywana, bez względu na powiększenie chwilowe rysunku szerokość linii jest stała i wynosi 1 piksel (oczywiście tylko na ekranie, na wydruku będzie wszystko w porządku chyba że zostanie to przy wydruku ustawione inaczej (wg rysunku/niewymiarowa) ).

- Stała szerokość, w tym wariancie szerokości linii jest pokazywana cały czas, bez względu na powiększenie chwilowe rysunku, przy dużym pomniejszeniu (np. cały rysunek na ekranie) może "zaciemniać" obraz.

- Zmienna szerokość, w tym wariancie szerokość linii zmienia się dynamicznie w zależności od powiększenia rysunku na ekranie, w miarę powiększania pojawiają się najszersze linie a w następnej kolejności te cieńsze (dlatego przy zmianie szerokości linii może to nie być od razu widoczne, może wprowadzimy jakiś sygnał, że zamiana została dokonana)

- Szerokość jako kolor, w tym wariancie szerokości linii prezentowane są pojedyńczą linią ale w kolejnych kolorach (jeżeli tworzony rysunek jest czarno biały, z załorzenia, to warto przejść na ten tryb, zawsze widać czy poszczególne linie są tej samej szerokości a jakiej to zawsze można użyć klawisza "?" Info poda wszystkie parametry elementu.

"Porada dnia" :-) Klawisze "1" i "2" na klawiaturze zwiększają lub zmniejszają rysunek na ekranie w punkcie kursora myszki.

 
Pytanie
Przydałoby się też wyciągnięcie np 10 elementów różnych bibliotek do ikonek. Znacznie to by pomogło w pracy
Odpowiedz
Proszę utworzyć własną bibliotekę z tymi dziesięcioma elementami.

1. Pobiera Pan te elementy z różnych bibliotek i stawia na nowym arkuszu (Rysunki/Nowy).

2. Zapisuje Pan rysunek pod swoją nazwą ale z rozszerzeniem "BIB" (najlepiej od razu zapisać go w podkatalogu "BIBLIO" ).

3. Wywołuje Pan paletę biblioteki (Rysunki/Biblioteka Elementów, lub przez ikonkę lub klawisz "@" na klawiaturze) i odczytuje swoją bibliotekę.

4. Od tego momentu ma Pan dostępne "swoje" elementy.

Uwagi !

- nie musi Pan nadawać rozszerzenia BIB ale wtedy przy odczycie biblioteki należy podać rozszerzenie "GCA", żeby Pana biblioteka była widziana,

- jeżeli narysuje Pan własny element, który będzie Pan chciał wykorzystywać wielokrotnie z biblioteki, to element ten musi być "GRUPĄ", cały element należy zaznaczyć jako BLOK a następnie Blok jako grupa (zwracam uwagę na uchwyt grupy za który będzie pobierany element z biblioteki).

 
Pytanie
..robie z DWG DXF i zapisuję jako blok. Myślę że da się w jakiś sposób upchać te pojedyncze pliki na jedną "deskę" biblioteki. Ale jak?
Odpowiedz
Można to zrobić na wiele sposobów.

1. Tworzenie własnej biblioteki w oparciu o istniejącą bibliotekę jest proste i opisane powyżej.

2. Tworzenie własnej biblioteki z elementów, które się narysowało, także jest proste, ponieważ wystarczy te elementy pogrupować (blok jako grupa), ułożyć na arkuszu (najlepiej na obszarze kwadratu) i zapisać z rozszerzeniem BIB w katalogu BIBLIO (może być i GCA w dowolnym katalogu ale wtedy przełączanie pomiędzy bibliotekami jest mniej wygodne).

3. Tworzenie biblioteki w oparciu o zaimportowane elementy rysunku (to Pana przypadek).

Może Pan wczytywać blok do rysunku (Blok/Tu wstaw blok z dysku), zamienić na grupę (Blok/Blok jako grupa), i przesunąć na arkuszu w wybrane miejsce (Blok/Modyfikuj blok/Przesuń blok) i tak kolejno aż do zapełnienia arkusza.

To samo można uzyskać przez odczyt do schowka, co różni się od odczytu bloku tym, że odczytywany element nie jest wpisywany od razu do rysunku.

Jeżeli ma Pan elementy na kilku rysunkach, ale już w formacie GCA (GrafCAD) to może je Pan odczytać wszystkie do różnych warstw (ale nie funkcją Rysunki/Odczyt rysunku, ponieważ ta funkcja przed odczytem rysunku usuwa poprzedni) tylko przez Rysunki/Warstwy (lub ikonką warstw) a następnie Funkcje/ Wczytaj. Strategia odczytu do warstwy zależy od Rysunki/Warstwy/Funkcje/Opcje albo do kolejnych albo do nie zajętych albo do zaznaczonych (warstwę zaznacza się prawym klawiszem myszki lub klawiszem "Q" na klawiaturze). Mając wszystkie elementy na jednym rysunku (jakkolwiek w różnych warstwach, ale to także można zmienić) powtarza Pan czynności poprzednie (blok, grupa i zapis jako BIB).

 
Pytanie
Jak Blok urośnie to i korzystac się będzie z większą swobodą z zapasów.
Odpowiedz

Co Pan ma na myśli, czy zapisuje Pan wszystkie elementy jako jeden blok ? Jeżeli tak to należy odczytać ten blok, pogrupować elementy i zapisać (jako BIB, GCA lub BLK ale polecam BIB). I to już jest Pana biblioteka.

 
Pytanie
Przy kasowaniu elementów kasują się elementy na głónym rysunku a na podglądzie NIE.
Odpowiedz
Zamierzone. Wszystkie operacje graficzne na miniaturce są ograniczone , żeby nie obciążać programu. To jednak wektor i unikamy automatyzacji wszelkich zbędnych operacji. Miniaturka ma jeden zasadniczy cel, umożliwia przemieszczanie się po powiększonym rysunku. W tym celu należy wybrać miejsce na miniaturce i nacisnąć lewy klawisz myszki a główny ekran będzie pokazywał wybrane miejsce. Miniaturka ulega odświeżeniu po odświeżeniu rysunku (menu Podgląd/Odświeżenie ekranu lub największy klawisz na belce narzędziwej z ikonką GrafSoft-u).
 
Pytanie
Nie zapamiętuje wszystkich ustawień np przy wydruku żeby nie dzielił na 4 kartki ustawiłem w/g rysunku i to trzeba powtarzać za każdym razem, to samo z ustawieniem marginesów
Odpowiedz
Wszystkie wybrane ustawienia w menu Rysunki/Drukuj wymagają naciśnięcia klawisza Zapamiętaj.
 
Pytanie
Przy wyjściu z programu nie pyta czy zapisać rysunek.
Odpowiedz
Tutaj musi Pan podać mi szczegóły np. co Pan narysował lub zmienił (sprawdzę). Brak pytania jeżeli brak zmian lub nowych elementów. W przeciwnym przypadku jest pytanie.
 
Pytanie
Niejednoznaczny zapis tego samego rysunku - nie wiem czy zapisuje tą samą wersję czy nie
Odpowiedz
Nie bardzo rozumiem. Jeżeli zapisuje Pan rysunek funkcją Rysunki/Zapis to:

- jeżeli wpisana przez Pana nazwa pliku/rysunku jeszcze nie istnieje na dysku, w wybranym katalogu, to po naciśnięciu klawisza Enter (zatwierdzenie wprowadzonej nazwy) rysunek jest zapisany bez komunikatu.

- jeżeli wpisana przez Pana nazwa pliku/rysunku już istnieje na dysku, w wybranym katalogu, lub nazwa została wybrana z listy istniejących plików (klawisze Tab, klawisze kursora-strzałki) to po naciśnięciu klawisza Enter, lub podwójnym kliknięciu myszką w nazwę z listy, pojawia się komunikat:

"Plik o takiej nazwie już istnieje ! Utworzyć *.BAK ?"

Jeżeli odpowie Pan "TAK" to istniejący plik zostanie przemianowany na "nazwa.BAK" (jest to forma zabezpieczenia) a zapisywany rysunek zostanie zapisany pod nazwą "nazwa.GCA". Jeżeli odpowie Pan "NIE" to aktualny rysunek zostanie zapisany w miejsce istniejącego na dysku (jeżeli zapisywany to nowsza wersja tego na dysku to w porządku ale jeżeli to zupełnie inny rysunek to źle, ponieważ ten z dysku zostanie utracony).

- jeżeli robi Pan szybki zapis (aktualizacja na dysku w czasie pracy) za pomocą ikonki na desce narzędziowej lub na klawiaturze F2 to edytowany rysunek zapisywany jest zawsze pod swoją nazwą bez komunikatu i bez kopii *.BAK

 
Pytanie
Nie wiem jak pisać w pionie
Odpowiedz
W menu Tekst/Atrybuty tekstu ustala Pan bierzące parametry tekstu (między innymi czcionkę, rozmiar i kierunek pisania w stopniach). Po naciśnięciu klawisza Zapamiętaj, wybrane parametry będą obowiązywały w trakcie tej edycji. Jeżeli uruchomi Pan funkcję Zapisz, to wybrane parametry zostaną zapisane w pliku (jako profil użytkownika) i będą obowiązywały także w następnych edycjach lub będą mogły być wybranę przez Odczyt.
 
Pytanie
Przydałoby się kilka ikonek do różnego rodzaju pisma
Odpowiedz
Jest taka ikonka (widoczna dopiero w trybie 1024x768) po naciśnięciu której można wybrać czcionkę z listy. Wszystkie jedocześnie nie powinny być na ekranie więc jest jedna ikonka zmiany czcionek. Czy ta ikonka wywołuje belkę z ikonkami czcionek czy menu z listą czcionek to operacyjnie jest to to samo.

W niższych trybach można zmienić czcionkę przez menu Tekst/Atrybuty tekstu/Czcionka.

 
Pytanie
Zaczynanie od nowej linii ustawiony skok i np enter tak jak było w poprzedniej wersji - bardzo tego brak
Odpowiedz
To prawda, dokładnie takiej samej funkcji jak w Grafie 2000 aktualnie nie ma. Założyliśmy, że funkcja tekst służy głównie do opisów (dlatego Edycja linii tekstu). Przy dopisywaniu następnych linii można wybrać w menu Tekst/Atrybuty wg wzoru, co umożliwia dopisywanie następnych linii tekstu np. taką samą czcionką, rozmiarem lub współrzędną X. Dowolnie napisane linie tekstu można wybrać jako blok i odpowiednio uporządkować za pomocą funkcji Tekst/Formatowanie tekstu.Jeżeli zachodzi konieczność wykonania dużych opisów to przewidziana jest funkcja Tekst/Import tekstu (z pliku tekstowego).

Nie mniej wprowadzimy taką zmianę w 100% zgodną z Grafem 2000.

 
Pytanie
Przy rysowaniu linii prostopadłej nie można rysować do n p prostokąta
Odpowiedz
Wprowadzimy.
 
Pytanie
Przy usuwaniu elementów ginie krata poza arkuszem A4
Odpowiedz
Poza arkuszem tło jest czyszczone za każdym razem. Siatka jest "naruszana" także na ekranie głównym ale tylko w punktach styku z usuwanymi elementami. To jest chwilowe, każde odświeżenie ekranu przywraca prawidłowy wygląd. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z samym rysunkiem (którego zapis matematyczny jest nietknięty).
 
Pytanie
Drukuję na drukarce atramentowej CANON 4550 (A3) i jakość druku przedstawia wiele do życzenia. Drukuję z rozdzielczością 360x360 dpi i próbowałem różne drukarki Canona.Efekt ten sam.Linie wzdłużne są lekko faliste.
Odpowiedz
"wzdłużne" to poziome czy pionowe (bazą jest kierunek drukowania). Ustalmy, że poziome są zgodne z kierunkiem przesuwu głowicy a pionowe prostopadłe do kierunku przesuwu głowicy.

Jeżeli faliste są linie pionowe (tak przypuszczam) to jest to cecha drukarki i samego procesu drukowania. Jeżeli nie jest to winą złego pozycjonowania głowicy to jest to efekt drukowania przy przesuwie głowicy w dwie strony. Ponieważ drukarka nie uzyskuje zbieżności, uzyskany efekt przypomina pofalowaną linię (fragment linii jest drukowany przy przesuwie głowicy w jedną stronę a następny przy przesuwie w drugą i tak naprzemiennie).

W panelu Drukowanie/Ustawienia jest opcja Preferencje (jakość, jakość/szybkość, szybkość) gdzie należy wybrać kompromis pomiędzy szybkością a jakością druku (opcja jakość wyłączy druk dwustronny).

 
Pytanie
Nie udało mi się otworzyć dxf. Przesyłam.
Odpowiedz
Przysłany plik zawiera błędy,

- nie chce go otworzyć AutoCAD R14,

- nie chce go otworzyć CorelDraw, Word (ten to się wręcz "wykrzacza" na tym pliku) i Paint Shop Pro.

GrafCAD generuje plik z błędami (w podkatalogu /system plik CAD_DXF1.ERR) proszę sprawdzić. Większość komunikatów to brak czcionek źródłowych SHX a ostatni to: "Brak końca pliku DXF".

Proszę napisać jak został wygenerowany ten DXF (program i wersja).

 
Pytanie
W tej chwili nie podam jaka wersja AutoCada wygenerowała dxf ale to sprawdze i podeślę.
Odpowiedz
To nawet nie ma większego znaczenia (jaką wersją), ponieważ AutoCAD R14 i my także, twierdzimy, że plik jest uszkodzony. Plik należy wygenerować jeszcze raz lub poszukać oryginału (ten jest uszkodzony, może ktoś manipulował przy nim w edytorze tekstu, który nie poradził sobie z rozmiarem pliku i go skrócił ).
 
Pytanie
W programie zakupionym od Was nie ma możliwości zmiany parametrów wymiarowania takich jak: przedrostek i przyrostek /Napisy/ Opisywanie lini wymiarowych przedrostkiem L i przyrostkiem mm ,ustawione przez Was jest niezgodne z polską normą. Proszę o szybką pomoc w tej sprawie.
Odpowiedz
Otwieramy panel Wymiarowanie/Parametry/Napisy

- klikamy myszką w pole zmienianego napisu,

- po pojawieniu się migającego kursora wpisujemy nowy przedrostek,

- zatwierdzamy nowy napis naciskając klawisz Enter,

- zamykamy panel Napisy klawiszem Zapamiętaj,

- zamykamy panel Parametry klawiszem Zapamiętaj.

Jeżeli zmieniony napis ma obowiązywać także w następnej edycji:

- otwieramy panel Zapis parametrów (klawisz Zapisz),

- w polu edycji (klawisz TAB lub kliknięcie w polu edycji) wpisujemy nową nazwę parametrów (która będzie obowiązująca) i zatwierdzamy klawiszem Enter (lub podwójne kliknięcie na nazwę już istniejącą w polu Lista),

- zamykamy panel klawiszem Wybierz,

Jeżeli wprowadzone zmiany mają obowiązywać natychmiast, to zamykamy panel Parametry klawiszem Zapamiętaj. Po zamknięcie panelu klawiszem Anuluj wprowadzone zmiany będą obowiązujące dopiero po następnym uruchomieniu programu.

 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa